proiect 2

4
PLAN DE LECŢIE Profesor: Ştir Maria Paula Data: 20.02.2015 Disciplina: Educaţie antreprenorială Clasa: a X-a Unitatea de învăţare: Iniţierea şi derularea unei afaceri Titlul lecţiei: Promovarea produsului Tipul lecţiei: Comunicare de noi cunoştinţe Strategii didactice: METODE ŞI PROCEDEE: expunere, explicaţie, conversaţie, exerciţiu; MIJLOACE ŞI MATERIALE: fişe de lucru, tablă, manuale de educaţie antreprenorială; Bibliografie: Manual clasa a X-a, Educaţie antreprenorială, EDITURA DIDACTICA SI PEDAGOGICA R.A , 2006 Manual clasa a X-a, Educaţie antreprenorială, editura SIGMA, 2005 Obiective operaționale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O 1 : Să enumere principiile marketingului, răspunzând la întrebarea 1 din fişa de lucru. Obiectivul se consideră atins dacă enumeră 3 din 4. O 2 : Să identifice avantajele și dezavantajele unei metode de promovare, răspunzând la cerința 2 din fișa de lucru . Obiectivul se consideră atins dacă vor identifica cel puțin două avantaje și două dezavantaje.

Upload: paula-stir

Post on 18-Jan-2016

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT 2

PLAN DE LECŢIE

Profesor: Ştir Maria Paula

Data: 20.02.2015

Disciplina: Educaţie antreprenorială

Clasa: a X-a

Unitatea de învăţare: Iniţierea şi derularea unei afaceri

Titlul lecţiei: Promovarea produsului

Tipul lecţiei: Comunicare de noi cunoştinţe

Strategii didactice:

• METODE ŞI PROCEDEE:

expunere, explicaţie, conversaţie, exerciţiu;

• MIJLOACE ŞI MATERIALE:

fişe de lucru, tablă, manuale de educaţie antreprenorială;

Bibliografie:

• Manual clasa a X-a, Educaţie antreprenorială, EDITURA DIDACTICA SI PEDAGOGICA R.A , 2006

• Manual clasa a X-a, Educaţie antreprenorială, editura SIGMA, 2005

Obiective operaționale:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1: Să enumere principiile marketingului, răspunzând la întrebarea 1 din fişa de lucru. Obiectivul se

consideră atins dacă enumeră 3 din 4.

O2: Să identifice avantajele și dezavantajele unei metode de promovare, răspunzând la cerința 2 din fișa

de lucru . Obiectivul se consideră atins dacă vor identifica cel puțin două avantaje și două dezavantaje.

O3: Sa numească trei mijloace pentru reclamă, răspunzând la cerinţa 3 din fişa de lucru. Obiectivul se

consideră atins dacă vor enumera doua mijloace.

Page 2: PROIECT 2

Nr. Crt.

Secvenţele lecţiei

Obiectiveoperaţionale

Activităţi didactice Elemente ale strategiei didactice

Evaluare Durata

1. Moment organizatoric

Profesorul crează condiţii optime pentru buna desfăşurare a lecţiei, se face prezenţa.

Conversaţia 3 min

2. Reactualizarea cunoştinţelor

Profesorul adresează întrebări legate de lecţia anterioară, “Obținerea produsului”:

Ce este un produs? Care sunt etapele

ciclului de viață al unui produs?

Elevii răspund la întrebări.

Conversaţie Prin răspunsul primit de la elevi, profesorul verifică dacă aceştia au asimilat informaţiile din lecţia anterioară.

5 min

3. Captarea atenţiei

Profesorul anunţă titlul lecţiei “Promovarea produsului” şi îl notează pe tablă. Îi întreabă pe elevi la ce se referă marketingul.Elevii răspund la întrebare.

ConversaţieExpunere

Observarea sistematică a elevilor.

4 min

4. Dirijarea învăţării

O1

Profesorul prezintă activitățile la care se referă marketingul Scrie pe tablă principiile marketingului (produsul, plasarea, prețul, promovarea) și prezintă caracteristicile acestora. Elevii iau notiţe.Profesorul dictează definiția politicii de promovare.Elevii notează.Profesorul ii intreabă pe elevi: De ce este importantă promovarea?Elevii răspund la întrebare.Profesorul scrie pe tablă categoriile acțiunilor de promovare, după care prezinta cateva mijloace de promovare. Elevii iau notiţe.Profesorul cere elevilor exemple de activități promoționale. Elevii raspund. Profesorul scrie pe tablă un exemplu, care conține avantaje și dezavantaje pentru mijlocul de promovare “tv”. Elevii

ConversaţieExpunereExplicaţie

Observarea sistematică a elevilor.

26 min

Page 3: PROIECT 2

O2 notează în caiete.

5. Obţinerea performanţei; asigurarea feed-back-ului

O1

O2

O3

Profesorul împarte fişe de lucru care conţin trei cerinţe:1. Enumerați principiile marketingului.2. Indentificați avantajele și dezavantajele unei metode de promovare (la alegere).3. Enumeraţi trei mijloace prin care se poate face reclama.Elevii rezolvă individual, după care spun raspunsurile cu voce tare.

ExerciţiuConversaţie

Prin rezolvarea cerinţelor, profesorul verifică dacă elevii au reţinut şi înţeles noile informaţii.

10 min

6. Încheierea activităţii

Profesorul anunţă tema: Realizați o metodă de promovare (broșură, afiș, articol în ziar, reclamă radio) pentru produsul alimentar preferat. Face aprecieri privind participarea elevilor.

Conversaţie 2 min