prep

10
PROIECT DE LECTIE Școala Gimnazială Popești, sat Dăești DATA-07.05.2015 CLASA-a-VII-a PROFESOR-Secu Ramona OBIECTUL-Limba si literatura româna; SUBIECTUL-Prepoziția și locuțiunile prepoziționale; TIPUL LECȚIEI-mixtă,însușire de noi cunoștințe; COMPETENȚE SPECIFICE: 2.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi fraze; 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând orrect semnele ortografice şi de punctuaţie COMPETENȚE DERIVATE: 1.definirea prepoziției si a locutiunilor prepozitionale; 3.recunoașterea prepozițiilor și locuțiunilor prepoziționale într- un text dat; 4.recunoașterea prepozițiilor și locuțiunilor prepoziționale ca elemente de legatură între atribute și complemente față de cuvintele determinate; 5.includerea prepoziției în categoria parților de vorbire fară funcție sintactică; 6.recunoașterea regimului cauzal al prepozitiilor si al locutiunilor prepozitionale; 7.construirea de enunturi cu prepoziții și locuțiuni prepoziționale conform unor cerințe prestabilite; 8.construirea de enunturi cu prepozitii si locutiuni prepozitionale care isi pot schimba valoarea gramaticala; STRATEGII DIDACTICE:

Upload: securamona14300

Post on 02-Feb-2016

262 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

prepozitia

TRANSCRIPT

Page 1: Prep

PROIECT DE LECTIE

Școala Gimnazială Popești, sat Dăești

DATA-07.05.2015

CLASA-a-VII-a

PROFESOR-Secu Ramona

OBIECTUL-Limba si literatura româna;

SUBIECTUL-Prepoziția și locuțiunile prepoziționale;

TIPUL LECȚIEI-mixtă,însușire de noi cunoștințe;

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi fraze;4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând orrect semnele ortografice şi de punctuaţie

COMPETENȚE DERIVATE:

1.definirea prepoziției si a locutiunilor prepozitionale;

3.recunoașterea prepozițiilor și locuțiunilor prepoziționale într-un text dat;

4.recunoașterea prepozițiilor și locuțiunilor prepoziționale ca elemente de legatură între atribute și complemente față de cuvintele determinate;

5.includerea prepoziției în categoria parților de vorbire fară funcție sintactică;

6.recunoașterea regimului cauzal al prepozitiilor si al locutiunilor prepozitionale;

7.construirea de enunturi cu prepoziții și locuțiuni prepoziționale conform unor cerințe prestabilite;

8.construirea de enunturi cu prepozitii si locutiuni prepozitionale care isi pot schimba valoarea gramaticala;

STRATEGII DIDACTICE:

a.METODE SI PROCEDEE-lucrul cu manualul,exercitiul gramatical,problematizarea,conversatia euristica,observatia organizata,explicatia,lectura;

b.RESURSE MATERIALE-manuale,textul suport,plansa,fise de lucru,creta colorata;

c.RESURSE UMANE-elevii clasei a VII a ,cadrul didactic;

d.FORME DE ORGANIZARE-frontala,individuala si pe grupe;

e.TIMP SI SPATIU-50 de minute,sala de clasa;

Page 2: Prep

MATERIAL BIBLIOGRAFIC-Programe scolare pentru clasele V-VIII,

Alina Pamfil ,,Limba si literatura romana in gimnaziu,,;Structuri didactice deschise,,editura Paralela 45, 2003,

Parfene Constantin-Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala,Editura Polirom ,Iasi ,1999;

Gramatica limbii romane,Editura Academiei ,2005

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele lectiei

C.S Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

1.Moment organizatoric( 1 min)

Verificarea prezentei elevilor. Pregatirea materialelor necesare lectiei.

Fiecare elev isi va pregati cartile si caietele de limba romana.

Conversa-tia

Reactulizarea cunoștințelor

(2 min)

Se va verifica tema pentru acasa ,atat cantitativ ,cat si calitativ

Citesc tema Conversatia,explicatia ,activitate frontala si individua-la

4.Captarea atentiei( 3 min)

Se vor scrie pe tabla doua exemple in care pot fi observate diverse prepozitii .ex:,, În curte se afla un catel .Se va deduce prin intrebari si raspunsuri că în este o prepozitie simpla care leaga un complement de verb.Ex.:Podul de piatră s-a darâmat.Prin intrebari si raspunsuri se deduce faptul ca prepoztia de leaga atributul de substantiv.

Elevii sunt atenti ,raspund intrebarilor, sesizeaza rolul prepozitiilor

Conversatia,explicatia

5.Anunta-rea temei si a competen-telor( 2 min)

Astazi la ora de limba romana va trebui sa discutam despre prepozitie si locutiunile prepozitionale.Va trebui sa definiti prepozitiile si locutiunile prepozitionale sa le identificati in texte date,le vom clasifica,sa rezolvati exercitii aplicative iar la final veti lucra pe grupe.Se noteaza titlul lectiei pe tabla

Elevii sunt atenti si noteaza titlul lectiei.

Conversatia

Page 3: Prep

6.Dirijarea invatarii

( 25 min)

C1

C2

C3

C4

Elevilor li se recomanda sa deschida manualul la pag.161Profesorul pune intrebari pentru ca elevii sa descopere prepozitiile din text si partile de vorbire pe care le leaga.Profesorul ofera elevilor puncte de sprijin,precizari suplimentare in definirea de catre elevi a prepozitiei.Profesorul scrie definitia prepozitiei pe tabla.

Profesorul va prezenta o plansa in care prepozitiile sunt asezate in ordine ,dupa forma ,regim cazual,vezi fig 1.Profesorul va discuta cu elevii despre tipurile de prepozitii ca si despre regimul cazual al acestora .Prin intrebari precise va solicita elevii sa creeze enunturi adecvate in care sa existe aceste prepozitii .Profesorul va atrage atentia elevilor precizand faptul ca tabelul contine si notiunea de locutiuneprepozitionala.Se vor pune intrebari pentru a explica notiunea de locutiune .Se va scrie pe tabla ca subtitlu Locutiunea prepozitionalaProfesorul va crea un exemplu cu locutiuni prepozitionale cum ar fi Dincolo de scoala ...si va solicita elevilor sa observe care este rolul locutiunii ,adica ce leaga .Profesorul va cere elevilor sa inlocuiasca locutiunea cu o prepozitie ex langa.Profesorul va mai da un exemplu cu locutiune Aproape de casa se afla magazinul ,se va cere elevilor sa precizeze rolul locutiunii si inlocuirea acesteia cu o prepozitie .Profesorul va stimula elevii sa deduca definitia locutiunii.

Profesorul va scrie definitia locutiunii pe tabla.Profesorul va scrie

Se lectureaza cu voce tare textul dat concomitent subliniind prepozitiile existente.Elevii vor descoperi faptul ca prepozitiile leaga atributele si complemente-le de partile de vorbire determinate si ca prepozitiile nu au functie sintactica.

Elevii vor citi de pe plansa locutiunile prezentate ,precizand regimul cazual alacestoraElevii vor scrie pe tabla subtitlul Locutiunea prepozitionalaElevii vor scrie exemplul dat si vor inlocui locutiunea cu o prepozitie .

Elevii vor scrie exemplul pe tabla si vor inlocui locutiunea cu o prepozitie .Elevii vor descoperi definitia locutiunii si o vor scrie in caiete

Elevii vor scrie in caiete aceasta clasificare a prepozitiilor si a locutiunilor prepozitionale dupa forma ca si dupa regim cazual

Elevii vor recunoaste locutiunile prepozitionale din textele date si vor preciza rolul acestora in propozitie

Conversatia euristica,problematizarea,explicatia

Conversatia problematizare,descoperire

Crearea de enunturi dupa o cerinta data

Page 4: Prep

7.Continua-rea dirijarii invatarii

8.Obtine-rea performan-tei

( 7 min)

C5

C6

pe tabla clasificarea prepozitiilor si a locutiunilor a) dupa forma -simple -cu ,in pe ,la ,de etc.-compuse –inspre, despre ,de la, pe langa etc.cu regim de acuzativLocutiuni prepozitionale cu regim de acuzativ -dincolo de aproape de ,fata de .b) dupa regimul cazual-G,prepozitii -asupra ,contra ,dinaintea impotriva,etc-locutiuni prepozitionale cu G -in mijlocul ,in fata ,in spatele, etc.Cu regim de D. Prepozitii,conform , contrar ,potrivit,gratie ,datorita etc.Se precizeaza faptul ca in D. Nu sunt locutiuni prepozitionale .Profesorul va cere elevilor sa descopere locutiunile prepozitionale din textul de la pagina 161,ex .1,2pag 162.Profesorul va da exemple de schimbare a valorii gramaticale a prepozitiilor si a locutiunilor exin jurul casei – devine adeverb daca zicem –ma uit in jur/in susul raului devine adverb daca spunem ma uit in sus etc,vezi fig 3Moment de lectura.Moment ortografic,ortograma intr-o,leaga prepozitie de articol

Profesorul va cere elevilor sa se organizeze pe grupe si le va da fiecarei grupe cate o fisa cu cerinte prestabilite vezi fig 2.Profesorul va supraveghea elevii in timp ce lucreaza.Profesorul va cere elevilor sa prezinte modul de rezolvare a cerintelor din fise.

Profesorul va dirija o conversatie despre ceea ce s-a invatat in ora respectiva

Elevii se vor organiza pe grupe si vor primi fisele de lucru, vezi fig 2

Elevii vor rezolva in grup cerintele date.Elevii vor raspunde si se vor autocorecta .

Elevii vor raspunde folosindu-se de plansa tabla caiete .

Conversatia euristica ,explica-tia

Exercitiul aplicativ

Exercitiul aplicativ ,conversatia

Conversatia

Exercitiul aplicativ

Conversatia

Conversatia

Page 5: Prep

11.Tema pentru acasa ( 1 min)

Se va discuta scurt cu elevii ex 1, 2,3,4, 5 ag 189.

Elevii vor nota tema Conversatia

Cazul acuzativ

Prepozitii

a)simple –in,cu, la,din,spre,de,prin,etc.b)compuse –de la,de pe la,inspre ,despre etc.

Cazul acuzativ

Locutiuni Prepozitionale-

dincolo deaproape defata deinainte de,in timp de,

Cazul genitiv

Prepozitii

asupra,contraimpotrivaimprejurul,dinainteainaintea,inapoia

Cazul genitiv

Locutiuni prepozitionaleIn mijloculIn fata,In spatele,La dreaptaLa stanga,de-a lungul

Cazul dativ

Prepozitii

ConformContrarPotrivitGratieDatorita,Multumita,Asemenea,aidoma

Page 6: Prep

Figura 2

FIȘĂ DE LUCRU

1.Creati enunturi in care sa folositi o prepozitie simpla cu Ac.,o prepozitie cu D.,o locutiune prepozitionala cu G.

2.Creati enunturi in care sa utilizati –o prepozitie compusa cu Ac.,o prepozitiecu G.,o prepozitie cu D.

3.Recunoasteti prepozitiile si locutiunile prepozitionale din textul dat ,precizand ce leaga ca si regimul cazual al acestora

/De-a lungul rauletului se intind doua siruri de salcii si de arini care se indeasa mereu pana ce se pierd in crangul din fundul vaii/.

4.Creati enunturi in care sa aveti

-o locutiune prepozitionala cu Ac.

-o locutiune prepozitionala cu G.

-o prepozitie cu D.

5.Alcatuieste doua enunturi in care prepozitia sa lege

-un atribut de un substantiv ,

-un complement de un verb

6.Transforma locutiunile prepozitionale date in locutiuni adverbiale

In jurul casei ---------------------

In susul raului -------------------

In mijlocul casei-----------------

In preajma scolii-------------------

In urma carutei-------------------

In spatele casei--------------------

6.Construieste enunturi cu prepozitiile urmatoare ,precizand cazul cerut de acestea

-inaintea,imprejurul,potrivit,gratie

Page 7: Prep

OGLINDA TABLEI

1.Titlul lectiei –PREPOZITIA ,LOCUTIUNILE PREPOZITIONALE

2.Definitiile –Prepozitia este partea de vorbire neflexibila care leaga atributele si complementele de partile de vorbire pe care le determina .

3.Prepozitia nu are functie sintactica ci doar insoteste un complement si /sau un atribut avand un regim cazual Ac.G.D.

4.Se va prezenta plansa cu clasificarea prepozitiilor si a locutiunilor.Fig 1.

5.Clasificarea prepozitiilor

1.a)dupa forma –simple/cu ,in ,la ,pe ,etc

b)compuse /despre ,inspre ,de la ,pe la etc

2.Dupa regimul cazual

-prepozitii cu Ac .in , cu la ,de pe ,inspre etc

-locutiuni prepozitionale cu Ac.dincolo de,aproape de,fata de,inainte de,afara de ,etc.

-prepozitii cu genitivul-asupra,contra,impotriva,imprejurul ,dinaintea,inaintea ,inapoia,etc.

-Locutiuni prepozitionale cu genitivul,in mijlocul,in fata,in spatele,la dreapta,la stanga,de-a lungul,in susul etc.

-prepozitii cu Dativul-conform,contrar,potrivit,gratie,datorita,multumita,asemenea ,aidoma

SCHIMBAREA VALORII GRAMATICALE A PREPOZITIEI SI A LOCUTIUNII PREPOZITIONALE

Dincolo de casa (loc prep)------------------------m-am dus dincolo.(adverb)

Aproape de scoala(loc prep.)---------------------stau aproape (adverb)

In mijlocul camerei (loc prep )----------------------masa este in mijloc (adverb)

In fata casei(loc prep)------------------------------el sta in fata (loc adverbiala)

In spatele scolii(loc prep)------------------------se uita in spate (loc adv.)

Inaintea carutei(prepozitie cu G)--------------priveste inainte(adverb )