mate cifra9

6
Colegiul Național ‘’Jean Monnet’’, Ploiești Proiect de activitate Profesor practică pedagogică: Grigore Liliana Profesor metodist: Soreanu Daniela Profesor învăţământ preșcolar:

Upload: iulia-roxana

Post on 28-Sep-2015

5 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiet de lectie

TRANSCRIPT

Colegiul Naional Jean Monnet, Ploieti

Proiect de activitate

Profesor practic pedagogic: Grigore LilianaProfesor metodist: Soreanu DanielaProfesor nvmnt precolar:

Proiect de activitate

Propuntor: Curelea Iuliana RoxanaInstituia de nvmnt: Grdinia Sfinii Arhangheli Mihail i GavriilData: 27.04.2015Grupa: mare BDomeniul: tiine ( D.. )Categoria de activitate : Activitate matematicTema anual: Cum este,a fostsi va fi aici,pe Pamant?Tema sptmnal: Clatoriile- trecut present si viitor?Tema activitii: Pe corabie urcam si panzele ridicam ( Consolidare- numarul si cifra 9 )Mijloc de realizare: Tipul leciei: consolidareScop: consolidarea cunotinelor matematice cu privire la operaii cu mulimi n limitele 1-9

Obiective operaionale: O1: s numere, cu i fr material intuitiv, n ordine cresctoare i descresctoare n concentrul 1-9 ;O2: s rezolve oral exerciii de adunare i scdere n concentrul 1-9;O3: s alcatuiasca plansa ce reprezinta corabia cu ajutorul materialului didacticO4: s compare mulimi de elemente prin utilizarea limbajului matematic ( tot attea, mai multe, mai puine);O5: s rezolve corespunzator sarcinile de pe fisa de lucru.O6: sa realizeze corabia din hartie respectand etapele de lucru.Strategii didactice: metode i procedee: conversaia, explicaia ,problematizarea , exerciiul .material didactic: ecusoane,plan cu corabia, ,jetoane (catargul,panzele, marinari, ancora), hartie colorata, pasta lipit, fie de lucru, , recompenseForme de organizare: frontal, individual, Durata: 30 de minute

Momentele lecieiConinut esenializatMaterial didacticMetode i procedee

1.Moment organizatoricSe asigur condiiile optime desfurrii activitii:aerisirea slii de grup, pregtirea materialului didactic, distribuirea ecusoanelor.

2.Verificareacunotinelor dobndite anterior Se vor rezolva cateva sarcini legate de ora anterioara S numere cresctor de la 1 la 9 S numere descresctor de la 9 la 1 S numeasc vecinul mai mare al numrului 3; S numeasc vecinul mai mic al numrului 5; S rezolve oral adunarea: 2+3= ? ; S rezolve oral scderea: 4-2=?; S numere din 2 n 2 pn la 8.

Conversa ia

Exerciiul

3.Anunarea temeii a obiectivelorSe comunic tema si obiectivele urmrite in cadrul activitii: Astzi ne vom juca cu numerele de la 1 la 9. Vom rezolva sarcinile propuse, construind vasul marinarilor.Conversa ia

4.Dirijarea nvriiSe prezint o plan cu o corabie. ntr-un coule, alturat planei, sunt diverse jetoane ce alcatuiesc corabia(catargul,panzele,marinari, ancora ). Pe rand fiecare copil va iesi si va raspunde oral la sarcinile aflate pe spatele materialului .Sarcini de lucru: Copiii trebuie s numere cresctor i descresctor n concentrul 1-9,s gseasc numrul cu 4 mai mare dect 9, s rezolve probleme ilustrate, s compare dou mulimi de elementePlan cu corabia

Jetoane (catargul,panzele,marinari, ancora)

Conversa-ia ExerciiulProblema-tizarea

5.Obinerea performaneiVor realiza o corabie din hartie . Fiecare prescolar va primi o coala , apoi se va exeplifica modul de lucru. Impreuna cu propunatorul prescolarii vor realiza barcuta. Hartie colorata, pasta lipit

Conversa-iaExerciiul

6.FeedbackSe mpart fie de lucru. Prescolarii vor rezolva sarcinile cerute.Fi de lucruculoriExercitiulLucrul individual

7.Asigurarea transferului de cunotintePrecolarii vor identifica vecinul mai mare i vecinul mai mic al unor numere (2,4,5).Plansa cu numereConversa iaExerciiul

8.ncheierea activitiiSe fac aprecieri generale asupra modului n care s-a desfurat activitatea. Se ofer recompense tuturor precolarilor care au participat la activitate.Conversa ia