proiect de lectie
Post on 16-Jan-2016
20 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
Învăţătoare: Arion Simina - Carmen
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul”
Clasa: a II-a
Data: 11.03. 2014
Aria curriculară: Limbă şi Comunicare
Disciplina: Limba şi Literatura Română
Unitatea de învăţare: Cartea cu poveşti
Subiectul: Grupurile de litere che, chi, ghe, ghi
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare
Obiective de referinţă:
formarea deprinderilor de a recunoaşte şi de a reproduce grupurile de litere che, chi,
ghe, ghi, atât izolate, cât şi în cuvinte;
utilizarea corectă în scris a grupurilor de litere che, chi, ghe, ghi,
formarea deprinderii de scriere corectă şi caligrafică.
Obiective operaţionale:
O1 – să enumere literele din care sunt alcătuite grupurile de litere;
O2 – să asocieze corect sunetul cu literele;
O3 – să scrie corect grupurile de litere;
O4 – să deosebească între ele grupurile de litere;
O5 – să scrie corect cuvinte care „încep”, „conţin” şi „se termină” cu aceste grupuri de
litere;
O6 – să scrie caligrafic respectând cerinţele referitoare la distanţa dintre litere, precum şi
a celor legate de elementele componente ale literelor;
O7 – să respecte regulile grafice şi tehnice ale scrisului;
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,
munca independentă
Mijloace de învăţământ: manual, culegere, fişe de evaluare
Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi, în lanţ
Resurse materiale:
a) pentru învăţător:
calculator; CD;
planşe cu grupurile de litere;
plicuri cu cuvinte;
cărţi de lectură;
b) pentru elevi:
fişe cu cuvinte ,,alintate”;
fişa „Rezolvaţi rebusul!”;
fişă cu ghicitori;
fişa ,,Recunoaşteţi intrusul!”
fişă de lucru pentru alcătuirea unor propoziţii;
plicuri cu propoziţiile tăiate;
recompense: floricele pentru Albă-ca-Zăpada
c) temporale: 50 minute
d) umane: 25 elevi
e) spaţiale: sala de clasă
Forme şi tehnici de evaluare:
observaţia sistematică
evaluarea muncii individuale
autoevaluare
evaluarea de către colegi
Material bibliografic:
1. „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a-II-a” – Marcela Peneş, Ed. Ana,
Bucureşti, 2000
2. Elena Miţoi, Mariana Volintiru, Metodica predării limbii şi literaturii române în
învăţământul primar, Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, 2001
3. Marcela Peneş: Limba română. Gramatică. Elemente de construcţie a
comunicării,conform noului curriculum şcolar, clasele I-IV , Editura Ana, Bucureşti,
2000;
Scenariul didactic
Etapele lecţiei Conţinut instructiv - educativStrategii didactice
Evaluare
Metode Mijloace didactice
Forme de organizare
I. Moment
organizatoric
• Asigurarea condiţiilor necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei• Pregătirea materialelor necesare • Crearea unei atmosfere plăcute
planşe cu grupurile de
litere
frontal capacitatea dea pregăti cele necesare orei
II. Captarea
şi orientarea
atenţiei
-„Spargerea gheţii” - activitate de ,,încălzire” ▪ Ştiu că vouă vă plac foarte mult poveştile, tocmai de aceea ne aflăm în ,,săptămâna poveştilor”,
▪ Vă voi citi fragmente din poveşti pentru ca voi să le recunoaşteţi. (,,Neghiniţă”, ,,Povestea lui Chichibio”, „Pinocchio”,”Albă ca Zăpada”,”Degeţica”). ▪ Ghicitoare: ,,În casa cu lucruri mici Locuiau şapte............. (pitici) Aţi ghicit, piticilor!
conversaţia euristică
observaţiadirijată
explicaţia
problematizarea
fişe cu fragmente din
lecturi
frontal
capacitatea de a recunoaşte
poveştile
capacitatea de a dezlega corect
ghicitoarea
III.Anunţarea
titlului lecţiei şi a
obiectivelor
- Pentru ca voi să puteţi citi mai bine orice poveste, azi vom desfăşura o lecţie de recapitulare la limba română.- Se precizează titlul lecţiei: ,,Recapitularea grupurilor de litere: che, chi, ghe, ghi” şi obiectivele urmărite.- Planşele cu grupurile de litere vor fi expuse în faţa clasei.
conversaţia
expunerea
planşe cugrupurile de
litere
frontal
IV.Consolidarea
şi sistematizarea cunoştinţelor
Organizarea jocului-concurs Stabilirea regulilor : ▪ Ora de limba română se va desfăşura sub formă de joc-concurs. Fiecare dintre voi e un pitic. Piticii au de rezolvat exerciţiile aduse în plicuri de fiecare pitic din poveste. Cine termină repede şi bine sarcina de lucru va primi o floare. Trebuie să strângeţi cât mai multe flori pentru Albă-ca-Zăpada până la sfârşitul lecţiei. ▪ Pe tablă sunt aşezaţi cei şapte pitici din poveste. ▪ Elevii vor primi câte o fişă de lucru ce cuprinde sarcinile din fiecare plic.
Să vedem ce ne-a adus primul pitic.(Anexa1)Toţi elevii vor urmări:
1. Prezentarea Power Point Grupurile de litere: che, chi, ghe, ghi
Toţi elevii vor primi:Al doilea plic de la al doilea pitic (Anexa2)
2. Fişa de lucru – cuvinte ,, alintate”buchet – bucheţel cheie - cheiţărochie – rochiţă urechi - urechiuşeghete – ghetuţe ghem - ghemuleţghiozdan – ghiozdănel unghii - unghiuţe
Munca pe grupe:▪ Clasa va fi împărţită în 4 grupe de câte 6 elevi. Fiecare grupă va primi câte o fişă de lucru.
Grupa IAl treilea plic de la al treilea pitic (Anexa 3)
Completarea unui rebus: AŞCHIUŢĂ(1.ochelari; 2.castel; 3.chitară; 4.ghete;
5.ghindă; 6.chibrituri; 7.îngheţată; 8.rachetă)
instructajul verbal
jocul didactic
explicaţia
exerciţiul
munca independentă
careul cu litere
prezentare în Power Point
fişe de lucru
fişa de lucru
frontal
individual
pe grupe
capacitatea de a respecta
regulile unui joc
capacitatea de a recepta
mesajul oral
capacitatea de receptare a
mesajului scris
capacitatea de a recepta
mesajul oral
capacitatea de receptare a
mesajului scris
Grupa a II-aAl patrulea plic de la al patrulea pitic (Anexa 4)
4. Fişa de lucru – ghicitori
,,Bicicletă cu proptele Stă pe nas, nu pe şosele”. (ochelarii)
,,Ea închide şi deschide Şi când pleacă şi când vine”. (cheia)
,,Voinicel cu haina albă Iese primul din zăpadă”. (ghiocelul)
,,Mărgeluţe arămii Poartă-n cap nişte tichii”. (ghindele)
Grupa a III-aAl cincilea plic de la al cincilea pitic (Anexa 5)
5. Recunoaşteţi ,,intrusul”!
Grupa a IV-aAl şaselea plic de la al şaselea pitic (Anexa 6) 6. Propoziţii
▪ Scrie câte două propoziţii în care următoarele cuvinte să aibă înţelesuri diferite: ,,rachetă”, ,,ochi”.
▪ Cele patru fişe de lucru de la munca pe grupe vor fi afişate pe polistiren, în faţa clasei.
problematizarea
lectura în lanţ
problematizarea
activitatea creativă
turul galeriei
fişa de lucru
fişa de lucru
fişa de lucru
polistiren
pe grupe
pe grupe
frontal
capacitatea de a dezlega corect
ghicitorile
capacitatea de receptare a
mesajului scris
capacitatea de comunicare
în scris
capacitatea de evaluare şi de autoevaluare
▪ După ce diferitele sarcini de lucru au fost rezolvate, grupele se rotesc la panou pentru a citi şi a aproba sau pentru a corecta eventualele greşeli.
Munca în perechi:Al şaptelea plic de la al şaptelea pitic (Anexa 7)
7. Reconstituirea propoziţiilor, aflate în plicuri, pe bancă ▪ Elevii vor ordona cuvintele în propoziţii cu înţeles, le vor citi, apoi le vor transcrie. Cuvintele vor fi numerotate.
▪ Se vor ordona zece propoziţii:
1. unchiul ochelari Costache poartă(Unchiul Costache poartă ochelari.) 2. Neghiniţă despre Voichiţa citeşte (Voichiţa citeşte despre Neghiniţă.)
3. cu Gheruţă se ghemul joacă(Gheruţă se joacă cu ghemul.)
4. Enache un caută şi ghid Ghiţă(Enache şi Ghiţă caută un ghid.)
5. are liliachie o Aşchiuţă jachetă(Aşchiuţă are o jachetă liliachie.)
6. delicioasă Vasilache o mănâncă îngheţată Vasilache mănâncă o îngheţată delicioasă.)
7. ghiveci îngrijeşte Chira din floarea(Chira îngrijeşte floarea din ghiveci.)
gândiţi/lucraţi în perechi/
comunicaţi
mâna oarbă
problematizarea
lectura în lanţ
activitate creativă
gândiţi/lucraţi în perechi/
comunicaţi
problematizarea
lectura în lanţ
fişe de lucru
fişa de lucru
în perechi
în perechi
capacitatea de receptare a
mesajului scris
V.Evaluarea
8. Anghelinei ghetele vechi sunt (Ghetele Anghelinei sunt vechi.)
9. stejarului este fructul ghinda(Fructul stejarului este ghinda.)
10. în echipă Achim cu lucrează Gheorghe(Achim lucrează în echipă cu Gheorghe.)
▪ Elevii care au rezolvat corect cerinţa vor primi ca recompensă câte o floare pentru Albă-ca-Zăpada.
Munca pe grupe: Citirea textelor (Anexa 8)
▪ Fiecare grupă va citi câte un text.
- Prima grupă - cheLa concert
- A doua grupă - chiLa teatru
- A treia grupă - ghe Privighetoarea
- A patra grupă - ghi La bibliotecă
▪ După citirea fiecărui text se va evidenţia aspectul educativ.
lectura în lanţ
citirea selectivă
povestirea
discuţia colectivă
conversaţia
recompense(floricele)
textele din manual
în perechi
pe grupe
în lanţ
frontal
capacitatea de receptare a
mesajului scris
capacitatea de comunicare orală
capacitatea de evaluare şi de autoevaluare
VI.Încheierea
lecţiei
▪ V-am anunţat la începutul lecţiei despre un personaj din poveşti care va veni la noi în clasă. Îl veţi colora acasă. Se prezintă fişa.
▪ Centralizez numărul de floricele adunat de fiecare elev în parte şi declar care sunt „piticii” cei mai harnici.
▪ Fac aprecieri generale şi individuale asupra întregii activităţi.
Tema pentru acasă
conversaţia de încheiere
desen de colorat
frontalcapacitatea de evaluare şi de autoevaluare
ANEXA 1
Grupurile de litere che, chi, ghe, ghi
1. Identifică grupul de litere chi în cuvânt:
Ochi, chibrit, rechin, schi
2. Desparte cuvintele în silabe şi spune câte silabe are fiecare cuvânt:
ghete …………………………….………….
Îngheţată …………………….………………
privighetoare………………………………….
veghe…………………………………………
3. Completează cuvântul cu grupul de litere ghi, apoi formează propoziţii cu fiecare în
parte:
_____- o – cei
___n – de
_____- ţă
un - _____- e
bur - ____u
4. Citeşte, apoi subliniază grupurile de litere che, chi, ghe, ghi: Chiar voi primi o pereche de ghete pentru schi. Tatăl lui Gheorghiţă este pădurar. Ai ghicit tu cine, eşti chiar tu. Ochii cei mai dragi din lume
5. Completează cuvintele cu che, chi, ghe, ghi
la început la mijloc la sfârşit
__ie o __lari ure__
__n re__n o__
__orghe, E-van__lie genun__,
__ ocei în__ţată,
Gheor__,
__ citoare Ghior__ţă
6. Desparte în silabe cuvintele:
cheltuieli -…………………………….…… chem-……………….……..……...
rinichi -...................................................... chitară -.............................................
ghem - …………………………………… Gheorghe -...........................................
ghiocel- .......................................................... Ghiţă - ................................................
7. Completează în coloana I, II, sau III cuvintele după numărul de silabe:
Baschet, banchet, Chiriţa, Ghiţă , ghete, cheltuieli, chit, chenar, genunchi, chin, ghicitori, ghem, chitară.
I II III
ANEXA 2
Găsiţi cuvintele ,, alintate” pentru:
buchet –………................... cheie - …………………………..
rochie – …………………. urechi - …………………………..
ghete – ……………………… ghem - ……………………….
ghiozdan – …………………… unghii - ……………………………
ANEXA 4
Ghicitori
Bicicletă cu proptele Ea închide şi deschideStă pe nas, nu pe şosele. Şi când pleacă şi când vine.
______________________ ____________________
Voinicel cu haina albă Mărgeluţe arămiiIese primul din zăpadă. Poartă-n cap nişte tichii.
_____________________________ ____________________________
ANEXA 5Recunoaşte ,,intrusul”!
chenar, cerneală, etichetă, Costache pitici, Chiriac, schimbare, genunchi
Gheorghe, baghetă, veghe, Angela ghicitoare, Sighişoara, regină, triunghi
ANEXA 6
Scrie propoziţii în care următoarele cuvinte să aibă înţelesuri diferite: ,,rachetă”, ,,ochi”.
........................................................................................................................................................................................................................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________........................................................................................................................................................................................................................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________........................................................................................................................................................................................................................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________........................................................................................................................................................................................................................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________........................................................................................................................................................................................................................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________........................................................................................................................................................................................................................................
ANEXA 7
unchiul ochelari Costache poartă
Neghiniţă despre Voichiţa citeşte
cu Gheruţă se ghemul joacă
Enache un caută şi ghid Ghiţă
are liliachie o Aşchiuţă jachetă
delicioasă Vasilache o mănâncă îngheţată
ghiveci îngrijeşte Chira din floarea
Anghelinei ghetele vechi sunt
stejarului este fructul ghinda
în echipă Achim cu lucrează Gheorghe
ANEXA 8La concert
Enache merge la concert. El îndrăgeşte muzica. Acolo se întâlneşte cu Vasilache. Acesta poartă o jachetă neagră.
Intră în sală. Începe concertul. O pereche de tineri cântă la vioară.. Orchestra îi acompaniază. Dirijorul este Chelaru Costache.
Spectacolul se încheie. Dirijorul primeşte un buchet mare de narcise.
La teatru
Chiriac şi Chira merg la teatru.Se deschide cortina. Toată sala aplaudă. Apare o păpuşă. Ea se numeşte
Aşchiuţă. Păpuşa are un chip vesel şi gura larg deschisă. Ea are nişte ochi jucăuşi. Pe cap poartă o tichie. Jacheta ei este liliachie.
Aşchiuţă spune o poveste.
Privighetoarea
Se înserează. Gheorghe şi Anghelina stau ghemuiţi lângă bunica. Bătrâna lucrează la gherghef. Are multe gheme colorate. Ea spune nepoţilor o poveste despre privighetoare.
Privighetoarea este o pasăre micuţă. Ea are un glas fermecător. E măiastră în triluri.
Gheorghe şi Anghelina sunt vrăjiţi de poveste.
La bibliotecă
Gherghina şi Ghiţă sunt fraţi. Gherghina este elevă în clasa a doua. Ghiţă e mai mare. Ei se duc la bibliotecă. Gherghina cere o carte cu ghicitori. Ghiţă citeşte despre stejar. El află că fructul stejarului este ghinda. Băiatul caută un ghid turistic.
Doamna bibliotecară îi ajută cu plăcere.
top related