ade dec

6
GRĂDINIȚA NR. 116 GRUPA: MIJLOCIE 1 “PISICUȚELE ISTEȚE”, NIVEL I PROFESOR: ZAMFIR MIRELA CLAUDIA DATA: 27.05.2015 PROIECT DE ACTIVITATE Tema anuală de studiu: ,,Cine şi cum planifică/organizează o activitate?” Proiect tematic: ,,Hai cu mine la plimbare” Subtema: ,,Ştiu cu ce călătoresc ” – evaluare proiect - Domeniul de activitate: Domeniul Estetic şi Creativ Categoria de activitate: Educaţie plastică Tema activității: ,, Cu ce vrei să călătorim” Tipul de activitate: consolidare priceperi şi deprinderi Scopul activității: Stimularea expresivităţii şi creativităţii copiilor prin utilizarea diferitelor tehnici de lucru specifice picturii; Dezvoltarea gustului estetic şi a creativităţii; Obiective operaționale: Să aplice culoarea respectând spaţiul plastic şi tema/ obiectivul se consideră realizat dacă prescolarii aplică culoare pe figurina dată;

Upload: mirela-zamfir

Post on 14-Sep-2015

214 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

GRDINIA NR. 116

GRUPA: MIJLOCIE 1 PISICUELE ISTEE, NIVEL I

PROFESOR: ZAMFIR MIRELA CLAUDIADATA: 27.05.2015

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anual de studiu: ,,Cine i cum planific/organizeaz o activitate?

Proiect tematic: ,,Hai cu mine la plimbare

Subtema: ,,tiu cu ce cltoresc evaluare proiect - Domeniul de activitate: Domeniul Estetic i CreativCategoria de activitate: Educaie plasticTema activitii: ,, Cu ce vrei s cltorimTipul de activitate: consolidare priceperi i deprinderi

Scopul activitii:

Stimularea expresivitii i creativitii copiilor prin utilizarea diferitelor tehnici de lucru specifice picturii;

Dezvoltarea gustului estetic i a creativitii;

Obiective operaionale: S aplice culoarea respectnd spaiul plastic i tema/ obiectivul se consider realizat dac prescolarii aplic culoare pe figurina dat; S finiseze lucrarea prin punerea detaliilor / obiectivul se consider realizat dac toti precolarii vor finisa lucrarea; S aplice materialele respectnd etapele descrise / obiectivul se consider realizat dac copilul rezolva sarcinile date;

S foloseasc un limbaj adecvat activitii desfurate / obiectivul se consider realizat dac precolarii folosesc un limbaj adecvat activitii desfurate.

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, surpriza, problematizarea, observaia, turul galeriei. Material didactic: figurine din ipsos cu mijloace de transport, acuarele, pensule, mediul pentru fiecare mijloc de transport

Durata: 30 minute

Bibliografie: ,,Curriculum pentru nvmntul precolar, Editura Didactica Publishing House, Bucureti 2009;

,, Revista nvmntului precolar, 1-2/2011, Editura Arlequin;

,, Metode interactive de grup - ghid metodic - .DESFURAREA ACTIVITII

Evenimentul didacticConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

1. Moment organizatoricSe asigur condiiile necesare unei bune desfurri a activitii:

-aerisirea slii de grup;

-pregtirea materialului didactic;

-aranjarea mobilierului.

2. Captarea ateniei Mickey Mouse a adus cadouri pentru copii. ns acesta e suprat deoarece mijloacele sale de transport nu au culoare. Mickey i roag pe copii s-l ajute s dea culoare mainilor, brcilor i avioanelor. Copiii vor fi mprii n trei echipe conform stimulentului primit: echipa mijloacelor de transport terestre, Echipa mijloacelor de transport aeriene i Echipa mijloacelor de transport acvatice. Conversaia

Expunerea

Continu

Individual

3. Anunarea temei i a obiectivelor Se anun tema i obiectivele:

Fiecare echip va picta mijlocul de transport de pe stimulentConversaia

4. Dirijarea nvrii Se face intuirea materialului didactic. Vom discuta despre materialele primite i despre cum le putem folosi, precum i despre criteriile necesare realizrii unei lucrri corecte.

Se prezint un model de lucrare care se analizeaz innd cont de respectarea criteriilor de lucru.

naintea nceperii lucrului individual, se repet exerciiul de nclzire a minilor.

,,Mna lebd o fac,

Care d mereu din cap,

Lebedele-n jur privesc,

Capul apoi i-l rotesc,

Minile nu stau deloc

i se pregtesc de joc.

Degetele-mi sunt petale

Le desfac ca la o floare,

i apoi le rsfirm

i la un pian cntm. Se d ca timp de lucru 20 de minute. Se atrage atenia copiilor asupra poziiei n care vor lucra: spatele drept, braele sprijinite pe msu.Conversaia

Observaia

Explicaia

Lucrul individual

Conversaia

ExplicaiaContinu

Individual

Continu

Individual

5. Asigurarea conexiunii inverse n faa clasei se va afla cele trei medii: terestru, acvatic i aerian. Fiecare copil i va pune figurina n dreptul mediului corespunztor. Se realizeaz o expoziie cu lucrrile copiilor. Cte un copil va analiza lucrarile i le va alege pe cele mai reuite, motivndu-i alegerea fcut.

Turul galeriei

Conversaia

ExplicaiaContinu

Individual

6. ncheierea activitii Se fac aprecieri verbale, colective i individuale i se ofer recompensele. Ieim din clas cntnd ,,Vine trenul.