0 surprizele toamnei ade ala2

16
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Grupa :Mijlocie Gradinita : Educatoare: Data: Tema anuala:Cand/cum si de ce se intampla? Tema proiectului:”ZANA TOAMNA” Tema sapatamanii:”Camara Toamnei” Tema zilei:”Surprizele Toamnei” Forma de realizare:Activitate integrata Mijloc de realizare:Joc didactic Tipul activitatii:verificare si consolidare de cunostinte Forma de organizare:frontal ,individual,pe grupuri mici. ACTIVITATI DE INVATARE: ADE: DLC(educarea limbajului),DOS(activitate practica).

Upload: luciana-ursulescu

Post on 19-Jan-2016

211 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Grupa :Mijlocie

Gradinita :

Educatoare:

Data:

Tema anuala:Cand/cum si de ce se intampla?

Tema proiectului:”ZANA TOAMNA”

Tema sapatamanii:”Camara Toamnei”

Tema zilei:”Surprizele Toamnei”

Forma de realizare:Activitate integrata

Mijloc de realizare:Joc didactic

Tipul activitatii:verificare si consolidare de cunostinte

Forma de organizare:frontal ,individual,pe grupuri mici.

ACTIVITATI DE INVATARE:

ADE: DLC(educarea limbajului),DOS(activitate practica).

SCOPUL ACTIVITATII : Dezvoltarea capacităţii de exprimare orala ,de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale.

Page 2: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

Obiective operationale:

-sa formuleze propozitii simple corecte din punct de vedere gramatical;

-sa descrie caracteristicile esentiale ale anotimpului toamna pe baza de imagini;

-sa denumeasca si sa lipeasca roadele toamnei(fructe,legume,flori);

-sa ghiceasca raspunsul la ghicitori;

-sa interpreteze expresiv o poezie,un cantec;

-sa respecte regulile jocului didactic;

-sa lucreze independent respectand cerintele date.

Sarcini didactice:Recunoasterea principalelor caracteristici specifice ale anotimpului toamna(fructe,legume,flori);Rezolvarea unor situatii-problema pe teme diferite;Interpretarea unei poezii,a unui cantec;Relationarea cu ceilalti in realizarea unei teme comune.

Regulile jocului:

-copiii trebuie sa raspunda numai la solicitare;

-sa raspunda in propozitii si limbaj potrivit fiecarui domeniu;

-sa respecte cerintele grupului din care fac parte si ale educatoarei.

Elemente de joc:Surpriza, situatii problema,manuirea materialului,ghicirea,aplauzele.

Strategii didactice :

Metode şi procedee :Observaţia , explicaţia , exerciţiul , conversaţia , problematizarea, brainstorming-ul, turul galeriei.

Mijloace : -O papusa imbracata in straie de toamna, scrisoarea Zanei Toamna si o cutie “surpriza” Ecusoane: fructe, legume, flori; Tablou pentru afisat punctele castigate ( frunze galbene ,portocalii si rosii );Biletele cu sarcini de rezolvat; biletele cu ghicitori; O fructiera , un cos pentru legume si o vaza pentru flori ; Hartie, lipici, material decupat, panou pentru expozitie ;Un saculet cu medalioane (recompensa).

Page 3: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

Bibliografie

“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, MEC,

Bucuresti, 2000

Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti

Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2008

E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe inteligente multiple”.

Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves

www.didactic.ro

Page 4: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

DESFASURAREA ACTIVITATI

Nr. crt

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1 Moment organizatoric

Captarea atentiei

Se asigura conditiile optime desfasurarii activitatii:

-aerisirea salii de grupa;

-pregatirea materialului didactic;

-plasarea organizata a prescolarilor in spatiul educational amenajat sugestiv

Prin procedeul surpriza copiii vor fi asezati pe scaunele, in semicerc;-Papusa Toamna va sta pe un scaunel la o masuta cu o scrisoare si o cutie langa ea.-Mai in spate se va organiza spatiul pentru activitatea practica pe grupuri mici. Materialele vor fi pe masute, in cosulete acoperite.

-« Cine a venit la noi? Cum este imbracata ? Oare ce anotimp reprezinta ?Are ceva sub brat – Oare ce are? – Un plic. Ce-o fi in plic? O scrisoare ».Citim scrisoarea-« Zana Toamna ne-a pregatit multe surprize, dar ca sa le aflam va trebui sa ne jucam un joc cu ea ».

Conversatia

Explicatia

Expunerea

Interesul pentru continutul activitatii

2. Anunţarea temei şi a conţinutului

-Zana va fi atenta la jocul nostru care se numeste ”Surprizele toamnei”, si astfel o sa ne amintim tot ce am invatat despre toamna: fenomene specifice, imbracamintea corespunzatoare, vom denumi si vom sorta roadele toamnei: fructe,legume,flori,vom recita,vom canta, cu totii ne vom bucura .Dar, pentru asta, trebuie sa fiti atenti ,activi, sa raspundeti corect si

Expunerea , Explicaţia

Page 5: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

doar cand sunteti intrebati ».

Page 6: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

3 Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Se va face incălzirea imitand picaturile de ploaie , foşnetul crengilor, zborul pasarelelor. Ii facem o surpriza placuta Zanei Tamna si vom interpreta cantecul ,,Toamna”.Cer parerea zanei despre felul in care am interpretat cantecul, apoi o intreb daca putem desface plicul.

-“Sa vedem ce scrie pe plicul de pe cutie! » Voi citi continutul plicului si voi explica copiilor ca nu putem deschide cutia decat daca trecem o proba.Proba se numeste: „Ia câte un jeton şi rezolvă cerinţa”. Copiii vor lua din plic câte un jeton pe care este reprezentata o imagine sugestiva despre anotimpul toamna.. Dacă vor răspunde corect, voi pune pe un panou o frunza galbena. Dacă răspunsurile corecte sunt cel putin cinci, atunci vom putea deschide cutia cu surprize pe care a timis-o Zâna Toamna. . Se executa jocul de proba.

Întrebări si cerinte posibile:

-In ce anotimp ne aflam?

-De unde stim ca este toamna?

-Ce se intampla cu frunzele toamna?-Cum este vremea afara toamna? -Cum ne imbracam acum,copii?-Ce fructe se coc toamna?-Dar legume?-De ce consumam fructe si legume?-Ce trebue sa facem cu ele inainte de a le consuma?-Ce flori infloresc toamna?Foarte bine va-ti descurcat pana aici,vom deschide cutia si vom gasi in interiorul acesteia o alta cutie cu un plic lipit pe ea.Deschidem plicul si vom afla ce

,Explicaţia ,

Problematiza-rea

Conversaţia ,

Relationare prin actiune si comunicare

Raspunsurile copiilor

Page 7: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

4 Asigurarea retenţiei şi transferului

Executarea temei de catre copii

Asigurarea conexiunii inverse

Fiecare grupa va pregati tablouri pentru Zana Toamna.

Copiii din grupa fructelor vor face tablouri numite « Cos cu fructe » Vor lipi fructele decupate.

Copiii din grupa florilor vor face tablouri intitulate « Crizanteme in vaza ».Vor lipi florile in vaza.

Copiii din grupa legunelor vor face tablouri numite « Borcanul cu muraturi ».Vor lipi legumele decupate in borcan.

Copiii vor realiza lucrarea supravegheati de educatoare. Voi da indicatii si ajutor acolo unde va fi necesar.

Lucrarile copiilor vor fi expuse pe panou. Daca Zanei Toamna ii vor placea tablourile va mai veni si altadata cu alte surprize.

-« Oare ce s-ar intampla daca Zana Toamna nu ar mai veni la noi in tara ?”

Explicatia

Exercitiul

Turul galeriei

Brainstormingul

Comportamente

Atitudini

Aprecierea raspunsurilor originale

5 Încheierea activităţii

Activitatea se finalizează prin fixarea temei activităţii şi a conţinutului acesteia.).,,Zana Toamna: va face aprecieri individuale si generale asupra modului cum s-au comportat copiii.Se vor solicita copiii sa spuna ce le-a placut si ce nu le-a placut. Se vor imparti medalioanele ( surpriza Toamnei ).Se va interpreta cantecul “A venit pe dealuri toamna”.

Aprecierea modului de lucru.

Recompense

Page 8: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2
Page 9: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

DRAGI COPII,

Stiu ca astazi este o zi importanta pentru voi,vad ca sunteti foarte frumosi,dar vreau sa vad ca sunteti si cei mai cuminti din gradinita.

Am aflat ca voi stiti foarte multe lucruri despre mine si bogatiile mele,iar ca sa fiu sigura ca asa este v-am pregatit cateva sarcini surpriza si daca reusiti sa le indepliniti cu succes,adica sa raspundeti corect si numai cand sunteti intrebati,lucrati ordonat si mai ales in liniste,la sfarsitul activitatilor copiii cuminti vor fi recompensati!

Asa ca dragi copii,sa trecem la treaba!

Pe cutie aveti un plic!

Deschideti plicul si urmati instructiunile!

Mult succes!

Astept numai rezultate bune!

CU MULT DRAG, TOAMNA

ANEXA 1

Page 10: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

GHICITORI

Roşu, lung şi mustăcios Buni sunt copţi, fierţi şi prăjiţi

Mai subţire ori mai gros, Şi-s aproape nelipsiţi,

Dulce, vitaminizat Când dorim o garnitură

Rege-i peste zarzavat. Lângă oricare friptură.

Morcovul Cartofii

Boabele îi sunt mărgele, În bărcuţe stau culcaţi

Însă în ciorchini stau ele. Laolaltă patru fraţi.

Must şi vin din ele fac, Mie, cel mai mult îmi plac

Cui îi dai, zău că îi plac ! Când îi simt în cozonac.

Strugurele Nuca

Balon dezumflat, Rotunjoare colorate,

Galben colorat, În camara sunt pastrate

Are mustăcioară Si cu ele curatate

Şi se cheamă….. Faci placinte mununate

Para Mărul

Avem o copiliţă Acrişoare sunt şi bune

Cu multe rochiţe, Brumării li se mai spun.

Page 11: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

Când o dezbrăcăm, Şi la fiert dacă se pun,

Din ochi lăcrimăm. Faci cel mai gustos magiun.

Ghici, ghicitoarea mea. Ghici, ghicitoarea mea.

Ceapa Prunele

Frunzele pe ramuri

Au ingalbenit

Ploua,ploua intruna

Cine a venit?

Toamna

ANEXA 2

GOGOSARUL CEL ISTEŢ MORCOVELUL CU CODITA

Page 12: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

Gogosarul cel isteţ Morcovelul cu codita

A sărit din coşuleţ A crescut in gradinita

Şi ne spune tuturor: Si mamica l-a luat

Legume mâncaţi cu spor, In ciorbica l-a tocat

Că au multe vitamine Toc,toc,toc

Pentru el şi pentru tine, Ciorba e deja pe foc.

Asta ştie orişicine.

TOAMNA MARUL

Toamna tu ne-aduci, Marul este rotunjor

Multe fructe dulci, Rosu,verde,galbior;

Gutui,nuci si mere Parcai minge,dar nu sare

Struguri si galbene pere. Si codita mica are,

Aromat dar si gustos

CRIZANTEMA El ma face sanatos.

Crizantema draga floare,

Nu ti-e frica de ninsoare? TOAMNA

Nu ti-e frica ca din cer

Or sa cada flori de ger? Toamna darnica si buna

Ba de ger imi este frica Toti copiii te iubesc

Iar zapada rau ma strica Fiindca astazi in gradina

Daca inghet eu mor indata Crizantemele-nfloresc.

Ma ofilesc indurerata.

GRADINITA CU P.P.NR.3.SIMLEU-SILVANIEI

JUDETUL SALAJ

Page 13: 0 Surprizele Toamnei Ade Ala2

CERC PEDAGOGIC 29 NOIEMBRIE 2012

- GRUPA MIJLOCIE “A”-