29 proiect de lectie
TRANSCRIPT
Proiect de lecţie
Profesor: Grindei RodicaData: 11.03.2011Şcoala cu cls. I- VIII FrumuşicaClasa a VI-a Locul de desfăşurare: Laboratorul de istorieUnitatea de învăţare: Naşterea lumii moderneTitlul lecţiei: Reforma şi ContrareformaTipul lecţiei: de consolidare
Obiective generale:Transmiterea, sistematizarea, consolidarea unor cunoştinţe referitoare la reforma şi contrareforma religioasă
Competenţe specifice:C1- să explice termenii istorici: indulgenţă, lutheranism, contrareformaC2- să precizeze mari reformatori protestanţiC3- să menţioneze principalele principii introduse de reformatori
Metode şi procedee: brainstorming, ciorchine, conversaţia euristică, expunerea, învăţarea prin descoperire
Forme de organizare: activitate frontală
Mijloace de învăţământ:VideoproiectorManualul de istorie, edit TEORADicţionar istoric
Bibliografie: Mariana Pintilie, Dicţionar istoric şcolar, Ed. Eurodidact, Cluj- Napoca, 2006 Constantin Cucoş, Pedagogie, Ed. Polirom, Iaşi, 2006
Scenariul didactic
Moment organizatoric 2'- profesorul notează absenţele
Desfăşurarea activităţii- profesorul le scrie pe tablă cuvinte cheie: reformă, precursori,
contrareformă- după care elevii vor explica, pornind de la cuvintele cheie,
cauzele reformei, prin ce s-au caracterizat reforma şi contrareforma
- între timp, conform răspunsurilor elevilor profesorul realizează un ciorchine
Cauzele Reformei
Religioase IntelectualeEconomice şi
sociale
Precursori
Jan Hus SavonarolaErasmus din Rotterdam
Reforma
Martin Luther Jean Calvin Henric VIII
Contrareforma
Conciliul de la Trento
Compania lui Isus
Inchiziţia şi indexul cărţilor
interzise