0 joc didactic mate matic a

6

Click here to load reader

Upload: ana-maria-pirlea

Post on 19-Nov-2015

222 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICDATA: 03 aprilie 2008EDUCATOARE: MIHIL MIHAELAGRUPA: MARE BDENUMIREA ACTIVITATII : Activitate matematicTEMA : Numeraia n concentrul 1-10 TIPUL DE ACTIVITATE : consolidare verificare

SUBIECTUL ACTIVITATII : Ghici, ghici MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic

SCOPUL ACTIVITII: Evaluarea capacitii de a numra contient n limitele

1-10

OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul activitii copiii vor fi capabili s:

O1 s numere cresctor i descresctor n limitele 1-10; O2 s stabileasc vecinii unui numr:

O3 s raporteze numrul la cantitate i invers;

O4 s formeze mulimea cerut de cifr;

O5 s sesizeze schimbarea intervenit n mulimea de psri;

O6 s recunoasc cifrele n limitele 1-10; O7 s mnuiasc paletele cu cifre corespunztor cerinelor. SARCINA DIDACTICA : s formeze mulimi de psri de curte dup diferite criterii;

s identifice i s selecteze paletele cu cifre corespunztoare numrului psrilor de curte din mulime;

s observe diferite schimbri n mulimile formate. REGULI DE JOC: grupa e mprit n trei echipe; copilul solicitat formeaz mulimea de psri cerut de mine; un reprezentant din a doua echip numr

elemntele mulimii; un reprezentant al celei de-a treia echipe alege paleta cu cifra corespunztoare; rspunsurile corecte sunt apreciate cu aplauze i buline.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, ntrecerea, micarea.

ORGANIZAREA ACTIVITII : sala de grup va fi aerisit;

intrarea copiilor n sala de grup se va face organizat;

materialul didactic va fi pregtit pe o mesu;

se va pregti un panou pentru marcarea scorului;

scaunele vor fi aezate pe trei echipe n form de careu.

STRATEGII DIDACTICE:

a) metode i procedee: jocul, observaia, conversaia, explicaia, mnuirea materialului, problematizarea, surpriza, aplauzele.b) Mijloace didactice: siluetele psrilor de curte, palete cu cifre de la l la 10, panou, buline.

c) material bibliografic:1. Programa activitilor instructiv educative n grdinia de copii, Bucureti 2000;

2. Activiti matematice n grdini, G.Beraru, M.Neagu, Edituta Polirom, Iai l997;

DURATA: 30 minute.

DESFURAREA ACTIVITIIEtapele activitiiConinutul tiinific

Strategii

didacticeEvaluare

1.Moment organizatoricSe pregtete sala de grup pentru desfurarea activitii n condiii optime.

2.Captarea atenieiIntuirea materialului didactic: Ghici, cine se ascunde n csu? (siluetele psrilor de curte)

Observaia Conversaia

Surpriza Aprecieri verbale

3.Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom numra cte psri sunt n curte. Ne vom aminti s numrm cresctor i descresctor, vom vedea care sunt vecinii numerelor, vom forma mulimi de psri.

4.Reactuali-zarea cunotinelorSe va cere copiilor s numere cresctor i descresctor n limitele 1-10.

Un copil este ndemnat s numeasc cifra de pe palet.Un alt copil va indica vecinul din stnga, alt copil va indica vecinul din dreapta.

Conversaia Exerciiul

Frontal

5.Prezentarea coninutului i dirijarea nvriiSe mpart copiii n trei echipe. Copilul numit din prima echip vine la mesu i formeaz mulimea puilor. Apoi, un copil din echipa a doua vine, numr i spune cte elemente are mulimea. Alt copil, din cea de-a treia echip, vine i arat paleta cu cifra corespunztoare mulimii formate de copilul din prima echip.

Toate rspunsurile corecte sunt rspltite cu aplauze i buline la panou. Se continu jocul pn se formeaz toate mulimile psrilor de curte.

Copiii sunt rugai s nchid ochii. Educatoarea mai pune n mulimea ginilor nc o gin.

- Ghici, ce s-a ntmplat n mulimea ginilor? - Un copil va veni i va numra ginile, alegnd paleta cu cifra corespunztoare.ExplicaiaDemonstraia

ExerciiulAplauze Buline la panou Exerciiul

Problematizarea

FrontalFrontalIndividual

6.Obinerea performanei i asigurarea feed-back-uluiCopiii sunt rugai s fie ateni la ghicitorile educatoarei (cte una pentru fiecare echip). ase rae sunt pe lac

nc una-i sub copac

Dac le numeri pe toate

Cte sunt, ghiceti nepoate?

Sunt cinci gte laolalt, Una pleac nspre balt.

Cte sunt acum de toate? Cloca strig dup pui:

Puii mamei, pui-pui-pui!

Nou-s galbeni, aurii,

Iar altu-i gri.

Ci pui are cloca, dragi copii? Copilul care ghicete despre ce cifr este vorba vine i o caut printre cifrele aflate pe mesua educatoarei.

Ghicitori

Problematizarea Exerciiul

Frontal

7.Evaluarea activitiiSe stabilete echipa ctigtoare.

IndividualFrontal

8.ncheierea activitiiSe fac aprecieri asupra modului de participare a copiilor la activitate.Conversaia

Explicaia

Observaia

Aprecierea verbal