0 1 dacii si romanii

8
PROIECT DE LECTIE Inv. Popescu Gabriela Clasa a IV-a Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Istorie Subiect: Dacii si romanii Tipul lectiei: insusire de cunostinte Scop: - dobandirea de cunostinte despre stramosii nostri,dacii si romanii, (portul,ocupatiile,organizarea,religia) - ordonarea cronologica a unor evenimente si etape ale desfasurarii actiunii de cucerire a Daciei; Obiective operationale: O 2 să precizeze cine au fost geto – dacii şi romanii; O 3 să compare modul de viaţă al dacilor cu cel al romanilor; O 4 sa prezinte cauzele razboaielor dintre daci si romani; O 5 sa prezinte consecintele romanizarii Daciei; Strategia didactica: a) metode si procedee: conversatia, povestirea, explicatia, lectura; 1

Upload: moro

Post on 02-Dec-2015

931 views

Category:

Documents


22 download

DESCRIPTION

referat dacii si romanii

TRANSCRIPT

Page 1: 0 1 Dacii Si Romanii

PROIECT DE LECTIE

Inv. Popescu GabrielaClasa a IV-aAria curriculara: Om si societateDisciplina: IstorieSubiect: Dacii si romaniiTipul lectiei: insusire de cunostinteScop: - dobandirea de cunostinte despre stramosii nostri,dacii si romanii,(portul,ocupatiile,organizarea,religia)- ordonarea cronologica a unor evenimente si etape ale desfasurarii actiunii de cucerire a Daciei;

Obiective operationale: O2 – să precizeze cine au fost geto – dacii şi romanii;O3 – să compare modul de viaţă al dacilor cu cel al romanilor;O4 – sa prezinte cauzele razboaielor dintre daci si romani;O5 – sa prezinte consecintele romanizarii Daciei;

Strategia didactica:a) metode si procedee: conversatia, povestirea,

explicatia, lectura;b) mijloace de invatamant: fise de lucru, harta istorica,

material-prezentare ppt.,ilustratii;c) forma de organizare: frontala,pe grupe si

individuala;d) modul de abordare: mixt

1

Page 2: 0 1 Dacii Si Romanii

Momentele lectiei Activitatea invatatorului Activitatea elevilor

Moment organizatoric

Captarea atentiei

Anuntarea subiectului,scopului si obiectivelor lectiei

Dirijarea instruirii

Se asigura cadrul adecvat desfasurarii lectiei de istorie.

Li se prezinta elevilor,ca o surpriza,piesele unui puzle,prin compunerea acestora urmand sa se obtina portretele a doi conducatori de seama.Dupa compunerea imaginilor li se cere elevilor sa–i numeasca si sa-i prezinte pe cei doi conducatori.„Cine sunt cei doi conducatori ale caror portrete le-ati obtinut?”Se face legatura cu lectia de limba romana”Stramosii nostri”si se vor adresa cateva intrebari:„Ce popoare au condus cei doi?”„Cine au fost dacii si romanii?”

Se anunta subiectul lectiei care va fi scris la tabla si pe caiete .„Astazi,la ora de istorie vom invata despre stramosii nostri,despre ocupatiile lor, religia,organizarea conducatorii si cultura lor.Vom vorbi despre razboaiele daco-romane si despre romanizarea Daciei.”

Se prezinta materialul Power-Point ce contine informatii despre daci si romani.DACIIAsezare:-Geto - dacii făceau parte din familia tracilor.-Locuiau pe teritoriul dintre Carpaţi, Marea Neagră şi Dunăre.-Ţara geto-dacilor se numea Dacia.-Capitala Daciei era Sarmisegetuza

Ocupatiile:-agricultura;-cresterea animalelor;-apicultura;-vanatoarea si pescuitul;-mineritul;-metalurgia;-mestesugul;-schimbul de marfuri;Se prezinta imagini cu unelte si vase ale dacilor.Locuintele:

Elevii isi pregatesc manualele si caietele

Elevii,grupati in doua echipe,aseaza piesele puzelului.

Grupa I „……….Decebal”GrupaII „……….Traian”„………..pe daci si pe romani”„………..stramosii nostri”

Elevii scriu titlul lectiei in caiete.

2

Page 3: 0 1 Dacii Si Romanii

• Casele de la campie erau impletite din nuiele si acoperite cu lut.

• Casele de la munte erau facute din lemn sau din piatra

Infatisarea si portul dacilor:• - bărbaţii: cămaşă,

pantaloni(cioareci), brâu lat din piele sau pânză;

• -femeile: cămaşă încreţită, uneori o manta lungă;

- în picioare purtau opinci; Conducatori:

• BUREBISTA (82 -44 Î.Hr.)Uneşte triburile geto dacice într-un singur stat cu capitala Sarmizegetusa.

• DECEBAL (sec. I d. Hr.)Statul dac a cunoscut o perioadă de înflorire

• Războaiele dintre daci şi romani-au avut loc în 101 - 102 si 105 - 106 constituie "actul de nastere" al poporului român.

ROMANIIAsezare:- în ţara numită astăzi Italia;- numele lor vine de la oraşul Roma, înfiinţat în anul 753 î.Hr. de Romulus.La inceput stapanirea lor se limita la orasul Roma. Cu timpul, cucerind noi teritorii au format “Imperiul Roman” care a atins cea mai mare intindere in timpul imparatului Traian, devenind centrul lumii.

Ocupatii:- agricultura şi creşterea animalelor;- meşteşugurile în lemn, fier şi aramă;- comerţul pe uscat şi pe mare;- treptat, războiul a devenit o preocupare din dorinţa de avere şi glorie.Cultura:-limba vorbită de romani era limba latină;- au construit cu pricepere oraşe, drumuri, poduri, băi publice;- influenţaţi de alte popoare, au îndrăgit literatura, sculptura, pictura, muzica şi construcţiile frumoase;- peste tot, în teritoriile cucerite, au răspândit limba latină;- au încurajat învăţătura, agricultura,

Elevii isi noteaza in caiete aspectele

importante,care sunt trecute si la

tabla de catre invatatoare.

3

Page 4: 0 1 Dacii Si Romanii

Evaluare

meşteşugurile şi comerţul.-la temelia statului era familia; tatal,capul familiei avand drepturi nelimitate asupra membrilor ei;Conducatori:-primul rege al Romei a fost Romulus;-Iulius Cezar-Octavian Augustus- Traian- în timpul împăratului Traian romanii au cucerit Dacia, patria strămoşilor noştri, transformand-o in provincie romana (Dacia Felix);Populatia romana adusa de Traian a contribuit la dezvoltarea provinciei si la raspandirea crestinismului;Religie:- romanii credeau în mai mulţi zei;- gândeau că viaţa oamenilor este hotărâtă de zei; în cinstea lor făceau rugăciuni şi le aduceau daruri;- de la popoarele cucerite au preluat zei cărora le-au dat nume romane.Formarea poporului si a limbii romane s-a desfasurat intr-o perioada de timp indelungata care a durat sute de ani. A inceput cu stapanirea romanilor asupra daco-getilor si s-a incheiat in jurul sec. al-VIII-lea

Evaluarea se va face printr-o activitate pe grupe.Li se cere elevilor sa completeze tabelul din anexa.

Fiecare grupa citeste informatiile notate despre daci si romani.

In final se fac aprecieri asupra modului de lucru al elevilor

Impartiti pe doua grupe ,elevii vor

completa tabelul,unii cu

informatii despre daci,iar ceilalti pentru romani.

DACII SI ROMANII

Ţara/ statul

Teritoriul Limba vorbită

Ocupaţii Imbracaminte Conducători

4

Page 5: 0 1 Dacii Si Romanii

Dacii ………… …….. ………. …………. …………. …….., Decebal

Romanii ………. ……….. ………….. …………. ………… ……., Traian

5

Page 6: 0 1 Dacii Si Romanii

6