vlad tepes - plan de lecție (cls. iv-a)

11
Plan de lecție 1. Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” Cluj- Napoca 2. Data: 10.03.2014 3. Clasa: a IV-a 4. Disciplina de învățământ: Istorie 5. Subiectul lecției: Vlad Țepeș 6. Tipul lecției: Lecție de transmitere și asimilare de noi cunoștințe (mixtă) 7. Obiective operaționale: O1 - Să indentifice 2-3 fapte ale domnitorului O2 - Să recunoască o diferență între măsurile luate de Țepeș și alți conducători O3 - Să expună coerent și clar, prin propriile cuvinte, părerea despre pedeapsa aplicată de Vlad Țepeș O4 - Să enumere calitățile morale ale domnitorului 8. Strategii didactice: a. Metode și procedee: conversația, explicația, povestirea b. Mijloace și materiale didactice: tabla, manualul, fișe de lucru 9. Forme de organizare a activității didactice: frontal și individual 10. Propunător: Rusu Alex, clasa a XII-a A Nume și prenume Nota Semnătură Souca Adriana Meseșan Nicoleta Ion Cristina

Upload: alex-rusu

Post on 29-Dec-2015

40 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Vlad Țepeș - Plan de lecție pentru clasa a IV-a Istoria Românilor

TRANSCRIPT

Page 1: Vlad Tepes - Plan de lecție (Cls. IV-a)

Plan de lecție

1. Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” Cluj-Napoca2. Data: 10.03.20143. Clasa: a IV-a4. Disciplina de învățământ: Istorie5. Subiectul lecției: Vlad Țepeș6. Tipul lecției: Lecție de transmitere și asimilare de noi cunoștințe (mixtă)7. Obiective operaționale:

O1 - Să indentifice 2-3 fapte ale domnitoruluiO2 - Să recunoască o diferență între măsurile luate de Țepeș și alți

conducătoriO3 - Să expună coerent și clar, prin propriile cuvinte, părerea despre

pedeapsa aplicată de Vlad ȚepeșO4 - Să enumere calitățile morale ale domnitorului

8. Strategii didactice:a. Metode și procedee: conversația, explicația, povestireab. Mijloace și materiale didactice: tabla, manualul, fișe de lucru9. Forme de organizare a activității didactice: frontal și individual10. Propunător: Rusu Alex, clasa a XII-a A

Nume și prenume Nota Semnătură

Souca AdrianaMeseșan Nicoleta

Ion Cristina

Page 2: Vlad Tepes - Plan de lecție (Cls. IV-a)

Etapele lecțieiObiective

operaționale Conținut – strategiiTimp

alocatFeedback și

evaluare

1. Moment organizatoric

- pregătesc materialele necesare pentru lecție- mă asigur că tabla este ștearsă- mă prezint

1’

- sarcini de întărire reluarea cerințelor formulate

2. Reactualizarea cunoștințelor

predate anterior

Conversație:- Cine spune despre ce mare conducător ați discutat ora trecută?- Cât a domnit? (32 ani)- Ce realizări a avut Mircea cel Bătrân?- Ce a construit?

10’

- sunt atenți- observarea comportamentului

3. Anunțarea lecției noi

- Astăzi vom învăța despre Vlad Țepeș, nepotul lui Mircea cel Bătrân. 1’

- sunt atenți

4. Prezentarea noului conținut

- Le povestesc despre Vlad Țepeș, despre viața sa, realizările sale și ofer alte date despre acesta.- Le voi arăta o prezentare PowerPoint:Vlad Ţepeş, denumit şi Vlad Drăculea sau Dracula, a domnit în Ţara Românească în anii: 1448, 1456 – 1462, 1476S-a născut în noiembrie/ decembrie 1431, în cetatea Sighişoara, ca fiu al lui Vlad al II-lea Dracul ( fiind astfel nepotul lui Mircea cel Bătrân şi, după mamă, care era fiica lui Alexandru cel Bun, coborâtor din dinastia domnitoare în Moldova, a Muşatinilor).

Tatăl său, Vlad al II-lea Dracul,(fiul lui Mircea cel Bătrân) fusese primit în Ordinul Dragonului. Ordinul - care poate fi comparat cu cel al Cavalerilor de Malta sau cu cel al Cavalerilor Teutoni - era o societate militaro-religioasă, ale cărei baze fuseseră puse în 1387 de Sigismund de Luxemburg, rege al Ungariei.

A fost căsătorit de două ori : întâi cu o nobilă din Transilvania şi apoi cu Jusztina Szilagyi, verişoara lui Matei

18’ - citesc textul- își iau notițe- sunt atenți la explicații

Page 3: Vlad Tepes - Plan de lecție (Cls. IV-a)

Corvin.

A avut trei băieţi: Mihail şi Vlad din prima căsătorie, Mihnea I cel Rău din a doua.A fost renumit pentru ambiţia de a impune cinstea şi ordinea. Aproape orice infracţiune, de la minciună şi furt până la omor, putea fi pedepsită prin trasul în ţeapă.Pe 20 septembrie 1459 domnitorul Vlad Tepeş a pomenit pentru prima dată numele de Bucureşti într-un act în care a întărit drepturile de proprietate ale unor boieri.Un act important de răzbunare a fost îndreptat împotriva boierilor din Târgovişte, vinovaţi de moartea tatălui şi a fratelui său. În duminica de Paşti a anului 1459, el i-a pedepsit astfel: - cei mai bătrâni au fost traşi în ţeapă ;- cei tineri au fost forţaţi să străbată pe jos drumul de o sută de kilometri din capitală până la Poenari, unde au fost puşi să construiască o fortăreaţă pe ruinele unui avanpost vechi cu vedere la râul Argeş;În 1453, resturile Imperiului Bizantin sunt cucerite de otomani, care obţineau astfel controlul asupra Constantinopolului (actualul Istanbul) şi ameninţau Europa.Vlad Ţepeş se angajează în lupta antiotomană refuzând plata tributului şi rupând relaţiile cu turcii. Bizuindu-se pe sprijinul lui Matei Corvin, el se orientează hotărât spre alianţa cu statele creştine.La începutul anului 1462, Vlad Tepeş a lansat o campanie împotriva turcilor, de-a lungul Dunării, o manevră foarte periculoasă şi riscantă, deoarece armata turcă a Sultanului Mahomed al II-lea era cea mai puternică a vremii.

Page 4: Vlad Tepes - Plan de lecție (Cls. IV-a)

Născocind o vicleană capcană, Mahomed al II-lea a trimis la Giurgiu pe Hamza, begul de Nicopole, şi pe grecul Catavolinos cu un detaşament de oaste care, sub pretextul discutării unor probleme de graniţă, să-l prindă pe Vlad Ţepeş şi să-l pedepsească cu moartea.Ghicindu-le gândurile, domnitorul român a capturat pe trimişii sultanului şi pe însoţitorii lor, i-a dus la Târgovişte şi i-a tras în ţeapă.Deşi va încerca să-i oprească pe turci la Dunăre, în dreptul cetăţii Turnu, aceştia, reuşesc să treacă fluviul îndreptându-se direct spre Târgovişte (4 iunie 1462). În aceste condiţii, Ţepeş va aplica tactica hărţuirii, pustiirea pământului, otrăvirea fântânilor, atacarea detaşamentelor turceşti plecate după hrană.În noaptea de 16 spre 17 iunie 1462, Ţepeş a atacat tabăra turcească pentru a încerca să-l ucidă pe sultan. Deşi atacul a cauzat pierderi mari turcilor, Mahomed al II-lea a scăpat cu viaţă şi şi-a continuat marşul spre Târgovişte, unde a dat peste 20 000 de turci şi bulgari traşi în ţeapă. Sultanul şi armata sa au fost total înspăimântaţi şi s-au retras din ţară.Sultanul a lăsat însă la Târgovişte ca domn pe Radu cel Frumos, fratele mai tânăr al lui Ţepeş, favoritul turcilor la tronul Valahiei.Acesta l-a urmărit pe Tepeş pâna la castelul Poenari, pe malul râului Argeş. Conform legendei, soţia lui Vlad, pentru a nu fi capturată de turci, se sinucide, aruncându-se de pe stânci.Vlad, în schimb, a reuşit să scape utilizând un pasaj secret din munte. Ajutat de nişte ţărani, el s-a refugiat în satul Arefu şi de aici a ajuns în

Page 5: Vlad Tepes - Plan de lecție (Cls. IV-a)

Transilvania, unde l-a întâlnit pe regele Ungariei, Matei Corvin.Acesta, în loc să-l ajute, l-a arestat. La decizia regelui ar fi contribuit şi aşa-zisa scrisoare a lui Ţepeş către sultan în care, chipurile, domnul muntean îşi cerea iertare pentru toate neajunsurile pricinuite acestuia şi, mai mult decât atât, îşi lua angajamentul de a-l ajuta împotriva oştilor maghiare.Vlad Ţepeş a fost dus la Castelul Bran şi închis aici timp de vreo doua luni, apoi încarcerat la Vişegrad 12 ani iar la Buda 2 ani cu domiciliul forţat. Va fi eliberat în 1475 la cererea lui Ştefan cel Mare, domnul Moldovei.Deşi a intrat în circuitul şi folclorul turistic drept “castelul lui Dracula”, se pare că Vlad Ţepeş nu a stăpânit Castelul Bran întrucât documentele scrise nu consemnează acest lucru.În 1476 Tepeş a intrat în Valahia cu ajutorul Moldovei şi a Transilvaniei. Această a treia domnie a sa nu a durat decât câteva luni. Vlad a fost asasinat pe câmpul de luptă cu turcii. El a fost decapitat iar capul său a fost dus la Constantinopol, ca o dovadă a morţii sale.S-a emis ipoteza că ar fi fost îngropat la Mănăstirea Snagov, în apropierea Bucureştilor. Examinările recente au arătat că „mormântul“ lui Ţepeş de la mănăstire conţine doar câteva oase de cal datate din neolitic şi nu rămăşiţele adevărate ale domnului valah.Despre moartea lui Ţepeş nu se cunosc prea multe, existand câteva ipoteze. Unii susţin că ar fi fost ucis într-o bătălie împotriva turcilor, în apropiere de Bucureşti, în decembrie 1476. Alţii că a fost ucis de boierii valahi. Ce s-a întâmplat însă cu corpul neînsufleţit al lui Vlad este un alt

Page 6: Vlad Tepes - Plan de lecție (Cls. IV-a)

mister, o ţesătură de legende, din care nici una nu a putut fi confirmată.Respectat şi temut de către popor, voievodul s-a impus ca un aprig luptător împotriva turcilor, dar şi ca unul dintre cei mai cruzi monarhi născuţi vreodată.Vlad Ţepeş a fost un om care a iubit mai presus decât orice dreptatea şi care nu a ezitat să se sacrifice pentru un ideal politic mereu prezent în istoria noastră: Independenţa.A dat dovadă de un curaj care a depăşit limitele obişnuitului, a contribuit prin acţiunile sale la apărarea propriei ţări şi a civilizaţiei române.- Scriu schița lecției la tablă și în același timp reiau idei și explicații din manual.

5. Fixarea cunoștințelor

O2 - Să recunoască o diferență între măsurile luate de Țepeș și alți conducători

- Adresez întrebările din manual- Exercițiul 1 din manual (oral)

12’

- rezolvă cerințele

6. Asigurarea retenției și a transferului

O1 - Să exprime prin propriile cuvinte 2-3 fapte ale domnitoruluiO4 - Să enumere calitățile morale ale domnitorului

- anexa 1- Elevii completează fișa

6’

- completează fișa

7. Încheierea organizată a lecției

O3 - Să expună coerent și clar, prin propriile cuvinte, părerea despre pedeapsa aplicată de Vlad Țepeș

- Le mulțumesc pentru atenție- se fac aprecieri asupra lecției- temă de casă: exercițiul 4 din manual

1’

Page 7: Vlad Tepes - Plan de lecție (Cls. IV-a)

Anexa 1

Cine a fost Vlad Țepeș?

.........................................................................................................................În ce secol a domnit?

.........................................................................................................................Unde a domnit?

.........................................................................................................................Enumerați 2-3 fapte/calități morale de-ale domnitorului Vlad Țepeș.

.........................................................................................................................

.........................................................................................................................

.........................................................................................................................

.........................................................................................................................

Page 8: Vlad Tepes - Plan de lecție (Cls. IV-a)

Schița lecției

Vlad Țepeș(1448, 1456 – 1462, 1476)

Cine a fost?- domnitorul Țării Românești- nepotul lui Mircea cel Bătrân- născut la Sighișoara

Când a trăit?- în sec. al XV-lea (1431-1476)

Unde a trăit?- în Țara Românească, în Imperiul Otoman și Ungaria

Faptele sale:- hoți, leneșii, trădătorii de țară erau trași în țeapă- s-a preocupat de dezvoltarea comerțului Țării Românești- l-a ajutat pe Ștefan cel Mare să devină domnitor în Moldova- în noaptea de 16/17 iunie 1462 – a organizat un atac în interioriul oastei otomane- în lupta cu turcii a folosit tactica pământului pârjolit, otrăvirea fântânilor și atacuri neîncetate- în 1476 a revenit la tron cu ajutorul lui Ștefan cel Mare și a lui Matei Corvin, regele Ungariei