vestimentaţia lecţie

4
Proiect didactic Disciplina: Dirigenţie Data: S ubiectul : Vestimentaţia-expresia felului de a fi Obiective operaţionale Elevul va fi capabil: O1-să definească noţiunea de „vestimentaţie”, O2-să analizeze propria îmbrăcăminte, O3-să conştientizeze importanţa vestimentaţiei de zi cu zi, O4-să determine stilul său de a fi, O5-să sesizeze necesitatea obţinerii cunoştinţelor în privinţa vestimentaţiei. Materiale şi procedee: expunerea, dezbaterea, conversaţia, observaţia. Materiale didactice: postere referitor la vestimentaţie, „ABC-ul comportării civilizate ” de N.Mareş, „cum să ne comportăm” de I.Asama ş.a. Desfăşurarea lecţiei: 1. Momentul organizatoric Asigurarea ordinii şi disciplinei în clasa pentru desfăşurarea activităţii. 2. Captarea atenţiei. Pe tabla se fixează posterul cu citatul: „Mănîncă pentru plăcerea ta, dar îmbracăte pentru plăcerea altora”.(B.Franklin)

Upload: anatolii-scutelnic

Post on 26-Dec-2015

225 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: vestimentaţia lecţie

Proiect didactic

Disciplina: Dirigenţie

Data:

S ubiectul : Vestimentaţia-expresia felului de a fi

Obiective operaţionale

Elevul va fi capabil:

O1-să definească noţiunea de „vestimentaţie”,

O2-să analizeze propria îmbrăcăminte,

O3-să conştientizeze importanţa vestimentaţiei de zi cu zi,

O4-să determine stilul său de a fi,

O5-să sesizeze necesitatea obţinerii cunoştinţelor în privinţa vestimentaţiei.

Materiale şi procedee: expunerea, dezbaterea, conversaţia, observaţia.

Materiale didactice: postere referitor la vestimentaţie, „ABC-ul comportării civilizate ” de N.Mareş, „cum să ne comportăm” de I.Asama ş.a.

Desfăşurarea lecţiei:

1. Momentul organizatoricAsigurarea ordinii şi disciplinei în clasa pentru desfăşurarea activităţii.

2. Captarea atenţiei.Pe tabla se fixează posterul cu citatul: „Mănîncă pentru plăcerea ta, dar îmbracăte pentru plăcerea altora”.(B.Franklin)Împreună cu elevii se tălmăcesc cele scrise pe poster.

3. Evocareaa) Se anunţă tema şi obiectele lecţiei.b) Se propune elevilor să definească pe înţelesul lor termenul de

„vestimentaţie”Ctuvîntul dirigintelui:Ţinuta vestimentară are o importanţă deosebită în societate. Nu trebuie consideraţi pedanţi cei care acordă importanţa cuvenită acurateţei, îmbrăcămintei şi modul care seprezinta în diferite împrejurări.

Page 2: vestimentaţia lecţie

Haina trebuie să ne reprezinte, de acea trebuie să ne îmbrăcăm todeauna aşa cum se cere şi cum se cuvine.Moda trebuiea să meargă mînă în mînă cu bunul gust, adică să ne îmbrăcăm în primul rînd cu ce ne stă bine şi nu neapărat cu ceea ce este la modă.Numai în acest fel putem vorbi de eleganţă şi rafinament în îmbrăcăminte. Moda viitorului tinde sa se emancipeze de sub presiunea şablonului public. Casele de moda contemporană acordă tot mai mult fiecărui dreptul de a-şi exprima personalitatea. Pentru ca să fii îmbrăcat cu gust nu e de ajuns să te ţii de stil, manieră şi politeţe, să ţii cont de particularităţile siluetei. E bine să ştim unde şi ce să purtăm, ţinînd cont desigur şi de vîrstă. -de noapte; -de dimineaţă; -de casă; -de zi; -de serviciu; -de sportş.a. Noi vom discuta însă despre îmbrăcămintea elevului. În trecut se participau uniformele şcolare care erau obligatorii pentru toţi elevii. Dar astazi toţi se îmbracă fiecare în felul său. Uniforma şcolară este o mărturie a disciplinei în şcoală, de aeea trebuie şi astăzi să revenim la ea.

Lucrul în grup

Li se propune elevilor să deseneze uniforma şcolară pe care ar dori s-o poarte în viitor.

Se analizează desenele fiecărui grup şi se remarcă cele mai reuşite.

Dezbaterea

Se anunţă enunţurile: „Haina îl face pe om” şi „Nu haina îl face pe om”.Clasa se împarte în două echipe. Echipa afirmătoare aduce argumente

Page 3: vestimentaţia lecţie

pentru primul enunţ, iar cea negatoare-pentru al doilea enunţ. Se decide care echipă este cîştigătoare şi se trag concluyiile.

4,Consolidarea

Se propune elevilor.

-să comenteze sfatul lui Socrate către Demonicos: „Să fii la îmbrăcăminte frumos, dar nu sclivisit, a te îmbrăca frumos înseamnă demnitate; a te împopoţona înseamnă afectare”.(sclivisi- a se găti exagerat de mult)

-Să aducă exemple pentru fiecare tip de îmbrăcăminte enumerate mai sus.

Tema pentru acasă: să elaboreze prin o schiţă de desen dizainul unei profesii îndrăgite.

Totalurile lecţiei: Cum v- aţi simţit la această lecţie? Ce aţi aflat nou la lecţie, ce momente v-a plăcut, care nu v-a plăcut? Despre care aspecte ale acestui subiect aţi vrea să mai discutăm? Ce frază vi s-a întipărit la această lecţie?