unitati de masura ptr timp 1

5
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BLǍGEŞTI-PAŞCANI PROIECT DIDACTIC DATA : 16.05.2006 CLASA : a-II-a INSTITUTOR : Răţoi Larisa-Ioana ARIA CURRICULARǍ: Matematica şi ştiinţe ale naturii DISCIPLINA DE ÎNVǍŢǍMÂNT : Matematică TIPUL DE CURRICULUM : curriculum extins UNITATEA DE ÎNVǍŢARE : Măsurare şi unităţi de măsură SUBIECTUL LECŢIEI : „Unităţi de măsură pentru timp(ora,minutul,ziua,săptămâna,luna) TIPUL LECŢIEI : de consolidare a cunoştinţelor SCOPURILE LECŢIEI : S1 - Dezvoltarea priceperii şi deprinderii de a lucra cu unitaţi de măsu S2 - Memorarea şi înţelegerea noţiunilor de minut,ora,zi,săptămâna, lună, S3 - Dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic S4 - Dezvoltarea imaginaţiei, gândirii,atenţiei . OBIECTIVE DE REFERINŢǍ : Să compare şi să ordoneze numere naturale de la 0 la 1000; Să utilizeze unităţi de măsură pentru timp; Să extragă informaţii din tabele şi liste; Să exprime oral sau în scris,cuvinte proprii,etape ale rezolvării unor ex OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O.1. Să enumere unităţile de măsură pentru timp ( secunda,minut,ora,zi, O.2. recunoască duratele fiecărei noţiuni (interval de timp); O.3. Să memoreze logic şi corect durata fiecărui interval de timp; O.4. rezolve oral exercitii şi probleme simple pe baza citirii şi O.5. analizeze, să compună şi să rezolve exerciţii cu termeni daţi O.6. Să opereze cu aceste unităţi de măsură în cadrul exerciţiilor dat O.7. Să aleagă metoda cea mai bună pentru rezolvarea rapidă a exerciţ

Upload: cristina-alina

Post on 21-Jul-2015

1.040 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

COALA CU CLASELE I-VIII BLGETI-PACANI

PROIECT DIDACTICDATA : 16.05.2006 CLASA : a-II-a INSTITUTOR : Roi Larisa-Ioana ARIA CURRICULAR: Matematica i tiine ale naturii DISCIPLINA DE NVMNT : Matematic TIPUL DE CURRICULUM : curriculum extins UNITATEA DE NVARE : Msurare i uniti de msur SUBIECTUL LECIEI : Uniti de msur pentru timp(ora,minutul,ziua,sptmna,luna) TIPUL LECIEI : de consolidare a cunotinelor SCOPURILE LECIEI : S1 - Dezvoltarea priceperii i deprinderii de a lucra cu unitai de msurare a timpului; S2 - Memorarea i nelegerea noiunilor de minut,ora,zi,sptmna, lun,an; S3 - Dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic S4 - Dezvoltarea imaginaiei, gndirii,ateniei . OBIECTIVE DE REFERIN : S compare i s ordoneze numere naturale de la 0 la 1000; S utilizeze uniti de msur pentru timp; S extrag informaii din tabele i liste; S exprime oral sau n scris,cuvinte proprii,etape ale rezolvrii unor exerciii sau probleme. OBIECTIVE OPERAIONALE : O.1. S enumere unitile de msur pentru timp ( secunda,minut,ora,zi,sptmna, lun, an); O.2. S recunoasc duratele fiecrei noiuni (interval de timp); O.3. S memoreze logic i corect durata fiecrui interval de timp; O.4. S rezolve oral exercitii i probleme simple pe baza citirii i analizei orale a acestora; O.5. S analizeze, s compun i s rezolve exerciii cu termeni dai ; O.6. S opereze cu aceste uniti de msur n cadrul exerciiilor date; O.7. S aleag metoda cea mai bun pentru rezolvarea rapid a exerciiilor;

STRATEGIA DIDACTIC : activ-participativ a)Resurse procedurale:explicatia,exerciiul,conversatia,observaia,munca independent,lucrul n echip, problematizarea , jocul didactic. b) Resurse materiale : fise de evaluare,ceasuri de carton, calendar, caiete de matematica c) Resurse informaionale : M.E.N.-Programe colare pentru nvmntul primar,Bucureti,1998; I.S.J.Iai,Univ.Al.I.Cuza Planificarea calendaristic i proiectarea unitilor de nvare,semestrul al-II-lea,clasa a-II-a,Matematic; Adriana Apostol,Voica Filip Exerciii i probleme pentru fixare i dezvoltare,clasa a-II-a,Iai 2004 d)Forme de organizare a activitii cu elevii: Activitate frontal Activitate n grupe Activitate individual Durata : 50 minute

DERULAREA SECVENELOR DE NVARE

Etapele leciei 1.Moment organizatoric 2.Verificarea a)cunotinelor anterioare

Ob. op.

Coninutul instructive-educativ Ordonarea materialelor, stabilirea ordinii, organizarea clasei pentru buna desfurare a leciei de matematic .

Metode i procedee

Forme de activitate

Evaluare

b)temei pentru O1 acas O2 3.Desfurarea propriu-zis a leciei a)Anunarea O1 leciei noi b)Dirijarea nvrii O2

- Astzi la ora de matematic avem un musafir mai puin obinuit...Diminea,nainte de a intra voi n clas o rndunic a venit la fereastr i a lsat o scrisoare pentru voi. Dragi copii,de cnd am sosit din rile calde mi-au spus vrbiuele c suntei matematicieni adevrai. M primii i pe mine la ora voastr ? Sunt n cuibul de la streain i v urmresc. Succes ! - Suntei de acord?Atunci noi trebuie s o convingem c suntem cei mai buni elevi, dovedind acest lucru prin raspunsurile din timpul acestei ore. - Ce lecie ai avut de pregtit pentru astzi la matematic? Spun elevilor urmtoarea ghicitoare: "N-are mini i totui bate, Bate-ntr-una zi i noapte. ade oriunde l-ai pune De-l priveti- timpul i-l spune." - Cine este? Ai ghicit? (ceasul) n timp ce verific tema cantitativ elevii vor avea de rezolvat o fi . (anexa 1) Verific tema calitativ,apoi verific rezolvarea fiei. - Astzi vom rezolva exerciii i probleme cu uniti de msurare a timpului. - Care sunt unitile de msurare a timpului? - Ce instrument de msurare a timpului cunoatei? (ceasul) - Cum msoar ceasul trecerea timpului?(n ore i minute) - Cum se numete acul care arat ora?(orar) - Dar cel care arat minutul?(minutar) - Folosind ceasurile din carton sau cele adevrate,

Conversaia

Observare sistematic

Conversaia

Activitate frontal Evaluaref rontal Activitate frontal

Munca independen- Activitate t individual Exerciul Conversaia Activitate frontal

Evaluare individua l Evaluare frontal

Exerciiul

Activitate frontal

DESCRIPTORI DE PERFORMANSUFICIENT Enumer cu ajutorul ntrebrilor adresate de nvtor,unitile de msur pentru timp nvate; Recunoate duratele unitilor de Msur pentru timp ajutat de nvtor ; Memoreaz durata unor uniti de msur pentru timp ; BINE FOARTE BINE Enumer cu mici ezitri ,unitile de Enumer fr dificultate unitile de msur pentru timp nvate; msur pentru timp nvate;

Recunoate cu uurin duratele Recunoate duratele unitilor de unitilor de msur pentru timp ; msur pentru timp ,cu mici ezitri ; Memoreaz durata tuturor unitilor Memoreaz durata tuturor unitilor de msur pentru timp cu mici de msur pentru timp fr ezitri ; dificultate ; Rezolv oral exerciii simple ; Rezolv oral exerciii i probleme Rezolv oral exerciii i probleme simple ; cu un grad de dificultate mai ridicat ; Opereaz cu unitile de msur Opereaz cu unitile de msur Opereaz cu unitile de msur pentru timp ,ajutat de nvtor . pentru timp cu unele ezitri. pentru timp fr dificultate.