proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

20
Data: 26-III-2010 Unitatea de învăţământ: Şcoala de Arte şi Meserii nr.1 , Matca, jud.Galati Clasa: a -IV-a B Învăţător: Ţigănașu Daniela Cornelia Aria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii Tipul de curriculum: Curriculum nucleu Disciplina: Matematica Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură Subiectul lecţiei: Metrul- multiplii și submultiplii săi Tipul lecţiei: predare-învăţare Obiective de referinţă:

Upload: nguyenque

Post on 01-Feb-2017

468 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

Data: 26-III-2010

Unitatea de învăţământ: Şcoala de Arte şi Meserii nr.1 , Matca, jud.Galati

Clasa: a -IV-a B

Învăţător: Ţigănașu Daniela CorneliaAria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii

Tipul de curriculum: Curriculum nucleu

Disciplina: Matematica

Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură

Subiectul lecţiei: Metrul- multiplii și submultiplii săi

Tipul lecţiei: predare-învăţare

Obiective de referinţă:

2.8- să utilizeze instrumente și unităţile de măsură standard și nonstandard pentru lungime, capacitate, masă, suprafaţă, timp şi unităţile monetare în situaţii variate

2.6- să rezolve,să compună probleme și să utilizeze semnificaţia operaţiilor aritmetice în rezolvarea unor situaţii problemă

Page 2: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

Obiective operaţionale:

O1- să răspundă la întrebări din diverse domenii: despre viaţa furnicilor, despre unităţile de măsurat lungimea;

O2 - să efectueze transformări folosind multiplii şi submultiplii metrului;

O3 - să compare valori cu unităţi de măsură diferite;

O4 - să calculeze operaţii matematice în exerciţii și probleme , ţinând cont de unităţile de măsură cerute;

O5 - să aprecieze distanţe , verificând estimările făcute prin calcule;

Strategii didactice:

a) resurse procedurale: exerciţiul, problematizarea, jocul de rol, conversaţia, explicaţia, observarea, , comparaţia, exerciţiul, metodele: ,,Gândiţi,lucraţi în perechi,comunicaţi’’,,Ştiu,vreau să știu,am învăţat’’, demonstraţia .

b)resurse materiale: tablă, cretă, manual, planşe, fişe, flip-chart, fişe de lucru,material power-point, stick

c)forme de organizare: frontal, individual, în perechi,pe grupe

Evaluare: observare sistematică, probă scrisă, probă orală, autoevaluare, evaluare de către colegi, analiza produselor activităţii

Bibliografie:

Programa şcolară pentru clasa a IV-a, 2004, Bucureşti. Aurel Maior, Angelica Călugăriţă, Elena Maior, Matematică – Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2006 *** 2005, Matematică distractivă clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti. Adina Grigore, Mihaela Crivac- Să învăţăm cu Marty, Editura Ars Libri, Costești, jud Argeș, 2008

www.didactic.ro

Page 3: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

MOMEN-TELE LECŢIEI

Ob.

Op.

Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică

EvaluareActivitatea învăţătorului Activitatea elevilor Resurse

procedurale

Resurse materiale

Forme de organizare

Moment

organizato-ric

1 min

Asigur ordinea şi pregătesc materialele necesare pentru lecţie. Se pregătesc pentru ora de matematică.

frontal

Verificarea temei

3 min

O1

Solicit elevilor să citească tema pentru acasă.

Prezint un material power-point despre unităţi de măsurat lungimea. Întreb despre importanţa unităţilor de măsură în viaţa zilnică și despre mărimi neconvenţionale de măsurare a lungimii.

Verificarea temei.

Elevii observă planșa și imagini din materialul power-point ,răspund și exemplifică.

conversaţia

caietul de teme.

planșăppt

frontal

Evaluare orală

Captarea atenţiei

1 minO1

Elevii ascultă un răvaș adresat furnicii noastre Hărnicuţa de o vară de-a ei din Australia-Termita busolă.,,Dragă verișoară, îţi scriu de pe meleaguri îndepărtate, căci am auzit că ești personaj vestit în lecţiile copiilor de astăzi. Regina noastră ,astăzi, își face zborul nupţial și vă invită la noi la petrecere, deși suntem milioane de invitaţi. Vă trimite câteva invitaţii cu surprize și dacă treceţi de

capcanele din surprize, venim și luăm copiii dibaci într-o călătorie

Conversaţia

răvașsurprize

Frontal

Observarea

Page 4: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

virtuală la noi –în termitieră. Să vedeţi și să aflaţi secrete uluitoare despre viaţa noastră. Dacă nu reușiţi- aveţi mare grijă! Cu noi nu se pune nimeni ! Succes!’’

Furnica ne îndeamnă la hărnicie căci îi e cam frică de ce va face vara ei , dacă o supărăm: „Vrei comoara mult visată ?/ Nu ai s-o găseşti îndată!/ Ca misterul să-l dezlegi,/ Exerciţii să rezolvi! / Dacă-ţi mai rămâne vreme / Pune-te şi fă probleme! / Primul set de exerciţii,/ Îl găseşti ……………”chiar aici, în Şotronul acesta matematic (vezi Anexa 1)

Îi întreabă pe elevi câte ceva despre termite.

Ascultă mesajul cu interes și sunt de acord să o ajute pe Hărnicuţa

în rezolvarea răvașelor-surpriză.

Elevii răspund.

explicaţia

joc de rol

conversaţia

Şotron matema-tic

frontal

sistematică

Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei

1 min

Astăzi la ora de matematică vom rezolva exerciţii şi probleme cu unităţi de măsurat lungimea- în jocuri atractive.

Se anunţă obiectivele lecţiei.

Voi scrie titlul lecţiei la tablă– Unităţi de măsurat lungimea. Metrul- multiplii şi submultiplii.

Recepţionează mesajul.

Scriu titlul lecţiei pe caiet

explicaţia

Caiete

tablă frontal

obs. sistematică

Dirijarea învăţării

23 min

O4

Propun exerciţii de calcul mintal:

# află numărul de 3 ori mai mare decât 9;

# factorul mai mare de 6 ori faţă de 8;

# dublul lui 5 adunat cu 20 ;

# predecesorul nr. 6 mărit de 5 ori;

# dublează succesorul nr. 8 .

Găsesc soluţiile.

Răspund.

Conversaţia

Exercitiul oral

Set de exerciţii

frontal

Observare sistematică

Evaluare orală

Page 5: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

O1

O3

O2

O1

O5

O2

Însuşirea de noi cunoştinţe

1. Activitate frontală -pe baza vizionării unui material power-point-cu titlul:,,Metrul-multiplii și submultiplii ‘’

a) Cu ce unităţi de măsură credeţi că se măsoară distanţele dintre localităţi?-( se explică necesitatea unei unităţi de măsură mult mai mari decât metrul, pentru a uşura calculele şi scrierea datelor-kilometrul.)

- Scriu pe tablă relaţia dintre kilometru şi metru,. Prin exemple se introduc și ceilalţi multipli ai metrului, scriind relaţia dintre aceștia și modul de transformare din unităţi mai mici în unităţi mai mari de lungime și invers.

b) Cer elevilor să măsoare cu metrul un caiet pentru a observa singuri imposibilitatea măsurării şi se dirijează discuţia până la descoperirea centimetrului ca unitate de măsură, se intuieşte pe metrul de croitorie, ruletă si pe liniile gradate cât reprezintă un centimetru. Scriu pe tablă relaţia dintre metru– centimetru și ceilalţi submultipli.

Propun să vedem ce surprize ascund răvașele termitei, prinse într-un Şotron matematic, ce conţine exerciţii și probleme:

Exerciţiul 1. :,,Gândiţi , lucraţi în perechi, comunicaţi’’:

Alege numărul care reprezintă măsura cea mai apropiată de realitate. Precizează instrumentul de măsură și unităţile de măsură folosite. Verifică prin măsurare.( Anexa 2)

Fac aprecieri asupra corectitudinii calculelor.

Exerciţiul 2

Transformă în unitatea de măsură indicată la răspuns. Calculează

Elevii răspund la întrebări și scriu mărimile în caiete.

Observă necesitatea introducerii multiplilor și submultiplilor.

Scriu transformările în caiete

Se rezolvă exerciţiul 1 pe fișa de lucru în perechi, apoi se expun oral rezultatele . Estimează numărul. Se verifică prin măsurare. Răspund la întrebări.

Transformă și calculează suma dată. (exerciţiul 2) Răspund

Conversaţia euristică

explicaţia

Exerciţiu practic

conversaţia

exerciţiul

exerciţiul

Material

Power-point

planșă

manual

Instru-mente de măsură

ppt

flip-chart

anexa 2

fișe de lucru

planşă

tablă

Frontal

individual

frontal

în perechi

frontal

în perechi

obs. sistematică

tema de lucru în clasă

Page 6: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

Obţinerea performan-ţei

8 min

O3

O4

O1

O4

suma folosind multiplii metrului. (Anexa 2).Aflăm lucruri uimitoare despre termite.

Exerciţiul 3.

Compară :Completaţi pentru a obţine egalităţi (Anexa 3)

Exerciţiul 4.

Pentru a descifra misterul Marelui Canion, fotografiat de furnica noastră în călătoriile sale pe la rude, trebuie să se afle ce lungime are acesta , rezolvând corect exerciţiul –folosind ordinea operaţiilor .(Anexa 3)

Amuzament:Pentru relaxare ,propun spre dezlegare- niște probleme orale de matematică distractivă și o glumă (anexa 3)

Problemă:,,Ştiu, vreau să știu, am învăţat’’- pe grupe

Compune o problemă folosind imaginea dată.Transformă în decimetri.(anexa 4)

Pe grupe, vor avea ca sarcină rezolvarea cerinţelor din fişă.

Prezint criteriile de redactare şi evaluare a rezolvării problemei.

Monitorizez activitatea grupelor.

și scriu la tablă.Rezolvă în perechi și completează.Răspund.

(exerciţiul 3)

Rezolvă exerciţiul 4 ,în perechi și răspund. Află informaţii despre Marele Canion din America.

Ascultă problemele de logică, gluma și răspund.

Elevii,pe grupe, compun și rezolvă problema după desen, prin metoda dată, completând tabelul:

Ştiu:- datele problemei

Vreau să știu: Care e distanţa de la magazin la școală?

Am învăţat:423-197=226(m- distanţa magazin- școală)

Desemnează un reprezentant care să

problemati-zare

,,Ştiu, vreau să știu, am învăţat’’

Problemati-zarea

Exerciţiul de

anexa 2

anexa 3

anexa 3

probleme

de logică

fisa de lucru

anexa 4

postere

markere

În perechi

frontal

pe grupe

răspunsu-rile elevilor

produsele elevilor

Page 7: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

Realizarea

conexiunii inverse

10 min

Evaluarea activităţii

2 min

Încheierea activităţii

1 min.

O1

O5

Se verifică rezolvările oral și în scris, se corectează dacă este cazul.

Vor primi o fişă de evaluare . (vezi anexa 5)

Solicit elevilor să facă schimb de fişe cu colegul de lângă el pentru corectare . Verific oral exerciţiile din fişă.

Răvaș de la furnica Hărnicuţa:,,Dragi copii, vara mea mi-a trimis acest răspuns pentru voi : Regina mușuroiului vă felicită pentru răspunsurile voastre , e mulţumită pentru ce a aflat azi aici și vă invită la călătoria virtuală promisă în lumea furnicilor uriașe. Haideţi dar,să pornim în Australia, la nunta furnicilor , dar…într-o altă oră,prin intermediul …internetului! Şi…să nu uităm…bine că n-am supărat termita…că atât ne trebuia!...’’

Fac aprecieri verbale colective şi individuale. Notez copiii cei mai activi.

Tema pentru acasă este din caietul special,, Să învăţăm cu Marty’’:

La alegere (diferenţiat) : pagina 117, exerciţiile 9 şi 10, sau ex 1,2/pag 92 din manual

prezinte problema cât mai atractiv.

226m=2260 dm

Rezolvă fişa de evaluare. Corectează fişa colegului.

Ascultă mesajul.

Ascultă și reţin.

Îşi notează tema pentru acasă.

creaţie

munca independen-tă

conversaţia

joc de rol

explicaţia

Anexa 5

Fișa cu descrip-tori

Răvaș

Caiet Marty

manual

individual

în perechi

frontal

frontal

evaluare scrisă

Aprecierea verbală

Page 8: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

ANEXA 1 ŞOTRON CU SARCINI MATEMATICE

1-EXERCIŢIUL NR. 1 - ANEXA 2

2- EXERCIŢIUL NR. 2- ANEXA 2

3- EXERCIŢIUL NR. 3- ANEXA 3

4- EXERCIŢIUL NR. 4-ANEXA 3

5-PROBLEMA- ANEXA 4

6- FIŞA DE LUCRU

2 3

1

Page 9: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

ANEXA 2

EXERCIŢIUL NR.1-,,Gândiţi, lucraţi în perechi, comunicaţi’’

Alege numărul care arată măsura cea mai apropiată de realitate:

lăţimea băncii de la școală : 6 m, mai mică de 1 m, 3 m înălţimea casei în care locuiești : 10 m, 6 m, 100 m

lulllngoLungimea unui creion se masoara in: cmcm l m kg lei ani

• Ce instrument poţi folosi pentru a măsura: Distanţa de la uşa clasei până la poarta şcolii?

• Precizaţi unitatea de măsură și instrumentul de măsură folosite pentru a măsura:

• Un covor

• O grădină

EXERCIŢIUL NR. 2

1. Transformă unităţile de măsură indicate:

Lungimea unui creion se măsoară în: cm, m, l, kg, lei , ani

FIŞA

6

4

5

Page 10: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

1 km = ________ m

9 km = ________ m 1m =....dm =......cm

1 hm = ________ m

2 dam = _______ m

2. Transformă în unitatea de măsură indicată la rezultat, apoi calculează:

2 000 m + 3 000 m = _______ m=---------km

ANEXA 3

EXERCIŢIUL NR. 3

Comparaţi:

40 dm + ______ dm = ----- dm = 6 m (înălţimea mușuroiului de termite)

1 dam + _____ dam = -----dam = 30 m (lungimea la sol a unui mușuroi)

(Aflaţi despre termite :Termitierele, asemănătoare unor citadele din beton, sunt construite cu atâta precizie, încât termitele au fost denumite maeştri arhitecţi.În interiorul termitierei există un complicat labirint de camere şi tunele. Această metropolă agitată mai este dotată şi cu un sistem eficient de canalizare, cu ventilaţie şi chiar cu aer condiţionat. Aerul cald iese prin partea de sus. Pentru a observa construcţia acestei locuinţe impozante, o echipă de cercetători știinţifici a turnat 10 tone de ciment într-un mușuroi părăsit,iar ceea ce au descoperit , după decopertarea pământului a fost , pur și simplu uluitor! Noi am văzut pe Youtube:)

EXERCIŢIUL NR. 4

Furnica ,,Termita Busolă’’a fotografiat pentru voi- Marele Canion din S.U.A. supranumit “Marele Şanţ”. Pentru a descifra misterul său trebuie să se afle ce lungime are acesta , rezolvând corect următorul exerciţiu:

1000-(225+375) + 2 + 9 X 5 =

AMUZAMENT MATEMATIC (oral) :

Tu eşti căpitanul unui vapor. Vasul are 85m lungime, 25m lăţime, are o viteză de 30 de noduri

Page 11: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

şi se deplasează pe ruta Constanţa – Marsilia – Singapore. Echipajul este compus din

43 de oameni. Câţi ani are căpitanul ?

Corectează greşelile strecurate în enunţul următor : Ieri, 31 aprilie 2008 , am plecat cu părinţii din Deva la Sibiu, cu maşina.

Drumul a durat 2 l şi am parcurs 120 de ani. De la magazine, am cumpărat: 3 lei de carne, 6 g de apă minerală, 2 m

de salam şi 4 ore de ulei. Mama a mai luat şi 3 km de material pentru o rochiţă. Cumpărăturile au costat 70 de kg.

J - De ce caietul tău de matematică este gol, Gigele? - Este caietul de calcul mintal, doamna învăţătoare!!!

ANEXA 4

PROBLEMĂ: Metoda ,,Ştiu, vreau să știu, am învăţat’’Compune o problemă folosind imaginea dată. Transformaţi în dm.

Page 12: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

ANEXA 5

Fi ș ă de evaluare : Unităţi de măsurat lungimea- Metrul- multiplii și submultiplii

Page 13: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

1. Alege varianta corectă:

- Unitatea principală pentru măsurarea lungimilor este:

a) litrul b) metrul c)kilogramul

-Multiplii metrului sunt:

a) dm, dam, cm; b) dam, km, hm; c) dam, hg, km;

- Ce poate fi măsurată cu metrul:

a) lungimea unui drum; b) cantitatea de ulei dintr-un bidon; c) valoarea unei maşini

2. Priveşte cu atenţie imaginile:

Răspundeţi prin DA sau NU:

Blocul este mai înalt decât pomii. (………) Înălţimea blocului se măsoară în kilometri. (………) Distanţa dintre două orașe se măsoară în centimetri(...........)3. Scrieţi A sau F:

a) Metrul este mai mic decât decametrul de 10 ori. ……

b) Kilometrul este mai mic decât metrul de 1000 ori. ……

c) Milimetrul este mai mare decât metrul de 1000 ori. ……

d) Metrul este mai mic decât hectometrul de 100 ori ……

OBIECTIVE:

Să aleagă varianta corectă pentru cele două enunţuri ; Să răspundă cu DA/ NU la enunţurile date; Să descopere valoarea de adevăr pentru afirmaţiile scrise .

Page 14: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ:

Itemul FB B S

I1 Alege trei răspunsuri corecte

Alege două răspunsuri corecte

Alege un răspuns corect

I2 răspunde cu DA/ NU la 3 enunţuri ;

răspunde cu DA/ NU la 2 enunţuri

răspunde cu DA/ NU la un enunţ

I3 descoperă valoarea de adevăr corectă pentru toate afirmaţiile date

descoperă valoarea de adevăr pentru 2-3 afirmaţii date

descoperă valoarea de adevăr pentru 1-2 afirmaţii date

EXERCIŢIUL NR.1-,,Gândiţi, lucraţi în perechi, comunicaţi’’

Alege numărul care arată măsura cea mai apropiată de realitate:

lăţimea băncii de la școală : 6 m, mai mică de 1 m, 3 m

Page 15: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

înălţimea casei în care locuiești : 10 m, 6 m, 100 mlulllngoLungimea unui creion se masoara in: cmcm l m kg lei ani

• Ce instrument poţi folosi pentru a măsura: Distanţa de la uşa clasei până la poarta şcolii?

• Precizaţi unitatea de măsură și instrumentul de măsură folosite pentru a măsura:

• Un covor

• O grădină

EXERCIŢIUL NR.1-,,Gândiţi, lucraţi în perechi, comunicaţi’’

Alege numărul care arată măsura cea mai apropiată de realitate:

lăţimea băncii de la școală : 6 m, mai mică de 1 m, 3 m înălţimea casei în care locuiești : 10 m, 6 m, 100 m

lulllngoLungimea unui creion se masoara in: cmcm l m kg lei ani

• Ce instrument poţi folosi pentru a măsura: Distanţa de la uşa clasei până la poarta şcolii?

• Precizaţi unitatea de măsură și instrumentul de măsură folosite pentru a măsura:

• Un covor

• O grădină

Lungimea unui creion se măsoară în: cm, m, l, kg, lei , ani

Lungimea unui creion se măsoară în: cm, m, l, kg, lei , ani

Page 16: proiect didactic - unitati de masura pentru lungime.doc

• Răvaș de la furnica Hărnicuţa:,,Dragi copii, vara mea mi-a trimis acest răspuns pentru voi : Regina mușuroiului vă felicită pentru

• răspunsurile voastre , e mulţumită pentru ce a aflat azi aici și vă invită la călătoria virtuală promisă în lumea furnicilor uriașe. Haideţi dar,să pornim în Australia, la nunta furnicilor , dar…într-o altă oră,prin intermediul …internetului! Şi…să nu uităm…bine că n-am supărat termita…că atât ne trebuia!...’’

• Îi întreabă pe elevi câte ceva despre termite.

• Elevii ascultă un răvaș adresat furnicii noastre Hărnicuţa de o vară de-a ei din Australia-Termita busolă.,,Dragă verișoară, îţi scriu de pe meleaguri îndepărtate, căci am auzit că ești personaj vestit în lecţiile copiilor de astăzi. Regina noastră ,astăzi, își face zborul nupţial și vă invită la noi la petrecere, deși suntem milioane de invitaţi. Vă trimite câteva invitaţii cu surprize și dacă treceţi de

• capcanele din surprize, venim și luăm copiii dibaci într-o călătorie virtuală la noi –în termitieră. Să vedeţi și să aflaţi secrete uluitoare despre viaţa noastră. Dacă nu reușiţi- aveţi mare grijă! Cu noi nu se pune nimeni ! Succes!’’

• Furnica ne îndeamnă la hărnicie căci îi e cam frică de ce va face vara ei , dacă o supărăm: „Vrei comoara mult visată ?/ Nu ai s-o găseşti îndată!/ Ca misterul să-l dezlegi,/ Exerciţii să rezolvi! / Dacă-ţi mai rămâne vreme / Pune-te şi fă probleme! / Primul set de exerciţii,/ Îl găseşti ……………”chiar aici, în Şotronul acesta matematic (vezi Anexa 1)