titlul proiectului: cod contract: posdru 1.3/157/s/141587 ... · pdf fileinstrumentatia...
TRANSCRIPT
Investeşte în oameni! Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013
Axa prioritară 1: „Educația și formarea profesională în sprijinul creșterii economice și dezvoltării societății
bazate pe cunoaștere” Domeniul major de intervenţie 1.3: „Dezvoltarea resurselor umane din educație și formare profesională” Titlul proiectului: „Retea de formare continua a cadrelor didactice pentru a utiliza multimedia, instrumentatia virtuala si web 2.0 in aria curriculara Matematica si stiinte ale naturii (ProWeb)” Cod contract: POSDRU 1.3/157/S/141587 Beneficiar: Universitatea Valahia din Târgoviște
Plan de lectie
Data:
Clasa: a-VI-a
Profesor: Bacaoanu Iuliana, Liceul Tehnologic Adjudeni
Obiectul: Fizica
Unitatea de invatare: Curentul electric. Circuit electric.
Titlul lectiei: Gruparea becurilor in serie si paralel
Tipul lectiei: lectie de formare de priceperi, deprinderi si consolidarea cunostintelor
Competente generale:
1. Enumerarea componentele unui circuit electric simplu ;
2. Folosirea unui limbaj stiintific adecvat ,in definirea rolului elementelor de circuit ;
3. Identificarea elementelelor de circuit intr-o schema data ;
4. Realizarea schemei unui circuit cu doua becuri legate in serie si in paralel;
5. Enumerarea avantajelelor si dezavantajelor legarii in serie si in paralel;
6. Precizarea unor situatii practice de legare in serie si in paralel a consumatorilor.
Competente specifice:
1. Modelarea corecta a circuitelelor electrice;
2. Formularea observatiilor proprii asupra fenomenelor studiate;
3. Prezentarea informatiilor in limbaj adecvat;
4. Rezolvarea individuala a unor sarcini si castigarea increderii de sine;
5. Stabilirea relatiilor de colaborare cu colegii.
Valori si aptitudini:
manifestarea curiozitatii si a imaginatiei in realizarea schemelor circuitelor electrice;
manifestarea capacitatii de concentrare, a tenacitatii si perseverentei;
dezvoltarea independentei in gandire si actiune;
dezvoltarea unei gandiri deschise, creative
formarea motivatiei pentru studierea fizicii ca domeniu relevant pentru viata sociala si profesionala;
cunostinte bune in utilizarea platformei unde exista aplicatia Web2.0;
intelegerea si utilizarea eficienta si corecta a aplicatiei Web 2.0;
formarea obisnuintei de a recurge la concept din domeniul fizicii in rezolvarea unor probleme practice.
Strategii didactice:
Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, problematizarea, simularea.
Modul de organizare al clasei: frontal si individual
Procedee de evaluare:analiza raspunsurilor primite,aprecierea corectitudinii realizarii circuitelor si a
rezolvarii fiselor de lucru la finalul activitatii
Resurse:
Materiale didactice:caiet, fisa de lucru, calculator, acces la internet, panouri cu montaje asamblate, baterii
de 4,5 V , fire conductoare, întrerupatoare.
Umane:24 elevi
Temporale: 50 minute
Locul: laboratorul de informatica
Bibliografie: -manual de fizica cls.VI, Ed. Radical
-manual de fizica cls.VI, Ed. Teora
-Revista de fizica si chimie ,,DELTA’’, Ed. Radical
DESFASURAREA LECTIEI:
ETAPELE LECTIEI
CONTINUTURI STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
Activitatea profesorului Activitatea elevilor METODE MIJLOACE
1.Moment organizatoric
- noteaza absentii
- pregateste clasa pentru inceperea
lectiei.
- discuta cu elevii despre
insuficienta utilizarii surselor unice
de lumina, in diferite situatii
practice : iluminat stradal,
iluminatul clasei.
- se pregatesc pentru
inceperea lectiei.
-conversatia
- expunerea
-catalog
2. Anuntarea lectiei si a
obiectivelor
- scrie pe tabla titlul lectiei ,,
GRUPAREA BECURILOR IN
SERIE SI IN PARALEL -
SIMULARI CU AJUTORUL
CALCULATORULUI
- comunica elevilor ca la finalul
orei vor fi capabili sa construiasca
circuite electrice cu mai multe
becuri.
- asculta obiectivele - conversatia
- caiete
- tabla
- creta
3.Reactualizarea
cunostiintelor insusite
anterior
Profesorul cere elevilor :
Sa defineasca substanta
conductoare
Sa defineasca substanta
izolatoare
Sa enumere elementele de
circuit
Sa reprezinte schematic
elementele de circuit
Sa enumere de cate feluri pot
fi circuitele
- raspund la
intrebari
- conversatia
- caiete
- tabla
- creta
- frontal
4.Dirijarea invatarii
- imparte elevilor o fisa ce
cuprinde experimente care le vor
efectua cu ajutorul computerului
cu soft specific.
In multe situatii practice se iveste
necesitatea utilizarii unui numar
mare de surse de lumina alimentate
de la acelasi generator.
Legarea a doua sau mai multe becuri
in circuit astfel incat curentul
parcurge elementele de circuit pe
rand poarta numele de legare in
serie.
In cazul legarii de acest tip
becurile sunt practic asezate unul
dupa altul .
- Arderea unui bec duce la stingerea
celuilalt sau a tuturor elementelor
legate in serie, pentru ca circuitul
initial inchis , devine circuit deschis
- Aceasta constatare ne poate
permite sa protejam instalatiile
electrice pentru ca la legarea in serie
, arderea unuia dintre elementele de
circuit intrerupe practic alimentarea.
- Un alt mod de legare a becurilor
este montarea becurilor intre aceleasi
doua puncte din circuit.
Acest mod poarta numele de
legare in paralel. In cazul legarii in
paralel becurile sunt practic unul
alaturi de celalalt.
- elevii enumera o
serie de situatii
practice in care se
folosesc doua sau
mai multe becuri.
- elevii sub
indrumarea
profesorului
construiesc cu
ajutorul programului
specific un circuit
in serie
- elevii deseneaza
schema electrica a
circuitului realizat
- Elevii constata cele
subliniate anterior
slabind unul din
becuri din soclu.
- elevii sub
indrumarea
profesorului
construiesc cu
ajutorul programului
specific un circuit
in paralel
- conversatia
- explicatia
- expunerea
- conversatia
- explicatia
- expunerea
- experiment
- simularea
- caiete
- tabla
- creta
-computere cu
soft specific
CROCODILE
- individual
- individual
- individual
In cazul legarii in paralel se poate
constata ca cele doua becuri
lumineaza mai puternic decat la
legarea in serie .
Defectarea unuia dintre cele doua
becuri nu afecteaza functionarea
celuilalt
- elevii deseneaza
schema electrica a
circuitului realizat
- Elevii verifica
constatarea slabind
pana la stingere unul
dintre becuri
- Analizeaza,
comenteaza si trag
concluzii.
5.Evaluarea cunostiintelor
- Profesorul distribuie fiecarui elev
o fisa de lucru care contine un rebus
unde definitiile cuprind elementele
invatate in timpul lectiei si cateva
ghicitori referitoare la notiunile
invatate.
In urma rezolvarii corecte elevii vor
descoperi cheia care este numele
fiecaruia .
- noteaza elevii care s-au afirmat
cel mai mult
- elevii rezolva
rebusurile din fisa
de lucru
- conversatia
- explicatia
- fisa de lucru
- individual
6.Indicarea temei pentru
acasa.
- Elevii primesc tema pentru acasa
ex. 1,2,3 de la pagina 107, manual,
ed. Radical.
- isi noteaza tema -conversatia - caiete
- frontal
FISA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALA
Legarea becurilor in serie
Modul de lucru
Montajul
Observatii
a) Reprezentati si
realizati un
circuit simplu
circuit deschis
Pentru a aprinde becul trebuie legate
bornele bateriei prin fire conductoare
la bornele duliei becului
Bateria, firele conductoare, filamentul
de la bec formeaza un circuit electric.
Circuitul strabatut de current electric
este un circuit inchis iar cel prin care
nu trece curent electric este un
circuit dechis.
Intr-un circuit electric intrerupatorul
are rolul de a inchide si deschide
circuitul.
b) Reprezentati si realizati
un montaj cu doua
becuri legate in serie.
Deconectati un bec apoi
doua becuri
circuit inchis
- becurile legate in serie lumineaza
mai slab decat atunci cand fiecare
bec este legat singur la baterie.
II. Legarea becurilor in paralel
Modul de lucru
Montajul
Observatii
Reprezentati si
realizati un montaj
cu doua becuri
legate in paralel.
Deconectati unul
din becuri
- doua becuri legate in paralel
lumineaza aproape la fel de
puternic ca si atunci cand fiecare
bec este legat singur la baterie
- daca unul din cele doua becuri
legate in parallel se arde , celalalt
continua sa lumineze.