subordonate.ok

20
PROIECT DE LECŢIE ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Nr. 1 Nucet DATA: 19.05.2015 PROFESOR: Tonţ Anamaria Bianca ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare OBIECTUL: Limba și literatura română CLASA: a VIII-a SUBIECTUL: PROPOZIȚIILE SUBORDONATE TIPUL LECŢIEI: consolidare și sistematizare a cunoștinţelor COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse COMPETENŢE SPECIFICE: 1.4. sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat 2.3. respectarea normelor morfosintactice în propoziţii și în fraze 4.2. utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoștinţelor de morfo-sintaxă, folosind adecvat semnele ortografice și de punctuaţie OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Upload: bianca-ton

Post on 25-Sep-2015

15 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

plan lectie

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

COALA: coala Gimnazial Nr. 1 Nucet

DATA: 19.05.2015

PROFESOR: Ton Anamaria Bianca

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare

OBIECTUL: Limba i literatura romn

CLASA: a VIII-a

SUBIECTUL: PROPOZIIILE SUBORDONATETIPUL LECIEI: consolidare i sistematizare a cunotinelorCOMPETENE GENERALE:

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare

2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat

4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE:

1.4. sesizarea particularitilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat

2.3. respectarea normelor morfosintactice n propoziii i n fraze

4.2. utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfo-sintax, folosind adecvat semnele ortografice i de punctuaie

OBIECTIVE OPERAIONALE:

COGNITIVE: Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili: O1 - s identifice tipurile de subordonate nvate

O2 - s recunoasc elementele regente

O3 - s identifice elementele de relaie n fraz O4 - s alctuiasc fraze n care subordonatele s aib ca regent diferite pri de vorbire

O5 - s alctuiasc fraze n care subordonatele s fie introduse prin diferite elemente de relaie

O6 s cunoasc topica i punctuaia propoziiilor studiate

AFECTIVE:

s manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor primate

s manifeste spirit de colegialitate i de cooperare n cadrul grupului

PSIHO-MOTORII:

s respecte ritmul cerut de desfurarea activitii s i coordoneze micrile, gesturile i vocea, astfel nct s corespund sarcinilor de lucru i regulilor de disciplin stabiliteVALORI I ATITUDINI:

cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare prin contientizarea impactului limbajului asupra celorlali i prin nevoia de a nelege i de a folosi limbajul ntr-o manier pozitiv, responsabil din punct de vedere social

cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural

RESURSE:

PROCEDURALE:

Strategii de nvare activitate frontal, activitate independent, activitate pe grupe Metode i procedee conversaia, exerciiul, explicaia, rebusulMATERIALE: tabla, fie cu exerciiiRESURSE I MANAGEMENTUL TIMPULUI:

Spaiul de lucru sala de clas Timpul de lucru 50 de minute

Capaciti normale de nvare ale elevilor, cunotinele lor anterioare

EVALUARE:

continu, formativ: pe parcursul orei, prin analiza i stimularea creativ a elevilor

prin aprecieri asupra realizrii obiectivelor propuse

BIBLIOGRAFIE: Chiri, Cornelia (coord.), Gramatic fie de lucru pentru clasa a VIII-a, Ed. Paralela 45, Iai, 2012 Crian, Alexandru, Dobra, Sofia, Smihian, Florentina, Limba romn. Manual pentru clasa a VIII-a,Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2003 Pamfil, Alina, Limba i literatura romn. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Iai, 2003 Popescu, tefania, Gramatica practic a limbii romne, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1993

*** Programa colar de limba i literatura romn pentru clasele V-VIII, Bucureti, 2009 Romoni, Adrian Nicolae (coord.), Ghid complet pentru Evaluarea Naional 2015, Ed. Delfin, Bucureti, 2014 Topan Claudia (coord.), Limba i literatura romn auxiliar pentru clasa a VIII-a, Delfin, Bucureti, 2014SCENARIU DIDACTIC

Momentele lecieiTimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorStrategii didacticeEvaluare

Forme de organizareResurse procedurale

1. Moment organizatoric

1Pregtete materialele necesare leciei, asigur disciplina n clas i noteaz absenii.Pregtesc cele necesare nceperii leciei.

FrontalConversaia

2. Verificarea temei i a cunotinelor anterioare5

Profesorul verific tema cantitativ i calitativ. Se fac corecturile necesare.

Elevii citesc rezolvarea exerciiilor, iar ceilali urmresc; intervin i corecteaz, dac este cazul.

Frontal

Conversaia

Explicaia

Aprecieri

3. Captarea ateniei

3

Profesorul propune elevilor un rebus. Elevii rezolv rebusul. Pe coloana A-B ei obin cuvntul subordonate.Frontal

Rebusul

Conversaia

Aprecieri

Observarea sistematic

4. Anunarea temei i a obiectivelor

1

Profesorul noteaz titlul leciei pe tabl i i anun pe elevi c astzi vor consolida i sistematiza informaiile nvate despre tipurile de propoziii subordonate.Ascult informaiile comunicate de ctre profesor i i noteaz titlul leciei n caiete.

Individual

Expunerea

Observare sistematic

5.Consolidarea nvtii

34

Profesorul distribuie elevii n patru grupe, apoi va distribui fie de lucru ce conin diferite tipuri de itemi pentru consolidarea i sistematizarea subordonatelor. Astfel, grupa I va rezolva itemi cu alegere dual, grupa a II-a va itemi cu alegere multipla, grupa a III-a va primi itemi de tip pereche, iar grupa a IV-a itemi de completare i cu rspuns scurt. (anexa 2).

Profesorul monitorizeaz permanent activitatea fiecrei grupe de elevi.Dup expirarea timpului alocat, se solicit unui elev din fiecare grup s citeasc rezolvarea fiei de lucru pe grupe. Profesorul completeaz, ndrum i corecteaz, la nevoie, rspunsurile elevilor.

Profesorul propune o alt fi de lucru (anexa 4).Elevii au la dispoziie maximum 5 minute, apoi vor comunica rspunsurile.

Fiecare elev i va completa exerciiile de la toate grupele.

Elevii muncesc independent la rezolvarea fiei primite, apoi comunic rezultatele.Pe grupeFrontalIndividualFrontal

ConversaiaExerciiul

Conversaia

ExerciiulObservarea sistematicAprecieri

6. Obinerea performanei5

Are loc permanent pe parcursul leciei.Frontal

Aprecieri

Observarea sistematic

7. Asigurarea reteniei i a transferului

2

Profesorul face diferite aprecieri i d tema pentru acas.

Se va da ca tem pentru acas cutarea unor proverbe (minimum 10) care conin tipurile de subordonate nvate, indicnd felul acestora.Elevii noteaz tema.Conversaia

Aprecieri

ANEXA 1 - REBUSRebus

Completnd rebusul, vei obine pe verticala A-B denumirea unor tipuri de propoziii

A

S

U

B

O

R

D

O

N

A

T

E

B1. Se pronun cu o singur deschizatur a gurii.2. Complementul circumstanial de mod rspunde la ntrebarea 3. Exprima o aciune, stare sau existen.4. a,e,i,o,u,, sunt5. ine locul unui substantiv.6. unde?, cnd?, cum?, ct? sunt7. ntre propoziii de acelai fel se stabilete un raport de8. Arat numrul sau ordinea obiectelor.9. Dou vocale alturate care se despart.10. Complementul circumstanial cre raspunde la ntrebarea cnd?11. Complementul circumstanial de loc rspunde la ntrebareaREBUS

Completnd rebusul, vei obine pe verticala A-B denumirea unor tipuri de propoziii.

A

SIL

AB

CU

M

VERB

VO

CALE

PR

ONUME

AD

VERRE

CO

ORDONARE

NUMERAL

HIA

T

T

IMP

UNDE

B

1. Se pronun cu o singur deschizatur a gurii.

2. Complementul circumstanial de mod rspunde la ntrebarea

3. Exprima o aciune, stare sau existen.

4. a,e,i,o,u,, sunt

5. ine locul unui substantiv.

6. unde?, cnd?, cum?, ct? sunt

7. ntre propoziii de acelai fel se stabilete un raport de

8. Arat numrul sau ordinea obiectelor.

9. Dou vocale alturate care se despart.

10. Complementul circumstanial cre raspunde la ntrebarea cnd?11. Complementul circumstanial de loc rspunde la ntrebarea

ANEXA 2 - FI DE LUCRU PE GRUPEGRUPA I: Citete cu atentie afirmaiile de mai jos i ncercuiete DA sau NU:1. Propoziia subordonat din fraza Trebuia s se rentoarc la avocatur este SB. DA/NU2. Propoziia subordonat din fraza Ea pare c este bolnav este PR. DA/NU3. Subordonata din fraza Am vizitat satul unde s-a nascut Ion Creang este CL. DA/NU4. n enunul A aflat cnd se ntoarce i unde va locui exist o CT i o CL. DA/NU5. n fraza Cine va veni, nu tiu subordonata este CI. DA/NU

___________________________________________________________________________________GRUPA a II-a: ncercuiete litera corespunztoare rspunsului corect:1.Subordonatele din fraza E de mirare cum a reuit, dar e de nteles ca nu tie ncotro se ndreapt sunt n ordine:a. CM, SB, SBb. SB, SB, CLc. SB, SB, CD2. n fraza Locul unde s-au ntlnit era minunat, dar au plecat unde au putut zri marea exist n ordine:

a. AT, CLb. CL, CL

c. CL, CI

3. Subordonatele din fraza Se angajase independent de cine ii propusese sa termine lucrarea al carei proiect atrasese atentia tuturor sunt n ordine:a. CI, CD, ATb. SB, CD, ATc. CI, AT, AT4. n fraza Asta nseamn c timpul nu poate roade amintirea ntamplarilor pe care chiar el le-a zmislit exist n ordine subordonatele:

a. PR, ATb. SB, AT

c. PR, CD, AT

5. Propoziiile din fraza Ceea ce face Titulescu la Geneva e interesant, dar e insuficient sunt n ordine:a. SB, PP, PPb. CD, PP, SB

c. CD, PP, SB

GRUPA a III-a: Scrie n spaiul punctat din coloana A subordonatele corespunztoare din coloana B:A

B1. Din gradin se vede care alearg mai repede.

CM

2. n clipele cnd se gndea la examen devenea tensionat.

AT

3. Nu m-am hotrt cand i voi rspunde.

CD

4. Cum se lasa seara, plecm.

SB

5. A adormit fra s mnnce.

CT

CI

___________________________________________________________________________________GRUPA a IV- a: Completeaz spaiile punctate cu informaiile corecte:1. Realizeaz expansiunea cuvntului subliniat: Ochii lui ageri dintr-odat aprur sclipind. .. 2. n fraza Cnd voia s se retrag, episcopul i ntoarse ochii spre grumazul aplecat ctre mulime al lui Constantin propoziiile sunt n ordine: ..............3. Realizeaz contragerea celei de-a doua propoziii: .4. Realizeaza expansiunea cuvntului aplecat: ..5. Alcatuiete fraze simple n care adverbul relativ cnd s introduca alte trei subordonate diferite de cea din text:a.

b.

c. .

ANEXA 4 - FI DE LUCRU

1. Realizeaz expansiunea complementelor circumstaniale identificate n propoziiile de mai jos, n propoziiile subordonate corespunztoare:

a. nvand bine lecia, vei lua not mare.

..

b. S-a pregtit pentru a ti la examen.

..

c. Fiind ntuneric, s-a ntors devreme acas.

........

2. Realizai contragerea subordonatelor subliniate:a. Andrei s-a dus n pdure ca s culeag fragi.

b. N-a ieit din cas pentru c a nins.

.c. A fost aa politicos nct i-a cucerit.

..

3. Continuai enunurile cu subordonata cerut n parantez:

a. nva (CS)

(CZ)

b. A fugit ... (CL)

... (CM)

c. A fost ascultat ... (CT)

.(CNS)

d. Hai ... (CS)

... (CL)

... (CT)

4. Alctuiete enunuri dup cerina urmtoare:a. SB cu termen regent un adverb predicativb. SB cu termen regent o expresie verbal impersonalc. PR cu termen regent verbul a ieid. ATR cu termen regent un pronume demonstrative. CI cu termen regent un adjectivf. CD termen regent o interjecie.5. Desparte frazele de mai jos n propoziii, preciznd tipul acestora i raporturile sintactice dintre propoziii:a. ,,De la o vreme, musca i schimb planul de atac i ncepu s bat prile mai slabe ale citadelei, ca i cum adic Pisicua n-ar fi avut nici picioare, nici coad, nici dini i, mai cu seam, darul nepreuit de a-i scutura cu atta putere pielea spetelor sale, nct geniul strategic al tuturor mutelor universului, la un loc, ar fi rmas neputincios fa de cutremurul prpditor al spinrii i al coastelor ei. (C. Hoga)b. ,,Nu m nel, cci dac mazurii mei vor rcni numai o dat, cu strnicie, n limba lor, vor veni toi ceilali i v vor pune pe toi cu feele la pmnt. (M. Sadoveanu)REZOLVAREA FIEI DE LUCRU1. Realizeaz expansiunea complementelor circumstaniale identificate n propoziiile de mai jos, n propoziiile subordonate corespunztoare:

a.nvatnd bine lecia, vei lua not mare.

Dac nvei bine lecia, vei lua not mare. (Cu ce condiie vei lua o not mare?)

b.S-a pregatit pentru a ti la examen.

S-a pregtit ca s tie la examen. (n ce scop s-a pregtit?)

d.Fiind intuneric,s-a ntors devreme acasa.

Din cauz c era ntuneric, s-a ntors devreme acas. (Din ce cauz s-a ntors devreme acas?)

2. Realizai contragerea subordonatelor subliniate:a. Andrei s-a dus n pdure ca s culeag fragi.

Andrei s-a dus n pdure dup fragi. (n ce scop?)

b. N-a ieit din cas pentru c a nins.

N-a ieit din cas din cauza ninsorii. (din ce cauz?)

c. A fost aa politicos nct i-a cucerit.

Fiind politicos, i-a cucerit.

3. Continuai enunurile cu subordonata cerut n parantez:a. nva ca s treac examenul. (CS)

pentru c este pedepsit. (CZ)

b. A fugit unde a vrut. (CL)

cum a putut. (CM)

c. A fost ascultat cnd toi au tcut. (CT)

nct toi au fost uimii. (CNS)

d. Hai s facem cumprturi. (CS)

unde te duc eu. (CL)

cnd te chem. (CT)

4. Alctuiete enunuri dup cerina urmtoare:a. SB cu termen regent un adverb predicativ: Bineneles c va veni.b. SB cu termen regent o expresie verbal impersonal: E bine s nvei la timp.c. PR cu termen regent verbul a iei: A ieit profesor de istorie.

d. ATR cu termen regent un pronume demonstrativ: Acela care a greit va plti.e. CI cu termen regent un adjectiv: Cartea este util cui o citete.f. CD termen regent o interjecie. Iat ce s-a ntmplat!

5. Desparte frazele de mai jos n propoziii, preciznd tipul acestora i raporturile sintactice dintre propoziii:a. ,,De la o vreme, musca i schimb planul de atac1/i ncepu2/ s bat prile mai slabe ale citadelei,3/ ca i cum adic Pisicua n-ar fi avut nici picioare, nici coad, nici dini i, mai cu seam, darul nepreuit de a-i scutura cu atta putere pielea spetelor sale4/, nct geniul strategic al tuturor mutelor universului, la un loc, ar fi rmas neputincios fa de cutremurul prpditor al spinrii i al coastelor ei.5/ (C. Hoga)

P1=PP (coordonat copulativ prin ,,i cu P2) P2=PP (coordonat copulativ prin ,,i cu P1) P3=CD (subordonat fa de P2 prin conjuncia subordonatoare ,,s)

P4= CM (subordonat fa de P2 prin locuiunea conjuncional subordonatoare ,,ca i cum)

P5=CNS (subordonat fa de P4 prin conjuncia subordonatoare ,,nct)

b. ,,(Nu) m nel,1/ cci2/ dac mazurii mei vor rcni numai o dat, cu strnicie, n limba lor,3/ vor veni toi ceilali2/ i v vor pune pe toi cu feele la pmnt.4/`` (M. Sadoveanu)P1=PP

P2=CZ (subordonat fa de P1 prin conjuncia subordonatoare ,,cci) P3=C (subordonat fa de P2 prin conjuncia subordonatoare ,,dac)P4=CZ (subordonat fa de P1, coordonat copulativ prin ,,i cu P2