schita biletul

Upload: diana-raluca-visanescu

Post on 06-Mar-2016

217 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

bilet

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

Data: 22.05.2009

Propuntor: inst. Drgoi Lorena

Clasa: a II-a

Aria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Limba romn

Unitatea de nvare: Var, var, dulce var,

Bine ai venit!

Subiectul leciei: Scrierea funcional - Biletul

Tipul leciei: predare nvare

MOTIVAIA:

Prin parcurgerea etapelor acestei lecii, elevii vor coopera n realizarea sarcinilor, gsind cea mai potrivit metod pentru a le arta colegilor modul n care au rezolvat sarcinile propuse. Acest lucru le stimuleaz gndirea critic i i ndeamn la reflecie.

Exerciiile de scriere pe care le vor realiza pe parcursul orei i vor ajuta s se exprime mai uor n scris i s comunice corect i eficient cu persoanele apropiate din jurul lor.

OBIECTIVE DE REFERIN:

4.2. s redacteze texte scurte pe baza indicaiilor primite

4.4. s scrie corect, lizibil, ngrijit

4.5. s utilizeze convenii ale limbajului scris

OBIECTIVE OPERAIONALE:

a) cognitive:

O1 s identifice elementele specifice unui bilet (dat, formul de adresare, coninut, semntur);

O2 s ordoneze logic un bilet, respectnd structura acestuia;

O3 s redacteze fr ajutor un bilet adresat unui coleg;

O4 s extrag dintr-un text doar informaiile eseniale constituirii unui bilet;

b) psiho-motorii:

O1 s participe activ la rezolvarea cerinelor;

O2 s utilizeze corespunztor instrumentele de lucru;

O3 s manifeste disponibilitate n gruparea pe sarcini de lucru;

c) afective:

O1 s manifeste toleran fa de partenerii din grup sau pereche;

O2 s-i mbunteasc abilitile de comunicare, ascultare, cooperare;

RESURSE:

a) procedurale: conversaia, explicaia, observaia, brainstorming, ciorchinele, turul galeriei

b) materiale: fie de lucru, fie cu bilete, buci de hrtie cu pri din bilet, flipchart, panouri de polistiren, buline roii

c) organizatorice: pe grupe, individual, frontal, n pereche

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum Naional Programa colar pentru clasa a II-a;

Oprea Crengua Lcrmioara Strategii didactice interactive, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2006;

Bratu Gabriela Aplicaii ale metodelor de gndire critic la nvmntul primar, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2004DESFURAREA LECIEI:

1. EVOCAREA (10 minute)

brainstorming n perechi: elevii vor scrie pe o foaie tot ceea ce le trece prin minte legat de cuvntul comunicare;

dup 3 minute toate informaiile sunt adunate ntr-un ciorchine, la flipchart (anexa 1);

ne oprim asupra cuvntului bilet; se anun tema i obiectivele orelor de limba romn de astzi.

2. REALIZAREA SENSULUI (75 de minute)

Frontal:

se discut despre informaiile pe care copiii le dein deja despre bilet;

se analizeaz un bilet scris pe tabl (anexa 2)

se observ prile componente ale acestuia precum i felul n care sunt aezate n pagin acestea;

se noteaz pe caiet cteva noiuni teoretice despre bilet (anexa 3);

se atrage atenia asupra faptului c biletul nu se adreseaz oricui, ci doar persoanelor apropiate, i nu se trimite prin pot;

15 minute

Pe grupe:

1. copiii sunt aezai n grupe de cte 4 elevi;

fiecare copil din grup primete un plic n care sunt nite fii de hrtie pe care sunt scrise diferite pri ale unui bilet (anexa 4);

elevii ordoneaz bucile, respectnd structura unui bilet, apoi l transcriu pe o foaie de mrime A6, de culoare roz;

biletele obinute sunt aezate pe un panou;

[fiecare grup va realiza pn la sfritul orei un panou pe care vor aeza ct mai frumos toate biletele realizate pe parcursul activitilor]

10 minute

2. copiii sunt aezai n grupe de cte 4 elevi;

fiecare copil din grup primete o fi pe care este redactat un bilet lacunar (anexa 5);

elevii completeaz biletul cu prile sau informaiile care lipsesc, apoi l transcriu pe o foaie de culoare verde;

biletele obinute sunt aezate pe un panou;

10 minute

3. fiecare elev primete o fi pe care sunt scrie nite enunuri referitoare la bilet (anexa 6);

elevii completeaz pe fi cu A sau F, dup cum enunurile sunt adevrate sau nu;

5 minute

n perechi:

4. fiecare elev lucreaz cu colegul de banc;

perechea primete o fi pe care sunt scrise amestecat pri din dou bilete distincte (anexa 7);

elevii separ cele dou bilete, apoi fiecare i transcrie biletul pe o foaie galben;

biletele obinute sunt aezate pe un panou;

15 minute

Frontal i pe grupe:

5. se prezint la tabl un text;

elevii observ c seamn cu un bilet dar are mult mai multe informaii (anexa 8);

se citete textul i se discut puin pe baza coninutului su;

li se cere copiilor s scoat din textul dat informaiile care nu sunt necesare, aa nct s transforme textul dat ntr-un bilet corect conceput;

fiecare grup va scrie pe o foaie portocalie biletul obinut, care se va afia pe panou;

15 minute

Individual:

6. fiecare elev va redacta un bilet pentru unul dintre colegii si de grup;

biletul va fi scris pe o foaie albastr, apoi se vor afia pe panou;

10 minute

3. REFLECIA (10 minute)

Turul galeriei

se vor expune panourile realizate de elevi;

fiecare copil va avea o bulin roie pe care o va lipi pe panoul care i-a plcut cel mai mult; li se atrage atenie s urmreasc modul n care au fost realizate biletele, scrisul corect, frumos, aranjarea armonioas a biletelor pe panou

se va observa faptul c biletele scrise pe aceleai culori au un coninut asemntor, realizndu-se astfel o uoar clasificare a lor.

ANEXA 1

ANEXA 2

ANEXA 322.05.2009

Biletul

Biletul cuprinde un scurt mesaj scris, adresat unei persoane apropiate.

El cuprinde: data,

formula de adresare,

coninutul,

semntura.

ANEXA 4- biletele tiate

ANEXA 5- biletele lacunare

ANEXA 7

Drag Anca,10 martiei mulumesc pentru cadoul pe care mi l-ai trimis.Aura

Drag Maria, 5 apriliei mulumesc pentru c l-ai ajutat pe fratele meu s rezolve problema.Ionu

Rodica,16 maiCrile pe care mi le-ai mprumutat mi-au plcut foarte mult. i mulumesc!Ioana

Gina,20 martieAm primit astzi buchetul de flori de la tine, este deosebit. i mulumesc!Gabi

ANEXA 820 mai 2009

Drag Mariana,

Mi-am petrecut ziua de ieri la bunici, ntr-un sat peste Dunre. Totul a fost frumos, dar la ntoarcere o ploaie cumplit a mpiedicat circulaia bacului. Aa c astzi nu am putut ajunge la coal. Te rog s-mi dai temele pentru orele la care am lipsit. Nu vreau ca doamna nvtoare s se supere pe mine. Mulumesc mult!

Cu drag, colega ta de banc,

Iulia

20 mai 2009

Drag Mariana,

Mi-am petrecut ziua de ieri la bunici, ntr-un sat peste Dunre. Totul a fost frumos, dar la ntoarcere o ploaie cumplit a mpiedicat circulaia bacului. Aa c astzi nu am putut ajunge la coal. Te rog s-mi dai temele pentru orele la care am lipsit. Nu vreau ca doamna nvtoare s se supere pe mine. Mulumesc mult!

Cu drag, colega ta de banc,

Iulia

p

ANEXA 6

COMUNICARE

ORAL

SCRIS

INVITAII

MESAJE TELEFONICE

CRI

FELICITRI

SCRISORI

BILETE

TV

TELEFON

DIALOG

RADIO

22 mai

Drag Costel,

Nu pot veni la patinoar, deoarece nu m simt bine.

Andrei

5 aprilie

Drag Maria,

i mulumesc pentru c l-ai ajutat pe fratele meu s rezolve problema.

Ionu

10 martie

Drag Anca,

i mulumesc pentru cadoul pe care mi l-ai trimis.

Aura

20 martie

Gina,

Am primit astzi buchetul de flori de la tine. Este deosebit. i mulumesc!

Gabi

15 mai

Rodica,

Crile pe care mi le-ai mprumutat mi-au plcut foarte mult. i mulumesc!

Ioana

Mioara,

Spectacolul s-a terminat foarte trziu i nu am mai ajuns la tine. Sper s .. mi pare ru!

14

Drag ,

mi pare ru c nu am ajuns asear la tine, dar mama mea .

Mirela

20 martie

Gigel,

Te rog s m ieri c .. i promit c nu mai fac aa ceva!

mai

Raluca,

mi pare ru c i-am stricat jucria. Nu am vrut. Dac vrei i aduc mine.

Drag Viorel,

Mam,

3 iunie

7 decembrie

Nu uita c mine avem serbare la ora 16.

Nu te ngrijora.

Irina

Am plecat la teatru cu Simona.

Ne vedem acolo!

Trebuie s vii costumat.

M aduce tatl ei acas.

Geanina

Drag Mircea,

Tat,

13 august

27 martie

Vine astzi la noi.

Adu i mingea ta cea nou.

Carmen

Diminea a sunat bunica.

Te ateptm pe teren.

Ajunge pe la ora 12.

Am plecat cu George s jucm baschet.

Radu

Mioara,

Spectacolul s-a terminat foarte trziu i nu am mai ajuns la tine. Sper s . ... mi pare ru!

14

Drag ,

mi pare ru c nu am ajuns asear la tine, dar mama mea .

Mirela

20 martie

Gigel,

Te rog s m ieri c . .. i promit c nu mai fac aa ceva!

mai

Raluca,

mi pare ru c i-am stricat jucria. Nu am vrut. Dac vrei i aduc mine.

Biletul

Biletul se poate adresa oricui.

Biletul nu se trimite prin pot.

Biletul este o form de comunicare oral.

Biletul nu are semntur.

Data se scrie la mijlocul foii.

Dup formula de adresare se scrie virgula.

Biletul

Biletul se poate adresa oricui.

Biletul nu se trimite prin pot.

Biletul este o form de comunicare oral.

Biletul nu are semntur.

Data se scrie la mijlocul foii.

Dup formula de adresare se scrie virgula.

Biletul

Biletul se poate adresa oricui.

Biletul nu se trimite prin pot.

Biletul este o form de comunicare oral.

Biletul nu are semntur.

Data se scrie la mijlocul foii.

Dup formula de adresare se scrie virgula.

Biletul

Biletul se poate adresa oricui.

Biletul nu se trimite prin pot.

Biletul este o form de comunicare oral.

Biletul nu are semntur.

Data se scrie la mijlocul foii.

Dup formula de adresare se scrie virgula.