schiță de proiect

6
Proiect de activitate Grupa: Building Bees Proiect tematic: ”Friend of nature” Tema săptămânală: ”Aquatic animals” Domeniul experienţial: Cunoașterea mediului Mijloc de realizare: Lectură după imagini Obiectiv general: - Îmbogățirea cunoștințelor despre animale marine - Să se exprime în propoziții și fraze corecte. Obiective specifice : Copiii vor fi capabili să : O1 -Să identifice și să denumească mediul (condițiile) de viață al animalelor prezentate O2. să enumere 3 animale marine O3. Să identifice hrana animalelor marine. O4. Să numească cel puțin o utilitate a animalului numit

Upload: dana-elena-nacu

Post on 24-Sep-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect de activitate

Grupa: Building BeesProiect tematic: Friend of natureTema sptmnal: Aquatic animalsDomeniul experienial: Cunoaterea mediuluiMijloc de realizare: Lectur dup imagini

Obiectiv general: - mbogirea cunotinelor despre animale marine - S se exprime n propoziii i fraze corecte.

Obiective specifice: Copiii vor fi capabili s: O1 -S identifice i s denumeasc mediul (condiiile) de via al animalelor prezentate O2. s enumere 3 animale marineO3. S identifice hrana animalelor marine.O4. S numeasc cel puin o utilitate a animalului numitO5. S recunoasc i alte animale marine i s le numeascO6. S sesizeze anumite particulariti fizice ale animalelor vzute (mrime, culoare, form, etc)

Metode: Observaia, conversaia, explicaia, povestirea, problematizarea, discuia colectiv.Material didactic. Cri cu animale marine, animale marine din plasticDurata activitii:15-20 minuteLoc de desfurare: Sala de grup.

Forme de realizare: frontal, individual, pe grupuri.

Scenariul activitatii

Momentul activitatiiDurataActivitatea copilorActivitatea educatoruluiObservatii

1. Momentul organizatoric2 minCopiii sunt preocupati cu jocuri liber alese. Sunt rugati sa stranga si sa se aseze in semicerc.Pregateste materialul didactic: cri care ilustreaza diferite specii de peti sau alte animale marine; fie cu animale din diferite medii de via

2. Captarea atentiei1 min

Copiii asculta cu atentie ceea ce le transmite educatoarea. Ei urmaresc si retin cerinteleEducatoarea le spune ca a adus pe cineva n vizit care i caut prietenii.Iar ei vor trebui sa-i gseasc steluei aurii prietenii.O5

3. Anuntarea temei2 min. Copiii privesc imaginile, raspund la intrebari, analizeaza fia de lucru primit.i ncearc rezolve sarcinile.crile primite ,evidentiaza diferenta de mrime, form i le denumesc .Educatoarea le prezinta copiilor imaginile si le adreseaza intrebari cu privire la unde triesc animalele .

O1

4. Desfasurarea activitatii10 minCopiii urmresc fiele si ncearc s rezolve sarcinile primite, dar si tinand cont de cerintele educatoarei.Copiii sunt ateni i privesc cu interes imaginile. Educatoarea le arat fiele i i roag pe copii s-i gseasc steluei prietenii. Educatoarea urmareste exprimarea copiilor, corecteaza eventualele greseli, adreseaza intrebari ajutatoare pentru a duce sarcina la bun sfrit.Dup rezolvarea fiei educatoarea le prezint mai multe imagini cu animalele marine i mediul lor de via.Copiii vor expune continutulrespectand cerintele.O2O3O4

5. Asigurarea feedback-ului2

Copiii au inteles si au rezolvat sarcinile, respectand cerintele educatoarei.

Educatoarea asculta impresiile fiecarui copil.

6. Evaluare5 minCopiii raspund la intrebari si analizeaza fiele de lucru i imaginile prezentate.In functie de rezolvarea fiei de ctre copii, educatoarea le adreseaza intrebari care sa-i conduca spre evidentierea formei corpului ,modul lor de deplasare mediului de via ale animalelor observate. O6

7. Aprecieri/Incheiere2 minCopiii isi asteapta randul pentru a fi recompensati.Educatoarea face aprecieri privind si corectitudinea si expresivitatea exprimarii. Copii sunt recompensati cu stickere.