romanii din afara statului national

4
Unitatea de învãţãmânt: Scoala Gimnazială Maltezi Profesor: Costea Adrian Clasa: a VIII-a Data :11.martie.2013 PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC UNITATE DE INVATARE :Constituirea Romaniei moderne TEMA :Romanii din Basarabia,Bucovina si Transilvania(sec.XIX-inceputul sec.XX) Tipul lectiei:mixta Locul de desfăşurare: sala de clasa Competente specifice .:1.2; 2.3 ;2.4 ;3.6 ;3.7; 3.8; 3.9 ;4.2. Obiectivul general: De a transmite elevilor cunoştinţe despre miscarea nationala a romanilor din provinciile aflate sub stapanire straina in perioada dintre secolul XIX si inceputul secolului XX. Obiectivele operaţional e Cognitive: O1 Indicarea spatiului si timpului la care face referire lectia. O2 Stabilirea,pe baza surselor istorice ,a obiectivelor miscarii nationale ale romanilor si a formelor de lupta politica. Formative: O3 Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartografic. O4 Caracterizarea situatiei romanilor din afara statului national in perioada istorica la care face referire lectia.

Upload: florina-raluca

Post on 09-Jul-2016

13 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Romanii Din Afara Statului National

Unitatea de învãţãmânt: Scoala Gimnazială MalteziProfesor: Costea AdrianClasa: a VIII-aData :11.martie.2013

PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC

UNITATE DE INVATARE:Constituirea Romaniei moderne

TEMA:Romanii din Basarabia,Bucovina si Transilvania(sec.XIX-inceputul sec.XX)

Tipul lectiei:mixta

Locul de desfăşurare: sala de clasa

Competente specifice.:1.2; 2.3 ;2.4 ;3.6 ;3.7; 3.8; 3.9 ;4.2.

Obiectivul general: De a transmite elevilor cunoştinţe despre miscarea nationala a romanilor din provinciile aflate sub stapanire straina in perioada dintre secolul XIX si inceputul secolului XX.

Obiectivele operaţionale

Cognitive:

O1 Indicarea spatiului si timpului la care face referire lectia.

O2 Stabilirea,pe baza surselor istorice ,a obiectivelor miscarii nationale ale romanilor si a formelor de lupta politica.

Formative:

O3 Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartografic.

O4 Caracterizarea situatiei romanilor din afara statului national in perioada istorica la care face referire lectia.

Page 2: Romanii Din Afara Statului National

Atitudinale

O5 Formularea de aprecieri cu privire la importanţa Memorandumului din 1892 pentru romanii transilvaneni.

Termeni-cheie:deznationalizare;politica de rusificare;miscare nationala;activism,pasivism;Memorandum.

Personalităţi-cheie:Alexe Mateevici,Sextil Puscariu,Andrei Saguna,Ioan Ratiu.

Resurse

Materiale:manual pentru clasa a VIII-a,Ed.Teora,autori Liviu Lazar si Viorel Lupu;atlas istoric ;tabla,creta

Procedurale(Metode didactice:M1-Expunerea;M2-Explicatia;M3-Conversatia euristica;M4-Conversatia examinatoarie;

M5-Problematizarea,M6 Comparatia )

Desfăşurarea lectiei

Secvenţele didactice

Conţinuturi vizate Obiectiv Activitatea profesorului Activitatea elevului Metodedidactice

Evaluare

Moment organizatoric

(1 minut)

-absenţe-organizeazã materialele şi clasa-creeazã un climat cooperant

-rãspund cerinţelor-pregãtesc materialele solicitate-se aşeazã la locurile indicate

Page 3: Romanii Din Afara Statului National

Reactulaizarea cunoştinţelor (5 minute)

Inceputurile vietii politice moderne in

Romania

-solicita o scurta prezentare a caracteristicilor vietii politice de dupa anul 1866.(forma de guvernamant a Romaniei,prevederile Constitutiei de la 1866 si principalele partide politice )

-elaboreazã rãspunsuri-autoevalueazã

M4

frontalã

obs. sistematicã

Evocare(5 minute)

Titlul lecţiei“Romanii din

Basarabia,Bucovina si Transilvania”

-noteazã pe tablã titlul lecţiei şi explică modul în care se va desfăşura activitatea -organizeazã învãţarea

-noteazã în caiete titlul lecţiei

M1

Dobândirea de noi cunoştinţe

(30 min)

Titlul lecţiei“Romanii din

Basarabia,Bucovina si Transilvania”

Probleme de atins:1.Obiectivele miscarii

nationale a romanilor din cele 3 provincii.

2.Situatia romanilor din afara statului national

3.Formele de lupta politca

O1

O3

O4

O2

Prezinta timpul istoric si spatiul :*Sec.XIX-inceputul sec.XX*Basarabia,Bucovina si Transilvania

Profesorul face o scurta prezentare a situatiei romanilor din afara statului national si explica contextul intensifica-rii luptei politice a acestora .1.BasarabiaPrezinta situatia romanilor din Basarabia;explica termenul “politica de rusificare”.2.Bucovina-explica termenul de“deznationalizare”3.TransilvaniaPrezinta contextul intensificarii luptei romanilor din Transilvania pentru drepturile nationale.Explica termenii de :”pasivism “ si

-noteaza in caiete cele doua coordonate

-urmaresc harta din atlasul istoric

-Sunt atenti la prezentare-Formuleaza intrebari

daca au neclaritati-identifica imperiul sub stapanirea caruia se afla

Basarabia.-obiectivele nationale

ale romanilor basarabeni si personalităţi marcante.-identifica imperiul sub stapanirea caruia se afla

Bucovina.-obiectivele nationale

ale romanilor bucovineni si

personalităţi marcante-identifica imperiul sub

M1

M2

M3

fişe de lucru

exerciţiul

descoperirea

obs sistematicã

verificare

Page 4: Romanii Din Afara Statului National

O5

activism”4.Studiu de caz:MemorandumulPrezinta contextul redactarii petitiei inaintate Curtii din Viena.

stapanirea caruia se afla Transilvania.

-identifica,pe baza surselor istorice formele

de lupta politica a romanilor transilvaneni

-prezinta pe scurt continutul

Memorandumului-formuleaza opinii cu privire la importanţa

acestei actiuni initiata de romanii transilvaneni.

M5

frontala orala

Fixarea cunostintelor

(9 min)

-solicită elevilor sa completeze tabelul din fisa de lucru.

-formuleazã opinii privind asemanãri, deosebiri

M6 Fisă de lucru

Tema pentru acasã

Recomandã: aprofundarea cunoştinţelor asimilate prin citirea lecţiei acasã

-noteazã

Fisa de lucru:Completati urmatorul tabel:Teritoriu Timp

istoricStapanire straina

Personalităţi Obiective

Basarabia

Bucovina

Transilvania