rel_intra.docx

8
Proiect de lec ţie a. Date introductive Scoala Gimnazială „C-tin Giurescu” - Chiojdu Profesor: Onica Elena Mihaela Data : 05.12.2013 Clasa : a VIII-a Disciplina : Biologie Tema : Relații interspecifice la plante și animale Durata : 45 minute Tipul lecției : mixtă (predare – invățare) Competențe specifice : COMPETENȚE SPECIFICE: 1.2. descrierea organizării funcționale a unui ecosistem; 1.3. compararea unor tipuri de ecosisteme naturale și antropizate; 1.4. explicarea modului de acțiune a factorilor evoluției; 2.1. utilizarea de mijloace și metode adecvate explorării/investigării ecosistemelor; Obiective operaționale : Obiective cognitive : La sfârșitul activității de instruire, elevii trebuie să fie capabili să: O1. definească relațiile intraspecifice la plante și animale ; O2. descrie rezultatul relațiilor intraspecifice la animale; O3. prezinte tipurile de grupări intraspecifice; O4. identifice tipuri de limbaje intraspecifice la animale; Obiective psihomotorii : - Să scrie ordonat şi lizibil pe fişe şi în caiete; - Să lucreze în ritm antrenant atât individual, cât şi în perechi; Obiective afective : - Sǎ lucreze cu plăcere dorind să fie apreciaţi şi notaţi; Resurse educaționale : Procedurale 1

Upload: mona-ligia-barariu

Post on 18-Jan-2016

27 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: rel_intra.docx

Proiect de lec ţie

a. Date introductiveScoala Gimnazială „C-tin Giurescu” - ChiojduProfesor: Onica Elena MihaelaData: 05.12.2013Clasa: a VIII-aDisciplina: BiologieTema: Relații interspecifice la plante și animaleDurata: 45 minuteTipul lecţiei: mixtă (predare – invățare)

Competențe specifice:COMPETENȚE SPECIFICE:1.2. descrierea organizării funcționale a unui ecosistem;1.3. compararea unor tipuri de ecosisteme naturale și antropizate;1.4. explicarea modului de acțiune a factorilor evoluției;2.1. utilizarea de mijloace și metode adecvate explorării/investigării ecosistemelor;

Obiective operaționale:Obiective cognitive :La sfârşitul activităţii de instruire, elevii trebuie să fie capabili să:O1. definească relațiile intraspecifice la plante și animale ;O2. descrie rezultatul relațiilor intraspecifice la animale;O3. prezinte tipurile de grupări intraspecifice;O4. identifice tipuri de limbaje intraspecifice la animale;

Obiective psihomotorii : - Să scrie ordonat şi lizibil pe fişe şi în caiete;- Să lucreze în ritm antrenant atât individual, cât şi în perechi;

Obiective afective : - Sǎ lucreze cu plăcere dorind să fie apreciaţi şi notaţi;

Resurse educaţionale: Procedurale

Metode şi procedee o Conversaţie euristicăo Demonstraţiao Expunereo Observaţieo Problematizareo Învăţare prin descoperireo Ciorchinele

Forme de organizare o Activitate frontală şi individuală

1

Page 2: rel_intra.docx

Materialeo Materiale grafice (fotografii, imagini)o Prezentare ppto Fișă de evaluare

Anexe: 1.schița lecției, 2.fișă de lucru

Bibliografie:Gheorghe Mohan, Aurora Mihail, 2005 - Manual de Biologie, Clasa a VIII-a, Editura All EducaționalVioleta Copil, Dumitru Copilu, Ioan Dărăbăneanu, Manual de Biologie, Clasa a VIII-a, Editura All EducaționalDiferite pagini de pe internetAtlas de ecologie

2

Page 3: rel_intra.docx

b. Scenariul didacticNr.crt.

Evenimentele instruirii

Ob. oper.

Conţinuturi Activităţi de predare-învăţare Metode şi procedee didactice

Mijloace de instruire

Timp alocat (min)

Evaluare

1 Organizarea colectivului

de elevi

- notarea absenţelor- organizarea clasei pentru începerea lecţiei

-catalog 1

2 Verificarea cunoştinţelor

din lecţia anterioară

„Ce lecție ați avut de pregătit? Ce sunt relțiile interspecifice? Câte tipuri de relații interspecifice cunoașteți? Dați exemple! ”

- întrebări din conţinuturile lecţiei anterioare

- problematizarea- expunere (de către elevi)-ciorchinele

-intrebări cu grad de dificultate diferit-desen lacunar

9 - frontală- orală-autoevaluare

3 Captarea şi orientarea

atenţiei

”Pentru a înțelege mai bine relațiile intraspecifice am realizat o prezentare ppt”

- profesorul lansează prezentarea ppt - prezentare PPT

1

4 Enunţarea temei şi a

obiectivelor urmărite

„Astăzi vom învăţa despre relațiile intraspecifice, formele de organizare intraspecifică, dar și despre comunicarea intraspecifică.”

- anunţarea titlului lecţiei curente şi a conţinuțurilor acesteia

- informare 1

5 Prezentarea noului

conţinut

O1O2

Relaţii intraspecifice se stabilesc între indivizii unei specii.

Acestea au ca rezultat: O mai bună exploatare a resurselor de

hrană Asigurarea reproducerii Apărarea indivizilor

- profesorul definește relatiile intraspecifice- descoperirea rezultatelor esenţiale pe care le au relațiile intraspecifice

- conversaţia euristică -expunerea

- imagini manual- prezentare PPT

5 - frontală- orală

O3 Organismele care trăiesc la un loc pot forma unele grupări intraspecifice cum sunt:- Perechile: porumbei, turturele, vulturi.- Stolurile: berzele, cocorii, graurii, vrabiile, ciori, pescarusi- Cârdurile: zebrale- Turmele: cerbi, bivoli, anitilope.- Haitele: lupi, hiene- Coloniile: pelicani, pinguini- Familiile: babuini, albine.

- analiza şi identificarea formelor de organzare intraspecifică-adăugarea unor exemple pentru fiecare formă de organizare în parte-profesorul întreabă care este rolul fiecărei forme de organizare

- observaţia- expunerea- conversaţia euristică-- problematizarea

- prezentare PPT

7 - frontală- orală

O4 Solidaritatea colectivitatilor intraspecifice, bunele relatii dintre indivizi se realizeaza prin limbajul:

sonor,

- observarea, identificarea şi denumirea diferitelor tipuri de limbaj pe paza prezentării ppt

- observaţia- conversaţia euristică- problematizarea

- material ppt 5

3

Page 4: rel_intra.docx

chimic, cromatic, luminos, electric comportamental.

6 Sistematizarea şi fixarea

conţinuturilor

„Având la dispoziție lecția predată și pe baza observațiilor făcute în materialul ppt completeți fișa de lucru.”

- exerciţii de recunoaştere a tipurilor de relații intraspecifice

- observaţia- problematizarea- învăţarea prin descoperire

-fișe de lucru 5 - individuală -scrisă-observatia sistematică

7 Evaluare/Conexiune

inversă

„Realizați o scurtă poezie în care să utilizați cel puțin un termen nou învățat astăzi.”

-profesorul dă un exemplu de poezie -anunțarea timpului de lucru

- problematizarea-învățarea prin descoperire-expunere

-anexa3 10 - individuală- scrisă

8 Anunţarea temei de lucru pentru acasă

şi notarea elevilor

„Pentru ora viitoare aveţi de pregătit lecţia predată astăzi.”

- notarea elevilor care au adus contribuţii semnificative lecţiei şi care au răspuns la întrebările recapitulative

1

4

Page 5: rel_intra.docx

ANEXA1:Schema lecţei

Rela ţii intraspecifice la plante şi animale

Relaţii intraspecifice se stabilesc între indivizii unei specii.Acestea au ca rezultat:

O mai bună exploatare a resurselor de hrană Asigurarea reproducerii Apărarea indivizilor

La plante, relaţiile intraspecifice sunt mai puţin evidente. Plantele se asociază mai bine împotriva vântului sau a valurilor.Organismele care trăiesc la un loc pot forma unele grupări intraspecifice cum sunt:- Perechile: porumbei, turturele, vulturi.- Stolurile: berzele, cocorii, graurii, vrabiile, ciori, pescarusi- Cârdurile: zebrale- Turmele: cerbi, bivoli, anitilope.- Haitele: lupi, hiene- Coloniile: pelicani, pinguini- Familiile: babuini, albine. Solidaritatea colectivităților intraspecifice, bunele relații dintre indivizi se realizează prin limbajul:

sonor, chimic, cromatic, luminos, electric comportamental.

5

Page 6: rel_intra.docx

ANEXA2:

Exercitii:

Completează spațiile punctate:

La marginea pădurii păștea o ……………… de 5-6 ciute, un ……………………. bătrân și doi cerbi tineri. Era perioada de …………………….. .

Cerbul bătrân își comunică dorințele, cand prin mugete, când îm mod afectuos, când în mod ……………………. . Deodată, din inima pădurii, a

răsunat ………………….. lupilor, adunați în …………………….. pentru a-și procura …………………….. mai ușor. Cerbul cel bătrân, împreună

cu cei doi cerbi tineri, au înconjurat ciutele pentru a le ………………………………. .

Ce relații intraspecifice se evidențiază în text?

ANEXA3:

În poiana de sub munte, în concert de păsărele,

Paşte-o turmă iarba grasă cu miros de floricele.

Oi şi capre, laolaltă, se înfruptă din frunzişuri;

Oile din iarba verde, caprele din lăstărişuri.

6