proiecttraditiisiobiceiuripopularedeiarna

4
PROIECT DIDACTIC Data: Clasele: a II-a Subiect: ,,Tradiţii şi obiceiuri populare locale de iarnă” Obiectiv fundamental: Familiarizarea cu valorile culturale legate de obiceiurile şi tradiţiile populare locale de iarnă. Educarea în spiritul respectului şi al dragostei faţă de valorile culturale. Obiective operaţionale: O 1 -să identifice obiceiurile populare de iarnă specifice zonei Voronei; O 2 -să explice semnificaţiile obiceiurilor şi tradiţiilor populare identificate; O 3 -să prezinte obiceiurile populare de iarnă- colindatul, urătura, jocul mascaţilor, al caprei şi al urşilor, O 4 - să explice importanţa păstrării tradiţiilor şi obiceiurilor populare, Strategii didactice: inductiv- deductive, euristice; Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, problematizarea, aprecierea verbală Material didactic: culegerea ,,Sărbătorile la români” de T. Pamfile

Upload: nicolaitadoina

Post on 23-Jun-2015

244 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiecttraditiisiobiceiuripopularedeiarna

PROIECT DIDACTIC

Data: Clasele: a II-a Subiect: ,,Tradiţii şi obiceiuri populare locale de iarnă”Obiectiv fundamental: Familiarizarea cu valorile culturale legate de obiceiurile şi tradiţiile populare locale de iarnă. Educarea în spiritul respectului şi al dragostei faţă de valorile culturale.Obiective operaţionale:

O1-să identifice obiceiurile populare de iarnă specifice zonei Voronei;O2-să explice semnificaţiile obiceiurilor şi tradiţiilor populare

identificate;O3-să prezinte obiceiurile populare de iarnă- colindatul, urătura, jocul

mascaţilor, al caprei şi al urşilor,O4- să explice importanţa păstrării tradiţiilor şi obiceiurilor populare,

Strategii didactice: inductiv- deductive, euristice;Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, problematizarea, aprecierea verbalăMaterial didactic: culegerea ,,Sărbătorile la români” de T. PamfileForme de organizare a colectivului de elevi: frontal, individual, microgrupuri.Învăţător: Axinte Laurentiu

Page 2: Proiecttraditiisiobiceiuripopularedeiarna

Evenimentele lecţiei

Ob.op.

Conţinut Acţiuni şi operaţii ale elevilor

Metode şi procedee

1. Moment organizatoric

(2/)2. Captarea

atenţiei(5/)

3. Anunţarea scopurilor şi obiectivelor

propuse (30/)4. Dirijarea activităţii de

învăţare(30/)

O1

O2

O3

-asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii;-prezentarea legendei Sfântului Nicolae, personaj îndrăgit copiilor, a cărui sărbătoare deschide ciclul sărbătorilor de iarnă, prilej de relevare a valorilor culturale româneşti- tradiţii şi obiceiuri populare specifice acestei perioade a anului;-prezentarea temei activităţii- ,,Tradiţii şi obiceiuri populare locale de iarnă”-prezentarea de către preotul paroh a sărbătorilor de iarnă, din perspectivă religioasă şi a locului pe care îl ocupă acestea în calendarul sărbătorilor creştineşti.-Ce obiceiuri populare legate de ajunul Crăciunului cunoaşteţi?

-În ce constă acest obicei şi care este semnificaţia sa?

-Care sunt obiceiurile populare locale specifice ajunului Anului Nou?

-Care sunt semnificaţiile acestor acestor obiceiuri?

-identifică obiceiurile specifice ajunului Crăciunului (colindatul, ,,Steaua”)-explică,-prezintă obiceiul vestirii de către magi a naşterii Mântuitorului,-identifică obiceiul mascaţilor, al căiuţilor, al caprei şi al urşilor,-explică,-prezintă obiceiurile enumerate,

-expunerea

-conversaţia

-explicaţia-exerciţiul

-explicaţia

-exerciţiul

Page 3: Proiecttraditiisiobiceiuripopularedeiarna

I II III IV V

5. Conexiunea

inversă(5/)

6.Evaluare(4/)

O4

-Care este obiceiul popular specific primei zile a anului calendaristic?-Care sunt urările pe care le facem cu acest prilej?-Care sunt obiceiurile şi tradiţiile populare de iarnă specifice Voronei despre care am discutat astăzi?-De ce sunt importante aceste obiceiuri şi tradiţii populare?-aprecieri verbale asupra modului de participare a elevilor la lecţie.

-identifică obiceiul sorcovei,-enumeră,

-enumeră obiceiurile populare de iarnă specifice Voronei,-explică,

-conversaţia

-explicaţia

problematizarea

aprecierea verbală