proiect_iarna_pe_ulita.doc

6
7/27/2019 proiect_iarna_pe_ulita.doc http://slidepdf.com/reader/full/proiectiarnapeulitadoc 1/6 PROIECT DIDACTIC Clasa: a III-a A, Şcoala cu Clasele I – VIII Nr. 1 Piatra - Neamţ  Învăţător: Stoleru Mariana Aria curriculară: Limbă şi comunicare Subiectul: „ Iarna pe uliţă ”, de George Coşbuc Obiectivul cadru: Învăţarea cititului şi dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (a citi ) Obiective de referinţă:  - familiarizarea cu textul liric prin citirea şi înţelegerea conţinutului de idei şi sentimente; - dezvoltarea capacităţii de a recepta frumosul prin cuvânt şi imagine. Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil: a) cognitive: O 1 – să citească fluent, corect, conştient şi expresiv textul literar; O 2 – să răspundă la întrebări, demostrând că a înţeles conţinutul de idei; O 3 – să identifice, să explice şi să utilizeze în contexte noi cuvintele necunoscute şi figurile de stil; O 4 – să explice rolul cratimei în scrierea unor cuvinte: a- nceput;

Upload: adela-mihaela-manolescu

Post on 14-Apr-2018

213 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: proiect_iarna_pe_ulita.doc

7/27/2019 proiect_iarna_pe_ulita.doc

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiarnapeulitadoc 1/6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a A, Şcoala cu Clasele I – VIII Nr. 1 Piatra - Neamţ  Învăţător: Stoleru MarianaAria curriculară: Limbă şi comunicareSubiectul: „ Iarna pe uliţă ”, de George CoşbucObiectivul cadru: Învăţarea cititului şi dezvoltarea capacităţii de receptare a

mesajului scris (a citi )Obiective de referinţă: 

- familiarizarea cu textul liric prin citirea şi înţelegerea conţinutului deidei şi sentimente;

- dezvoltarea capacităţii de a recepta frumosul prin cuvânt şi imagine.Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:

a) cognitive:O1 – să citească fluent, corect, conştient şi expresiv textul literar;O2 – să răspundă la întrebări, demostrând că a înţeles conţinutul deidei;O3 – să identifice, să explice şi să utilizeze în contexte noi cuvintelenecunoscute şi figurile de stil;O4 – să explice rolul cratimei în scrierea unor cuvinte: a- nceput;

Page 2: proiect_iarna_pe_ulita.doc

7/27/2019 proiect_iarna_pe_ulita.doc

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiarnapeulitadoc 2/6

â â i i

Fişă de evaluare

Grupa I:Grupează versurile din întreaga poezie în imagini vizuale, sonore şi dinamice (de mişcare)

Imagini vizuale(văd)

Imagini sonore(aud)

Imagini dinamice(se mişcă)

„ norii s- au mai răzbunat ” „ năvalnic vuiet ” copiii „ de pe coastă vin ”

Fişă de evaluare

Grupa aII-a:Descrie tabloul de iarnă din poezie, completând propoziţiile:

Câ f l

Page 3: proiect_iarna_pe_ulita.doc

7/27/2019 proiect_iarna_pe_ulita.doc

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiarnapeulitadoc 3/6

DESFĂŞURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

SECVENŢELELECŢIEI

BUGETDE

TIMPACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII

DIDACTICE

MOMENTORGANIZATORIC

(2′)

Pregătirea celor necesare pentru lecţie: expoziţia cu

 planşele elevilor, Dicţionarul explicativ, fişe de lucru

Pregătirea celor necesare pentru lecţie:

cărţi, caiete,

VERIFICAREACUNOŞTINŢELOR  (8′)

Verificarea temei:Exerciţiul nr. 2 pagina 81 – de completare a unor  propoziţii lacunare cu ortogramele: ia / i-a; iau / i-au ;Exerciţiul nr. 3 pagina 81 – de alcătuire de propoziţiidespre jocurile de iarnă, în care să foloseascăortogramele: ia / i-a; iau / i-au

Se citesc mai multe propoziţii despre jocurile de iarnă şile amintesc că în una din orele de educaţie plastică aurealizat nişte compoziţii cu tema plastică „ Întâmplări lasăniuş”.

Elevii vor citi exerciţiile explicând înfiecare caz de ce s- a folosit acea formă acuvântului şi nu alta. Se vor folosi deregulile învăţate în lecţia anterioară:• Se scrie ia şi iau, când fiecare cuvânt areunul din sensurile: a lua, a apuca.• Se scrie i-a şi i- au, când cuvântul i, careţine locul unui nume, se rosteşte în aceeaşisilabă cu a sau au (cuvinte care ajută laexprimarea unei acţiuni: a dat; au ieşit).

ExerciţiulExplicaţiaConversaţia

CAPTAREAATENŢIEI

(3′) Prezint expoziţia realizată cu cele mai bune planşe aleelevilor de la tema plastică „ Întâmplări la săniuş”. Voi purta o discuţie asupra desenelor expuse prin care seclarifică:

- caracteristicile anotimpului;- sentimentele copiilor faţă de anotimpul de iarnă;- jocuri de iarnă îndrăgite de copii.

Observă cu atenţie desenele arătând că în pictură se folosesc culori pentru a redaanumite caracteristici ale anotimpului.

Formulează propoziţii privind anotimpulde iarnă.

Conversaţiaobservareadesene

ANUNŢAREATITLULUI ŞI A

UNOR OBIECTIVE

OPERAŢIONALE

(2′) Se anunţă titlul lecţiei: „ Iarna pe uliţă ”, de GeorgeCoşbuc; se scrie pe tablă şi se anunţă, pe înţelesulelevilor, câteva obiective operaţionale

Elevii vor scrie în caiete titlul poeziei şiautorul.

Explicaţia

Page 4: proiect_iarna_pe_ulita.doc

7/27/2019 proiect_iarna_pe_ulita.doc

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiarnapeulitadoc 4/6

DIRIJAREAÎNVĂŢĂRII

(15′)Se analizează ilustraţia din manual şi se formuleazăenunţuri. Se stabileşte faptul că este vorba despreanotimpul de iarnă. Voi arăta că frumuseţea anotimpuliuide iarnă redată de ei prin culoare este exprimată de cătrescriitori prin cuvinte.Ce scriitori care au redat frumuseţea anotimpuliui deiarnă în scrierile lor cunoaşteţi ?

Lectura model a textului literar.Se realizează o primă discuţie: De ce poartă poezia titlul „ Iarna pe uliţă ” ? Ce alte

 poezii scrise de George Coşbuc aţi mai citit ? Ce aţi

 simţit când aţi ascultat poezia ?Citire explicativăSe citeşte, pe rând, câte o strofă a poeziei adaptândintonaţia impusă de semnele de punctuaţie şi sedescifrează conţinutul de idei şi imaginile poetice.Strofa I- prezintă imaginea unei zile de iarnă în care a

nins puţin, dar norii încă mai  stau grămadă peste sat  pregătindu- se să- şi arunce fulgii din văzduh.Se explică expresia norii s- au răzbunat spre apus (noriis- au împrăştiat spre apus) alcătuindu- se propoziţii cusensul propriu şi sensul figurat al expresiei.Strofa a II-a prezintă caracteristici ale zilei: deşi soarelenu străluceşte pe cer, este bine, nu e ger,  pe râu e numai

 fum (se ridică aburi) şi vântul bate liniştit. În aceastăatmosferă liniştea este întreruptă de vuietul năvalnic carevine de pe drum.Se explică expresia  pe râu e numai fum (ceaţa acoperărâul) alcătuindu- se propoziţii cu sensul propriu şi sensulfigurat al expresiei.Strofa a III-a prezintă imaginea copiilor care se dau cu

săniile pe coastă bucurându- se de sosirea iernii.Se citeşte definiţia cuvântului coastă alcătuindu- se propoziţii cu sensul propriu şi sensul figurat alcuvântului.Se cere elevilor să caute în dicţionarul manualului sensulreligios al cuvântului mătanie. În DEX definiţia

Formulează enunţuri pe baza ilustraţieidin manual

Vasile Alecsandri (pastelurile: Iarna

, Lagura sobei, Viscolul, Sfârşitul iernei ),

Otilia Cazimir (Baba- Iarna intră- n sat)Mihaul Sadoveanu (Iarna

), Edmondo deAmicis (Bulgărele de zăpadă

), etc.

 Norii s- au răzbunat spre apus.Ei s- au răzbunat lovindu-i.

„ Şi pe râu e numai fum ”Din coşurile caselor se vedea ieşindfumul.

Rănitul avea o coastă ruptă.Copiii coborau cu săniile pe coastă.

Elevii vor găsi :mătanie îngenunchere şiînclinare a corpului până la pământ,

ObservaţiaConversaţiailustraţia dinmanual

LecturaexplicativăConversaţiaExerciţiultextul din manual

Page 5: proiect_iarna_pe_ulita.doc

7/27/2019 proiect_iarna_pe_ulita.doc

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiarnapeulitadoc 5/6

cuvântului este: mătănii- îngenunchere şi înclinare acorpului până la pământ, în semn de veneraţie şi de pocăinţă; şirag de mărgele de os, de lemn etc. pe carecălugării sau credincioşii mireni socotesc rugăciunilerostite;Se formulează propoziţii cu sensurile cuvântului mătănii.

Ortografierea cuvintelor şi analiza semnelor de punctuaţie:Se observă modul de scriere a cuvântului a- nceput. Seconcluzionează: cretima marchează rostirea în aceeaşisilabă a unui cuvânt cu o parte din cuvântul alăturat. Segăsesc în poezie situaţii asemănătoare : câte- un, vântu- i,se- mping.Citire selectivăElevii sunt solicitaţi să citească versurile care prezintăcaracteristicele iernii, versurile care anunţă apariţia

copiilor şi cele care prezintă bucuria, voioşia şioptimismul copiilor la sosirea anotimpului de iarnă.

în semn de veneraţie şi de pocăinţă;

Credincioşii făceau mătănii în faţaaltarului.

Călugării au mătănii.

Elevii vor transcrie ultima strofă a poezieidupă ce se discută cu ei aşezarea în pagină.

Activitateindependentă

CONSOLIDAREŞI FIXARE

(5′) Se realizează citirea de încheiere, integrală a textului.Se clarifică :- sentimentul dominant al textului: dragostea poetuluifaţă de frumuseţile naturii care au inspirat textul;- frumuseţea poeziei constă în frumuseţea imaginilor, alimbajului folosit şi în muzicalitatea versurilor 

Conversaţia

EVALUARE (9′) Se distribuie fişe de evaluare care pot avea următorulconţinut:Grupa I: elevi foarte buniGrupează versurile din întreaga poezie în imaginivizuale, sonore şi dinamice (de mişcare)

Imagini vizuale

(văd)Imagini sonore

(aud)Imagini dinamice

(se mişcă)

Elevii sunt atenţi la prezentarea itemilor făcută de învăţător pentru înţelegereasarcinilor de rezolvat.Rezolvarea sarcinilor se va face pe grupedupă nivelul intelectual al elevilor.

MuncaindependentăExplicaţiafişe de evaluare

Page 6: proiect_iarna_pe_ulita.doc

7/27/2019 proiect_iarna_pe_ulita.doc

http://slidepdf.com/reader/full/proiectiarnapeulitadoc 6/6

Grupa aII-a: elevi buniDescrie tabloul de iarnă din poezie, completând propoziţiile:Câte un fulg ....................... Norii ...........................Soarele ............................... Pe râu ..........................Vântul ................................ Vuietul ........................

Copiii ................................. Vrăbiile........................Grupa aIII-a: elevi cu rezultate slabeTransformă după model:a) se împing – se - mping

se îmbrâncesc – se înghesuie – se încălzesc – 

 b) a început – a- nceput  a întrecut – 

a îndurat – a împiedicat – 

Activitate de evaluare / control a muncii independenteAutoevaluare / autocontrol din parteaelevilor 

TEMA PENTRUACASĂ

(1′)Memorarea poezieiCitirea integrală a poeziei „ Iarna pe uliţă ”, de GeorgeCoşbucDesenarea unui pastel inspirat de versurile poeziei