proiectgenuriliterare

12
PROIECT DIDACTIC DATA: 21.04.2010 CLASA : a VIII-a ŞCOALA: GRUPUL ŞCOLAR AGRICOL MURGENI PROFESOR: prof.STOICA ANA-MARIA OBIECTUL: Limba şi literatura română ARIA CURRICULARĂ: limbă şi comunicare SUBIECTUL LECŢIEI: „Genurile literare”- consolidare TIPUL LECŢIEI: de predare – învăţare - evaluare OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: consolidarea deprinderilor de a descifra, explora şi interpreta un text aparţinând genurilor studiate. COMPETENŢE GENERALE: dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă. OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COGNITIVE, FORMATIVE, AFECTIVE, ATITUDINALE): A: COGNITIVE – FORMATIVE La sfârşitul lecţiei / lecţiilor, elevii trebuie să fie capabili: O1: să citească fluent, corect şi expresiv textul aparţinând genurilor studiate; O2: să cunoască trăsăturile fiecărui gen în parte ; O3: să argumenteze faptul că o operă literară aparţine unui gen literar anume; O4: să-şi consolideze cunoştinţele acumulate şi să le aplice în exerciţii date; O5: să analizeze o secvenţă lirică, prin raportare la particularităţile acesteia; O6: să analizeze o secvenţă epică, prin raportare la particularităţile acesteia; O7: să analizeze o secvenţă dramatică, prin raportare la particularităţile acesteia; B. AFECTIVE, ATITUDINALE O9: să se exprime nuanţat, potrivit diferitelor situaţii; 1

Upload: andreescu-mihai

Post on 17-Sep-2015

215 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

l

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.04.2010Clasa : a VIII-a

coala: GRUPUL COLAR AGRICOL MURGENIProfesor: prof.STOICA ANA-MARIAObiectul: Limba i literatura romn

Aria curricular: limb i comunicare

Subiectul leciei: Genurile literare- consolidareTipul leciei: de predare nvare - evaluare

Obiectivul fundamental: consolidarea deprinderilor de a descifra, explora i interpreta un text aparinnd genurilor studiate.COMPETENE GENERALE:

dezvoltarea capacitii de exprimare oral;

dezvoltarea capacitii de exprimare scris.

Obiective operaionale (cognitive, formative, afective, atitudinale):

A: cognitive formative

La sfritul leciei / leciilor, elevii trebuie s fie capabili:

O1: s citeasc fluent, corect i expresiv textul aparinnd genurilor studiate;

O2: s cunoasc trsturile fiecrui gen n parte ;O3: s argumenteze faptul c o oper literar aparine unui gen literar anume;

O4: s-i consolideze cunotinele acumulate i s le aplice n exerciii date;O5: s analizeze o secven liric, prin raportare la particularitile acesteia;

O6: s analizeze o secven epic, prin raportare la particularitile acesteia;O7: s analizeze o secven dramatic, prin raportare la particularitile acesteia;B. afective, atitudinale

O9: s se exprime nuanat, potrivit diferitelor situaii;

O10: s formuleze impresii dup prima lectur a textului i s argumenteze de ce au fost determinate acestea;

O11: s integreze informaiile ntr-un sistem propriu de valori;

O12: s-i dezvolte abilitatea de a gndi, de a transforma percepia i de a recrea aspecte vizuale n imaginaie.

Strategii didactice:

Metode i procedee (active i alternative): spargerea gheii, lectura expresiv, conversaia euristic i catihetic,nvarea prin descoperire, brainstorming-ul, gndii / lucrai n perechi / comunicai, activitatea pe grupe, ciorchinele.

Mijloace de nvmnt: portofoliile elevilor, fie de lucru, scheme, texte literare.

Forme de organizare: Activitate frontal alternant cu activitatea independent individual / n grup / perechi.

Forme de evaluare : oral i scris (aprecierea rspunsurilor, observaia sistematic, aprecierea verbal, testul formativ)

Resurse educaionale:

Manualul de limba i literatura romn Ed.ALL, clasa a VIII-a , 2009;

Capacitile receptive normale ale elevilor de clasa a VIII-a ;

Timpul de lucru: 50 min;

Sala de clas, material didactic audio vizual i documentar necesar.

Material bibliografic

*** Limba romn, Manual pentru clasa a VIII-a, Ed. ALL Bucureti, 2009Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Piteti, 2003

Pompiliu, Cornelia, Textul liric n gimnaziu, n Convorbiri didactice, anul XV, nr. 46, 2004

Cerghit, Ioan, Metode de nvmnt, Ed. Polirom, Iai, 2006

Secvenele lecieiTimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i strategiiEvaluare

1. Moment organizatoric2 Consemnarea prezenei elevilor

Asigurarea cadrului i a atmosferei optime desfurrii lecieiElevii se pregtesc pentru orConversaia

2. Captarea ateniei i enunarea obiectivelor

5Astzi ne vom propune ,fiind la sfritul unui capitol , s actualizm cunotinele acumulate la genurile literare .

La sfritul leciei vei recunoate un text epic ,liric sau dramatic, veti cunoate trsturile fiecrei lecii n parte , i vei putea crea un text aparinnd unui gen anume.

Definii genul literar . Definii specia literar.

Cte genuri literare am studiat?

Dai trei trsturi ale genului liric.

Dai trei trsturi ale genului epic.

Dai trei trsturi ale genului dramatic.

Precizai ce specii ai nvat la fiecare gen n parte.

Pe tabl va aprea urmtoarea schem:

1.Genul liric transmite gnduri sentimente idei in mod direct

- prezena eului liric - este o confesiune a eului liric.

Specii studiate : pastelul ,oda,imnul,doina.2. Genul epic transmite gnduri, sentimente ,idiei n mod indirect prin intermediul personajelor i a aciunii;

- prezena personajelor ,a aciunii i a naratorului;

- aciunea plasat n timp i spaiu.

Specii studiate: epica cult n proz

basmul

nuvela

schia

povestirea

romanul

epica cult n versuri

fabula

epica popular n proz

basmul

snoava3. Genul dramatic :

- operele sunt ceate pentru a fi reprezentate scenic

- sunt structurare pe scene acte ,pri;

-autorul i face simit prezena prin didascalii;

-dialogul i monologul ca moduri de expunere;

Specii studiate -comedia Activitatea pe grupe:

Elevii vor fi mprii pe trei grupe , si se va alege de la fiecare grup cte un lider .

Profesorul mparte fiele de lucru pentru fiecare grup n parte.

.

mparte elevii pe grupe i specific regulile lucrului n echip. Se mpart fiele de lucru .

Profesorul dirijeaz nvarea.

Elevii rspund la ntrebrile adresate direct.Elevii noteaz pe caiete schema de pe tabl rspund ntrebrilor.Elevii noteaz pe coli rspunsurile corecte , iar liderul va iei i o va prezenta la flipcheart.

Conversaia euristicGndii/ lucrai / comunicaiEvaluare formativ

Observa-rea frontal a elevilor.

Feedback-ul Se realizeaz pe toat durata oreiRspund , prezint rezultatele fielor de lucru.

Rema pentru acasi noteaz tema pentru acas.

OGLINDA TABLEI

Genul literar: e o categorie , care reuneste opere literare asemanatoare prin structura continutului, procedee estetice comune, modalitati compozitionale de exprimare a sentimentelor, starilor sufletesti sau de construirea actiunilor si a procedeelor artistice. Genurile literare sunt: genul epic, genul liric, genul dramatic.

Specia literara: e o subdiviziune a genului literar, definita prin anumite particularitati fie tematice , fie structurale, fie stilistice, incadrandu-se astfel modalitatilor de expunere a unui anumit gen literar. Speciile literare sunt in proza sau in versuri

1.Genul liric transmite gnduri sentimente idei in mod direct

- prezena eului liric

- este o confesiune a eului liric.

Specii studiate : pastelul ,oda,imnul,doina.

2. Genul epic transmite gnduri, sentimente ,idiei n mod indirect prin intermediul personajelor i a aciunii;

- prezena personajelor ,a aciunii i a naratorului;

- aciunea plasat n timp i spaiu.

Specii studiate:

epica cult n proz

basmul

nuvela

schia

povestirea

romanul

epica cult n versuri

fabula

epica popular n proz

basmul

snoava

3. Genul dramatic :

- operele sunt ceate pentru a fi reprezentate scenic

- sunt structurare pe scene acte ,pri;

-autorul i face simit prezena prin didascalii;

-dialogul i monologul ca moduri de expunere;

Specii studiate -comedia

Fia de lucru numrul 1.

Se d texul :

Trecut-au anii ca nori lungi pe esurii niciodat n-or s vie iar,Cci nu m-ncnt azi cum m micarPoveti i doine, ghicitori, eresuri,

Ce fruntea-mi de copil o-nseninar,Abia-nelese, pline de-nelesuri -Cu-a tale umbre azi n van m-mpresuri,O, ceas al tainei, asfinit de sar.

S smulg un sunet din trecutul vieii,S fac, o, suflet, ca din nou s tremuriCu mna mea n van pe lir lunec;

Pierdut e totu-n zarea tinereiii mut-i gura dulce-a altor vremuri,Iar timpul crete-n urma mea... m-ntunec!

(Trecut-au anii de M.Eminescu)Se cere: 1. Precizai crui gen literar aparine textul.

2. Precizai dou trsturi ale genului dat.

3. Gsii n text mrci specifice genului literar.

4. Specificai cum i face simit prezena autorul.

II.Alctuii un text care s aparin genului epic ,n care s folosii urtoarele sintagme: vntul de sear, poiana florilor , o boare trectoare , ncntare miraculoas, pdure sinistr.

Fia de lucru numrul 2.

Se d texul :-Fratii mei ,a nceput a glsui comisul Ionia de la Dragateti, care dorea s le spun celor din han povestea lui nfricotoare i minunat;cnd fu ntrerupt de mos Leonte Zodierul care l indemna s i spun povestea i zicea c aici, la han ,de cnd se tia el, se spun tot felul de poveti i se dau sfaturi,dar ei ns nu credeau c, comisul va putea s spun o povete mai nfricotoare dect ceea ce a trit el odata i Ancua l ndemna s spun povestea.

Era de mult prin aceste locuri un boier care se nsurase de doua ori i cele doua soii ale sale muriser de o boal necunoscut.Babele vorbeau c era blestemat i chiar lumea din sat se ferea de el.Aa trecnd o vreme se auzi c boierul se nsurase din nou.El s-a dus la Iei i a luat mna unei feticane al unui mitropolit.Feticana avea doar aptesprezece ani era frumoas i surztoare,dar avea obiceiul s mearg la Roman. (Balaurul de M.Sadoveanu)

Se cere: 1. Precizai crui gen literar aparine textul.

2. Precizai dou trsturi ale genului dat.

3. Precizai modul de expunere dominant.

4. Specificai cum i face simit prezena autorul.

II.Alctuii un text care s aparin genului dramatic ,n care s folosii urtoarele sintagme: vntul de sear, poiana florilor , o boare trectoare , ncntare miraculoas, pdure sinistr.

Fia de lucru numrul 3.

Se d texul :ACTUL I(O odaie de mahala. U n fund dnd n sala de intrare; de amndou prile uii din fund, cte o fereastr. Mobile de lemn i paie. La stnga, n planul nti i-n planul din fund cte o u; n dreapta, pe planul al doilea alt u. n dreapta n fund, rzemat de fereastr, o puc de gardist cu spanga atrnat lng ea.)

SCENA IJupn Dumitrache, n haine de cpitan de gard fr sabie, i Nae Ipingescu

Jupn Dumitrache: (urmnd o vorb nceput) Iaca, nite papugii... nite scra-scra pe hrtie! 'I tim noi! Mnnc pe datorie, bea pe veresie, trag lumea pe sfoar cu piicherlicuri... i seara... se gtesc frumos i umbl dup nevestele oamenilor s le fac cu ochiul. N-ai s mai iei cu o femeie pe uli, c se ia bagabonii laie dup dumneata. Un la... un prpdit de amploiat, n-are chiar n pung i se ine dup nevestele negustorilor, s le sparg casele, domnule!Ipingescu: Nu se ia dup toate, Jupn Dumitrache; dup cum e i femeia: dac trage la ei cu coada ochiului i face fasoane, vezi bine! bagabonii att ateapt.Jupn Dumitrache: Ba s am pardon! tiu eu ce vrei dumneata s zici... Dar nevast-mea nui d-alea, domnule.Ipingescu: Vai de mine! Jupn Dumitrache, adic, gndeti c am vrut pentru ca s-i fac un atac? mi pare ru!Jupn Dumitrache: Nu, nene Nae; dar vreau s zic adic c nevasta mea nu-i d-alea cum zisei, i iaca, dup mine de ce s-a luat?Ipingescu: S-a luat bagabonii i dup dumneata?Jupn Dumitrache: S-a luat i se ia...Ipingescu: i cum eti dumneata!...Jupn Dumitrache: Eu am ambi, domnule, cnd e vorba la o adic de onoarea mea de familist...Ipingescu: Rezon!Jupn Dumitrache: Apoi s tiu de bine c intru n cremenal! S mai vz eu numai c se ine bagabontul dup mine, las-l...Se cere: 1. Precizai crui gen literar aparine textul.

2. Precizai dou trsturi ale genului dat.

3. Precizai care este modul de expunere dominant.

4. Specificai cum i face simit prezena autorul.

Alctuii un text care s aparin genului liric ,n care s folosii urtoarele sintagme: vntul de sear, poiana florilor , o boare trectoare , ncntare miraculoas, pdure sinistr.

PAGE 7