proiect_de_lectiei subansamblul- cls xi

5
PROIECT DE LECTIE Disciplina: Construcţia produselor din lemn Clasa: a XI-a Tema: Stabilirea componentelor de structură pentru produse de mobiler. Subiectul lectiei: Componente de structură ; Subansamblul Tipul lectiei: Mixta Scopul: Stabilirea componentelor de structură pentru produse de mobiler Obiective: A. Domeniul cognitiv O.1 stabilească componentele de structură pentru produse de mobilier; O1.1 Sa defineasca notiunile de subansamblu O1.2 Sa specifice părţile componente pentru un produs de mobilier dat B. Domeniul psihomotor (executie) O.2 Sa reprezinte in desen subansamblul O.2.1 Sa planifice succesiunea fazelor de lucru O.2.2 Sa reprezinte subansamblul O.3 Sa utilizeze corect instrumentele de desen O.3.1 Sa aleaga corect instrumentele de lucru necesare C. Domeniul social/afectiv atitudinal O.4Sa respecte normele de igiena, protectia muncii, protectia mediului si PSI. O4.1 Sa respecte si sa aplice normele de protectia muncii si PSI la locul de munca. O.5 Sa coopereze cu colegii O.5.1 Sa se adapteze la munca in echipa, sa intretina relatii de colaborare, ajutor si cooperare in rezolvarea 1

Upload: bacircea-anca

Post on 04-Jan-2016

2 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect_de_lectiei Subansamblul- Cls XI

PROIECT DE LECTIE

Disciplina: Construcţia produselor din lemnClasa: a XI-aTema: Stabilirea componentelor de structură pentru produse de mobiler.Subiectul lectiei: Componente de structură ; SubansamblulTipul lectiei: MixtaScopul: Stabilirea componentelor de structură pentru produse de mobiler

Obiective:

A. Domeniul cognitiv

O.1 stabilească componentele de structură pentru produse de mobilier; O1.1 Sa defineasca notiunile de

subansambluO1.2 Sa specifice părţile componente pentru un produs de mobilier dat

B. Domeniul psihomotor (executie)

O.2 Sa reprezinte in desen subansamblul

O.2.1 Sa planifice succesiunea fazelor de lucruO.2.2 Sa reprezinte subansamblul

O.3 Sa utilizeze corect instrumentele de desen

O.3.1 Sa aleaga corect instrumentele de lucru necesare

C. Domeniul social/afectiv atitudinal

O.4Sa respecte normele de igiena, protectia muncii, protectia mediului si PSI.

O4.1 Sa respecte si sa aplice normele de protectia muncii si PSI la locul de munca.

O.5 Sa coopereze cu colegii O.5.1 Sa se adapteze la munca in echipa, sa intretina relatii de colaborare, ajutor si cooperare in rezolvarea sarcinilor ce le revin.

Metode de invatamant: Demonstratia, Invatarea prin descoperire, Observatia dirijata, Problematizarea, Studiul de caz, Aplicatia.Mijloace de invatamant: Ecran de proiectie, calculator, tabla si creta.Metode de evaluare: Orala – chestionare, Fise de lucru, Autoevaluare.Forma de desfasurare: Frontal, pe grupe.Loc de desfasurare: Sala de clasaDurata: 50 minute.Sarcina didactica: Sa defineasca subansamblul si sa prezinte exemple Bibliografie: Auxiliar didactic Construcţia produselor din lemn - Noiembrie 2008Gavril Budau s.a. – “Didactica specialitatii in industria lemnului”; Editura universitatii ”Transilvania” din Brasov 2006.

1

Page 2: Proiect_de_lectiei Subansamblul- Cls XI

NR. CRT

EVENIMENTUL/

MOMENTUL LECTIEI

ACTIVITATEA DE INVATARE CONTINUTUL INFORMATIONAL METODE MIJLOACE TIMP

Activitate profesor

Activitate elev

0 1 2 3 4 5 6 71 Moment

organizatoricPrezenta

Organizarea clasei

Pregatesc …………………… …….. ………. 2

2 Verificarea cunostintelo anterioare

Intreaba

Indruma

Corecteaza

Raspund Pune intrebari:1. Ce este reperul complex?2. Reprezentati grafic un panou

complex si identificati reperele simple.

3. Reprezentati grafic o rama si identificati reperele simple.

7

3. Captarea atentiei

Sugereaza oportunitatea temei de zi;

Asculta

Raspund

Fişă conspect pentru C 13.1-(a) Subansamblul

…… CorpulŞezutulSertarul

2

4 Anuntarea temei si enuntarea competentelor

Scrie pe tablaEnunta

Noteaza in caiet Subansamblul Partea componentă distinctă a

unei piese de mobilier, care rezultă prin asamblarea sau încleierea a două sau mai multe repere care pot fi simple sau complexe.

2

5 Transmiterea noilor cunostinte

ExplicaPrezinta la videoproiectorNoteaza pe tablaDescrieDemonstreazaExemplifica

Asculta

Noteaza

Asculta

Noteaza in caiete

Definitie: Subansamblul este o grupare de repere simple si complexe ce constituie o parte distincta a unei piese de mobile, ca de exemplu: corpul, şezutul, sertarul.

- Corpul este un ansamblu alcatuit dintr-o grupare de repere simple si complexe sub forma de cutie

- Sezutul este un ansamblu alcatuit din:placa şezut, picior, element cadru

- Sertarul este un ansamblu format dint-un cadru, fata sertar si fund sertar. Cadrul este format din 2 pereti laterali si spate sertar

17

6. Fixarea cunostintelor

Explica,Corecteaza,Discuta

Reprezinta subansamblul .

Li se impart fise de lucru care contin desene de perspectiva ale diferitelor subansambluri si li se cere sa identifice reperele simple si pe cele complexe.

7 Feedback final.

IntreabaExplicaDiscuta

Raspund Executa Discuta

Se cere elevilor sa reprezinte subansamblul format din cadru sertar

8 Evaluare Noteaza elevii …….. ……………………………………………

…… ………. 2

9 Anuntarea temei de casa

Anunta Noteaza Sa sa reprezinte subansamblul spate la un scaun cu spatar.

2

Page 3: Proiect_de_lectiei Subansamblul- Cls XI

Subansamblu

3. Fişă conspect pentru C 13.1-(a) Subansamblu

Schița subansamblului Denumirea subansamblului

Corpul

1- perete lateral

2- placa inferioara (fund)

3- perete despartitor

4- polita

5- spate

6- placa superioara (tavan)

7- locas pentru balamale

Şezutul

1- placa şezut

2- picior

3- element cadru

Sertarul

1- fata sertar

2- laterala sertar

3- spate sertar

4- fund sertar

3