proiectdelec ie fra iijderi

8
 PROIECT DE LECŢIE Data: 20 martie 2008 Clasa: a IX-a D Obiectul : Limba şi literatura română Subiectul lecţiei: „Fraţii Jderi” de M.Sadoveanu. Tem a călătoriei. Tipul lecţiei: Mixtă Profesor: CHIŞ LIVIU 1. MOTIVAŢIA Lec ia este util deoarece îş i pro pune studiul temei ţ ă  Ave ntur , ă  c l torie ă ă în cadrul unui text apar inând unui au to r canonic al lit er at ur ii ţ  române . De asemenea, elevii vor putea face comparaia cu un alt tip de ţ  aventur de t cea a ă  zugr avului francez di n pov es tir ea „Balta Alb ”, cea a ă  co conu lui A li x nd rel şi a în so it or ul ui s u, Ionu Jd er . ă ţ ă ţ Nu în ultimul rând, elevii vor exersa pe munca cu textul şi fixarea coordonatelor unei c l torii, reali zând ş i o ă ă  punte înt re fap tele istorice (studiate la disc ipli na cores pun z toare) şi rep rezentarea lor în text. Micile ă  am nunte legate de opera lui Sadoveanu , pe care le vor reg si în l ec ie, le ă ă ţ  va de schide apetitul pentru literatur . ă 2. OBIECTIV GENERAL Repr ezentarea unei pa gin i din ist or ia po po rului român şi realiza rea impo rtan ei avent urii celor doi prot agonişt i. ţ 3. CONDIŢII PREALABILE Elevii vor fi citit integral capitolul XI al romanului istoric „Fraii ţ   Jderi” de Mihail Sadoveanu. 1

Upload: cris-clau

Post on 20-Jul-2015

653 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiectdelec Ie Fra Iijderi

5/17/2018 Proiectdelec Ie Fra Iijderi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdelec-ie-fra-iijderi 1/8

PROIECT DE LECŢIE

Data: 20 martie 2008 

Clasa: a IX-a D

Obiectul: Limba şi literatura română

Subiectul lecţiei: „Fraţii Jderi” de M.Sadoveanu. Tema călătoriei.

Tipul lecţiei: Mixtă

Profesor: CHIŞ LIVIU

1. MOTIVAŢIA

Lec ia este util deoarece îşi propune studiul temeiţ ă  Aventur ,ă  

c l torieă ă în cadrul unui text apar inând unui autor canonic al literaturiiţ  

române. De asemenea, elevii vor putea face compara ia cu un alt tip deţ  

t d âtă l i f di ti B lt Alb ”ă

Page 2: Proiectdelec Ie Fra Iijderi

5/17/2018 Proiectdelec Ie Fra Iijderi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdelec-ie-fra-iijderi 2/8

a ent r decât cea aă zugravului francez din po estirea Balta Alb ” cea aă

4. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

La sfârşitul orei elevii trebuie:O1 - s dea scurte informa ii despre autor şi oper ;ă ţ ă

O2 - s prezinte structura romanului ;ă

O3 - s prezinte principalele coordonate ale aventurii/ă

c l toriei;ă ă

O4 - s delimiteze secven ele aventurii celor doiă ţ  adolescen i;ţ

O5 - s -şi împ rt şeasc p rerea în ceea ce priveşteă ă ă ă ă

importan a aventurii/c l toriei ;ţ ă ă

5. EVALUAREA• Capacitatea elevilor de a re ine elemente importante legateţ  

de autor şi operă

• Capacitatea elevilor de rezuma un fragment;

• Capacitatea elevilor de a munci cu textul;

Page 3: Proiectdelec Ie Fra Iijderi

5/17/2018 Proiectdelec Ie Fra Iijderi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdelec-ie-fra-iijderi 3/8

 N. Manolescu, Mihail Sadoveanu sau Utopia cărţii,1998

Page 4: Proiectdelec Ie Fra Iijderi

5/17/2018 Proiectdelec Ie Fra Iijderi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdelec-ie-fra-iijderi 4/8

SCENARIUL DIDACTIC

 Nr.Crt.

Ob.Oper.

 Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare Observaţii 

1. Momentul organizatoric (2 minute)

Conversaţie introductivă;

 Notarea prezenţei; Asigurarea celor necesare pentru

desfăşurarea în bune condiţii a activităţii de

învăţare;

Elevul de serviciu numeşte absenţii;

2. Verificarea cunoştinţelor anterioare şi a temei de casă; (5 minute) Se verifică atât cantitativ cât şi calitativ

tema;

Se verifică unele cunoştinţe dobândite

anterior;

Elevii nominalizaţi vor răspunde la

întrebări/vor citit tema;

Evaluare orală

Evaluare frontală

3. Anunţarea noii lecţii şi a obiectivelor operaţionale; (2 minute) Se anunţă ceea ce se cere de la

elevi(eventual se scrie pe tablă);

Elevii sunt atenţi la ceea ce li se spune;

4. Pregătirea lecţiei; (4 minute)Elevii sunt rugaţi să deschidă manualul la

 pagina 145. Li se cere să rezume pe scurt

fragmentul din manual.

Un elev rezumă fragmentul Evaluare frontală

Evaluare orală

5. Dirijarea învăţării;  30 de minute

O1

Sunt prezentate date legate de autor şi

opera acestuia (succint):

4

Page 5: Proiectdelec Ie Fra Iijderi

5/17/2018 Proiectdelec Ie Fra Iijderi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdelec-ie-fra-iijderi 5/8

SCENARIUL DIDACTIC

 Nr.Crt.

Ob.Oper.

 Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare Observaţii 

10 min Mihail Sadoveanu (1880-1961) prozator, a

cărui operă cuprinde toate speciile epice.

Coordonatele tematice:

- evocarea trecutului istoric;

- natura;

- aspectele sociale;

- viaţa satului/viaţa târgurilor;

Particularitatea prozei constă în dinstincţia

dintre:

- romanele istorice care evocă imaginea

Moldovei în Evul Mediu românesc ( Neamul Şoimăreştilor, Fraţii Jderi, Zodia Cancerului);

- cărţile de călătorie, vânătoare şi pescuit

(Ţara de dincolo de negură, Împărăţia apelor,

Ochi de urs, etc.).

Elevii îşi notează în caiet cele scrise de

 profesor pe tablă.

O2

5 min

Romanul „Fraţii Jderi” apare ca o trilogie

istorică:

- „Ucenicia lui Ionuţ ” (1935)

- „ Izvorul Alb” (1936)

- „Oamenii Măriei Sale” (1942) 

Fragmentul din manual face parte din capitolul

XI şi prezintă două personaje angajate într-o

Elevii marchează în caiete schiţa de pe

tablă.

5

Page 6: Proiectdelec Ie Fra Iijderi

5/17/2018 Proiectdelec Ie Fra Iijderi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdelec-ie-fra-iijderi 6/8

SCENARIUL DIDACTIC

 Nr.Crt.

Ob.Oper.

 Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare Observaţii 

călătorie/aventură.

O3

15 min

O4

După ce se citeşte fragmentul din manual

(prima pagină) se pun întrebări referitoare la

text:Care sunt coordonatele călătoriei/aventurii?

- timp

- spaţiu

- scop

Cum putem caracteriza acest drum? Ca o

călătorie sau ca o aventură? Argumentaţi!

Putem vorbi de mai multe secvenţe în călătoria

celor doi?

Ce titlu le-am putea pune?

Elevii răspund:

-spaţiu definit doar prin prisma peisajului;

se caută în text reperele spaţiale;- timpul definit doar prin prisma

evenimentelor istorice; (sec. 15).

- Ionuţ Jder călătoreşte împreună cu fiul

domnesc, Alixăndrel, pentru a-l apăra de

 primejdii; eliberarea domniţei Nasta din

mâinile leşilor;

Elevii sunt conduşi spre concluzia că

fragmentul este dominat de o atmosferă de

 basm iar călătoria celor doi este văzută ca

o epopee;

Ca o aventură deoarece implică riscuri.

Cei doi tineri sunt vânaţi de duşmani, li se

întinde o capcană.

Două secvenţe: pănă la locul unde se

desfăşoară lupta şi adăpostirea.

Elevii răspund

Evaluare frontală

Evaluare orală şi

scrisă

Evaluare frontală

 Nu este neapărat

nevoie să fie citite

fragmentele foartelungi.

Munca cu textul.

6

Page 7: Proiectdelec Ie Fra Iijderi

5/17/2018 Proiectdelec Ie Fra Iijderi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdelec-ie-fra-iijderi 7/8

SCENARIUL DIDACTIC

 Nr.Crt.

Ob.Oper.

 Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare Observaţii 

O5

Cui le sunt favorabile condiţiile de spaţiu şi

moment al zilei? Atacatorilor sau celor care

atacă?

Haideţi să încercăm să reprezentăm grafic

spaţiul protector de care beneficiază cei

atacaţi.

Cum vor scăpa protagoniştii din această

situaţie?

Vă rog să vă exprimaţi în scris părerea legată

de importanţa acestui drum. Este el important

sau nu? Argumentaţi!

Condiţiile sunt favorabile celor atacaţi

deoarece atacatorii sunt constrânşi să atace

doar printr-un loc.

Elevii încearcă să deseneze ceea ce le-a

rămas în memorie din descrierea din

manual.

Elevii răspund întrebării.

Argumentează opţiunea. Drum al

maturizării....iniţiatic.

Evaluare scrisă

6. Feed back Se desfăşoară pe tot parcursul desfăşurării

activităţii de învăţare.

7. 5 minute de DOOM II8. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Se fixează tema:

Rezumaţi, respectând succesiunea evenimentelor, episodul luptei dintre cele două tabere.

7

Page 8: Proiectdelec Ie Fra Iijderi

5/17/2018 Proiectdelec Ie Fra Iijderi - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiectdelec-ie-fra-iijderi 8/8

8