proiect grad mai.doc

Upload: diana-sava

Post on 04-Nov-2015

348 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Map inspecie specialGradul didactic II

Specializare: Educatoare

Cadrul didactic inspectat:

PROIECT DIDACTICDATA: 20.05.2013NIVEL: II -Grupa mare APROPUNATOR: PRPOIECT TEMATIC: Jurnal de primvarTEMA ANUALA: Cnd, cum i de ce se ntmpl?TEMA SAPTAMANII: Parfum, aripi i culoare (evaluare)TEMA ZILEI: Surprizele din grdina primveriiTIPUL ACTIVITATII: mixt (predare i verificare de cunotine, priceperi, deprinderi) FORMA DE REALIZARE: activitate integrata pe o zi - ALA+ADE( DS+DOS)+ADPDOMENII EXPERIENTIALE IMPLICATE: DS- Joc didactic - Cine tie ctig! DOS- lipire- Peisaj de primvarDurata: 1 zi

Forma de organizare: Frontal, pe grupuri, individual

Scopul: Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numere i cifre n concentrul 0- 10. Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motrica.OBIECTIVE OPERAIONALE :

Domenii experientiale:

Domeniul tiine- Activitate matematic: S formeze mulimi de obiecte cu un numr dat de elemente;

S raporteze numrul la cantitate i cantitatea la numr; S plaseze n mod adecvat numerele n irul numeric 0- 10 S numere cresctor i descresctor n limitele 0-10;

S identifice poziia unui obiect ntr-un ir utiliznd numrul ordinal; S stabileasc vecinii unui numr dat; S efectueze operaii de adunare i scdere cu o unitate n limitele 0- 10; S colaboreze n grup sau n perechi pentru rezolvarea sarcinii;

S aplice regulile jocului;Domeniul Om i Societate

Activitate practic: s identifice materiale i ustensilele folosite;

s cunoasc cerinele estetice i de igien;

s respecte cerinele estetice i de igien; s execute corect micrile cerute de anumite sarcini de lucru. s evalueze lucrrile n baza unor itemi precizai: finalizare, corectitudine i aspect estetic;Jocul didactic: Cine tie ctig! Scopul didactic: Formarea i consolidarea deprinderii de a numra n limitele 1- 10, de a raporta numrul la cantitate i cantitatea la numr, de a stabili vecinii numerelor i de a efectua operaii de adunare i scdere cu o unitate.

Sarcina didactica: Recunoaterea i precizarea locului fiecrui numr n irul numeric,efectuarea operaiilor de adunare i scdere cu o unitate n limitele 1-10.

Coninutul jocului: Copiii vor fi mprii n 5 echipe: echipa fluturailor, echipa buburuzelor, echipa lalelelor, echipa rndunelelor i echipa albinuelor. Fiecare echip are de rezolvat cte o sarcin. Copiii de la prima echip vor avea ca sarcin s formeze mulimi de obiecte cu un numr dat. Vor alege jetonul cu cifra respectiv i vor aeza elementele corespunztoare la flanelograf. Pentru fiecare rspuns corect vor primi cte o bulin roie. Copiii de la a doua echip vor avea ca sarcin s stabileasc ordinea unui element n mulime. Ei vor extrage un jetone cu cifre, vor merge la flanelograf i cu ajutorul unei baghete vor stabili ordinea elementului n mulime. Pentru fiecare rspuns corect vor primi cte o bulin roie.

Copiii de la a treia echip vor raporta numrul la cantitate, vor numra elementele mulimii de pe jeton i vor ridica jetonul cu cifra corespunztoare. Pentru fiecare rspuns corect vor primi cte o bulin roie.

Copiii de la a patra echip vor primi 2 cuburi. Pe feele cuburilor vor fi scrise cifrele de la 1 la 10. Ei vor rostogoli cuburile i vor spune vecinii cifrelor. Vor ridica paletuele cu cifrele corespunztoare. Copiii de la a cincea echip vor avea de rezolvat probleme ilustrate cu operaia de adunare i de scadere cu o unitate. Vor aseza la flanelograf jetoane cu cifrele corespunztoare operaiilor efectuate.

Elemente de joc: ntrecere, cooperarea, recompense, penalizarea, aplauze. Regulile de joc: fiecare copil va trebui s rspund doar n momentul ntrebat. Se puncteaz doar raspunsurile date de copilul care este numit. Fiecare rspuns corect va fi punctat cu o bulina roie pentru echipa respectiv. Copiii care nu sunt ateni sau sunt glgioi li se va retrage cte o bulin de la echipa respectiv. Material didactic: cutie cu surprize, jetoane cu cifre, jetoane cu diferite elemente specifice anotimpului de primvar, Zna Primverii, plicuri, coulee, flanelograf, fi de lucru, creioane i carioci, ecusoane. CENTRE DE INTERES DESCHISE: ALA 1Biblioteca: Decoreaz fluturaul exerciii graficeObiective operaionale:- s coloreze aripile fluturaului;- s decoreze aripile fluturaului cu diferite semne grafice nvate ;- s lucreze ngrijit.Material didactic: fie, creioane colorate, carioci.

Joc de mas: Anotimpul primvara (sortare de imagini)Obiective operationale:

- s identifice imaginile de primvar;

- s sorteze imaginile dup un criteriu dat;

- s prind imaginile de primvar n tabloul primit;

- s manifeste o atitudine corect fa de cei cu care lucreaz;

- s coopereze n vederea realizrii sarcinii;

Material didactic: jetoane, tablou, bolduri.

Art: Peisaj de primvar (desen)Obiective operationale:

S realizeze un peisaj de primvar care s cuprind copaci nmugurii i inflorii, psri, flori de primvar, soare, fire de iarb; S foloseasc n realizarea desenului culori adecvate anotimpului primvara; S adopte o poziie corect la msu pe durata activitii.Material didactic: foi de desen, creioane colortate, carioci.

Activiti de grup: ALA2

Jocuri de micare n aer liber:

1. Din cerc in cerc

2. tafeta florilor Tranziii:

Catre ALA1: -,,1,2,3 mainile sus/mainile jos! Catre ADE (DS): - ,,Bat din palme

Catre ADE(DEC): - Cte unul pe crare Catre ALA2: -,,n pdureRESURSE:

Procedurale:

METODE: conversaia, explicaia, observaia, demonstratia, exerciiul, munca independent, munca n echip, turul galeriei, cubul, problematizarea.

PROCEDEE: jocul.

MATERIALE ELABORATE: plane, jetoane, ecusoane, puzzle.

MIJLOACE DE INVATAMANT: jetoane cu cifre, jetoane cu diferite imagini, cubul- rostogoloci, foi de desen, creioane colorate, carioci, plicuri, cosulete, lipici, hartie glace, hartie creponata, CD- player, stegulee. UMANE: copiii grupei, educatoarea TEMPORALE: 1 zi

SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativa/continua

METODE DE EVALUARE: Verificare oral, observarea curent a comportamentului, aprecieri stimulative, analiza lucrrilor. MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

,,Curriculum pentru educaie timpurie (3 - 6/7 ani), Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, 2008; ,,Metode interactive de grup- Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Ed. Arves, 2002; Activiti matematice n grdini- Ed. ASS 1995; Activiti matematice n grdini- Ghid practice, nsoit de 105 sugestii de activiti- Ed. Campania 2002;

SCENARIUL ZILEI Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea n care copiii au posibilitatea de a-i mprti ideile, de a-i manifesta starea de spirit, de buna dispoziie. Copiii sunt asezai n semicerc pentru a se putea stabili un contact vizual ntre toi membrii grupei. Pentru a constitui un model de comportament le zmbesc copiilor, i privesc, le transmit cldur i ncurajare prin toate formele de comunicare- verbal i nonverbal. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toti copiii grupei cu o formula specific: ,,Bun dimineaa!-Le rostesc copiilor urmtoarele versuri:

Dimineaa a sosit,

Toi copiii au venit

ncerc s ne adunm

Pe scunel s ne-aezm

Cu toii s salutm:

Bun dimineaa, dragi pitici!

M bucur c suntei aici!

A-nceput o nou zi

Bun dimineaa, copii!

Copiii rspund la salutul educatoarei.Prezena se face prin strigarea celor prezeni, respectiv abseni.Calendarul naturii este completat n urma discuiilor cu copiii privind observaiile facute de acetia n drum spre gradini, referitor la vreme. (se vor utiliza imagini specifice). Se va stabili anotimpul, luna i ziua sptmnii.Gimnastica de nviorare se vor executa exerciii de nviorare i se vor recita versurile:

Dac vreau s cresc voinic,

Fac gimnastic de mic.

Merg n pas alergtor,

Sar apoi ntr-un picior.

M opresc, respir uor.ntind braele s zbor

Toat lumea e a mea

Cnd m-aez jos la podea

sta-I doar un nceput

Ia, privii ct am crescut!Dezvoltarea abilitilor de comunicare constituie momentul n care se va lansa tema de discuie de ctre educatoare Surprizele din grdina primverii. Trezirea interesului pentru activitate se va face prin apariia Znei Primvara:Eu sunt Zna Primvara

Ce colind ntreaga ar

Astzi am venit la voi

Peste cmpuri i zvoi

Flori pe cmp am semnat

Psrele am chemat

Gzele eu le-am trezit

i zpada am topit.

Vntul cald mi-a povestit

C natura ai observat

Despre mine-ai nvat

Multe lucruri sunt schimbate

Mi le povestii pe toate?Copiii se arat ncntai de sosirea Znei Primvara i o invit s rmn mai mult timp n grupa lor pentru a-i arata ce au nvat.Apoi discuia va continua printr-un schimb de impresii, aducndu-se n prim plan experiene proprii, preri sau evenimente trite. Acest moment al activitii solicit ntreaga grup i contribuie la realizarea unei intercunoateri, la exprimarea liber n faa celorlai, copiii nvnd s asculte pe cei din jur.Noutatea zilei se va realiza prin prezentarea unei Cutii mare n care se afl mai multe surprize aduse de Zna Primverii. Pentru a descoperi aceste surpize, copiii vor trebui s ndeplineasc toate sarcinile propuse pe parcursul zilei.

Rutine: M pregtesc pentru activiti- Ne splm, ne ngrijim i apa n-o risipim!-

Exersarea deprinderilor de igien personal i economisire a apei.Tranzitia se realizeaz prin jocul muzical ,,1,2,3 minile sus/ mainile jos (Anexa 2), moment n care se va face i prezentarea centrelor de interes, a materialelor i sarcinilor; La centrul ,,Bibliotec, copiii vor trebui s rezolve o fi de lucru prin care vor demonstra c tiu s numere n limitele 1- 10. La centrul ,,Joc de mas, copiii vor trebui s sorteze imaginile de primvar i s le prind cu bolduri ntr-un tablou. La centrul ,,Art, copiii vor trebui s deseneze un peisaj de primvar s cuprind copaci nmugurii i inflorii, psri, flori de primvar, soare, fire de iarb etc.Trecerea la urmatoarea etapa ADE se realizeaza prin cntecul Bat din palme (anexa...)ntre cele dou activiti trecerea se va realiza prin interpretarea cntecului Cte unul pe crare(anexa 5).Activitatea desfasurata pe parcursul zilei se va ncheia cu jocurile micare Din cerc n cerc i Cursa vapoarelor i audiia unor cntecele de primvar.