proiect did. cadoul danielei vali

17
Proiect de activitate integrata GPP LECHINTA Grupa Dalmaţienilor- mică 5 martie 2014 Mama, Te iubesc!.... - 1 -

Upload: simida-precup

Post on 15-Sep-2015

446 views

Category:

Documents


27 download

DESCRIPTION

s

TRANSCRIPT

Proiect de activitate integrata GPP LECHINTA Grupa Dalmaienilor- mic 5 martie 2014

Mama, Te iubesc!....

prof. ......................... Tema anual:,, Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? Proiectul tematic: ,,Vestitorii primverii Subtema:,,E ziua ta, micu drag! Tema activitii: ,,Cadoul pentru mama mea Forma de realizare: Activitate integrat(ADP+ADE+ALA) Forma de organizare: Frontal, individual, pe microgrupuri

Tipul de activitate: predare-nvare

Durata: o ziElementele componente ale activitii integrate

I. Activiti de dezvoltare personal (ADP)

1. Rutine- ntlnirea de diminea:Gingasi ghiocei( prezena, salutul, calendarul naturii, imprtairea cu ceilali, activitatea de grup, noutatea zilei); -Oferim cadouri deprinderea de a oferii cadouri; -Sunt aici- deprinderea de a se anunta cand vrea sa raspunda;

2. Tranziii- jocuri cu text i cnt, recitative:Primvara a sosit, Vine , vine primvara,Eu locomotiv sunt II.Activiti pe domenii experieniale (ADE)

1. Domeniul Limb i Comunicare- lectura educatoarei Cadoul Danielei de Florica Maria Pop - comunicare de noi cunotine

2. Domeniul Estetic si Creativ- Ghiocei pentru mama dactilopictura (tulpina i frunza)III.Activiti liber alese 1.Centre de interes:

tiin- Din jumtate-ntreg-joc de mas Art-Cadou pentru mama-lipire Construcii- Floare pentru mama-floricele colorate din material mrunt 2.Joc de micare: Lan-lan Scopul activitii/obictiv general: Informativ:Formarea capacittii de a asculta o poveste, retinnd ideile principale; Formativ:Dezvoltarea abilitilor practice i a gustului estetic; Educativ:Cultivarea sentimentului de dragoste i recunotin pentru mama. Obiective operationale:Activiti de dezvoltare personal- ntlnirea de diminea

- s salute colegii de grup i educatoarea;

- s participe efectiv i afectiv la ntlnirea de diminea ascultnd , punnd ntrebari , colabornd.

Activiti pe domenii experieniale

1. Domeniul Limb i Comunicare -s urmareasc firul povetii, concomitent cu materialul concret-intuitiv; - s redea cu ajutorul imaginilor i al ntrebrilor principalele momente ale povetii;

2. Domeniul Estetic si Creativ s picteze tulpina i frunza ghiocelului folosind tehnica dactilopicturii;

Activiti liber alese

tiin- Din jumatate-ntreg-joc de mas - s mbine corect jetoanele pentru a reface imaginea iniial;

- s descrie imaginea obinut;

Art- Cadou pentru mama-lipire - s decoreze cutiile de cadouri pentru mama , liber-creativ;Construcii- Floare pentru mama-floricele colorate - s mbine materialul mrunt pentru a obine flori colorate pentru mama; Joc de micare-Lan-lan -s respecte regulile jocului.STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee:

- lectura educatoarei, conversaia, explicaia, demonstraia, munca independent, problematizarea, mna oarb, jocul.Mijloace de nvmnt:

- panoul cu calendarul naturii,cutia cu surprize, imagini reprezentative din poveste, medalioane cu flori(ghiocei, lalele, zambile), acuarele, erveele, fie, fia model, jetoane, ornamente, cadouri , lipici, panou, recompense, ghiocei .Forme de evaluare: iniial, formativMetode de evaluare:observarea curent, aprecieri verbale, verificarea lucrrilor realizate

SCENARIUL ACTIVITII

Activitatea va debuta cu ntlnirea de diminea. Intram in sala de grup cu cntecul:

Primvara a sosit Si cmpia a-nverzit

Iu, iu, iu i tra, la ,la

Cu toti ne vom bucura

Iu ,iu,iu i tra, la, la

Cu toi ne vom bucura.

Copiii se vor aeza n form de semicerc , pentru a stabili un contact vizual cu toi copiii grupei.

Salutul:

Educatoarea:

Dimineaa a sosit Toi copiii au venit,

n semicerc s ne adunam

Cu toi s ne salutam

Bun dimineaa! Ne bucurm ca suntem aici

A-nceput o nou zi

Bun dimineaa, copii!

Copiii se vor saluta unii pe alii, pe rnd utiliznd formula de salut Bun dimineaa! Eu sunt ghiocelul..... Salutul ncepe de la educatoare i se termin tot la ea. Prezena - un copil va iei la panou i va aseza fotografiile copiilor prezeni la rubrica de prezeni , iar a celor abseni n partea de jos a panoului , la rubrica de abseni. Calendarul naturii- copiii reactualizeaz Calendarul naturii amintind n ce anotimp suntem, n ce lun, n ce zi a sptmnii i n ce dat, marcnd i schimbrile meteo, dac este necesar. mprtirea cu ceilali

-voi desemna un copil ca fiind povestitorul zilei , care ne va povesti despre mama lui.

Activitatea de grup Dac vreau s cresc voinic,

Fac gimnastic de mic

Merg n pas alergtor,

Sar apoi ntr-un picior.

M opresc , respir uor

ntind braele s zbor

Toat lumea e a mea

Cnd m-aez jos la podea

sta-i doar un nceput

Ia privii ct am crescut!

Noutatea zilein continuare, voi anuna copiii c m-am intlnit n acea diminea , venind spre grdini , cu o feti , pe nume Daniela, care mi-a dat o cutie de cadouri s v-o aduc vou,copiilor din grupa mic. Anun tema zilei (Pentru c am primit o cutie de cadouri de la Daniela i am discutat c n aceast lun o srbtorim pe cea mai drag fiin de pe pmnt-mama- propun ca activitatea pe ziua de astzi s se numeasc Cadoul pentru mama , suntei de acord? Desfacem cutia cu surprize i gsim n interiorul ei o poveste i planele povetii. Voi enuna obiectivele activitii: Daniela m-a rugat s v citesc povestea ei, i pe voi v roag s o ascultai cu atenie , s-i reinei titlul, autorul i momentele principale ale aciunii, deasemenea ea a mai pregtit ceva surprize pentru voi , dar pentru ca voi s primii acele surprize trebuie s pictam ghiocelul folosind tehnica dactilopicturii, s mbinm jetoane pentru a forma imagini cu posibile cadouri pentru mmici,s realizm flori pentru mama i s decoram cadouri pentru mame. Tranziie: Primvara a sosit-joc cu text i cnt.

Copiii se aeaz apoi pe scunele, n semicerc i ascult povesteaCadoul Danielei. Citesc copiilor povestea clar , cursiv, expresiv, respectnd tonul i mimica i le prezint imagini sugestive din poveste.

Prin mimic i gestic voi reda starea sufleteasc a personajelor. Prin intensitatea timbrului vocal voi ncerca s creez o atmosfer propice captrii ateniei copiilor asupra succesiunii evenimentelor povestirii.

Voi explica sensul cuvintelor noi : cochet= elegant , ngrijit; neputincioas=neajutorat. i ntreb: Cum se numete povestea pe care v-am citit-o?,V-a plcut povestea?, Ce v-a plcut cel mai mult? De ce? Pe baza planelor vor povesti cu cuvintele lor momentele principale ale aciunii. Prin tranziia:Vine, vine primvara Se aterne toat ara

Floricele pe cmpii

Hai s le pictm copii , copiii se deplaseaz , aezndu-se n ordine la msue, pentru urmtoarea activitate. Intuiesc materialul de pe msue i activitatea ce urmeaz s o desfurm.Voi descoperi plana model i le voi explica tehnica de lucru , urmat de enunarea obiectivelor operaionale.

Se execut exerciiile de nclzire a muchilor mici ai minii: salutul degetelor, nvrtim morica, plou, cntm la pian.

Copiii ncep s lucreze individual iar eu voi oferi sprijin acolo unde este nevoie. n timp ce lucreaz copiii vor cnta un cntecel despre mama.

Dup finalizarea lucrrilor, acestea vor fi expuse n sal. Voi face aprecieri verbale cu privire la modul cum au lucrat. Prin tranziia Primvara a sosit copiii vor iei la baie. n acest timp aranjez mobilierul pentru sectoare. Prin procedeul mna oarb copiii primesc recompensele trimise de Daniela i se vor mpri pe sectoare. Tranziie:Eu locomotiv sunt Voi suntei vagoane

nirai frumos n rnd

Mergem la sectoare.Pentru a o bucura i nveseli pe Daniela, prezint copiilor sectoarele de lucru, unde vom realiza cadouri pentru mama: tiin

Din jumtate-ntreg- diferite imagini reprezentnd posibile cadouri pentru mama

- copiii de la acest centru vor mbina jetoanele pentru a reface imaginea iniial, iar la sfrit vor descrie ce reprezint imaginea obinut.

Arta Cadoul pentru mama- lipire pentru decorare, copiii vor lipi diferite modele obinute cu perforatoare

Construcii

Floare pentru mama-floricele colorate

- din material mrunt , copiii vor realiza flori pentru mamele lor.Dup desfurarea activitilor de la sectoare, voi face aprecieri generale asupra participrii copiilor la activitate. Lucrrile vor fi expuse pentru completarea decorului tematic din grup.n ncheierea activitii se desfoar jocul de micare ,,Lan-lan.Copiii vor forma un cerc i vor cnta versurile : Lan- lan ce mai lan Lanul e de a Paii de mtase Iute, iute s pim i pe..... s-l nvrtim.

Copilul menionat va fi nvrtit cu spatele spre cerc, se va cnta iari cntecul i un alt copil va fi nvrtit , tot aa pn cnd se va cnta ultimul vers i cu toi s ne-nvrtim.

INCLUDEPICTURE "http://www.ro-mamma.com/files/pictures/picture-28.jpg" \* MERGEFORMATINET

INCLUDEPICTURE "http://4.bp.blogspot.com/-2jrnd7pBCnA/TW5Ba5Owl3I/AAAAAAAAA-E/-HPjYQyP0PA/s1600/zambila-02.jpg" \* MERGEFORMATINET

DESFURAREA ACTIVITII

Evenimentul didacticConinutul tiintificStrategii didacticeEvaluare

1.Momentul organizatoricCrearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii:

-aerisirea slii de grup;

-amenajarea spaiului de desfurare a activitii;

-pregtirea materialului demonstrativ i distributiv;

-introducerea copiilor n sala de grup.;

2. Captarea ateniei

Se desfoar ntlnirea de diminea (salutul, prezena, calendarul naturii, mprtairea cu ceilali, activitatea de grup, mesajul zilei).Captarea ateniei se va face prin descoperirea cutiei surpriz.conversaia observaia-observarea comportamentului verbal i nonverbal;

-evaluare frontal;

3. Anunarea temei i a obiectivelor

Odat cu citirea mesajului zilei anun tema zilei Cadoul pentru mama mea .

Voi anuna copiii c prin activitile pe care le vom desfura n ntreaga zi vom face cadouri pentru mama.Tot pe nelesul copiiilor voi enuna i obiectivele acestei activiti(vom asculta n linite o poveste, vom picta ghiocei pentru mama, vom lucra la sectoare i nu n ultmul rnd ne vom relaxa cu jocul:Lan-lan) Tranziie: Primvara a sosit

i cmpia a-nverzit

Iu , iu, iu i tra, la ,la

Cu toi ne vom bucura

Iu , iu , iu i tra , la, la, la

Cu toi ne vom bucura. explicaia

-observarea comportamentului verbal i nonverbal al copiilor;

4. Dirijarea

nvrii

Voi citi povestea Cadoul Danielei de Florica Maria Pop.(Anexa 1).Doi copii repet titlul i autorul.

Citesc copiilor povestea clar, cursiv, expresiv, respectnd tonul i mimica.Prezint imagini sugestive din poveste.Prin mimic i gestic voi reda starea sufleteasc a personajelor. Prin intensitatea timbrului vocal voi ncerca s creez o atmosfer propice captrii ateniei copiilor asupra ordinii n care apar personajele n aciunea desfurat n povestire.Pe parcursul povestirii voi explica cuvintele necunoscute: cochet=elegant, ngrijit; neputincioas=neajutorat.Dupa ce amintim titlul povetii (Cadoul Danielei) i voi ntreba V-a plcut povestea?, Ce v-a plcut cel mai mult?De ce?iar cu ajutorul imaginilor copiii vor reda momentele importante ale povestirii, preciznd ordinea evenimentelor.Tranzitie

Vine, vine primvara

Se aterne toat ara

Floricele pe cmpii

Hai s le pictm copii.

Copiii se aeaz la msue pentrru urmatoarea activitate. Intuiesc materialul didactic aflat pe msue si activitatea ce urmeaz a se desfura. Introducerea n activitate o voi realiza prezentnd plana model sub form de surpriz. Explicaia i demonstraia modului de lucru o voi face pe plana panou..Se execut exerciii de ncalzire a muchilor mici ai minii.Copiii vor ncepe s lucreze individual , iar eu voi interveni acolo unde este nevoie.n timp ce lucreaz, copiii vor cnta un cntecel despre mama. Dup finalizarea lucrrilor , acestea vor fi expuse n sala de grup , iar eu voi face aprecieri verbale cu privire la modul cum au lucrat.Prin tranziia : Primvara a sosit( joc cu text si cnt) copiii plec la baie , n timp ce eu aranjez mobilierul pentru urmtoarea activitate.

lectura educatoarei

explicaia conversaia explicaia demonstraia

munca independent

-observarea comportamentului verbal i nonverbal;

- evaluare frontal;

-evaluarea individual;-observarea modului cum realizeaz lucrarea folosind tehnica dactilopicturii-aprecieri verbale

5. Obinerea performanei i realizarea feedback-ului

La ntoarcere, n sala de grup prin procedeul mna oarb copiii vor fi mprii pe trei centre, cu ajutorul medalioanelor cu flori:ghiocel ,lalea i zambil. Prin tranziia:

Eu locomotiv sunt Voi suntei vagoane

nirai frumos n rnd

Mergem la sectoare.

Copiii se ndreapt spre sectoare. Precolarii care vor avea n piept ghiocel se vor opri la sectorul tiint , cei care au n piept lalea vor merge la sectorul Art ,iar cei care au n piept zambil merg la sectorul Construcii.Prezint copiilor sectoarele i cerinele pentru fiecare sector n parte. Efectum exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii(salutul degetelor, nvrtim morica, plou-plou).Urez copiilor spor la lucru. n timp ce copiii lucreaz i supraveghez i ajut acolo unde este nevoie.tiin- Din jumtate-intreg- diferite imagini specifice temei zilei- se prezint modelul i tehnica de lucru;

- dup finalizarea sarcinii, copiii vor descrie imaginile obinute;

Art- Cadou pentru mama- lipire- se prezint modelul i tehnica de lucru;

-copii vor lipi pe cutiile de cadouri decupajele avute pe msue;

Construcii- Floare pentru mama

-din material mrunt copiii vor realiza flori pentru mame;

- vor descrie ce au realizat.

Fiecare copil va trece pe la celelalte centre pentru a observa i aprecia lucrrile executate de colegi. Copiii apreciaz modul n care a fost realizat tema: calitatea lucrrii, respectarea temei. convorbirea exerciiul munca independentproblematizarea-observarea interesului copiilor pentru activitate;-lucrarile copiilor;-copiii analizeaz obiectiv lucrrile colegilor;

6. Evaluarea performanelorDup ce au terminat de lucrat le voi pune cteva ntrebri cu privire la activitile desfurate:

Care a fost tema zilei de astzi?

Cum se numete povestea care am ascultat-o?Ce am pictat noi astzi?

Ce am realizat noi la sectoare?

i asigur c mamele lor vor fi mndre de ei, aa cum sunt i eu.

conversaia

problematizarea -evaluare frontal si individuala;

7. ncheierea activitii

Se desfoar jocul de micare:Lan-lan.Copiii formeaz un cerc i se nvrt roat inndu-se de mnue i cntnd:Lan lan ce mai lan/ Lanul e de aa/ Paii de mtase/ Iute , iute s pim / i pe .......s-l nvrtim.Copilul menionat va fi nvrtit cu spatele spre cerc i din nou se va cnta , iar un alt copil va fi nvrtit pn cnd se va cnta ultimul versi cu toi s ne-nvrtim.Se fac aprecieri finale privind comportamentul copiilor pe parcursul ntregii zile.Ofer recompense tuturor copiiilor.

Prin tranziia:Eu locomotiv sunt copiii pleac n sala de mese.conversaia

joculjocul

conversaia -observarea comportamentului verbal i nonverbal;- observarea implicrii copiilor la activitatea de joc;- evaluare frontal i individual.

BIBLIOGRAFIE:

1 Curriculum pentru nvmntul precolar- prezentare i explicitri, Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2009;2 Lolica Ttaru (coordonator)- Educaia timpurie- ghid metodologic pentru aplicarea curriculumului precolar, Editura Paralela 45, Piteti, 2009;3 Silvia Breben i colaboratorii: Metode interactive de grup ghid metodic 60 metode i 200 aplicaii practice pentru nvmntul precolar, Editura Arves

7 http://www.didactic.ro

3

10

- 12 -