proiect de lectie in viziune interdisciplinara

7
PROIECT DE LECTIE IN VIZIUNE INTERDISCIPLINARA Propunator: Radu Iuliana Florentina Disciplina: Dirigentie Tema: Mediul inconjurator ( Anotimpul primavara) Clasa : IX Subiectul: Mediul inconjurator –anotimpul ”Primavara” Tipul activitatii: Complexitatea si gravitatea problemelor legate de criza ecologica Motivatia alegerii temei: Mediul inconjurator ne asigura conditiile necesare vietii, insa depinde de noi daca dorim sa folosim aceste elemente esentiale in mod util sau daca vrem sa ocolim acest aspect al vietii noastre. Pentru ca viata nu poate fi separata de mediu, intreaga educatie ar trebui facuta in directia protectiei mediului. Primavara este anotimpul cu cea mai mare implicare din partea intregii lumi vii, iar aceasta activitate se vrea o prefata la un proiect ce ni l-am propus pe termen lung, cu scopul de

Upload: mr1posa

Post on 24-Jul-2015

420 views

Category:

Documents


28 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie in Viziune Interdisciplinara

PROIECT DE LECTIE IN VIZIUNE INTERDISCIPLINARA

Propunator: Radu Iuliana Florentina

Disciplina: Dirigentie

Tema: Mediul inconjurator ( Anotimpul primavara)

Clasa : IX

Subiectul: Mediul inconjurator –anotimpul ”Primavara”

Tipul activitatii: Complexitatea si gravitatea problemelor legate de criza ecologica

Motivatia alegerii temei: Mediul inconjurator ne asigura conditiile necesare vietii, insa depinde de noi daca dorim sa folosim aceste elemente esentiale in mod util

sau daca vrem sa ocolim acest aspect al vietii noastre. Pentru ca viata nu poate fi separata de mediu, intreaga educatie ar trebui facuta in directia protectiei mediului. Primavara este anotimpul cu cea mai mare implicare din partea intregii lumi vii, iar aceasta activitate se vrea o prefata la un proiect ce ni l-am propus pe termen lung, cu scopul de a proteja natura inconjuratoare si de a educa elevii in spiritul asigurarii unui mediu de viata sanatos. Sa tragem un semnal de alarma pentru cei ce nu cunosc ca “omul face parte din natura.” Distrugand natura, distrugem omenia!

Obiective:

O1. Sa precizeze cum influenteaza viata plantelor, si a animalelor si a omului acest anotimp.O2. Sa asocieze anotimpul cu muzica, desenul,literatura.

Page 2: Proiect de Lectie in Viziune Interdisciplinara

O3. Sa faca apel la toate cunostintele acumulate si sa le foloseasca eficient si selectiv.O4. Sa isi exprime emotiile si sentimentele prin cat mai multe moduri artistico-plastice.

Metode si procedee didactice: invatarea prin descoperire, conversatia, lucrul in echipa.Mijloace de invatamant: fise de lucru, prezentare audio-video, power point, suport audio –Cd cu muzica specifica, revista liceului.Forme de organizare a activitatii elevilor: munca in echipa, expunerea, explicatia, problematizareaOficiale: programa scolaraTemporale: 50 de minute Bibliografice: Claudia Voda, Stefan Voda-“ Din tainele naturii si ale mediului inconjurator”, editura Aramis, 2002;Chereja Florica: “Dezvoltarea gandirii ritice”, editura Humanitas,2004

Page 3: Proiect de Lectie in Viziune Interdisciplinara

Scenariu Didactic

Nr. crt

Etapele lectiei Timp Continut informational Strategii Didactice

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Mod de organizare

1.Moment

organizatoric

2 min. Profesorul saluta elevii, noteaza absentii si pregateste climatul didactic.

Elevii saluta la randul lor si pregatesc materialul necesar desfasurarii lectiei.

Conversatia

Colectiv

2. Captarea si pastratea atentiei

4 min.

Profesorul ii intreaba pe elevi ce au avut de pregatit si face o trecere in revista a notiunilor anterioare.

Elevii raspund si cer sa li se se raspunda la ceea le este necesar.

Conversatia Lucrul in echipa

Individual

3. Reactualizarea

cunostintelor

3 min.Profesorul controleaza tema prin sondaj si face observatii si aprecieri dupa caz.

Elevii raspund, se completeaza. Conversatia Colectiv

4.Anuntarea

titlului lectiei noi si

precizarea

2 min.Profesorul le capteaza atentia elevilor printr-o scurta prezentare video”Natura si primavara” si se anunta

Elevii privesc cu atentie scurta prezentare si noteza titlul activitatii.

Lucrul in echipa Prezentare audio-video power point

Colectiv

Page 4: Proiect de Lectie in Viziune Interdisciplinara

ibiectivelor tema activitatii.

5. Prezentarea materialului

stimul

2 min.Profesorul propune spre rezolvare un rebus.

Elevii rezolva rebusul.Fisa de lucru Individual

6.Asigurarea si

dirijarii invatarii

5 min.Profesorul imparte elevilor fise de lucru, combinand rezultatul rebusului cu scopul de a aborda cat mai eficient problema.

Elevii sunt atenti si coopereaza.

Conversatia Fisa de lucru Individual

7.Obtinerea

performantei4 min.

Se propune un mini-concurs “Cie stie castiga!” intre 2 echipe, alese ad-hoc, cu scopul de a dezvolta la copii spiritual de competitie si a promova munca in echipa.

Elevii participa cu foarte mare atentie. Concursul

8. Asigurarea conexiunii

inverse

4 min.Pentru a se asigura ca au inteles, profesorul le va prezenta elevilor cateva planse si se poarta discutii frontale.

Elevii poarta conversatia indrumati de profesor Conversatia

Frontal

9.Intensificarea profesorului de retentie

12 min.

Se propune spre ascultare ”Primavara” de Vivaldi si se da frau liber laturii

Elevii asculta si compun diferite versuri. Suport audio –

Cd cu muzica Individual

Page 5: Proiect de Lectie in Viziune Interdisciplinara

(fixare) si transfer

artistice. specifica

10. Evaluarea performantelo

r

10 min.

Pentru evaluarea cunostintelor profesorul le va da fise de lucru.

Elevii vor rezolva cerintele in timpul indicat de profesor.

Individual

11. Precizarea si explicarea

temei pentru acasa

1 min.

Se fac aprecieri obiective si se propune realizarea unui cd cu o anumita caracteristica simbolizand aspecte ale primaverii.

Elevii noteaza.Conversatia Individual

12. Incheierea activitatii

1 min. Profesorul isi incheie activitatea salutand elevii.

Elevii raspund la randul lor salutand. Conversatia

Individual