proiect de lectie ed muzicala

7
Proiect de lecţie Clasa: a IV a A Data: 14.11.2012 Disciplina: Ed. Muzicală Unitatea de învăţare: Ritmul Subiectul lecţiei: Durata de doi timpi (doimea) Tipul lecţiei: predare Scopul lecţiei: Dezvoltarea auzului muzical ca mijloc de percepere a muzicii ; Însuşirea cunoştinţelor strict necesare înţelegerii muzicii ; Consolidarea deprinderilor de a canta expresiv, corect; Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului muzical. Obiective operaţionale:

Upload: adelina-dragotoiu

Post on 04-Oct-2015

20 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Durata de doi timpi (doimea)Predare

TRANSCRIPT

Proiect de lecie

Clasa: a IV a AData: 14.11.2012Disciplina: Ed. MuzicalUnitatea de nvare: RitmulSubiectul leciei: Durata de doi timpi (doimea)Tipul leciei: predare

Scopul leciei: Dezvoltarea auzului muzical ca mijloc de percepere a muzicii; nsuirea cunotinelor strict necesare nelegerii muzicii;Consolidarea deprinderilor de a canta expresiv, corect; Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului muzical.

Obiective operaionale:O1-s adopte o poziie corect n bnci;O2-s execute exerciii de cultur vocal;O3-s defineasca termenii: durata sunetelelor muzicale, doime;O4-s reprezinte grafic durata de doi timpi;O5- s cnte n grup i solistic;O6- s marcheze corect durata de un timp si durata de doi timpi Obiective afective:O1-s cnte cu plcere, exteriorizndu-i propriile triri.

STRATEGIA DIDACTICAMetode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiulMijloace didactice: manualul., tabla, caietul de notite, plana cu rebus, fluierul;Locul de desfurare: sala de clasDurata: 45 minute

Momentele lectieiOb.Op.Continut stiintificStrategia didacticaEvaluarea

1.Momentul organizatoricSe asigura climatul de liniste si disciplina necesara desfasurarii in conditii normale a lectiei si buna dispozitie in scopul participarii elevilor cu multa placere la ora.

2. Exerciii de tehnic vocal

a a a a a a a a e e e e e e e e i i i i i i i i

Se fac exerciii de respiraie: suflatul n lumnare; suflatul vntului; fluieratul locomotivei; desumflatul cauciucului; umflatul balonului.Se fac exerciii ritmice.Se face nclzirea vocii.Se intoneaz arpegiul.

3.Reactualizarea cunotinelor i deprinderilor anterioareSe realizeaza reactualizarea cunostintelor teoretice cu ajutorul unei planse care contine un rebus. Voi canta pe rand cantecele la fluier, iar elevii vor trebui sa le recunoasca. Voi cere elevilor sa cante cantecele frontal, individual si pe grupe.

Se realizeaza prin rezolvarea rebusului.

4.Captarea atentieiIn urma rezolvarii rebusului copii vor descoperi pe coloana verticala cuvantul doimea.

5.Dirijarea invatarii Durata de doi timpi (doimea)Emisia unui sunet pe durata de doi timpi care tine cat doua miscari de brat, cat numaram pana la doi se numeste doime.

durata de un timp si durata de doi timpiSe anun tema leciei i se noteaz titlul pe tabl i n caiete.Se scrie partea teoretic pe tabl i n caiete.

Se reprezinta graphic la table si in caiete doimea.

Se cere elevilor sa deschida manualul la pagina 19 si sa observe cantecul Fluturas, fluturas.CantVoi canta mai intai cantecul la fluier, apoi cu vocea dupa care voi canta impreuna cu elevii.Le voi cere sa cante frontal, pe grupe si individual.

Ce valori de note avem pe portative?

6. Obtinerea performanteiSe impart fise de lucru care contin exercitii cu valorile de durata.

7.Incheierea lectiei Se fac aprecieri individuale si generale asupra activitatii desfasurate