proiect de lectie clasa 2 a
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE LICEUL: “Lauder- Reut” DATA: 31 .05.2012PROPUNATOR: Capruciu Cristina-ElenaCLASA: a II-aARIA CURRICULARA:Limba si comunicareDISCIPLINA: Limba si literatura romanaUNITATEA DE INVATARE: “Vara, vara, dulce vara!”SUBIECTUL LECTIEI: Recapitulare- alfabetul, biletulTIPUL DE LECTIE: lectie de recapitulare si sistematizare
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O. 1. să recite poezia invatata anterior- “Vara” de N.Stanescu;
O. 2. să identifice cuvinte potrivite anotimpului vara;
O. 3. să identifice elementele specifice unui bilet (dată, formulă de
adresare conţinut, semnătură);,
O. 4 să ordoneze logic un bilet, respectând structura acestuia O. 5.; – să scrie nume de persoane care incep cu litere date; O. 6. – să asocieze cuvintele cu sens asemănător şi cuvintele cu sens opus; O. 7. să explice semnele de punctuatie din textul dat;
Psihomotorii:
O1 – să participe activ la rezolvarea cerinţelor;O2 – să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;O3 – să manifeste disponibilitate în gruparea pe sarcini de lucru;
Afective:O1 – să manifeste toleranţă faţă de partenerii din grupă sau pereche;
O2 – să-şi îmbunătăţească abilităţile de comunicare, ascultare, cooperare;
RESURSE:a) procedurale: conversaţia, explicaţia, observaţia, brainstorming,
ciorchinele, autoevaluareab) materiale: fişe de lucru, fişe cu bilete, bucăţi de hârtie cu părţi din
bilet, saculet cu semen de punctuatie, jetoane pentru fiecare echipa;
c) organizatorice: pe grupe, individual, frontal;
BIBLIOGRAFIE:- Curriculum Naţional – Programa şcolară pentru clasa a II-a;- Oprea Crenguţa Lăcrămioara – „Strategii didactice
interactive”, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2006;
- Bratu Gabriela – „Aplicaţii ale metodelor de gândire critică la învăţământul primar”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2004
Secventele instruirii
Ob.operationale Continutul invatarii StrategiiTimp Metode si
procedeeForme de organizare a invatarii
Mijloace de invatamant
Evaluare
Moment organizatoric
Se stabileste ordinea si se pregatesc materialele necesare pentru lectie
1min conversatia Activitate frontala
Verficarea temei
O1 Se verifica tema calitativ si cantitativ.Se recita poezia “Vara” de N.Stanescu
3min Exercitiul conversatia
Activitate frontala Aprecieri verbale
Captarea atentiei
Anuntarea temei si a obiectivelor
O 2 Ghicitoare Soarele dogorește Teiul înflorește, Grâul e aurit Cine a sosit? ( Vara)”Ciorchinele” (anexa 1)Se solicita fiecarei grupe sa gaseasca cat mai multe cuvinte care sa sugereze “vara”, asezandu-le sub forma unui ciorchine.
Se anunta elevii ca astazi este lectie de recapitulare.Se prezinta elevilorasteptarile cadruluididactic intr-o maniera
iinteleasa de elevi.
2min
1 min.
Brainstorming
explicatia
Activitate frontala, in grup
Activitate frontala
Creta colorata Observatia sistematica
Anuntarea temei si a obiectivelor
1min explicatia Activitate frontala
Dirijarea invatarii
O3
O4
O5
Copiii sunt aşezaţi în grupe de câte 4 elevi;fiecare copil din grupă primeşte un plic în care sunt fâşii de hârtie pecare sunt scrise diferite părţi ale unui bilet (anexa 2);Elevii trebuie sa identifice partile componente ale unuibilet.Elevii ordonează bucăţile respectând structura unui bilet, apoi îl transcriu pe o foaie de mărime A4, de diferite culori;Biletele obţinute sunt aşezate pe un panou;
Intr-un saculet cu litere mari de tipar se cere elevilor sa extraga o litera, sa enunte apoi sa scrie la taba un nume de persoana.Se prezinta elevilor o fisa de lucru.
20min Fasii de hartie
ExplicatiaExercitiul
Activitate pe echipe
Activitate individuala Jetoane cu litere
Fise de lucru
Observatia sistematica
Interevaluarea
O6 La punctul 1)a) Elevii trebuie sa gaseasca cuvinte cu sens asemanator si cuvinte
ExplicatiaExercitiul
Activitate frontala,
O7cu sens opus la punctul b).La punctul 2) Elevii trebuie sa citesca textul si sa explice semenele de punctuatie folosite.
Conversatia individuala Aprecieri verbale
Asigurarea feedback-ului
Se prezinta elevilor tema pentru acasa: citirea lectiei si formularea raspunsurilor la intrebarile din manual de la textul studiat.
5min. conversatia Activitate frontala,individuala
Asigurarea feedback-ului
Incheierea lectiei
Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat evevii, apoi individulale.
1min.
Asigurarea feedback-ului
Se prezinta elevilor tema pentru acasa: citirea lectiei si formularea raspunsurilor la intrebarile din manual de la textul studiat.
5min. conversatia Activitate frontala,individuala
Incheierea lectiei
Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat evevii, apoi individulale.
1min.
Anexa 2
Dragă Viorel,
Mamă,
3 iunie
7 decembrie
Nu uita că mâine avem serbare la ora 16.
Nu te îngrijora.
Irina
Am plecat la teatru cu Simona.
Ne vedem acolo!
Trebuie să vii costumat.
Mă aduce tatăl ei acasă.
Geanina
Dragă Mircea,
Tată,
13 august
27 martie
Vine astăzi la noi.
Adu şi mingea ta cea nouă.
Carmen
Dimineaţă a sunat bunica.
Te aşteptăm pe teren.
Ajunge pe la ora 12.
Am plecat cu George să jucăm baschet.
Radu
Fisa de lucru
1.a)Gasiti cuvinte cu inteles asemanator: prieten= a iesi=
copac= fata=
b)Gasiti cuvinte cu inteles opus:
mic= gras=
greu= subtire =
2.Citeste cu atentie textul si explica semnele de punctuatie.
Mai tarziu, ciocanitoarea s-a intors la veverita sa se roage de dansa. Smerita a batut cu ciocul:-Cioc!Cioc!Cioc!Dar veverita isi mutase cuibul.
Anexa 1
Vara
Soare Lunile verii: iunie, iulie, august
Zile lungi Nopti scurte
Vacanta
Cele 4 anotimpuri:Primavara, vara, toamna, iarna
Fructe
Caldura