proiect de lectie clasa pregatitoare

12
Proiect de activitate integrată Clasa : Pregătitoare Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina : Comunicare în limba română Unitatea tematică : Universul Subtema :,, Pământul, parte a Universului” Subiectul : ,, Sunetul şi litera DForma de realizare : activitate integrată Tipul activităţii : Formare de priceperi şi deprinderi Scopul : Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic; Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter şi formarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi; Competenţe generale: Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situaţii de comunicare Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute Competenţe specifice :

Upload: dydutz

Post on 21-Oct-2015

1.394 views

Category:

Documents


100 download

DESCRIPTION

proiect pregatitoare

TRANSCRIPT

Page 1: proiect de lectie clasa  pregatitoare

Proiect de activitate integrată

Clasa : PregătitoareAria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina : Comunicare în limba românăUnitatea tematică : Universul Subtema :,, Pământul, parte a Universului”Subiectul : ,, Sunetul şi litera D”Forma de realizare : activitate integratăTipul activităţii : Formare de priceperi şi deprinderiScopul :

Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic; Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter şi formarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de

ceilalţi;

Competenţe generale: Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situaţii de comunicare Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

Competenţe specifice :1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;1.2 Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;1.3 Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;1.5 Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute;2.1 Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare;2.3 Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;2.4 Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute;

Page 2: proiect de lectie clasa  pregatitoare

3.2 Desprinderea semnifcaţiei globale din imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;3.1 Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;

Obiective operaţionale: Să utilizeze corect instrumentele de lucru; Să aplice în situaţii noi tehnicile de lucru însuşite pentru a realiza compoziţii originale; Să recunoască personajele din povestea citită; Să răspundă sarcinilor jocului, formulând propoziţii corecte din punct de vedere gramatical; Să reprezinte grafic propoziţiile şi cuvintele ( linia orizontală lungă pentru propoziţie şi linii orizontale scurte

pentru cuvinte); Să lucreze în echipă; Să se conformeze regulilor prezentate;

Strategii didactice:a) Metode şi procedee : conversaţia, expunerea, explicaţia, observaţia, munca independentă, jocul.b) Mijloace de învăţământ : imagini cu povestea – cartea, fişe de muncă independentă, ouă ce conţin imagini,

litere magnetice de diverse dimensiuni, creioane colorate, carioci, ghicitori;c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individuală.

Bibliografie :1. Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S. , 2012.2. Învăţământul preşcolar şi primar nr. 3-4 /2012, Ed. Arlequin

Page 3: proiect de lectie clasa  pregatitoare

Evenimentul didactic

C. s. Conţinut ştiinţific Metode Mijloace Forme de organizare

Evaluare

1. Moment organizatoric

2. Captarea atenţiei

CLR1.11.2DP1.1

1.5

2.4

Asigurarea unui climat educaţional favorabil.Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă” , activitate între copii şi d-na învăţătoare prin intermediul salutului de dimineaţă. Copii sunt salutaţi cu versurile :,, Dimineaţa a sosit,toţi copiii au venit, în cerc să ne adunăm cu toţii să salutămBună dimineaţa!Mă bucur că sunteţi aici A început o nouă zi, Bună dimineaţa , copii!Copii răspund salutului şi se salută între ei. Se realizează prezenţa la panou;Se alege un copil care va completa ,,Calendarul naturii”Astăzi am primit un plic cu mai multe ghicitori pe care aş dori să le citesc iar voi va trebui să daţi răspunsuri corecte şi să potriviţi imaginea corectă sub fiecare literă. Imaginea o veţi găsi în oul galben pe care este scrisă litera cu care începe denumirea acestuia: anexa 1 ghicitoriPentru litera ,,A” Sunt harnic şi la toţi pe plac,Cu mine coşi şi sunt un ac.Pentru litera ,,M”E rotund şi roşuBun într- adevăr,Îl muşc cu plăcereŞi se cheamă măr.Pentru litera ,,S”

conversaţia-explicaţia

conversaţia-explicaţia;expunerea;

Conversaţiainstructajul

Ecusoane cu

litera ,,D,,  

Ghicitorile, ouăle cu imagini ,

litere magnetice

Frontal

Frontal aşezaţi pe covor

observaţia

Observaţia

Evaluare

Page 4: proiect de lectie clasa  pregatitoare

3. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite

4.Dirijarea învăţării

1.1

1.2

Stă pe viţă brobonatŞi e dulce la mâncat.Să fie un ciucure?Fugi de- aici, că- i  strugure.Se va continua cu alte ghicitori pentru literele : N, E, F, I,O, U, D.

Astăzi vom discuta la activitatea noastră despre sunetul şi litera ,,D”Va trebui să daţi exemple de cuvinte care încep cu sunetul ,,D”, să despărţiţi în silabe diverse cuvinte şi să alcătuiţi propoziţii cu anumite cuvinte.

Se vor purta discuţii libere referitoare la povestea ,,Degeţica” de H. Ch. Andersen:Din ce a răsărit Degeţica? ( dintr-un bob de orz)Cine a furat coaja de nucă în care se afla Degeţica? ( o broască urâtă)Cine a salvat-o pe Degeţica din apă?( peştişorii)Unde găseşte adăpost şi mâncare pe timpul iernii Degeţica?( în casa unui şoarece de câmp) Pe cine a salvat Degeţica de la moarte?( o rândunică)Cu cine se căsătoreşte la final Degeţica? ( cu craiul florilor)Ce nume primeşte Degeţica?( Maia) Elevii se vor îndrepta spre băncuţe şi vor primi prima sarcină de lucru ( anexa 2) Colorează imaginea care face parte din povestea ,,Degeţica” şi litera ,,D” din cuvântul de mai jos.Le voi arăta mai multe jetoane copiilor şi vor trebui să denumească imaginile şi să despartă în silabe

verbal;

conversaţia;

exerciţiul

Frontal aşezaţi pe covor

Frontal

globală

Evaluare oralăFormativ-

orală;Răspund la

întrebări

Page 5: proiect de lectie clasa  pregatitoare

5. Obţinerea performanţei

6. Activităţi în completare

7. Încheierea activităţii

1.5

2.3

AV1.3

cuvintele să identifice dacă se aude sunetul ,,D”. Vor alcătui propoziţii cu aceste cuvinte ( exemplu – dulap – du- lap- sunetul ,,d” se aude la începutul cuvântului)Elevii vor primi o fişă de lucru cu următoarele sarcini de lucru : anexa 3

1. Colorează din şirul următor doar literele ,,D” şi ,,d”

2. Denumeşte imaginile următoare şi desparte cuvintele în silabe, stabileşte numărul silabelor

3. Uneşte imaginea cu litera potrivită

Modelează din plastilină de culori diferite litera ,,D”

Voi face aprecieri referitor la modul cum s-a desfăşurat întreaga activitate.Elevii se vor putea îndrepta spre sectorul de joacă.

-conversaţia

-explicaţia

Aprecieri verbale

Prezentarea sarcinilor de lucru

-munca independentă

Expunerea lucrărilor

Analiza răspunsurilor

Page 6: proiect de lectie clasa  pregatitoare

ANEXA 1

GHICITORI

A (Acul)Sunt harnic şi la toţi pe plac,Cu mine coşi şi sunt un ac.

D (Degetarul)Ştiu un căpăcel de fier,Acul nu trece prin el.Când Maria coase iar,Pune- n deget degetar.

E (Elefantul)E mare, iute- n pas,Cu o trompă-n loc de nas.

F (Foarfece)Chiar de nu eşti croitoreasă,Tu mă ţii la tine- n casă.Tai hârtie, peteceŞi îmi zice foarfece.

I (Iepurașul)Fuge, chiar la deal mai bineŞi se teme de oricine.Este mic şi drăgălaşŞi se cheamă iepuraş

M (Mărul)E rotund şi roşuBun într- adevăr,Îl muşc cu plăcereŞi se cheamă măr.

N (Nuca)Are coajă, are miezŞi e bun când se usucă.Este fruct crescut din nuc.Cum se cheamă, oare?

O (Oaia)E un animal cuminte,Nu- i prea place însă ploaia,Paşte- n turmă şi dă lapte,Dă şi lână şi e oaia.

S (Strugurii)Stă pe viţă brobonatŞi e dulce la mâncat.Să fie un ciucure?Fugi de- aici, că- i  strugure.

U (Umbrela)O deschidem negreşit,Dacă ploaia s-a pornit.Şi ne apără de ploaie,Chiar de plouă în şiroaie.

Page 7: proiect de lectie clasa  pregatitoare

ANEXA 21. Colorează imaginea care face parte din povestea ,,Degeţica” şi litera ,,D” din cuvintele de mai jos :

Page 8: proiect de lectie clasa  pregatitoare

ANEXA 3

1. Colorează din şirul următor doar literele ,,D” şi ,,d”

2. Denumeşte imaginile următoare şi desparte cuvintele în silabe, stabileşte numărul silabelor :

3. Uneşte imaginea cu litera potrivită:

C S D