proiect de lectie civica

Upload: iliuta-florea

Post on 23-Feb-2018

226 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/24/2019 Proiect de Lectie Civica.

    1/4

    Proiect de lec ie

    Data:29.05.2012

    Clasa:a 8-a

    Propuntor: Antonesei Andreea

    Obiectul: Cultura civic

    Subiectul: Dileme morale i responsabilitatea moral-civic

    Obiectivul fundamental: Dezvoltarea responsabilit ii moral-civice.

    Obiective opera ionale:

    O1. S se deineasc no iunile undamentale ale lec iei! dilema moral i responsabilitatea moral-civic.

    O2. S analizeze dou dileme morale" pornind de la principiul asumrii responsabilit ii moral-civice.

    O3. S se identiice" din e#perien a personal" c$teva situa ii %n care s-au conruntat cu dileme morale.

    Strategia didactic:

    Metode i procedee :conversa ia argumentarea de!baterea e"emplul.

    #ipul lec iei: &ec ia de predare- %nv are- evaluare

    $orme de evaluare:'rontal i individual( de pro)res" prin eed-bac*.

    1

  • 7/24/2019 Proiect de Lectie Civica.

    2/4

    Scenariul lec iei

    %tapele lec ieiObiective

    opera ionale Con inut didacticStrategiadidactic

    &temii testului deevaluare

    1.Managementulclasei

    - se asi)ur condi ii optime

    necesare des urrii orei(

    ExplicaiaConversaia

    2. 'ctivareainforma iiloranterioare

    - Se repet conceptele de

    valori" norme" obli)a ii"

    atitudini i comportamente

    moral civice

    Conversa ia

    +#plica ia

    3. 'nuntareatemei ( a titluluinou

    - aplicarea conceptelor

    repetate mai devreme" %n

    diverse situa ii morale.

    - e#emple de dileme

    morale.

    - se va ace un rezumat al

    lec iei.

    Conversa ia

    ,roblematizarea

    +#plica ia

    +#emplul

    1. Cum lum

    deciziile %n

    rezolvarea unei

    dileme morale

    +#ist re)uli

    )eneral valabile

    pentru toat

    lumea

    ). Predare*+nv are *%valuare

    O1.S deineascno iunile

    undamentale ale

    lec iei! dilema

    moral i

    responsabilitatea

    moral-civic.

    O2. S analizezedou dileme

    morale" pornind

    Deini iile conceptelor!

    - Dilem- Dilem moral

    Deinirea conceptelor!

    - esponsabilitate

    - Civism

    - /oralitate- esponsabilitate

    Conversa ia

    euristic

    +#plica ia

    Diinirea

    Dezbaterea

    Deinirea

    Conversa ia

    2. Pornind de

    la defniiile

    de mai sus,

    discutai

    argumentnd

    pro i contra

    dac

    urmtoarea

    situaie este o

    dilemmoral.

    (identifcarea

    caracteristicilo

    r unei dileme

    morale

    pornind de la

    exemple

    2

  • 7/24/2019 Proiect de Lectie Civica.

    3/4

    de la principiul

    asumrii

    responsabilit ii

    moral-civice.

    O3. S seidentiice" din

    e#perien a

    personal" c$teva

    situa ii %n care s-

    au conruntat cu

    dileme morale.

    moral-civic

    ,rezentarea a dou dileme

    morale cu temele!

    1. Ale)erea aculta ii %ntre

    visele personale i

    dorin ele prin ilor.

    2. Avortul! pro contra

    +#emple de dileme morale

    cu care s-au conruntat

    elevii.

    ar)umentativ

    Dezbaterea

    Conversa ia

    euristic

    +#empliicarea

    Dezbaterea

    electarea

    . Pornind de

    la defniiile

    responsa!ilit

    ii, moralei i

    a civismului,

    "ncercai s

    construii o

    defniie aresponsa!ilit

    ii moral#

    civice.

    $. %iscutai

    urmtoarele

    dileme

    morale,

    "ncercnd sv asumai

    responsa!ilita

    tea moral#

    civic.

    5. Da i un

    e#emplu de

    dilem moral cu

    care v-a i

    conruntat.

    +#plica i de ce se

    %ncadreaz

    situa ia

    respectiv %n

    aceast cate)orie

    i prezenta i

    posibilele direc ii

    de rezolvarea a

    acesteia.

    ,. +nc-eiereaorgani!at aactivit ii

    ecapitualarea conceptelor

    de baz ale lec iei.

    em!

    3andi i-v la o dilem

    Conversa ia

    euristic

    +#empliicarea

    &

  • 7/24/2019 Proiect de Lectie Civica.

    4/4

    moral i prezenta i-o

    cole)ului de banc. 'iecare

    elev trebuie s contureze

    posibilele variante de

    rezolvare ale dilemei

    cole)ului.

    $