proiect de lectie avap

8
PROIECT DE LECTIE UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala Nr.206 DATA:20.II.2013 CLASA:Pregatitoare „Buburuzele” ÎNVĂŢĂTOR: FIŢA IULIA TEMA PROIECTULUI: „Povești la gura sobei” TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare/formare de priceperi și deprinderi ARIA CURRICULARA: Arte și tehnologii DISCIPLINA : Arte vizuale si lucru manual TEMA ACTIVITĂŢII-tehnici simple de lucru cu hârtia(asamblare/lipire)” SUBIECTUL LECTIEI:”Lebăda” Competențe generale: Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare diverse. Competențe specifice: 2.4 Transformarea unui material prin tehnici simple OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul și la sfârșitul lectiei, elevii vor fi capabili: O1 – să folosească corect instrumentele de lucru corespunzătoare tehnicii propuse, pe baza experienței anterioare și a modelului oferit, în vederea obținerii unei lucrări practice O2.-să lipească corect în spațiul de lucru elementele compoziției, respectând etapele de lucru prezentate;

Upload: julie-fita

Post on 06-Nov-2015

82 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

invatamant primar

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE UNITATEA DE NVMNT: Scoala Gimnaziala Nr.206 DATA:20.II.2013

CLASA:Pregatitoare Buburuzele

NVTOR: FIA IULIATEMA PROIECTULUI: Poveti la gura sobei

TIPUL ACTIVITII: consolidare/formare de priceperi i deprinderi

ARIA CURRICULARA: Arte i tehnologii DISCIPLINA : Arte vizuale si lucru manual

TEMA ACTIVITII-tehnici simple de lucru cu hrtia(asamblare/lipire)

SUBIECTUL LECTIEI:Lebda

Competene generale:Realizarea de creaii funcionale i/sau estetice folosind materiale i tehnici elementare diverse.

Competene specifice:

2.4 Transformarea unui material prin tehnici simple OBIECTIVE OPERAIONALE:

Pe parcursul i la sfritul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1 s foloseasc corect instrumentele de lucru corespunztoare tehnicii propuse, pe baza experienei anterioare i a modelului oferit, n vederea obinerii unei lucrri practice O2.-s lipeasc corect n spaiul de lucru elementele compoziiei, respectnd etapele de lucru prezentate; O3 s evalueze/autoevalueze lucrrile pe baza criteriilor stabilite:

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversaia, explicaia,demonstaia,exerciiul

FORMA DE ORGANIZARE: individualMIJLOACE DE INVATAMANT: prile componente ale lebedei decupate, lipici, coli A4 colorate, plane model

DEMERS DIDACTIC SECVENE DIDACTICEOb.

Op.

CONINUTUL INVATARIIMETODE I

PROCEDEEEVALUARE

1.Moment organizatoric Se va organizeaz spaiul educativ i climatul socio afectiv corespunztor desfurrii in bune condiii a lectieiconversaia;

instructajul;Analiza comportamentului copiilor;

2. Captarea ateniei

Se comunic copiilor faptul c ultima sarcina in misiunea de a descura povestile este aceea de a realiza,prin asamblare, lebede.Din lucrarile realizate vor fi alese cele mai frumoase 11 lebede ,care vor fi trimise in povestea cu acelasi nume!Asfel,Eliza se va reintalni cu fratiorii ei.Conversatia;

Explicatia;frontal/

oral

Analizarea comportamen-tului copiilor;

3.Anunarea temei i a obiectivelorCopiii vor fi anunai c vor realiza o lucrare practica ,avand ca subiect Lebada .Se vor enunta obiectivele pe intelesul copiilor.Explicatia;

Conversatia;Frontal/

oral

4.Reactualizarea

cunotinelor

5. Intuirea materialelor didacticeSe vor reactualiza cunotinele cu privire la instrumentele de lucru i utilizarea corect a acestora.Se vor enuna tehnicile de lucru invate si modalitile de realizare a acestora.Se vor intui materialele necesare realizrii temei propuse.Se vor distribui elementele compozitiei decupate .Se va discuta despre elementele componente ,facandu-se raportarea acestora la partile componenete ale unei lebede.explicaia ;

conversaia conversaia;

explicaia;Frontal/oral

frontal;

oral;

6. Explicarea

i demonstrarea tehnicilor de lucru i a criteriilor de evaluareSe va explica i demonstra tehnica si etapele de lucru de ctre invatatoare ; se vor afisa plansele cu etapele de lucru.

Se vor enunta criteriile de evaluare:

- lucrul ingrijit;

-folosirea tehnicilor de lucru propuse;

-finalizarea lucrrilor;

explicaia ;

demonstraia ;

observaia ;Frontal/oral;

analizarea comportamen-tului copiilor

6. Inclzirea muchilor fini ai miniiSe va realiza inclzirea muchilor fini ai minii printr-un set de exerciii specifice.Se vor executa jocurile muzicale Micm degeelele si Ploaia: , executand micrile sugerate de text.exerciiul;

explicaia;

demonstraia;Frontal/oral

observarea micarilor copiilor;

7.Desfurarea activitii

propriu-zise-

dirijarea invrii

O2

O3Se va dezvolta imaginaia copiilor.Se va ura Spor la lucru! .In timp ce copiii vor lucra , invatatoarea va trece pe la mesele lor i le vor da indicaiile necesare .demonstraia;

explicaia;

observaia;

exerciiul ;Individual/

practic

8. Evaluarea

O4Se va organiza o expoziie cu lucrarile realizate.Copiii vor evalua si autoevalua lucrrile realizate, pe baza criteriilor de evaluare prezentate:

-respectarea etapelor de lucru;

-finalizarea lucrrii;

-acurateea lucrrii;Vor fi alese cele mai frumoase 11 lucrariToate lucarile vor fi expuse..observaia ;

conversaiaturul galerieiPractic\ Individual apreciri pozitive

9. Incheierea activiiiSe fac aprecieri pozitive globale i individuale.

apreciri pozitive

ANEXA

MICAM DEGEELELE

JOC MUZICAL

Micm degeelele i batem plmuele(se mic degetele i se bat palmele),

Ale noastre degeele se transform-n psrele(se ridic minile,imitnd aripile),

Zburm sus i zburm jos(se imit zborul prin micarea minilor in sus si in jos),

i facem un cuib frumos (se strng palmele,imitnd un cuib),

Batem palmele uor..1,2,3,(..se bat palmele),

Batem pamele cu spor..1,2,3,..(se bat palmele),

Eu strng pumnii i-i desfac,(se strng i se deschid pumnii),

Degetelor fac pe plac..1,2,3(se mic degetele),

Micm degeelele i apoi le ndoim(se mic degetele, apoi se indoaie),

De lucru ne pregtim !

PLOAIA

JOC MUZICAL

Ploua usor!..s-auzim....

Cu varful degetelor masa usor lovimCad picaturi mari pe trotuare,Lovim masa din ce in ce mai tare!Dar dintr-o data ploaia s-a oprit,Pe cer un curcubeu a rasarit.

Rotim bratele usor ,Norii sa-i alungam!