proiect de lectie anotimurile si vietuitoarele

14
 PROIECT DE LECŢIE  Clasa : a II  a Data: 14.03.2014 Propunător: Lazăr Laura Cosmina Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Cunoaşterea mediului  Unitatea de învăţare: Efectele unor fenomene ale naturii asupra vieţuitoarelor  Subiectul lecţiei: Anotimpurile şi vieţuitoarele Tipul lecţiei: de predare-învăţare Scopul: Evidenţierea caracteristicilor anotimpurilor necesare înţelegerii schimbărilor care au loc în natură în decursul anului; înţelegerea influenţelor anotimpurilor asupra vieţii vieţuitoarelor (plante şi animale)  Obiective operaţionale: O1- să completeze corect labirintul;  O2- să descrie caracteristicile anotimpurilor; O3- să enumere modificările pe care le produ ce succesiunea anotimpurilor în viaţa  plantelor şi animalelor; O4- să explice influenţa fenomenelor naturii asupra vieţuitoarelor;  O5- să manifeste interes pentru lumea înconjurătoare;  O6- să completeze copacii anotimpurilor cu elementele corespunzătoa re;  Strategia didactică: Metode: M1-conversaţia, M2- observarea, M3- explicaţia, M4- problematizarea, M5- jocul didactic, M6- gândirea critică Mijloace: manual, caiete, tabla,  planșă cu imagini, planşe anotimpuri , fişe de lucru pe grupe Forme de oragnizare: frontal, pe grupe Resurse temporale : 45 minute Bibliografie: 1. M.E.C.    „Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a; 2. www.didactic.ro

Upload: laura-cosmina-lazar

Post on 19-Oct-2015

156 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Clasa : a II a Data: 14.03.2014Propuntor: Lazr Laura CosminaAria curricular: Matematic i tiine ale naturiiDisciplina: Cunoaterea mediuluiUnitatea de nvare: Efectele unor fenomene ale naturii asupra vieuitoarelorSubiectul leciei: Anotimpurile i vieuitoareleTipul leciei: de predare-nvareScopul: Evidenierea caracteristicilor anotimpurilor necesare nelegerii schimbrilor care au loc n natur n decursul anului; nelegerea influenelor anotimpurilor asupra vieii vieuitoarelor (plante i animale)

Obiective operaionale:O1- s completeze corect labirintul;O2- s descrie caracteristicile anotimpurilor;O3- s enumere modificrile pe care le produce succesiunea anotimpurilor n viaa plantelor i animalelor;O4- s explice influena fenomenelor naturii asupra vieuitoarelor;O5- s manifeste interes pentru lumea nconjurtoare;O6- s completeze copacii anotimpurilor cu elementele corespunztoare;

Strategia didactic:Metode: M1-conversaia, M2- observarea, M3- explicaia, M4- problematizarea, M5- jocul didactic, M6- gndirea criticMijloace: manual, caiete, tabla, plan cu imagini, plane anotimpuri, fie de lucru pe grupe

Forme de oragnizare: frontal, pe grupeResurse temporale: 45 minuteBibliografie:1. M.E.C. Programa colar pentru clasele I i a II-a;2. www.didactic.ro

Etapele lecieiOb.op.Coninuturile nvriiStrategii didacticeDu-rataEvaluare

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilorMetodeMijloaceForme de organizare

1. Moment organizatoricAsigur condiiile i materialele necesare desfurrii leciei.

M11 min.Act. frontal

2. Verificarea i reactualizarea cunotinelorSe verific cunotinele anterioare prin ntrebri:

Care sunt cele patru anotimpuri?

Cum este vremea primvara?

Ce fenomene meteorologice ntlnim?

Cum este vremea n celelalte anotimpuri?

Elevii rspund la ntrebri:

Cele patru anotimpuri sunt: primvara, vara, toamna i iarna.Primvara este mai cald

Apar ploile.

Vara este foarte cald. Apar ploile cu fulgere i tunete.

Toamna este mai rcoare i plou mai mult.

Iarna este frig i apare ninsoarea.

M1

5 min.Act. FrontalEvaluare oral

3. Captarea atenieiO1La tabl vor fi afiate cte dou imagini specifice fiecrui anotimp. Se cere elevilor s gseasc drumurile corecte ( de la soare la gru, de la frunze ruginii la coul cu fructe i legume, de la om de zpad la fulgii de nea i de la ghiocei la pomul nflorit) i vor descoperi 4 cuvinte: primvara(bulin verde), vara(bulin galben), toamna(bulin crmiziu), iarna(bulin albastr). (Anexa 1)Elevii gsesc drumurile corecte i citesc cuvintele obinute.

M1M3M4Plan2 min.Act. Frontal

4. Anunarea titlului i a obiectivelor Se anun titlul leciei: Anotimpurile i vieuitoarele. Vom afla ce se ntmpl cu plantele i animalele n fiecare anotimp.

M1

5. Dirijarea nvrii

O2

O3

O4

O5Care este primul anotimp al anului?

Se observ plana cu anotimpul primvara.Se discut pe baza planei ce se ntmpl cu plantele i animalele n acest anotimp.

Se noteaz pe tabl ideile principale despre primvar:Primvara Care sunt lunile de primvar?

Animalele au pui.Copacii nfloresc.Oamenii nsmneaz plante.Ei mai trebuie s ngrijeasc i s pstreze plantele frumos i curenia.

VaraCare sunt lunile de var?Se noteaz pe tabl ideile reinute:Vara se secer grul i se coc primele fructe.Puii animalelor cresc.Oamenii secer grul i culeg fructele.Ei mai trebuie s pstrezecurenia n jurul lor oriunde vor merge.

Ce fructe se coc vara?

Se observ plana cu anotimpul vara.

ToamnaCare sunt lunile de toamn?Se noteaz pe tabl ideile principale:Toamna se culeg toate recoltele. Unele animale pleac n rile calde, altele i fac provizii pentru iarn.Oamenii adun recolta i fac provizii pentru iarna care va urma.Ei trebuie s adune frunzele uscate i s curee locurile unde au rmas plante uscate.

Ce se ntmpl cu plantele?

Dar cu animalele?

Se observ plana cu acest anotimp.

IarnaCare sunt lunile de iarn?Se noteaz pe tabl ideile reinute:Iarna plantele sunt adpostite de zpad.Animalele hiberneaz sau caut hran.Activitatea oamenilor nu este foarte activ n acest anotimp, dar ce trebuie ei s fac este s adune zpada din jurul lor i s curee peste tot unde este nevoie.Ce se ntmpl iarna cu animalele?

Dar cu plantele?

Se observ plana despre iarn.Primul anotimp este primvara.

Elevii observ plana i particip la discuie.

Lunile de primvar sunt: martie, aprilie, mai.

Lunile de var sunt: iunie, iulie, august.

Fructele care se coc vara sunt: cireele, cpunile, caisele.

Observ plana i particip la discuie.

Lunile de toamn sunt:septembrie,octombrie, noiembrie.

Frunzele nglbenesc i cad. Se coc cele mai multe fructe i legume.

Psrile pleac spre rile calde.Alte animale i fac provizii pentru iarn.

Observ plana i particip la discuii.

Lunile de iarn sunt: decembrie, ianuarie, februarie

Iarna unele animale hiberneaz altele caut hran

Plantele sunt adpostite de stratul de zpad

Observ plana i particip la discuii.

M1M2

M4M6

M2M3M4M6

M2M3M4M6

M2M3M4M6

Plan

Plan

ManualPlan

ManualPlan

25minAct. frontal

Aprecieri verbale

6. Fixarea cunotinelorO6Se va citi din manual Reinei!Se vor pune ntrebrile din manual de la ex.1

Se realizeaz o activitate pe grupe.Se mparte colectivul clasei n patru grupe. Fiecare grup primete cte o foaie pe care este desenat conturul unui copac.( Anexa 2). Se v-a afia la tabl foaia pe care este desenat conturul unui copac i v-a primi fiecare grup cte un coule cu simboluri specifice fiecrui anotimp.Vor veni cte un elev din fiecare echip la tabl i vor alege cte un simbol care predomin pentru un anotimp.Se vor alege i lipi pe tabl doar simbolurile potrivite.Elevii aleg i lipesc simbolurile porivite fiecrui anotimp.

M3M4M5M6Fie de lucru pe grupeLipici

10 min.Act. pe grupeEvaluare Oral

7. ncheierea lecieiSe fac aprecieri generale i individuale n funcie de rspunsurile elevilor.

Anexa 1

Simboluri Anexa 2Grupa primvara

Grupa vara

Grupa toamnei

Grupa iernii