proiect de lectie - afectivitatea

4
PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICĂ UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul Naţional Bănăţean-Timişoara PROPUNATOR: Diaconu Cristina-Elena DATA: 3.05.2011 CLASA: a X-a SN ARIA CURRICULARA: Om şi societate OBIECTUL DE INVATAMANT: Psihologie TEMA LECTIEI: Afectivitatea – definire şi clasificare TIPUL LECTIEI: Lecţie de transmitere si dobandire a cunoştiinţelor OBIECTIVELE DE REFERINTA: 1) Analizarea profilului propriei personalităţi si a personalităţii c 2) Analiza posibilităţilor de dezvoltare personală din perspectiva cu 3) Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalităţii OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. să definească afectivitatea 2. să clasifice procesele afective 3. să numească fiecare emoţie mimată 4. să exemplifice un afect şi o emoţie superioară 5. să descrie un sentiment. STRATEGIA DIDACTICA: METODE : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia dirijată, munca independentă MIJLOACE: planşă, fişă de lucru, manualul, flipchart EVALUARE: formativă pe tot parcursul lecţiei, orală prin întrebări adresate elevilor FORME DE ORGANIZARE: colectiv- dirijat, grup-independent BIBLIOGRAFIE: Lupşa, E., Bratu, Victor., PSIHOLOGIE – manual pentru clasa a X-a, Deva: Editura Corvin.

Upload: cristina-diaconu

Post on 22-Jul-2015

504 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul Naional Bnean-Timioara PROPUNATOR: Diaconu Cristina-Elena DATA: 3.05.2011 CLASA: a X-a SN ARIA CURRICULARA: Om i societate OBIECTUL DE INVATAMANT: Psihologie TEMA LECTIEI: Afectivitatea definire i clasificare TIPUL LECTIEI: Lecie de transmitere si dobandire a cunotiinelor OBIECTIVELE DE REFERINTA: 1) Analizarea profilului propriei personaliti si a personalitii celorlalti; 2) Analiza posibilitilor de dezvoltare personal din perspectiva cunostinelor de psihologie; 3) Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalitii OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. s defineasc afectivitatea 2. s clasifice procesele afective 3. s numeasc fiecare emoie mimat 4. s exemplifice un afect i o emoie superioar 5. s descrie un sentiment. STRATEGIA DIDACTICA: METODE: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia dirijat, munca independent MIJLOACE: plan, fi de lucru, manualul, flipchart EVALUARE: formativ pe tot parcursul leciei, oral prin ntrebri adresate elevilor FORME DE ORGANIZARE: colectiv- dirijat, grup-independent BIBLIOGRAFIE: Lupa, E., Bratu, Victor., PSIHOLOGIE manual pentru clasa a X-a, Deva: Editura Corvin.

SECVENELE LECIEI

TIM P

OB. OP.

CONINUTUL TIINIFIC AL LECIEI I DIRIJAREA NVRII

STRATEGIA DIDACTIC METODE MIJLO ACE FORME DE ORGANIZA RE C G I D

OBERVAII

ORGANIZAREA INVRII

2`

Salut elevii si pregtesc materialul necesar predrii leciei

Conversaia

CAPTAREA ATENIEI

3

Observaia dirijat de Vasile Voiculescu. Elevii vor asculta Conversaia Le captez atenia citindu-le poezia Dor poezia i vor comunica ce le-a transmis textul poetic : Cci dragostea ce m cuprinse, nestrmutat-n veci de veci,/ Ca un talaz de foc npraznic, ca un noian aprins de par,/ Adnc n suflet m frmnt i furtunos zbucnete-afar,/ Clocotitoare, ca o lav, ce-neac munii albi i reci.

D

ENUNAREA SUBIECTULUI I A OBIECTIVELOR DIRIJAREA INVRII I PREZENTAREA NOULUI CONINUT

3`

Anun tema dspre care vom continua s Conversaia vorbim : Afectivitatea definire i clasificare i scriu titlul leciei pe tabl.

D

30` O s postez pe tabl un flipchart ce va conine definiia si clasificarea proceselor afective. Definiie : Procesele psihice care reflect Expunere Conversaie flipchart D