proiect de lectie abilitati
DESCRIPTION
abilitatit rpacticeTRANSCRIPT
Proiect de lecie
Proiect de lecie
Data: 16.12.2014
Clasa: a IV- a AObiectul: Educaie TehnologicPropuntor: Nu Roxana1. Subiectul: Activiti cu materiale obinute prin prelucrare (hrtia - Bradul de Crciun)
Scopul: - Formarea priceperilor i deprinderilor de a confeciona globuri din hrtie prin procedeul de decupare, folosind dezvoltarea creativitii, a simului artistic, a ndemnrii;
Obiective de referinta1.2s combine tehnici i instrumente variate n vederea ndeplinirii unui scop propus
3.1si asume anumite roluri n proiectarea, executarea i evaluarea unui produs
3.2s manifeste iniiativ n relaiile interpersonale, n grupul de lucru n care i desfoar activitatea
Obiective: - s cunoasc materialele cu care lucreaz i ntrebuinarea lor;
- s decupeze dup conturul desenat, folosind simetria;
- s lipeasc corect formele obinute;
- s decoreze i s finiseze lucrrile;
- s participe cu interes la confecionarea lucrrilor, n spiritul muncii n echip;
- s pstreze curenia i ordinea la locul de munc.
Metode i procedee: Conversaia, exerciiul, demonstraia, observaia.Tipul leciei: Formare de priceperi i deprinderi.Mijloace de nvmnt: Diferite podoabe pentru pomul de Crciun, machetele model, hrtie colorat, abloane, foarfece, lipici, brad, CD cu colinde, plane.
Desfurarea activitii
Nr. crt.Etapele lecieiOb. op.Timp
Coninutul instructiv-educativStrategia didacticaEvaluare
Metode i procedeeMijloace de nvatamantForma de organizare
1.
Momentul
organizatoric1 min Pregtirea materialelor necesare elevilor pentru desfurarea activitii i asigurarea climatului favorabil
2.Reactualizarea
cunotinelor
asimilate anteriori captarea atenieiO110
min. Introducerea n activitate se va realiza printr-o scurt reactualizare a cunotinelor
- Cu ce materiale am lucrat pn acum?
- Ce lucrri am realizat?- Din ce am lucrat ngeraii i Mos Crciunul?- Ce tehnic de lucru am folosit?
- Cum se numesc melodiile de fundal?
- Ce bucurii ne aduce acest anotimp?
- Cu ce mpodobim bradul?- Din ce pot fi fcute podoabele?
conversaia
explicaia
Lucrri effectuate anteriorCD cu muzic de srbtorifrontal
Observare direct
4.
Anunarea temei i a
obiectivelor1 min.- Astzi la ora de lucru manual vom confeciona noi podoabe din hrtie. Vom confeciona bradul pe care vom pune o parte din celelalte podoabe.
conversatia--
5.Dirijarea nvriiO2
O315
min.- Prezentarea materialele cu care se lucreaz.
- se explic i se demonstreaz tehnica de lucru pe etape:
- alegerea hrtiei;
- colorarea dup ablon;
- decuparea formelor realizate folosind simetria;
- asamblarea i lipirea lor
- finisarea i decorarea lucrrilor;
Explicatia
Exercitiul
Conversatia
Munca independentLucrare modelPlan didacticFrontal
Individual
6.Fixarea cunotinelorO510
min- se asigur o atmosfer plcut de lucru printr-un fond muzical (colinde);
- se supravegheaz activitatea i se intervine cu observaii unde situaia o cere;
Conversatia
Explicatia
Invatare prin Lucrul individualMachet model FrontalIndividual
Chestionare oral
7.
Obinerea
performanteiO410
min- Se analizeaz i se apreciaz lucrrile. Elevii analizeaz lucrrile proprii i pe cele ale colegilor, comparndu-le cu modelele prezentate de nvtoare, apreciind cele mai bune lucrri;
Converstia
Turul galerieiPost- itFrontal Interevaluare
8.
Asigurarea reteniei i
a transferului3 min Comunicarea urmtoarei teme ce va fi realizat.
Se fac aprecieri generale cu privire la modul de participare al elevilor la or.Conversatia
-Frontal
PAGE 1