proiect de activitate integrala

Upload: muntean-gaby

Post on 04-Apr-2018

337 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

  • 7/30/2019 Proiect de activitate integrala

    1/6

    Proiect de activitate integrat

    NIVELUL I : (grupa mica)

    EDUCATOARE: Draghici Anita

    SUBTEMA: Animale slbatice

    Activiti de nvare :SCOP: Dezvoltarea capacitilor de receptare a mesajelor orale;

    Stimularea interesului pentru lectur;Cultivarea creativitii copiilor,a ateniei voluntare,stimularea

    capacitii de a combina modele noi utiliznd materiale variate,stimulareatrsturilor morale;

    Consolidarea deprinderilor de lucru nsuite.I. ADP: ACVTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA

    NTLNIREA DE DIMINEA: Ce animal mi-ar fi plcut s fiu i dece

    II. ALA 1 : jocuri i activiti alese:

    ART: Animalul ndrgit(colorare pe contur dat)CONSTRUCII: Adposturi pentru animaleJOC DE ROL: De-a veterinarul

    III. ACTIVITATE INTEGRAT: (DLC,DOS) : Mnua-povesteaeducatoarei

    Personajul preferat-asamblare prin lipire

    IV. ALA2 : Joc distractiv:Lupul i oile

    1

  • 7/30/2019 Proiect de activitate integrala

    2/6

    OBIECTIVE DE REFERINTA

    DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE:-s urmreasc linia povetii privind simultan imaginilor;-s demonstreze nelegerea textului;-s povesteasc coerent, fluent i expresiv folosind intonaia i mimica potrivit;

    DOMENIUL OM SI SOCIETATE:-s identifice materialele de lucru;

    -s asambleze elementele componente ce alctuiesc tema propus pentru realizare;-s lipeasc elementele;-s aprecieze lucrrile colegilor;-sa se bucure de reuita,acurateea i aspectul lucrrii;

    TIPUL ACTIVITATII:-consolidare de priceperi i deprinderi

    STRATEGII DIDACTICE:

    METODE SI PROCEDEE: -observarea;-conversaia;-povestirea;-problematizarea;-explicaia;-demonstraia;-exerciiul.

    RESURSE MATERIALE: -plane cu imagini din povestea Mnua;

    -silete reprezentnd animalele din poveste;-suluri;-lipici;-elementele componente ce vor fi lipite;-stimulente.

    2

  • 7/30/2019 Proiect de activitate integrala

    3/6

    SCENARIUL ZILEI

    Intlnirea de dimine are loc la sectorul ARTA unde se va trece la identificareaimaginilor puse la dispoziia copiilor i colorarea lor pe contur. Le explic copiilorsarcinile de lucru de la fiecare sector ,explic ce anume au de fcut iar copii i alegsectorul preferat. La sectorulCONSTRUCTII copiii sunt ndrumai s construiascadposturi pentru animale, la sectorulJOC DE ROLmedical veterinar consult ivindec animalele bolnave.

    Copiii i aleg centrul de interes urmnd apoi s se roteasc la celelalte sectoare.In partea a doua a zilei copiii vor asculta povestea popular Mnua,dup care

    vor realize fiecare din ei animalul preferat prin asamblarea pe suluri a elementelorcomponente.In partea a treia copiii vor juca jocul distractiv Lupul i oileDesfurareapropriu-zis

    DESFASURAREA ACTIVITATII

    EVENIMENTULDIDACTIC

    CONTINUTULSTIINTIFIC

    STRATEGIILEDIDACTICE

    EVALUARE

    1.Organizareaactivitii

    Aerisirea slii degrup,aranjareamaterialelor la centrele deinteres

    2.Captarea ateniei Se realizeaz prinntlnirea de diminea Ceanimal mi-ar plcea s fiui de ce?

    conversaia frontal

    3.Anunarea temei Prezentarea centrelor deinteres:-la centrulArt copiii voridentifica animalele dinfoile de colorat i vorallege pe cel care-i place

    cel mai mult pentru a-lcolora.-la centrulConstrucii,vor avea deconstruit adposturipentru animale;-la centrulJoc derolcopiii vor avea ocazia

    Conversaiaexplicaia

    Observareacomportamentuluicopiilor

    3

  • 7/30/2019 Proiect de activitate integrala

    4/6

    s mearg cu animalulpreferat la doctorulveterinar.

    4.Desfurareapropriu-zis aactivitii

    Se va realize prin povesteaeducatoarei MnuaVoi ncepe activitatea cu oghicitoare.Dup ce au ghicit le voispune c am gsit omnu n drum spregrdini care mi-a povestito ntmplare din viaa ei i-a vrea s le-o spun i lor.Dup crearea unei

    atmosfere de poveste, nceppovestea scond pe rndpersonajele dinplu(oricelul,broscua,)Apoi le voi pune ntrebri:Cum s-a numit povestea?Cine a pierdut mnua?Cine a gsit primulmnua?Cine a mai locuit nmnu?

    Cum se termin povestea?De ce credei c moneaguli-a dat seama c a pierdutmnua?Ce anotimp credei c eran povestea noastr?Cte luni are iarna?Care e prima lun de iarn?Dar a doua?Cu ce ne mbrcm iarna?Vou v place iarna?De

    ce?Stii vreun cntec despreiarn?

    Surpriza

    Povestirea

    Conversaia

    problematizarea

    Frontal,Formativ oral

    4

  • 7/30/2019 Proiect de activitate integrala

    5/6

    5.Tranziie Mersul urilor-imitndmersul urilor copiii se vordeplasa spre masuelepregtite pentru activitatea

    practic

    6.Obtinereaperformanei

    Se va realiza printr-oactivitate practic n cadrulDOS-Personajulpreferat-asamblare prinlipire.Copiii se aaz la msueunde vor descoperi surprizadin mnuile de pe mas,vor identifica materialele

    de lucrui vor recunoatepersonajul pe care l voravea de asamblat i derealizat.Prezint copiilor modelulexecutat i le solicit analizaacestuia. Impreun cucopiii stabilesc modul ncare elementele trebuieasamblate i precizez

    cteva elemente de estetica lucrrii.Explic i demonstrezcopiilor tehnica de lucru,pun accent pe ordinea ncare vor fi lipite elementelelucrrii. Execut cu copiiiexercitii de nclzire amuchilor mici aiminii:nchid -deschidpumnul, cntm la

    pian,ploaia,etc.Copiii vor ncepe lucruindividual, pe fondmuzical(In pdurea cualune).Indrum i ncurajezcopiii,n timp ce acetialucreaz. Ii sprijin acolo

    Surpriza

    Explicaia

    Demonstraia

    Exerciiul

    Prin probpractic,individual

    5

  • 7/30/2019 Proiect de activitate integrala

    6/6

    unde ntmpin dificulti.

    7.Evaluareaperformanei

    Fiecare copil i va analizalucrarea. Dintre criteriile deevaluare copiii vor fi ajutais-l aleag pe cel carevizeaz finalizarealucrrii,dac recunoscpersonajul realizat i locullui n povestea ascultat,dac au lucrat curat ingrijit.Se expun lucrrile copiilor

    conversaia frontal

    8.TranziieJoc cu text icant:Clueii

    jocul

    9.Realizarea feed-back-ului

    Se va realiza prin lipirea peun panou a animluelor nordinea din poveste.

    individual

    10.Incheiereaactivitii

    Fac aprecieri referitoare lacomportamentul copiilor ntimpul activitii ct i a

    modului n care au realizatsarcinile de lucru. Copiiiprimesc stimulente.

    Frontal ,individual

    6