mate 4
DESCRIPTION
cccTRANSCRIPT
PROIECT DE LECIE
PROIECT DE LECIE Propuntor: coala General
Clasa: I C
Data: 4.06.2013Aria curricular: Matematic i tiine
Unitatea de nvare: Numerele naturale de la 0 la 30
Obiectul: Matematic
Subiectul: Numerele naturale de la 0 la 30 (Citire, scriere, formare, comparare, ordonare)
Tipul leciei: Recapitulare
Obiective cadru:O1:Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii
O2:Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate
Obiective de referin:
O1.1 s neleag sistemul poziional de formare a numerelor din zeci i uniti,utiliznd obiecte pentru justificri
O1.2 s scrie, s citeasc i s compare numere naturale de la 0 la 100O4.1 s manifeste disponibilitate i plcere n a utiliza numere Obiective operaionale: -s citeasc i s scrie numere naturale de la 0 la 30; -s numere cresctor i descresctor cu pai dai numerele naturale de la 0 la 30( din 1 n 1, din 2 n 2, din 5 n 5); -s coloreze cifra care reprezint numrul zecilor sau al unitilor; -s completeze ,,vecinii unor numere naturale date ; -s compun/ descompun numere formate din zeci i uniti;
-s ordoneze cresctor / descresctor un ir de numere date;
- Strategii didactice:1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, jocul didactic, observaia, munca independent / n pereche.
2. Mijloace didactice: flori cu numerele naturale de la 0 la 30, fie de lucru, scrisoarea, plan3. Organizarea activitii:
- frontal, individual, n pereche, pe grupe.DESFURAREA LECIEIEtapele
lecieiConinut i strategie didactic
Activitatea cadrului
didacticActivitatea elevilorMetode i procedee
didactice
1.Moment organizatoric2.Captarea ateniei Asigur linitea necesar unei bune desfurri a orei; pregtesc materialul didactic.Citesc elevilor o scrisoare trimis de Alb ca Zpada
Se pregtesc pentru lecie.Elevii ascult cu atenie
-conversaia-conversaia-
3. Anunarea temei i formularea obiectivelor
Anun tema i obiectivele leciei cu ajutorul elevilor:Numerele naturale de la 0 la 30 recapitulareRein tema.-explicaia
4.Recapitularea cunotinelor6.Evaluarea6.Activitatea transdisciplinar7. Asigurarea reteniei i a transferului8.ncheiera activitii Se adreseaz elevilor ntrebri diverse, reactualiznd, astfel, cunotinele acestora n ceea ce privete irul numerelor naturale de la 0 la 30.
-Cer elevilor s lipeasc la tabl jetoane cu numere din:-2 n 2 de la 20 la 30-5 n 5 de la 0 la 30,
-S lipim numerele mai mari dect 25 i mai mici dect 30- s lipim numerele n ordine descresctoare de la 21 la 17LUCRAI INDEPENDENT!
1.Scrie numerele pe care le auzi, apoi subliniaz cifra unitilor.
2.Unete punctele n ordinea cresctoare a numerelor i spune ce ai obinut.
LUCRM MPREUNOrdonai descresctor numerele scrise pe frunzele din copcelul nflorit.
LUCRAI N PERECHE!
Cer elevilor s rezolve o fi de lucru n perechiSe mpart elevilor fie de evaluare n finalul orei le voi cere elevilor s descopere un prieten de-al Albei ca Zpada prin rezolvarea unui puzzle
Tema pentru acasFac aprecieri generale i individuale cu privire la activitatea elevilorElevii sunt ateni i rspund la ntrebri i lipesc la tabl numereleAscult indicaiile.Rezolv fia.ordoneaz descresctor numerele
Elevii ascult cu atenie i rezolv fia
Elevii rezolv cu atenie fiaElevii rezolv puzzle-ul i descoper prietenul Albei ca Zpada
Elevii sunt ateni la ceea ce au de rezolvat ca tem
Elevii ascult cu atenie
-explicaia
conversaiaobserva-jocul didactic
problematizarea
-munca independent
-exerciiul
-exerciiulexplicaiaexerciiul
explicaiajocul didactic
observaia
explicaia
-explicaia
conversaiaconversaia
16
11
10
22
27