dirigentie proiect lectie

3
PROIECT DIDACTIC LA CONSILIERE SI ORIENTARE (DIRIGENŢIE) Clasa: a VII-a B Data: 11.05.2013 Şcoala Gimnazială Mihai Eminescu Piteşti Profesor diriginte: BREBULEŢ AURORA Domeniul educaţional: EDUCAŢIA PENTRU VALORI TEMA: “TELEVIZORUL – PRIETEN SAU DUŞMAN?” SCOPUL LECŢIEI : Conştientizarea, de către elevi, a avantajelor şi dezavantajelor TV OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – Explicarea importanţei TV pentru mass-media şi opinia publică O2 - Prezentarea avantajelor TV O3 – Prezentarea dezavantajelor TV O4 – Alegerea selectivă, conform vârstei, a programelor educative STRATEGII DIDACTICE Resurse umane: elevii clasei VII B Resurse materiale: schema de pe tablă, chestionar, fişe, creta color Resurse de timp: 50 min. Metode didactice: Expozitive: expunerea, explicaţia Activ-participative: conversaţia euristică, dezbaterea, comparaţia, problematizarea, analiza. Bibliografie: Ezechil Elena - „Ghidul dirigintelui” – Ed.paralela 45, Piteşti, 1996. Marinescu Silvia, Dinescu Rodica – „Invitatie la educaţie” – Ed. Carminis, 2007.Piteşti Curs CCD – „Consiliere şi orientare” -2006 DESFĂŞURAREA LECŢIEI 1. MOMENT ORGANIZATORIC - asigurarea ordinii în clasă; prezenţa elevilor - motivarea absenţelor pentru săptămâna precedentă - raportul responsabililor clasei privind: disciplina, serviciul pe clasă. - analizarea evenimentelor recente şi luarea măsurilor - anunţuri privind activitatea şcolară şi extraşcolară 2. CAPTAREA ATENŢIEI - reamintirea temei de dirigenţie de către elevi - notarea pe tablă a titlului şi a obiectivelor vizate

Upload: elena-io

Post on 02-Dec-2015

446 views

Category:

Documents


25 download

TRANSCRIPT

Page 1: DIRIGENTIE proiect lectie

PROIECT DIDACTIC LA CONSILIERE SI ORIENTARE (DIRIGENŢIE)

Clasa: a VII-a BData: 11.05.2013Şcoala Gimnazială Mihai Eminescu PiteştiProfesor diriginte: BREBULEŢ AURORADomeniul educaţional: EDUCAŢIA PENTRU VALORITEMA: “TELEVIZORUL – PRIETEN SAU DUŞMAN?”SCOPUL LECŢIEI : Conştientizarea, de către elevi, a avantajelor şi dezavantajelor TVOBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – Explicarea importanţei TV pentru mass-media şi opinia publicăO2 - Prezentarea avantajelor TV O3 – Prezentarea dezavantajelor TVO4 – Alegerea selectivă, conform vârstei, a programelor educativeSTRATEGII DIDACTICEResurse umane: elevii clasei VII BResurse materiale: schema de pe tablă, chestionar, fişe, creta colorResurse de timp: 50 min.Metode didactice: Expozitive: expunerea, explicaţia Activ-participative: conversaţia euristică, dezbaterea, comparaţia, problematizarea, analiza.Bibliografie: Ezechil Elena - „Ghidul dirigintelui” – Ed.paralela 45, Piteşti, 1996.Marinescu Silvia, Dinescu Rodica – „Invitatie la educaţie” – Ed. Carminis, 2007.Piteşti Curs CCD – „Consiliere şi orientare” -2006

DESFĂŞURAREA LECŢIEI1. MOMENT ORGANIZATORIC

- asigurarea ordinii în clasă; prezenţa elevilor- motivarea absenţelor pentru săptămâna precedentă- raportul responsabililor clasei privind: disciplina, serviciul pe clasă.- analizarea evenimentelor recente şi luarea măsurilor- anunţuri privind activitatea şcolară şi extraşcolară

2. CAPTAREA ATENŢIEI- reamintirea temei de dirigenţie de către elevi- notarea pe tablă a titlului şi a obiectivelor vizate

3. ACTIVITĂŢILE PREGĂTITOARE ABORDĂRII TEMEI- aplicarea unui chestionar privind vizionarea emisiunilor TV- analizarea rezultatelor

4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII- prezentarea rezultatelor chestionarului şi interpretarea acestora împreună cu elevii- prezentarea funcţiilor mass-media/ TV şi a importanţei acestora- analizarea rolului CNA din România; identificarea simbolurilor („bulina”)- enumerarea unor programe TV şi enumerarea criteriilor de selecţie

5. OBŢINEREA PERFORMANŢEI- Prezentarea şi argumentarea avantajelor TV- Prezentarea şi argumentarea dezavantajelor TV- Argumentarea alegerii unor programe educative pe viitor; recomandări

6. ASIGURAREA FEED-BACK-ului- Studiu de caz: analiza unei emisiuni TV din perspectiva efectelor pozitive/negative

Page 2: DIRIGENTIE proiect lectie

- Exemplificarea unui „model de personalitate/comportament” preluat din emisiunile TV- Exprimarea concluziilor

7. EVALUAREA - autoevaluarea individuală / frontală -evaluarea elevilor şi a întregii clase8. ANUNŢAREA URMĂTOAREI TEME LA DIRIGENŢIE (conform planificării)

Schema lecţiei: “ TELEVIZORUL – PRIETEN SAU DUŞMAN? ”

1. FUNCŢIILE TV - Informare/ formare a opiniei publice

- Educare/socializare- Divertisment/ publicitate- Motivaţie/persuasiune2. ROLUL CNA – cenzurarea conform vârstei- necesitatea CAN3. CRITERIILE DE SELECŢIE A EMISIUNILOR TV- atractive/ interesante- educative- distractive- pentru noutăţi (evenimente, informaţii)4. EFECTELE TVEFECTE POZITIVE:- educaţie, informare “live”- oferă modele umane- divertisment- interactivitateEFECTE NEGATIVE- dependenţa, oboseala- sedentarismul, obezitatea, afectarea vederii- promovarea violenţei a non-valorilor- dezinformarea- pasivitatea, lipsa de imaginaţie, scăderea creativităţii5. UTILIZAREA EXCESIVĂ A COMPUTERULUI – efecte, riscuri6. SELECTAREA PROGRAMELOR CU DISCERNĂMÂNT