clasa a via circuite serie si paralel proiect de activitate didactica

3
1 Proiect de activitate didactică Data: 14.05.2012 Clasa: a VI-a Disciplina: Fizica Profesor: Dobrin Ioan Florin Tema lecției: Circuite serie și paralel Unitatea de învățare: Fenomene magnetice și electrice Tipul lecției: mixtă Obiectiv cadru Dezvoltarea capacităților de explorare/investigare a realității și de experimentare, prin folosirea unor instrumente și proceduri proprii fizicii. Obiective operaționale La sfârșitul lecției , elevii vor fi capabili: să recunoască elementele de circuit dintr-o schemă dată; să reprezinte schema unui circuit electric serie/paralel folosind simbolurile învățate; să realizeze un circuit electric serie/paralel după o schemă dată; să precizeze situații practice de legare în serie și paralel a becurilor. Strategii didactice a. metode de învățământ: expunerea conversația euristică observația explicația experimentul descoperirea dirijată sau independentă problematizarea b. mijloace de învățământ: trusa de fizică: baterii, becuri, conductoare de legătură, întrerupătoare fișele de lucru tabla, creta, manualul instalație pom de iarnă c. forme de organizare: grupe de lucru individual d. metode de evaluare: evaluare continuă, pe parcursul derulării activităților verificarea circuitelor și schemelor realizate de elevi.

Upload: pungan-ionut

Post on 01-Dec-2015

459 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

sdf

TRANSCRIPT

Page 1: Clasa a via Circuite Serie Si Paralel Proiect de Activitate Didactica

1

Proiect de activitate didactică Data: 14.05.2012 Clasa: a VI-a Disciplina: Fizica Profesor: Dobrin Ioan Florin Tema lecției: Circuite serie și paralel Unitatea de învățare: Fenomene magnetice și electrice Tipul lecției: mixtă Obiectiv cadru Dezvoltarea capacităților de explorare/investigare a realității și de experimentare, prin folosirea unor instrumente și proceduri proprii fizicii. Obiective operaționale La sfârșitul lecției , elevii vor fi capabili:

să recunoască elementele de circuit dintr-o schemă dată; să reprezinte schema unui circuit electric serie/paralel folosind simbolurile

învățate; să realizeze un circuit electric serie/paralel după o schemă dată; să precizeze situații practice de legare în serie și paralel a becurilor.

Strategii didactice

a. metode de învățământ: expunerea conversația euristică observația explicația experimentul descoperirea dirijată sau independentă problematizarea

b. mijloace de învățământ: trusa de fizică: baterii, becuri, conductoare de legătură, întrerupătoare fișele de lucru tabla, creta, manualul instalație pom de iarnă

c. forme de organizare: grupe de lucru individual

d. metode de evaluare: evaluare continuă, pe parcursul derulării activităților verificarea circuitelor și schemelor realizate de elevi.

Page 2: Clasa a via Circuite Serie Si Paralel Proiect de Activitate Didactica

2

Evenimentul didactic

Conținutul activității Activitatea

profesorului Activitatea elevilor

Captarea atenției (3 min.)

Moment organizatoric Tema lecției

Verifică ordinea în clasă. Notează absențele. Lansează întrebarea: „Cum procedăm când vrem să legăm mai multe becuri la un același generator?”

Se pregătesc pentru lecție. Notează în caiete titlul lecției.

Enunțarea obiectivelor lecției (1 min.)

Obiectivele operaționale Comunică elevilor obiectivele ce vor fi atinse la finalul orei.

Rețin obiectivele.

Reactualizarea unor noțiuni anterioare (5 min.)

Circuitul electric, elemente de circuit Simbolurile elementelor de circuit

Distribuie elevilor materiale: baterii, becuri, conductoare de legătură, întrerupătoare. Distribuie elevilor fișe de lucru. Cere elevilor să definească noțiunea de circuit electric. Solicită elevii să identifice elementele de circuit și simbolurile acestora și să le noteze pe fișa de lucru.

Se grupează pe grupe de lucru. Definesc circuitul electric. Identifică elementele de circuit. Completează fișa de lucru.

Dirijarea învățării și obținerea performanțelor (23 min.)

Definirea grupării serie/paralel Studiul experimental al unui circuit electric simplu Studiul experimental al unei grupări serie de două becuri

Definește gruparea serie/paralel pe baza unei analogii. Solicită realizarea circuitului electric de pe fișa de lucru, cu ajutorul materialelor puse la dispoziție. Ajută elevii să realizeze circuitul. Adresează întrebări cu privire la rolul elementelor de circuit. Solicită prezentarea constatărilor și notarea lor pe fișa de lucru. Solicită desenarea schemei. Solicită realizarea circuitului electric. Solicită scoaterea, pe rând, a câte unui bec din circuit. Solicită prezentarea constatărilor și notarea lor pe fișa de lucru.

Observă, descriu și notează definiția. Desenează în caiete schema circuitului serie/paralel. Realizează un circuit electric simplu, potrivit schemei de pe fișa de lucru. Solicită ajutorul profesorului. Observă și explică funcționarea circuitului. Notează constatările pe fișa de lucru. Desenează schema grupării serie. Realizează circuitul electric. Urmează indicațiile profesorului. Prezintă constatările și le notează pe fișa de lucru.

Page 3: Clasa a via Circuite Serie Si Paralel Proiect de Activitate Didactica

3

Evenimentul didactic

Conținutul activității Activitatea

profesorului Activitatea elevilor

Studiul experimental al unei grupări paralel de două becuri

Solicită desenarea schemei. Solicită realizarea circuitului electric. Solicită scoaterea, pe rând, a câte unui bec din circuit. Solicită prezentarea constatărilor și notarea lor pe fișa de lucru.

Desenează schema grupării serie. Realizează circuitul electric. Urmează indicațiile profesorului. Prezintă constatările și le notează pe fișa de lucru.

Măsurarea performanței (5 min.)

Modurile de legare a trei becuri

Solicită identificarea tuturor modurilor de legare a trei becuri și desenarea schemelor electrice aferente. Verifică schemele desenate de elevi.

Identifică modurile de legare. Desenează în caiet schemele.

Consolidarea noțiunilor prezentate – retenția (5 min.)

Identificarea modului de legare a becurilor pe o schemă dată

Prezintă două scheme electrice. Solicită identificarea și argumentarea modului de legare. Reamintește concluziile.

Desenează schemele. Identifică modul de legare. Explică/argumentează.

Realizarea transferului (5 min.)

Prezentarea de situații de legare a becurilor din viața cotidiană și identificarea modului de legare Argumentarea folosirii legării serie/paralel în diverse situații

Solicită exemple din viața cotidiană în care se întâlnesc legări de becuri serie/paralel. Răspunde întrebărilor elevilor. Prezintă o instalație de pom de iarnă. Solicită prezentarea de avantaje și dezavantaje.

Dau exemple din viața cotidiană. Argumentează unde și de ce folosim legarea serie/paralel. Observă funcționarea instalației de pom de iarnă. Prezintă avantaje și dezavantaje ale grupării serie/paralel.

Dirijarea învățării individuale (3 min.)

Tema pentru acasă: exercițiile x, y, z pag. w –

manual rebus Edison / Volta referat „Istoria becului” /

„Istoria bateriei”

Anunță tema pentru acasă.

Notează tema pentru acasă.

Prof. Dobrin Ioan Florin