prezentare proiect didactic david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix
Post on 16-Apr-2017
21 Views
Preview:
TRANSCRIPT
Proiect de Lecţie: Revoluţiile de la începutul
secolului XIXDavid Borchin, Istorie, Anul III,
19.02.2017
Scopul final al lecţiei
Obiectivele operaţionale
Să definească neoabsolutismul,
liberalism, Problema Orientală, revoluţie
Să compare desfăşurarea
revoluţiei din Italia cu aceea din Ţara.
Să identifice o cauză a revoluţiilor de la începutul secolului
XIX printr-un citat din Proclamaţia de la
Padeş.
Să argumenteze rolul Sfintei Alianţe
în înfrângerea revoluţiilor şi
menţinerea spiritului conservatorist al
epocii.
Strategia didactică Metode şi procedee didactice: - Conversaţia, - Ştiu – Vreau să ştiu – Am învăţat - Prelegerea
Mijloace didactice: - tablă - marker - hartă - fişe de lucru.
Forma de organizare a clasei: - Colectiv - Individual
MetodaMijloacele
Forma de organizare a clasei
Organizarea învăţăriiMonmentele Lecţiei Timpul alocatOrganizarea învăţării 3 minuteReactualizarea vechilor cunoştinţe
4 minute
Captarea atenţiei 2 minuteAnunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite
4 minute
Predarea noului conţinut 17 minuteIntensificarea transferului şi a retenţiei
15 minute
Feedback 3 minuteÎncheierea activităţii 2 minute
Revoluţiile de la începutul secolului XIX
Ştiu – vreau să ştiu – am învăţat Elevii sunt întrebaţi ceea ce
ei ştiu sau au auzit despre lecţia de zi, iar răspunsurile sunt notate pe tablă
Următoarea etapă este aflarea a ceea ce elevii doresc să cunoască şi notarea răspunsurilor pe tablă
Ultima etapă are loc la finalul lecţiei când elevilor li se dau întrebări recapitulative despre Revoluţiile de la începutul secolului XIX.
Contextul epocii Perioada anilor
1820:• După Războaiele
Napoleoniene• După Revoluţia
Franceză• Datorită celor două,
curentele conservatoare şi liberale s-au ciocnit cap în cap pe continentul european
Congresul de la Viena (1814-1815)
Cauzele revoluţiilor de la începutul secolului XIX
Liberalism Dorinţa de reformă Organizaţiile secrete
precum francmasoneria Dorinţa menţinerii
status-quo-ului de către monarhii conservatori ai Sfintei Alianţe (Austria, Rusia şi Prusia, iar mai târziu şi Franţa şi Regatul Unit).
Desfăşurarea revoluţiilor Mişcări liberale de la
periferia continentului european pornesc revoluţii cu scopul de a îi detrona pe vechii monarhi şi de a instaura regimuri liberale.
Primele ţări afectate (în 1820-1823):• Italia (Carbonari)• Spania (Trienio Liberal)• Portugalia• Grecia• Ţara Românească
Contrastul dintre monarhii conservatori şi revoluţionari
Elevilor li se vor da două texte, ambele fragmente din, pe de o parte, Textul de făurire a Sfintei Alianţe, şi un fragment din Proclamaţia de la Padeş. Pe urmă, li se vor da elevilor trei exerciţii pe baza textelor respective
Fişa de lucruA) „În conformitate cu mesajul Sfintei Scripturi, care porunceşte tuturor oamenilor să se considere fraţi, cei trei monarhi contractanţi rămân uniţi prin legăturile unei fraternităţi adevărate şi indisolubile, considerându-se membri ai aceleiaşi patrii, şi-şi vor acorda în toate împrejurările şi în orice loc asistenţă, ajutor şi sprijin.”– Textul de formare a Sfintei Alianţe (1815); (cf. Sorin Oane, Maria Ochescu Istorie Universală Modernă şi Contemporană: Manual pentru clasa a VII-a, Humanitas Educaţional, 2011, p. 27)
B) „Fraților locuitori ai Țării Românești, veri de ce neam veți fi! Nici o pravilă nu oprește pe om a întâmpina răul cu rău! Șarpele când îți iasă înainte, dai cu ciomagul să-l lovești, ca să-ți aperi viața, care mai de multe ori ni se primejduiește din mușcarea lui. Dar pe balaurii care ne înghit de vii, căpeteniile noastre, zic, atât cele bisericești, cât și cele politicești, până când să-i suferim a ne suge sângele din noi? Până când să le fim robi? Veniți dar, fraților, cu toții, cu rău să pierdem pe cei răi, ca să ne fie nouă bine!” – Proclamaţia de la Padeş (1821) (cf. https://ro.wikipedia.org/wiki/Proclama%C8%9Bia_de_la_Pade%C8%99)
1. Menţionaţi pe baza sursei A un aspect referitor la obiectivul Sfintei Alianţe. 2. Identificaţi pe baza sursei B o cauză a Revoluţiei din 1821 în Ţara Românească. 3. Menţionaţi o asemănare între noţiunile istorice subliniate din sursa A şi sursa B.
Singurele Revoulţii care s-au soldat cu succes în 1830
Franţa cu Revoluţia din Iulie care a restaurat dinastia de Orleans care era în favoarea unei monarhii mai constituţionale şi mai liberale.
Belgia unde revoluţionarii belgieni îşi capătă independenţa pe care Marea Britanie o va asigura şi instaurează o monarhie constituţională bazată pe o constituţie liberală.
Încheierea activităţii didactice Se revine asupra
tabelului Ştiu – Vreau să ştiu – Am învăţat şi prin întrebări adresate elevilor se notează în rubrica „am învăţat”.
Se cere feedback şi se dau aprecieri verbale elevilor care au dat răspunsuri corecte şi au fost activi în cadrul lecţiei de zi.
top related