prezentare proiect didactic david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

13
Proiect de Lecţie: Revoluţiile de la începutul secolului XIX David Borchin, Istorie, Anul III, 19.02.2017

Upload: david-borchin

Post on 16-Apr-2017

21 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Proiect de Lecţie: Revoluţiile de la începutul

secolului XIXDavid Borchin, Istorie, Anul III,

19.02.2017

Page 2: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Scopul final al lecţiei

Obiectivele operaţionale

Să definească neoabsolutismul,

liberalism, Problema Orientală, revoluţie

Să compare desfăşurarea

revoluţiei din Italia cu aceea din Ţara.

Să identifice o cauză a revoluţiilor de la începutul secolului

XIX printr-un citat din Proclamaţia de la

Padeş.

Să argumenteze rolul Sfintei Alianţe

în înfrângerea revoluţiilor şi

menţinerea spiritului conservatorist al

epocii.

Page 3: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Strategia didactică Metode şi procedee didactice: - Conversaţia, - Ştiu – Vreau să ştiu – Am învăţat - Prelegerea

Mijloace didactice: - tablă - marker - hartă - fişe de lucru.

Forma de organizare a clasei: - Colectiv - Individual

MetodaMijloacele

Forma de organizare a clasei

Page 4: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Organizarea învăţăriiMonmentele Lecţiei Timpul alocatOrganizarea învăţării 3 minuteReactualizarea vechilor cunoştinţe

4 minute

Captarea atenţiei 2 minuteAnunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite

4 minute

Predarea noului conţinut 17 minuteIntensificarea transferului şi a retenţiei

15 minute

Feedback 3 minuteÎncheierea activităţii 2 minute

Page 5: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Revoluţiile de la începutul secolului XIX

Page 6: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Ştiu – vreau să ştiu – am învăţat Elevii sunt întrebaţi ceea ce

ei ştiu sau au auzit despre lecţia de zi, iar răspunsurile sunt notate pe tablă

Următoarea etapă este aflarea a ceea ce elevii doresc să cunoască şi notarea răspunsurilor pe tablă

Ultima etapă are loc la finalul lecţiei când elevilor li se dau întrebări recapitulative despre Revoluţiile de la începutul secolului XIX.

Page 7: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Contextul epocii Perioada anilor

1820:• După Războaiele

Napoleoniene• După Revoluţia

Franceză• Datorită celor două,

curentele conservatoare şi liberale s-au ciocnit cap în cap pe continentul european

Congresul de la Viena (1814-1815)

Page 8: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Cauzele revoluţiilor de la începutul secolului XIX

Liberalism Dorinţa de reformă Organizaţiile secrete

precum francmasoneria Dorinţa menţinerii

status-quo-ului de către monarhii conservatori ai Sfintei Alianţe (Austria, Rusia şi Prusia, iar mai târziu şi Franţa şi Regatul Unit).

Page 9: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Desfăşurarea revoluţiilor Mişcări liberale de la

periferia continentului european pornesc revoluţii cu scopul de a îi detrona pe vechii monarhi şi de a instaura regimuri liberale.

Primele ţări afectate (în 1820-1823):• Italia (Carbonari)• Spania (Trienio Liberal)• Portugalia• Grecia• Ţara Românească

Page 10: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Contrastul dintre monarhii conservatori şi revoluţionari

Elevilor li se vor da două texte, ambele fragmente din, pe de o parte, Textul de făurire a Sfintei Alianţe, şi un fragment din Proclamaţia de la Padeş. Pe urmă, li se vor da elevilor trei exerciţii pe baza textelor respective

Page 11: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Fişa de lucruA) „În conformitate cu mesajul Sfintei Scripturi, care porunceşte tuturor oamenilor să se considere fraţi, cei trei monarhi contractanţi rămân uniţi prin legăturile unei fraternităţi adevărate şi indisolubile, considerându-se membri ai aceleiaşi patrii, şi-şi vor acorda în toate împrejurările şi în orice loc asistenţă, ajutor şi sprijin.”– Textul de formare a Sfintei Alianţe (1815); (cf. Sorin Oane, Maria Ochescu Istorie Universală Modernă şi Contemporană: Manual pentru clasa a VII-a, Humanitas Educaţional, 2011, p. 27)

B) „Fraților locuitori ai Țării Românești, veri de ce neam veți fi! Nici o pravilă nu oprește pe om a întâmpina răul cu rău! Șarpele când îți iasă înainte, dai cu ciomagul să-l lovești, ca să-ți aperi viața, care mai de multe ori ni se primejduiește din mușcarea lui. Dar pe balaurii care ne înghit de vii, căpeteniile noastre, zic, atât cele bisericești, cât și cele politicești, până când să-i suferim a ne suge sângele din noi? Până când să le fim robi? Veniți dar, fraților, cu toții, cu rău să pierdem pe cei răi, ca să ne fie nouă bine!” – Proclamaţia de la Padeş (1821) (cf. https://ro.wikipedia.org/wiki/Proclama%C8%9Bia_de_la_Pade%C8%99)

1. Menţionaţi pe baza sursei A un aspect referitor la obiectivul Sfintei Alianţe. 2. Identificaţi pe baza sursei B o cauză a Revoluţiei din 1821 în Ţara Românească. 3. Menţionaţi o asemănare între noţiunile istorice subliniate din sursa A şi sursa B.

Page 12: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Singurele Revoulţii care s-au soldat cu succes în 1830

Franţa cu Revoluţia din Iulie care a restaurat dinastia de Orleans care era în favoarea unei monarhii mai constituţionale şi mai liberale.

Belgia unde revoluţionarii belgieni îşi capătă independenţa pe care Marea Britanie o va asigura şi instaurează o monarhie constituţională bazată pe o constituţie liberală.

Page 13: Prezentare proiect didactic   david borchin-revolutiile de la inceputul secolului xix

Încheierea activităţii didactice Se revine asupra

tabelului Ştiu – Vreau să ştiu – Am învăţat şi prin întrebări adresate elevilor se notează în rubrica „am învăţat”.

Se cere feedback şi se dau aprecieri verbale elevilor care au dat răspunsuri corecte şi au fost activi în cadrul lecţiei de zi.