impuscatu antoneta proiect de lectie

Post on 26-Jan-2016

249 Views

Category:

Documents

1 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

proiect de lectie pedagogie

TRANSCRIPT

Şcoala cu clasele I-VIII “Ion Creangă” Com. I.C.Brătianu, Tulcea

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA: 03.12. 2010CLASA: a VII-aPROPUNĂTOR: Prof. Împuscatu AntonetaOBIECTUL : ChimieSUBIECTUL : Ecuaţii chimiceTIPUL : predare- învăţare-evaluare/ formare de priceperi si deprinderiPOZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare “Reacţii chimice”

a) Competente specifice :4.3 Folosirea terminologiei specifice chimiei referitoare la reacţii chinice;3.4 Elaborarea de ipoteze referitoare la produşii de reacţie;2.3 Utilizarea aparaturii şi a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru a studia reacţii chimice;5.3 Evaluarea factorilor de risc rezultaţi în urma aplicării în practică a unor reacţii chimice şi recunoaşterea importanţei acestora.

b) Obiective operaţionale:

să aplice algoritmul de scriere a formulelor chimice să modeleze reacţii chimice prin ecuaţii ale reacţiilor chimice ; să aplice algoritmul de scriere a ecuaţiei in urma unui experiment chimic ; să verifice legea de conservare a masei substanţei; să scrie coeficientii stoechiometrici pentru a respecta legea de conservare a

numărului de atomi.

FORME DE ORGANIZAREa) a conţinuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinarăb) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev; TIPURI, FORME,STRATEGII ŞI INSTRUMENTE

DE EVALUARE :formativă, sumativă, orală şi scrisă, individuală şi în grup, autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului

RESURSE:a) pedagogice (metode şi procedee):

a. brainstormingb. ciorchinelec. anticipaţie şi reflexied. “Ştiu – Vreau să ştiu – Am învăţat”e. Gândiţi – Lucraţi în perechi – Comunicaţif. conversaţia euristica ;g. experimentul ;h. algoritmizare

b) materiale :

stativ cu eprubete; pipete; spatula; substanţe chimice : CuCO3, BaCl2 , CuSO4 , solutii de HCl, AgNO3; sistemul periodic al elementelor, fişe de lucru, cuburi, cartonaşe cu formule, tabla

magnetică; postere, mesaje. c) bibliografice:

lingvistice : manual clasa a VII-a, Ed. Corint, autori – Sanda Fatu, metodice : Gândirea critică- o capacitate esenţială a educaţiei pentru valori, Ed. Şcoala gălăţeană

Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.

Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev; Evaluarea continuă la clasă; Cunoaşterea elevului; Folosirea TIC în procesul de predare-învăţare Recuperarea rămânerii în urmă la limba română; Recuperarea rămânerii în urmă la matematică; Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală; Management instituţional/de proiect

d) temporale: 50 minute

ŢINTA DE PROGRES PROFESIONAL : Creşterea capacităţii cadrelor didactice de a preda într-un mod interactiv şi centrat pe elev şi de a folosi metode care îi stimulează pe elevi să gândească în mod independent asupra problemelor, soluţiilor şi modalităţilor de rezolvare a unor probleme.

D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE(metode, instrumente, indicatori)

de conţinut de timp

forme de organizare

metode şi procedee

mijloace didactice

1. Captarea atenţiei ☺ Se numesc doi elevi care vor solicita autografe de la alţi 7 colegi care:*au aceleaşi preferinţe muzicale cu ale sale;* le place să danseze;* comunică şi colaborează în pauze.

2 min

Frontal

2. Anunţarea obiectivelor

☺ Sunt scrise pe un posterFrontal

Poster

3. Dirijarea invatarii a)Prezentarea conţinutului ce urmează a fi predat, recapitulat, sistematizat şi evaluat b) b) reactualizarea cunoştinţelor prin joc didactic

O.O1

☺ Posterul rămâne în faţa elevilor şi obiectivele sunt comunicate elevilor

* Fiecare grupă formată din 8 elevi va primi câte un cub cu 6 simboluri chimice scrise pe feţele cubului;* Elevii le vor studia, le vor recunoaşte şi vor scrie trei formule chimice compuse

1 min

2 min.

Frontal

n grup

Joc didactic

Caiete

care să cuprindă cel puţin un simbol cunoscut ;* Formulele descoperite sunt scrise pe tabla magnetică* Profesorul solicită elevii să răspundă la întrebarea : « Ce reprezintă formula chimică ?« * Elevii notează pe caiete, apoi se consultă şi colaborează cu colegii şi îşi completează cunoştinţele;*  Se realizează Ciorchinele prin brainstorming

3 min. frontal

« Gândiţi – Lucraţi în perechi - Comunicaţi« 

Brainstorming « ciorchinele »

Tabla magnetică

Poster

c) organizarea pentru activitatea de grup

O.O2

O.O3

O.O5

* Elevii primesc fişele cu tabelul Ş/V/I si sunt solicitaţi să noteze tot ceea ce ştiu despre reacţii chimice* Prima coloana se completează în perechi * Pentru completarea celei de a 2-a coloane sunt ajutaţi de profesor

Cele 2 grupe de câte 8 elevi grupaţi la începutul orei vor avea pe mesele de lucru 8 jetoane, vor alege câte unul pe care sunt scrise simbolurile a 4 metale şi 4 nemetale şi se vor grupa în câte 2 subgrupe a câte 4 elevi care vor efectua practic câte un experiment

În perechi

În grup

« Ganditi – Lucrati in perechi - Comunicati« 

Problematizare

Fişe cu tabel Ş/V/I

Fişă experimentală

Completare fişă experimentală

* Grupele de elevi au în taviţe substanţe chimice pe care le vor combina conform fişelor de lucru şi după indicaţiile profesorului;* vor observa ce se întâmplă în fiecare caz, vor trece observaţiile şi vor completa fişa;* un elev din fiecare grupa va scrie cu ajutorul formulelor de pe cartonaşe ecuaţiile reacţiilor chimice;* profesorul va explica simbolistica, iar elevii vor completa ecuaţiile pe care le-au scris;* ecuaţiile reacţiilor chimice se completează cu coeficienţi stoechiometrici;* se completează a 3-a coloană din tabelul Ş/V/I

Individual, pe caietele de clasă

Frontal

Algoritmizare

Conversaţia

Explicaţia

Algoritmizare

Sarcină de lucru

4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor

O.O3 ☺* profesorul efectueaza reacţia dintre Zn şi HCl

1 min

Experiment demonstrativ

5) Obtinerea performantelor

O.O5 solicită elevii să scrie ecuaţia reacţiei chimice pe caiete

1 min

Individual

6)Asigurarea retenţiei şi transferul O.O4

☺* sunt prezentate pe un poster 2 ecuaţii

de cunoştinţe ale reacţiilor chimice şi elevii specifică reactanţii şi produşii de reacţie

Frontal

7) Încheierea lecţiei ☺ Fişa de autoevaluare

Anexa 1.

F I Ş A D E A T U O E V A L U A R E

1. Am înţeles repede sarcinile de lucru.

1 2 3 4 5

2. Ştiam deja să utilizez instrumentele de laborator din orele precedente.

1 2 3 4 5

3. Am fost atent în timpul experimentului.

1 2 3 4 5

4. Am colaborat cu ceilalţi colegi.

1 2 3 4 5

5. Aş fi putut trage concluzii pe baza observaţiilor făcute de grupul meu.

1 2 3 4 5

Anexa 2 . CUBURI

AlS C Cl O

Ca

H

MgS C Cl O

Na

HLucrare de laborator : Grupa nr. 1

Tema : Ecuaţii ale reacţiilor chimice

Fişa de lucru

Ustensile : eprubete, spatulă, cleşte de lemn, spirtieraSubstanţe folosite: CuCO3

Mod de lucru :

1. Din sticla de reactiv cu eticheta CuCO3 se ia un vârf de spatulă de substanţă şi se pune într-o eprubetă. Eprubeta se încalzeste la foc mic.

Se completează următorul tabel :

Nr. Crt.

Substanţe folosite(caracteristici fizice)

Observaţii Ecuaţia reacţiei chimice

1.

Lucrare de laborator : Grupa nr. 2

Tema : Ecuaţii ale reacţiilor chimice

Fişa de lucru

Ustensile : eprubete, spatula, cleşte de lemn.Substante folosite: substanţa obţinută la grupa 1, HCl

Mod de lucru

1. Peste substanţa neagra obţinută la grupa 1 adaugaţi cu pipeta câteva picături de HCl.

Se completează următorul tabel :

Nr. Crt.

Substanţe folosite(caracteristici fizice)

Observaţii Ecuaţia reacţiei chimice

1.

Lucrare de laborator : Grupa nr. 3

Tema : Ecuaţii ale reacţiilor chimice

Fişa de lucru

Ustensile : eprubete, spatula, cleşte de lemn.Substanţe folosite: BaCl2 , CuSO4

Mod de lucru :1. Cu ajutorul spatulei se ia un vârf de BaCl2 şi se pune într-o eprubetă. Peste substanţa solidă de culoare albă se adauga 10 ml de apă pentru a obţine o

soluţie. În soluţia obţinută se adaugă soluţie de CuSO4 obţinută în acelaşi fel ca prima.

Se completează următorul tabel :

Nr. Crt.

Substanţe folosite(caracteristici fizice)

Observaţii Ecuaţia reacţiei chimice

1.

Lucrare de laborator : Grupa nr. 4

Tema : Ecuaţii ale reacţiilor chimice

Fişa de lucru

Ustensile : eprubete, spatula, cleste de lemn.Substanţe folosite: soluţie de AgNO3 soluţie de HCl,

Mod de lucru :

1. Peste soluţia de reactiv cu eticheta AgNO3 se adaugă câteva picături cu pipeta de soluţie de HCl.

Se completează următorul tabel :

Nr. Crt.

Substanţe folosite(caracteristici fizice)

Observaţii Ecuaţia reacţiei chimice

1.

ATENŢIE !!

Manipularea substanţelor chimice se face cu spatula!Nu se ating şi nu se gustă substanţele chimice!Priviţi cu atenţie aspectul iniţial al substanţelor folosite (aspect, culoare, stare de agregare)!Un singur elev din grupul tău efectuează reacţia chimică, ceilalţi urmăresc fenomenul chimic pentru a face observaţiile necesare completării fişei!Lucraţi în echipă pentru a fi eficienţi!În timpul lucrării de laborator nu părăsiţi masa de lucru!

S U C C E S !!!

IMAGINI ACTIVITATE EXPERIMENTALĂReacţia CuO cu HCl

Reacţia BaCl2 cu CuSO4

Reacţia de descompunere a CuCO3

top related