activitate_didactica_3

4
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Educatoare: CIRLAN FLORENTINA Grupa: Nivel II Domeniul experiential: Ştiinţe Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă? Proiect tematic: Mijloace de transport Subtema: Autoturismul Categoria de activitate: Cunoaşterea mediului Varianta de realizare: Observare Locul desfăşurării: Curtea grădiniţei Durata: 15 minute Obiective operaţionale: O1 - Să numească minim două dintre părţile componente ale automobilului pe baza modelului; O2 - Să descrie adecvat modul de deplasare specific automobilului pornind de la observaţiile făcute; O3 - Să indice corect utilitatea mijloacelor de transport pentru om şi activitatea sa pe baza cunoştinţelor anterioare Strategii didactice: Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia Mijloace de învăţământ: un automobil Forma de organizare: frontal, individual 1

Upload: cirlan

Post on 04-Jan-2016

215 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

activitate didactica

TRANSCRIPT

Page 1: activitate_didactica_3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Educatoare: CIRLAN FLORENTINA

Grupa: Nivel II

Domeniul experiential: Ştiinţe

Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?

Proiect tematic: Mijloace de transport

Subtema: Autoturismul

Categoria de activitate: Cunoaşterea mediului

Varianta de realizare: Observare

Locul desfăşurării: Curtea grădiniţei

Durata: 15 minute

Obiective operaţionale:

O1 - Să numească minim două dintre părţile componente ale automobilului pe baza

modelului;

O2 - Să descrie adecvat modul de deplasare specific automobilului pornind de la observaţiile

făcute;

O3 - Să indice corect utilitatea mijloacelor de transport pentru om şi activitatea sa pe baza

cunoştinţelor anterioare

Strategii didactice:

Metode și procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia

Mijloace de învăţământ: un automobil

Forma de organizare: frontal, individual

1

Page 2: activitate_didactica_3

Demers didactic

Evenimentedidactice

Ob.op. Conţinutul ştiinţific Strategiididactice

1. Captarea atenţiei

Va intra în clasă şoferul unui automobil aflat în curtea grădiniţei care le va spune copiilor că azi vor merge în curtea grădiniţei pentru că li s-a pregătit o surpriză.

ConversaţiaActivitate frontală

2. Enunţarea temei

În prima parte se va crea posibilitatea de a observa liber automobilul. Le voi spune apoi copiilor să pună întrebări şoferului asupra părţilor pe care nu le cunosc şi asupra modului de funcţionare a automobilului.

ConversaţiaObservațiaAutomobilActivitate frontală

3. Dirijarea învăţării

O1

O3

O2

După ce se vor epuiza întrebările se va trece la sistematizarea informaţiilorAnaliza sistematică va avea în vedere gruparea informaţiilor în funcţie de activitatea şi destinaţia fiecărei părţi mai importante a automobilului. Se vor adresa întrebări orientative (ex: La ce serveşte automobilul? Care sunt părţile automobilului datorită cărora el se poate mişca?)Voi face sinteza parţială rezumând informaţiile obţinute de copii, accentuând legătura dintre fiecare parte a automobilului şi rolul pe care îl are.Partea interioară a automobilului va fi analizată cu ajutorul şoferului. Va fi rugat să intre în maşină să facă unele demonstraţii (pornirea automobilului, deplasarea câţiva metri, punerea frânei, oprirea automobilului, închiderea şi deschiderea geamurilor, etc). Se va face apel la copii pentru a verbaliza fiecare acţiune întreprinsă de şofer. Se vor enunţa câteva situaţii de viaţă pe care le întâlneşte şoferul în mod curent.

ObservaţiaConversaţiaExplicaţia

Automobil

DemonstrațiaActivitate frontală

4. Obţinerea performanţei

Joc didactic „Spune mai departe” (se va începe o propoziție care face referire la automobil iar copiii vor completa ceea ce lipsește).

ExplicaţiaConversaţia

Activitate individuală

5. Evaluare În încheiere, copiii vor mulțumi șoferului pentru toate explicațiile date. Se fac aprecieri în ceea ce privește modul în care copiii au fost atenți în cadrul activității.

Activitate frontală

2