activitate matematica proiect

5
PROIECT DIDACTIC GRUPA : mica ,,Fluturasii” DENUMIREA ACTIVAITATII: activitate matematica TEMA:,.Buchetele de flori” TIPUL DE ACTIVITATE: predare FORMA DE REALIZARE: joc didactic SCOPUL ACTIVITATII: -Formarea deprinderii de a constitui grupe de obiecte dupa un criteriu dat ( culoare), formarea reprezentarilor despre culorile obtinute. OBIECTIVE DE REFERINTA: -sa realizeze clasificari de obiecte dupa criteriul culorii; -sa stabileasca relatii intre obiecte si grupuri de obiecte, dupa diferite criterii, realizand comparatii. - sa selecteze obiecte identice, aranjandu-le in perechi si aratand care obiecte sunt la fel; - sa stabileasca apartenenta unui obiect la o clasa. STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, manuirea materialului, surpriza, aplauze, miscarea, problematizarea, metoda ,,Celor patru colturi” , jocul, stimulente . MATERIAL DIDACTIC: o jucarie ursulet, joc de constructie ,, OCTO “, siluete de flori, cutii de patru

Upload: istrateanelia

Post on 17-Dec-2015

12 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

PROIECT DE ACTIVITATE MATEMATICA

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICGRUPA : mica ,,Fluturasii

DENUMIREA ACTIVAITATII: activitate matematica

TEMA:,.Buchetele de flori

TIPUL DE ACTIVITATE: predare

FORMA DE REALIZARE: joc didactic

SCOPUL ACTIVITATII:

-Formarea deprinderii de a constitui grupe de obiecte dupa un criteriu dat ( culoare), formarea reprezentarilor despre culorile obtinute. OBIECTIVE DE REFERINTA: -sa realizeze clasificari de obiecte dupa criteriul culorii;

-sa stabileasca relatii intre obiecte si grupuri de obiecte, dupa diferite criterii, realizand comparatii.

- sa selecteze obiecte identice, aranjandu-le in perechi si aratand care obiecte sunt la fel;

- sa stabileasca apartenenta unui obiect la o clasa.STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, manuirea materialului, surpriza, aplauze, miscarea, problematizarea, metoda ,,Celor patru colturi , jocul, stimulente .

MATERIAL DIDACTIC: o jucarie ursulet, joc de constructie ,, OCTO , siluete de flori, cutii de patru culori asezate pe o masuta, fanioane sub forme de flori de patru culori (rosii ,galbene, albastre, albe) , stimulente. BIBLIOGRAFIE:

,,Programa aactivitatilor instructiv-educative in gradinita de copii- editia a-II-a revizuita si adaugita-2005

,,Jocuri didactice pentru activitatile matematice din gradinita- culegere-editura Aramis

,,Metode interactive de grup- Ghid metodic editura Arves-DURATA: 15- 20

Nr.

crt.Evenimentul didactic

Continutul stiintificStrategii didactice Evaluarea

(instrumente si

indicatori)

1.Moment organizatoricAerisirea salii de grupa , intrarea ordonata a copiilor si asezarea lor pe scaunelele dispuse in semicerc.

2.Captarea atentieiIn clasa va veni un ursulet de jucarie,,Martinel care este foarte suparat ca nu stie sa aleaga un buchet de flori pentru ziua surorii lui. De aceea ii roaga pe copiii din grupa sa-l ajute.conversatiaUrsulet-jucarie

3.Anuntarea temei si a obiectivelorLe voi spune copiilor ca ursuletul a venit exact unde trebuia, pentru ca azi noi vom face un joc care se numeste

,,Buchetele de flori si ca in cadrul aceastui joc noi vom invata sa formam grupe de flori care au aceeasi culoare.Conversatia

Explicatia

4. Dirijarea invatariiUrmeaza explicarea jocului , enun-

-tand sarcinile ce le au de rezolvat si regulile lui.Pe masuta din fata lor, copiii vor vedea ca sunt patru cutii de patru culori - le voi cere sa le denumeasca

Ei vor merge in gradina de flori ( ase- -zate pe covor in fata lor), iar copilul care va fi chemat de ursulet., va culege o floare si o va aseza in ladita care are aceeasi culoare cu a florii. Copilul, care au lucrat correct, va fi aplaudat de ursulet si de colegi.

Dupa ce au primit explicatiile necesare desfasurarii jocului urmeaza jocul de proba.

Se trece apoi la desfasurarea propriu-zisa a jocului.La sfarsitul jocului, dupa ce au fost ,,culese toate florile si au fost puse in cutiile corespunzatoare, ursuletul le multumeste ca l-a invatat cum sa formeze buchete de flori dupa culoare si vrea sa le arate copiiilor ce a invatat.Il voi ajuta rasturnand cateva flori din fiecare cutie, cerandu-i sa le aseze el in cutiile potrivite.Intentionat, voi strecura si cate o floare de alta culoare.Le voi cere copiilor sa vada daca ursuletul a lucrat corect, si sa motiveze daca a lucrat bine sau nu.Ursuletul le va spune ca el a vrut sa se convinga ca ei stiu sa formeze grupe de obiecte dupa culoare si de aceea a strecurat in cutii si flori de alte culori. Ii va aprecia pe copii si le va spune ca el s-a simtit foarte bine si ca i-a placut cum s-au jucat, de aceea nu pleaca si vrea sa se mai joace cu ei.Explicatia.Demonstra-

-tia

Jocul

Miscarea

Aplauze

Problemati-

-zarea

Ursulet

cele patru cutii, floricele din jocul

aprecieri verbale

5.Obtinerea performantei Se trece la o alta varianta de joc in care se aplica metoda interactiva de grup ,,Cele patru colturiLe voi explica cum ne vom juca. Fiecare copil va alege cate o floare de culoarea care o prefera.In sala de grupa vor fi asezate in patru colturi fanioane cu flori de patru culori.La semnalul ursuletului copiii se vor grupa la coltul culorii florii sale.Ursuletul le va cere sa motiveze alegerea.

Dupa 2-3 jocuri , copiii vor face schimb de flori, le va cere din nou sa se grupeze, motivand apoi alegerea.

O ultima varianta va fi schimbarea colturilor, dupa care copiii se vor grupa din nou alegandu-si coltul de culoarea florii sale.ExplicatieDemonstra-

-tia.

JoculMiscare

Problemati-

-zareaFanioane Jetoane flori

Metoda ,,Celor patru colturi

Aprecieri verbale

6.Incheirea activitatiiUrsuletul le va multumi copiilor pentru ce l-au invatat, promitandu-le ca va merge si la alte gradinite sa desfasoare acest joc si cu alti copii.Se va face fixarea activitatii si aprecieri asupra participarii si comportarii copiilor la activitate

Copiii vor primi stimulente flori de culorile preferate de ei.ConversatiaExplicatia Aprecieri verbale

Stimulente