95188206 proiect de lectie consiliere si orient are clasa a vi a
TRANSCRIPT
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”
© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar”
PROIECT DE LECŢIE
Data:14.01.2011
Unitatea şcolară: Şcoala cu clasele I-VIII Unirea
Clasa: a VI-a
Profesor: Ivan Doinita
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Consiliere şi orientare
Unitatea de învăţare: Autocunoaştere şi dezvoltare personală
Conţinutul învăţării: Imaginea de sine
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe
Competenţe specifice/Obiective de referinţă:
OBIECTIVUL CADRU:Dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de
sine
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine
Obiective operaţionale: Cognitive:
-Să-şi obiectiveze părerea despre sine
-Să-şi identifice punctele tari şi punctele slabe ale propriei persoane
-Să -şi dezvolte abilităţile de autocunoaştere şi intercunoaştere
- Să identifice caracteristicile copiilor cu stimă de sine pozitivă, respectiv scăzută
-Să recunoască experienţe care dezvoltă o imagine de sine pozitivă,respectiv negativă
-Să prezinte implicaţiile stimei de sine negative
-Să descopere modalităţi de dezvoltare a respectului de sine
Afectiv – atitudinale:
- Optimizarea încrederii în sine;
- Să aibă o atitudine participativă în dialogul cu clasa şi dirigintele
Psihomotorii:
- colaborarea cu colegii în vederea soluţionării diverselor sarcini didactice
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”
© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar”
Strategia didactică:
Resurse procedurale: - Conversaţia, explicaţia, descoperirea dirijată, demonstraţia, problematizarea, jocul didactic,
metoda ciorchinelui, brainstorming-ul, chestionarul
Resurse materiale:
Fişe de lucru, desene, chestionare,colaje,ilustraţii, afişe,prezentare Power Point
1. Forme de organizare:
- Frontal,pe grupe
Forma de evaluare: - Observarea sistematică a comportamentului elevilor
- Analizarea modului de lucru şi a răspunsurilor
Durata: 50 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă
Bibliografie:
2. Daniela Sălăgean; Silvia Ţinică; Dorin Pintilie Ed.EuroDidact-2004
3. CONSULTAŢII PENTRU ACTIVITATEA EDUCATIVĂ-Editura Eurobit-1996
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”
© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar”
TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaţii
1.Moment organizatoric/Pregătirea clasei pentru activitate (durata)
- Se stabileşte prezenţa elevilor
- Verifică existenţa resurselor materiale
- Răspund la
întrebări.
- Prezintă aspectele de disciplină şcolară
-
2. Verificarea temei (durata)
Verifică modul cum elevii au
realizat tema - 2 min
Prezintă şi justifică
modul de rezolvare
-
3.Reactualizarea cunoştinţelor (durata)
Adresează întebări frontal şi
individual privitor la temele studiate
anterior şi care au legătură directă cu
lecţia de zi – 7 min
Răspund şi pun
întrebări legate de
subiect
-
4. Captarea atenţiei/Discuţie introductivă (pregătitoare) (durata)
Se stabilesc câteva reguli de
comunicare pentru această ora dar
şi pentru situaţiile de grup:
Fiecare părere trebuie ascultată Nimeni nu este întrerupt Toate întrebările au rostul lor Nimeni nu este criticat Fiecare are dreptul să fie ascultat Nimeni nu râde de colegul lui
Îşi reamintesc
regulile
-
5. Anunţarea conţinutului şi a obiectivelor (durata)
-Cere elevilor să prezinte tema
şi ajutată de elevi prezintă planul
lecţiei
Elevii notează tema şi planul lecţiei în caiete
-
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”
© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar”
PLANUL LECŢIEI
1.Ce este imaginea de sine ?
2. Stima de sine
3. Copiii cu o stimă de sine pozitivă
4.Copiii cu o stimă de sine scăzută
5. Experienţe care dezvoltă o
imagine de sine pozitivă
6. Experienţe care dezvoltă o
imagine de sine negativă
7.Modalităţi de manifestare a
imaginii de sine negative
8. Modalităţi de dezvoltare a respectului de sine .
6. Dirijarea învăţării (durata)
-Dirigintele explică elevilor ce
reprezintă imaginea de
sine,respectiv stima de sine şi
distribuie elevilor un cerc din carton
ce cuprinde”Cercurile sinelui”,apoi îl
explică
-Drept recompensă pentru
răspunsuri primesc un colaj realizat
de diriginte ,cu autoportretele lor
realizate într-o oră anterioară la
desen
-Elevii răspund la întrebările puse şi conştientizează diferenţa dintre imagine şi stimă. -Lipesc „cercul” în caiete -desenează conturul mâinii drepte şi scriu pe fiecare deget cerinţa.
-
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”
© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar”
-Se distribuie elevilor o fişă
„Cunoaşte-te pe tine însuţi”
-Li se cere să –şi facă conturul mâinii
şi să scrie pe fiecare deget cerinţa
din fişă
-Vor lipi fiecare mână lângă
„stâpânul ei” pe colaj
Elevii sunt împărţiţi în patru grupe şi
aleg un plic cu sarcinile de lucru
Grupa A : Li se cere să descopere
caracteristicile copiilor cu o stimă
de sine pozitivă alegând cartonaşele
corespunzătoare din plicul A
Grupa B. Li se cere să descopere
caracteristicile copiilor cu o stimă
de sine scăzută
Grupa C. Identifică experienţe ce
dezvoltă o imagine de sine pozitivă,
alegând cartonaşele din plicul primit
Grupa D. Identifică experienţe ce
dezvoltă o imagine de sine negativă
-Dirigintele enumeră modalităţile de
manifestare a imaginii de sine
negative şi implicaţiile acestora
-Elevii fiecărei grupe discută despre modul de colaborare -Stabilesc colegul care îi va reprezenta -Caută cartonaşele de care au nevoie pentru sarcina respectivă -Lipesc pe un carton mare sub diferite forme,realizând un colaj - După expirarea timpului de lucru fiecare grupă prezintă prin purtătorul de cuvânt realizările lor -Discutând cu ceilalţi colegi şi dirigintele descoperă caracteristicile copiilor cu o stimă pozitivă respectiv negativă,dar şi experinţele ce dezvoltă o imagine pozitivă sau negativă -Elevii motivează alegerile făcute
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”
© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar”
-Dirigintele roagă elevii să se
autoaprecieze pe baza fişei şi
chestionarului ce fel de stimă au.
Dirigintele prezintă un material
PowerPoint ce sintetizează
dorinţele elevilor prezentate
într-o fişă”Dacă aş fi...........”
-Se descoperă prin discuţii
modalităţi de creştere a respectului
de sine.
7. Asigurarea feed-backului (durata)
-Li se cere elevilor să completeze o
fişă în care vor preciza ce le-a plăcut
în lecţie
∙ Exemplifică şi argumentează
-
8. Tema pentru acasă/Explicaţii pentru continuarea activităţii acasă (durata)
Dirigintele cere elevilor să afle din
tematică titlul următoarei lecţii
∙ Notează tema. -
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”
© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar”
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”
© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar”
Fişă de lucru
CUNOAŞTE-TE PE TINE ÎNSUŢI
În mijloc desenează mâna şi scrie pe fiecare deget :
Una dintre calităţile mele este :
Ce spun alţii Un lucru pe care
despre tine îl fac eu cel mai bine
Un lucru pe care vrei să-l
schimbi la tine
Un lucru de care
sunt mândru
Materialele folosite în cadrul lecţiei
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”
© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar”
Imaginea de sine este modul în care o persoană îşi percepe propriile caracteristici fizice, cognitive, emoţionale, sociale şi spirituale.
In limbaj curent, imaginea de sine este părerea pe care o avem despre noi, despre "cine suntem noi" şi "ce putem face ".
Stima de sine reprezintă dimensiunea evaluativă a imaginii de sine şi se referă la modul în care ne considerăm ca persoane în raport cu propriile aşteptări şi cu ceilaiţi (de exemplu, mai buni sau mai puţin buni)
Componentele stimei de sine
Să te simţi important Să te simţi iubit Să ai simţul puterii Să ai încredere în tine Să te simţi matur Să te simţi respectat Să cunoşti şi să trăieşti după anumite valori Să te simţi unic Să te simţi plin de succes Să te simţi acceptat Să te justifici Să-ţi menţii integritatea Să controlezi stresul eficient Să îndrăzneşti să rişti Să fii disciplinat Să ai scopuri bine definite Să controlezi conflictele Să accepţi responsabilităţile şi provocările Să te simţi capabil să-i influenţezi pe alţii Să simţi că ai controlul asupra vieţii cuiva Să ai o imagine corporală pozitivă Să fii capabil să accepţi laudele şi criticile Să ai o sferă largă de emoţii Să poţi acţiona independent şi interdependent Să te simţi mândru
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”
© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera
de succes in invatamantul preuniversitar”
Să fii capabil să dai şi să primeşti Să te simţi util Să te simţi legat de cei din jur
Să te simţi competent în luarea deciziilor Să tratezi eficient cu colegii/ autorităţile Să te simţi în siguranţă Să ştii că e uman să greşeşti Să ştii că se poate avea încredere în tine
MATERIAL REALIZAT DE: prof.__IVAN DOINITA_________ - profesor debutant FORCAD