8 proiect de tehnologie didactica

7

Click here to load reader

Upload: cirlan

Post on 03-Dec-2015

220 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

tehnologie didactica

TRANSCRIPT

Page 1: 8 Proiect de Tehnologie Didactica

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:CIRLAN FLORENTINAGRUPA: mare

TEMA: Când, cum şi de ce se întâmplă? Primăvara

SUBTEMA: „ În lumea insectelor”

DOMENIUL EXPERIENŢIAL:|Cunoasterea mediului

MIJLOC DE REALIZARE: observare

SUBIECTUL: „Albina”

SCOPUL ACTIVITĂŢII: - educarea capacităţii de a observa şi descrie

caracteristici ale lumii vii

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

- să enumere/denumească părţile componente ale unei insecte;

- să enumere caracteristicile părţilor corpului albinei ( culoare,

formă,mărime,etc.)

- să colaboreze cu coechipierii pentru realizarea sarcinilor;

- să răspundă corect la întrebările adresate.

STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee: observarea, descrierea, conversaţia, Cubul,

lucrul în echipă.

2. Mijloace didactice: imagini cu albine, imgini cu familii de albine,

miere de albine, cubul, albină din insectar din mărime naturală

3. Forma de organizare a activităţii: frontal şi pe grupuri mici.

Page 2: 8 Proiect de Tehnologie Didactica

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE

ACTIVITĂ-

ŢII

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEG

II

DID.

EVA-

LUARE

1.Moment

organizatoric

2.Captarea

atenţiei

3.introducere

a în activitate

4.Anunţarea

temei şi a ob.

5.Dirijarea

învăţării

a)Organiza-

rea pe

grupuri

b)Comunica-

rea sarcinii

didactice

- amenajarea sălii de grupă

- se intonează cântecul „Albiniţa”

- se prezintă copiilor imagini cu mai

multe insecte , iar copiii vor trebui să

recunoască albina

- Astăzi vom observa împreună albina

şi vom încerca să aflăm cât mai multe

despre ea.

Se împarte efectivul de copii în 6

grupuri folosind o numărătoare. Fiecare

grup îşi alege un lider care va da cu

zarul ( cubul).

Fiecare grup va trebui să analizeze

tema „albina” , din perspectiva cerinţei

ce corespunde cifrei de pe una din

feţele cubului.Astfel cifra 1: descrie ,

copiii având sarcina să spună forma,

culoarea,mărimea insectei,mod de

viaţă,etc.Cifra 2: compară, asemănări

şi deosebiri faţă de alte insecte; cifra 3:

asociază, la ce te gândeşti când vezi o

Instruc-taj

verbal

Observarea

frontal

Conversaţia

Metoda

Cubul”

Conversaţia

Răspund

prin

deducţie

Page 3: 8 Proiect de Tehnologie Didactica

c)Activitatea

în grupuri

albină, ce simţi? Cifra 4: analizează ,

caracteristicile observate la albină,

părţile sale componente; cifra 5: aplică,

ce foloase avem de la albină, cum ne

ajută?; cifra 6 : argumentează pro sau

contra în ceea ce priveşte importanţa

albinelor pentru om cu argumente.

- asigurându-mă că toţi copiii au înţeles

sarcinile trasate , am acordat timp

pentru rezolvarea acestora.

Liderii fiecărei echipe au prezentat

rezultatul muncii lor:

1.Albina are culoarea negru cu

galben,este de mărimea unui bob de

fasole,trăieşte în grupuri conduse de o

regină mai mare decât celelalte albine.

2. Se aseamănă cu muştele,viespii

pentru că au aripile transparente, 6

picioare , dar se deosebesc ca mărime,

etc.

3.Se poate asocia cu un om harnic care-

şi adună hrana,etc.

4.Albina are un cap,trunchi, 6 picioare,

două aripi transparente,ac pentru

apărare în partea din spate.corpul parcă

este acoperit cu puf.

5.Albina culege polenul din flori, îl

Explicaţia

Lucrul în

echipă

Analiza

răspunsurilo

r

Orală pe

grupuri

Comunica

rea ideilor

de către

Page 4: 8 Proiect de Tehnologie Didactica

6.Obţinerea

performanţel

or şi realiza-

rea feed-

back-ului

7.Încheierea

activităţii

depune în stup în faguri transformându-

l în miere. Mierea este foarte sănătoasă,

la fel şi propolisul.de asemenea albina

este utilă pentru că polenizează florile

florile pentru a face fructe. Din ceara

de la faguri se fac lumânări.

6.Mierea de la albine ne ajută să fim

sănătoşi.Oamenii pot obţine bani din

vânzarea mierii de albine şi a fagurilor

de ceară.fără albine nu ar mai fi atâtea

fructe, de aceea este bine să îngrijim

stupurile de albine.

- se evidenţiază cele mai interesante

expuneri

-copiii vor primi fişe pe grupe cu

diferite sarcini pentru fiecare grupă

- aprecierea comportamentelor şi a

modului de realizare a sarcinilor de

lucru.

conversaţia

lideri

Analiza

lucrărilor