3educatoare
DESCRIPTION
ascvrTRANSCRIPT
Educatoare: Cebotari Ana
Data: 9.12.2014 Grupa mare Proiect didactic
Educatoare:Categorii de activiti pe domenii expereniale: Domeniul tiin (Activitate matematic)
Tema: Numrul i cifra 7
Tipul activitii: consolidare i sistematizare a cunotinelor
Mijloc de realizare: Joc didactic
Subiectul: Cine are cu unul mai mult ca mine
Obiective cadru:
Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numerele i cifrele;
Recapitularea, sistematizarea, consolidarea capacitii de a raporta corect numrul la cantitate i invers; de a efectua operaii de adunare i scdere cu una si dou uniti, exersnd atenia voluntar, dezvoltnd spiritul de observaie si educnd rapiditatea i flexibilitatea gndirii.
Obiective de referin:
S numere cresctor i descresctor 1 10;
S- i mbogeasc experiena senzorial, ca baz a cunotinelor matematic referitoare la clasificarea i constituirea de mulimi pe baza unor nsuiri;
Obiective operaionale: 1.s numere cresctor i descresctor de la 1 la 7; 2. s stabileasc vecinii numrului i cifrei 7; 3. s gseasc cifra i numrul lips din ir, reaeznd-o la locul ei; 4. s rezolve exerciii de adunare cu 1 2 uniti n limita 1 10; 5. s respecte regulile jocului; 6. s participe cu interes la activitate;Metode i procedee:
conversaia; - demonstraia; - algoritmizarea; explicaia; - problematizarea; exerciiul; - expunerea; Mijloace de realizare: Jetoane cu numerele i cifrele 1- 7, jetoane reprezentnd legume, coulee, tabl magnetic, cifre magnetice;
Elemente de joc: mnuirea materialelor, ntrecerea, aplauze, recompens;Bibliografie:
Aplicarea Noului Curriculum pentru educaie timpurie o provocare, Ed. Diana, 2008, MECI;
www.didactic.ro Durata: 30 35 min.
Desfurarea activitii
Momentele activitiiOb.
op.Coninutul instructiv - educativMetode i procedeeEvaluarea
I. Moment organizatoric- aerisirea slii de clas;-aezarea mobilierului;
- pregtirea materialului didactic;
- controlul inutei;
II. Captarea ateniei
Voi ruga unul dintre copii s recite o poezie.
Numrtoarea
de T. ConstantinescuO alun, dou, trei,
Veveri, tu nu vrei?
- Ba vreau patru, cinci si sase
C alunele-s gustoase.
- i dau sapte, opt si nou,
Dac-o s ne spui si nou
Cnd a s ajung-ncoace
Iarna cu zece cojoace! Apoi voi citi cea de-a doua parte a poeziei cu glas tare:
Veveria socoti:
- Parc nou zile or fi,
Parc opt, ba sapte-mi pare...
Spune-mi vnt, tu nu stii oare?
Vntul s-a zburlit: ,,Ba da!
Sase, cinci, asa vuia
- Si-ai s-auzi prin fagi, prin tei
Ct spui patru, ct spui trei,
Ct spui dou, ct spui una,
Viscolind pe-aici furtuna.Conversaia
ConversaiaVoi observa comporta-mentul copiilor pe durata ntregii activiti
III.Anunarea temei i a obiectivelorLa u musafirii au stat
Si pe loc ei au aflat
C nu v-ntrece nimeni
La numrat.
Oare e adevrat?Conversaia
Noi astzi la activitatea de matematic ne vom juca mpreun un jocule, care se numete Cine are cu unul mai mult. Vom consolida asftel numrul i cifra apte.Conversaia
IV. Reactualizarea cunotinelor
12
3 Numr descresctor.
i voi ruga i pe ei s numere cresctor i descresctor n limita 1- 10;
Numr de la la.
Numr din 2 n 2 ncepnd cu numrul 2 pn la 10;
Numr din 2 n 2 ncepnd cu 1 pn la 9;
Completeaz cu cifrele care lipsesc;
Spune care sunt vecinii numerelor 3, 6, 7;Ce cifr art?Exerciiul
Problema-
tizareaExerciiul
V. Dirijarea consolidrii i sistematizrii cunotinelor
VI. Asigurarea conexiunii inverse
5
4
Voi repeta numele jocului: Cine are cu unul mai mult
Voi prezenta sarcina jocului:
Fiecare copil va fi atent la jetonul prezentat de educatoare; va veni n fa copilul care are jetonul cu un numr mai mare dect cel prezentat n fa;
n continuare copilul venit n fa alege un alt jeton pe care l arat copiilor ntrebnd: Cine are cu un numr mai mare
La dou intervenii corecte primete o bulinu;
Explicarea regulilor jocului:
- ascultarea cu atenie a sarcinii formulate de educatoare;
- dac cineva a greit i vrem s-l corectm, ridicm mna i ateptm s fim numii de educatoare;
- Mnuim cu grij materialele pentru a nu le deteriora;Vom efectua un joc de prob pentru o mai bun nelegere a sarcinilor jocului i se vor mai repeta nc odat regulile de joc.
Realizarea propriu-zis a jocului:
- Voi arta un jeton cu cifra 6; copilul care ridic primul jetonul cu cifra 7 vine n fa;
- Copilul care este n fa alege i prezint copiilor un jeton cu cifra 5 (de ex.). Cel care arat jetonul cu nr 6 venind n fa etc.
Complicarea jocului:
Vor primi coulee i vor numra jetoanele;
Voi arta un jeton cu cifra 7, iar ei vor trebui s obin acelai numr de elemente (s mai adauge sau s mai ia); primii cinci copii care reuesc s obin un numr de 7 elemente n co i s explice cum au procedat vor fi premiai;Explicaia
ExpunereaExplicaia
Conversaia
Demonstraia
Exerciiul
Problema-
tizarea
Algoritmi-zarea
VII. ncheierea activitiiVoi face aprecieri generale i individuale mprind stimulente.Voi face aprecieri verbale cu privire la: participarea copiilor la activitate;
rezolvarea sarcinilor jocului; folosirea limbajului adecvat activitii matematice; inuta corporal; Conversaia