2psihologie

17

Click here to load reader

Upload: elena-nedelcu

Post on 01-Jul-2015

135 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 2psihologie

UNITATEA ŞCOLARĂ: GRUP ŞCOLAR DE ARTE ŞI MESERII „ ION MINCU” DEVADISCIPLINA: PSIHOLOGIECLASA: X ALECŢIA: Senzaţia – Percepţia - ReprezentareaDURATA: 2 OREPROPUNĂTOR: PROF . BOTICI IRINA

PROIECT DE LECŢIERELAŢIA DINTRE LECŢIE ŞI UNITATEA DE ÎNVĂŢARE SE REALIZEAZĂ PRIN RAPORTAREA LA COMPETENŢELE SPECIFICE PRECIZATE LA NIVELUL PROIECTULUI UNITĂŢII

DE ÎNVĂŢARE

DATA: S 16 – 8- 12 . I . 2007

Competenţe specifice

Obiective operaţionale

Secvenţe de conţinut Strategie didacticăMetode Forme de

activitateForme de evaluare

Secvenţe temporale

Mijloace didactice/bibliografie

Identificarea legăturilor între proceselor psihice şi a corelaţiei acestora cu diferitele etape ale dezvoltării personalităţii

Utilizarea unor instrumente specifice psihologiei pentru caracterizarea personalităţii.

Să se definească senzaţia – percepţia – reprezentarea folosind tehnica florii de nufăr.

Să se descopere corelaţiile între procesle psihice.

1. Senzaţia – proces elementar cognitiv

- imagine primară(apare sub acţiunea stimului asupra analizatorilor)

- imagine separată ( fiecare analizator ne oferă un anumit tip de senzaţie

2- Percepţia – proces cognitiv senzorial ( se constituie pe baza senzaţie dar nu se reduce la acestea) - imagine primară( apare sub acţiunea directă a obiectului asupra organului de simţ)- imagine unitară ( caracter obiectual oferind totalitatea însuşirilor unui obiect)- imagine bogată în conţinut

Tehnica florii de nufăr – deducerea de conexiuni între idei, concepte privind definirea senzaţiei – percepţiei – reprezentării.La nivel de grup.

Aplicarea testului Lucher,varianta scurtă, a testului arborelui şi vizualizarea unui obiect – determinându-se asemănările şi deosebirile dintre senzaţii – percepţii – reprezentării.

Descrierea şi definirea proceselor senzaţia – percepţia – reprezentarea

Prezentarea asemănărilor şi deosebirilor între procesele senzaţie – percepţie – reprezentare prin aplicarea testelor Lucher, arborelui.

Probă orală

Probă scrisă

20minute

30 minute

Fişe de lucru nr.1Manual de psihologie

Ed. CorvinPsiholigie – Sinteze ,

aplicaţii teste. Ed. Corvin.

Tesul Arborelui KOKH – STORE

Laborator Bucureşti

Page 2: 2psihologie

Aplicarea unor instrumente de investigare psihologică şi prelucrarea datelor obţinute.

Explicarea unor procese psihice utilizând diferite modele teoretice .

Compararea caracteristicilor de personalitate din perspectiva unor modele teoretice.

Aplicarea unor instrumente de investigare psihologică şi prelucrarea datelor obţinute.

Să se descopere legiile senzaţiei- percepţiei .

Să se identifice calităţile reprezentării.

Să se realizeze portofoliul caracteristicile de personalitate ce rezultă din testul arborelui şi testul lucher.

- iamgine intuitiv figurativă3. Reprezentarea – Imagine secundară nu presupune acţiunea directă a stimului asupra analizatorilor- imagine complexă unitară, schematică,- poate fi modificată voluntar.După ce legi funcţionează senzaţia, percepţia,

Legile senzaţiei.

Legile percepţiei

Calităţile reprezentării

Legături şi distincţii ale senzaţiei – percepţiei – reprezentării în cunoaştere şi activitate.

Realizare portofoliu.

- Metoda ciorhinelui la legile senzaţiei

- Metoda demonstrativa la legile percepţiei prin încadrarea unui obiect perceptiv în câmpul percepţiei.

- Învăţarea prin cooperare – descoperirea calităţilor reprezentării

Descoperirea legăturilor senzaţiei – percepţiei – reprezentării în cunoaştere şi activitate.

Determinarea funcţionării proceselor senzaţie – percepţie – reprezentare prin intermediul legilor corespondente.

Evaluarea personalităţii colegului de bancă în urma testelor Lucher şi Koch- Stor

Proba scrisă

Proba practică

Probă practică

Probă scrisă- portofoliuPrezentare criterii.

15 minute

15 minute

15 minute

5 minute

Fişe de lucru nr.2Manual de psihologie

Ed. CorvinPsiholigie – Sinteze ,

aplicaţii teste. Ed. Corvin.

Tesul Arborelui KOKH – STORE

Laborator Bucureşti

Fişa 3.Criterii

de evaluare portofoliu.

Corectitudinea interpretării testului ( aplicarea testului Lucher şi testul arborelui colegului de bancă în anexe) ….3pRelaţia personalitate senzaţie- percepţie – reprezentare raportate la rezultatele testelor…. 5pRolul Percepţiei şi reprezentării în activitatea de cunoaştere şi învăţare…2 p

Page 3: 2psihologie

senzaţia

reprezentarea

percepţia

Page 4: 2psihologie

Fişa nr. 2.

Aranjaţi în ordinea preferinţelor culoarea.

Interpretare:

nr. nr. nr. nr. nr. nr. nr. nr.

Page 5: 2psihologie

Fişa nr. 3

Senzaţia Percepţia Reprezentarea

Reprezentarea Asemănări Deosebiri Asemănări Deosebiri Asemănări Deosebiri

Percepţia Asemănări Asemănări Deosebiri

Senzaţia Asemănări Deosebiri Asemănări Deosebiri

Page 6: 2psihologie

1.Corectitudinea interpretării testului ( aplicarea testului Lucher şi testul arborelui colegului de bancă în anexe) ….3p

2.Relaţia personalitate senzaţie- percepţie – reprezentare raportate la rezultatele testelor…. 5p

3.Rolul percepţiei şi reprezentării în activitatea de cunoaştere şi învăţare a colegului de bancă…2 p

Page 7: 2psihologie

UNITATEA ŞCOLARĂ: GRUP ŞCOLAR DE ARTE ŞI MESERII „ ION MINCU” DEVADISCIPLINA: PSIHOLOGIECLASA: X ALECŢIA: MemoriaDURATA: 2 OREPROPUNĂTOR: PROF . BOTICI IRINA

PROIECT DE LECŢIERELAŢIA DINTRE LECŢIE ŞI UNITATEA DE ÎNVĂŢARE SE REALIZEAZĂ PRIN RAPORTAREA LA COMPETENŢELE SPECIFICE PRECIZATE LA NIVELUL PROIECTULUI UNITĂŢII

DE ÎNVĂŢARE

DATA: S26.II-2 III

Competenţe specifice

Obiective operaţionale

Secvenţe de conţinut Strategie didacticăMetode Forme de

activitateForme de evaluare

Secvenţe temporale

Mijloace didactice/bibliografie

Identificarea legăturilor între proceselor psihice şi a corelaţiei acestora cu diferitele etape ale dezvoltării personalităţiiUtilizarea unor instrumente specifice psihologiei pentru caracterizarea personalităţii.Aplicarea unor instrumente de investigare psihologică şi prelucrarea datelor obţinute.Explicarea unor procese psihice utilizând diferite

Să se definească memoria.

Să se prezinte tipuri de memorie.

Definiție

Tipuri de memorie - dupa durată- după implicarea

procesului volitiv- după procesele

psihice implicate

Metoda nufărului definire a memoriei.

Exersarea memoriei prin exemple directe prin metode de selectare a conținutului informațional din text.

Descoperirea prin analiza de text .

Descrierea şi definirea procesului mnezic.

Determinarea funcţionării proceselor mnezice după calităţile acestora.

Raportarea memoriei la uitare firească sau

Activitate de grup.

Activitate individuala,

Activitate de grup.

5 minute

10 minute

15 minute

Fișe de lucruManualCorint

Text

Page 8: 2psihologie

modele teoretice .Compararea caracteristicilor de personalitate din perspectiva unor modele teoretice.

Să se analizeze memoria în comparatie cu uitarea.

- după existența întelegerii

Analiza memoriei în raport cu uitarea.

Identificarea capacităților menzice

Metoda imaginii conturate la nivel de grup.Cum ar fi viața făra memorie?

Test psihologic

patologică.

Evaluarea capacităţilor mnezice

Activitate de grup.

Probă scrisă

15minute

5 minute

Fișa de lucru

Flipchard

Test de evaluarea capacităţilor mnezice

UNITATEA ŞCOLARĂ: GRUP ŞCOLAR DE ARTE ŞI MESERII „ ION MINCU” DEVA

Page 9: 2psihologie

DISCIPLINA: PSIHOLOGIECLASA: X ALECŢIA: MotivatiaDURATA: 1 ORĂPROPUNĂTOR: PROF . BOTICI IRINA

PROIECT DE LECŢIERELAŢIA DINTRE LECŢIE ŞI UNITATEA DE ÎNVĂŢARE SE REALIZEAZĂ PRIN RAPORTAREA LA COMPETENŢELE SPECIFICE PRECIZATE LA NIVELUL PROIECTULUI UNITĂŢII

DE ÎNVĂŢARE

DATA: S 26 – 30 III. 2007

Competenţe specifice

Obiective operaţionale

Secvenţe de conţinut Strategie didacticăMetode Forme de

activitateForme de evaluare

Secvenţe temporale

Mijloace didactice/bibliografie

Identificarea legăturilor între proceselor psihice şi a corelaţiei acestora cu diferitele etape ale dezvoltării personalităţii

-Să se definească motivaţia

-Să se determine funcţionarea motivaţiei în raport cu alte procese psihice.

I. Definiţie Motivaţia – totalitatea mobilurilor interne ale conduitei, fie înăscute, fie dobâbdite, conştientizate sau neconştientizate simple trebuinţe fiziologice sau idealuri abstracte.

II.Funcţiile motivaţieia funcţia de selectare, activare şi de semnalizare a unor dezechilibre fiziologice b. funcţia de orientare direcţionare a acţiuniic. funcţia de suţinere de potenţare a actiunii.

Sistemul motivaţional

Motivul –declanşează, susţine, orientează acţiunea.Concepţia despre lume şi viaţă ConvingerileIdealurileAspiraţii IntereseTrebuinţe

Tehnica florii în descoperirea definiţiei motivaţiei.

Se întocmeţte o listă motivele pentru care bătaia este utilizată ca mijoc educativ de unii părinţi.

Metoda diamant.

Să se aducă argumente pentru a-i convinge pe părinţi să renunţe la o asemenea practică?

Activitate la nivel de grup

Activitate la nivel de grup

Activitate la nivel de grup

Analizarea factorilor

Evaluare orală

Evaluare orală

Evaluare orală

Evaluare orală

5 minute

10 minute

10 minute

Flipchard

ManualPsihologie Editura

Corvin Deva

Fişă de lucru nr.1

Fişă de lucru nr.2

Fişă de lucru nr.3

Page 10: 2psihologie

Utilizarea unor instrumente specifice psihologiei pentru caracterizarea personalităţii.

Aplicarea unor instrumente de investigare psihologică şi prelucrarea datelor obţinute.

- Să se descopere formele motivaţiei

- Să se evidenţieze optimul motivaţional

- Evaluarea potenţialului rmotivaţional.

III. Formele motivaţiei

Motivaţie pozitivă/ negativă

Motivaţie intinsecă/ extrinsecă

Motivaţie cognitivă/ afectivă.

Relaţia dintre intensitatea motivaţiei şi gradul de realizare a sarcinii.

Copii au nevoie de bătaie sau bătaia trebuie eliminată din educaţie?

Evaluarea testului de potenţial motivaţional.

ce optimizează motivaţia

Compararea rezultatelor obţinute – activitate frontală în vederea stabilirii potenţialul motivaţiei.

Evaluare orală

Evaluare scrisă

10 minute

5 minute

10 minute

Test de evaluarea a potenţialului rmotivaţional.

Fişă de lucru nr.1

Page 11: 2psihologie

Listă cu motivele pentru care bătaia este utilizată ca mijoc educativ de unii părinţi

Fişă de lucru nr.2

Care sunt nevoile adolescentului în educaţie?

Page 12: 2psihologie

Metoda DiamantSă se aducă argumente pentru a-i convinge pe părinţi să renunţe la o asemenea practică având în vedere concepţia despre lume şi viaţă,

convingerile, idealurile, aspiraţile , interese, trebuinţele adolescenţilorTema : Bătaia jicneşte şi doare intim la orice vârstăArgument 1Argument 2

trebuinţe interese aspiraţii idealuri convingeri concepţie despre lume şi viaţă,

A 1

A2

Page 13: 2psihologie

Fişă de lucru nr.3

DilemaTema : Copii au nevoie de bătaie sau bătaia trebuie eliminată din educaţie?

Afirmaţia 1

Afirmaţia 2

Tip de motivaţie Argument pro Argument contraAfirmaţia 1

Afirmaţia 2

Page 14: 2psihologie