Download - 2psihologie
UNITATEA ŞCOLARĂ: GRUP ŞCOLAR DE ARTE ŞI MESERII „ ION MINCU” DEVADISCIPLINA: PSIHOLOGIECLASA: X ALECŢIA: Senzaţia – Percepţia - ReprezentareaDURATA: 2 OREPROPUNĂTOR: PROF . BOTICI IRINA
PROIECT DE LECŢIERELAŢIA DINTRE LECŢIE ŞI UNITATEA DE ÎNVĂŢARE SE REALIZEAZĂ PRIN RAPORTAREA LA COMPETENŢELE SPECIFICE PRECIZATE LA NIVELUL PROIECTULUI UNITĂŢII
DE ÎNVĂŢARE
DATA: S 16 – 8- 12 . I . 2007
Competenţe specifice
Obiective operaţionale
Secvenţe de conţinut Strategie didacticăMetode Forme de
activitateForme de evaluare
Secvenţe temporale
Mijloace didactice/bibliografie
Identificarea legăturilor între proceselor psihice şi a corelaţiei acestora cu diferitele etape ale dezvoltării personalităţii
Utilizarea unor instrumente specifice psihologiei pentru caracterizarea personalităţii.
Să se definească senzaţia – percepţia – reprezentarea folosind tehnica florii de nufăr.
Să se descopere corelaţiile între procesle psihice.
1. Senzaţia – proces elementar cognitiv
- imagine primară(apare sub acţiunea stimului asupra analizatorilor)
- imagine separată ( fiecare analizator ne oferă un anumit tip de senzaţie
2- Percepţia – proces cognitiv senzorial ( se constituie pe baza senzaţie dar nu se reduce la acestea) - imagine primară( apare sub acţiunea directă a obiectului asupra organului de simţ)- imagine unitară ( caracter obiectual oferind totalitatea însuşirilor unui obiect)- imagine bogată în conţinut
Tehnica florii de nufăr – deducerea de conexiuni între idei, concepte privind definirea senzaţiei – percepţiei – reprezentării.La nivel de grup.
Aplicarea testului Lucher,varianta scurtă, a testului arborelui şi vizualizarea unui obiect – determinându-se asemănările şi deosebirile dintre senzaţii – percepţii – reprezentării.
Descrierea şi definirea proceselor senzaţia – percepţia – reprezentarea
Prezentarea asemănărilor şi deosebirilor între procesele senzaţie – percepţie – reprezentare prin aplicarea testelor Lucher, arborelui.
Probă orală
Probă scrisă
20minute
30 minute
Fişe de lucru nr.1Manual de psihologie
Ed. CorvinPsiholigie – Sinteze ,
aplicaţii teste. Ed. Corvin.
Tesul Arborelui KOKH – STORE
Laborator Bucureşti
Aplicarea unor instrumente de investigare psihologică şi prelucrarea datelor obţinute.
Explicarea unor procese psihice utilizând diferite modele teoretice .
Compararea caracteristicilor de personalitate din perspectiva unor modele teoretice.
Aplicarea unor instrumente de investigare psihologică şi prelucrarea datelor obţinute.
Să se descopere legiile senzaţiei- percepţiei .
Să se identifice calităţile reprezentării.
Să se realizeze portofoliul caracteristicile de personalitate ce rezultă din testul arborelui şi testul lucher.
- iamgine intuitiv figurativă3. Reprezentarea – Imagine secundară nu presupune acţiunea directă a stimului asupra analizatorilor- imagine complexă unitară, schematică,- poate fi modificată voluntar.După ce legi funcţionează senzaţia, percepţia,
Legile senzaţiei.
Legile percepţiei
Calităţile reprezentării
Legături şi distincţii ale senzaţiei – percepţiei – reprezentării în cunoaştere şi activitate.
Realizare portofoliu.
- Metoda ciorhinelui la legile senzaţiei
- Metoda demonstrativa la legile percepţiei prin încadrarea unui obiect perceptiv în câmpul percepţiei.
- Învăţarea prin cooperare – descoperirea calităţilor reprezentării
Descoperirea legăturilor senzaţiei – percepţiei – reprezentării în cunoaştere şi activitate.
Determinarea funcţionării proceselor senzaţie – percepţie – reprezentare prin intermediul legilor corespondente.
Evaluarea personalităţii colegului de bancă în urma testelor Lucher şi Koch- Stor
Proba scrisă
Proba practică
Probă practică
Probă scrisă- portofoliuPrezentare criterii.
15 minute
15 minute
15 minute
5 minute
Fişe de lucru nr.2Manual de psihologie
Ed. CorvinPsiholigie – Sinteze ,
aplicaţii teste. Ed. Corvin.
Tesul Arborelui KOKH – STORE
Laborator Bucureşti
Fişa 3.Criterii
de evaluare portofoliu.
Corectitudinea interpretării testului ( aplicarea testului Lucher şi testul arborelui colegului de bancă în anexe) ….3pRelaţia personalitate senzaţie- percepţie – reprezentare raportate la rezultatele testelor…. 5pRolul Percepţiei şi reprezentării în activitatea de cunoaştere şi învăţare…2 p
senzaţia
reprezentarea
percepţia
Fişa nr. 2.
Aranjaţi în ordinea preferinţelor culoarea.
Interpretare:
nr. nr. nr. nr. nr. nr. nr. nr.
Fişa nr. 3
Senzaţia Percepţia Reprezentarea
Reprezentarea Asemănări Deosebiri Asemănări Deosebiri Asemănări Deosebiri
Percepţia Asemănări Asemănări Deosebiri
Senzaţia Asemănări Deosebiri Asemănări Deosebiri
1.Corectitudinea interpretării testului ( aplicarea testului Lucher şi testul arborelui colegului de bancă în anexe) ….3p
2.Relaţia personalitate senzaţie- percepţie – reprezentare raportate la rezultatele testelor…. 5p
3.Rolul percepţiei şi reprezentării în activitatea de cunoaştere şi învăţare a colegului de bancă…2 p
UNITATEA ŞCOLARĂ: GRUP ŞCOLAR DE ARTE ŞI MESERII „ ION MINCU” DEVADISCIPLINA: PSIHOLOGIECLASA: X ALECŢIA: MemoriaDURATA: 2 OREPROPUNĂTOR: PROF . BOTICI IRINA
PROIECT DE LECŢIERELAŢIA DINTRE LECŢIE ŞI UNITATEA DE ÎNVĂŢARE SE REALIZEAZĂ PRIN RAPORTAREA LA COMPETENŢELE SPECIFICE PRECIZATE LA NIVELUL PROIECTULUI UNITĂŢII
DE ÎNVĂŢARE
DATA: S26.II-2 III
Competenţe specifice
Obiective operaţionale
Secvenţe de conţinut Strategie didacticăMetode Forme de
activitateForme de evaluare
Secvenţe temporale
Mijloace didactice/bibliografie
Identificarea legăturilor între proceselor psihice şi a corelaţiei acestora cu diferitele etape ale dezvoltării personalităţiiUtilizarea unor instrumente specifice psihologiei pentru caracterizarea personalităţii.Aplicarea unor instrumente de investigare psihologică şi prelucrarea datelor obţinute.Explicarea unor procese psihice utilizând diferite
Să se definească memoria.
Să se prezinte tipuri de memorie.
Definiție
Tipuri de memorie - dupa durată- după implicarea
procesului volitiv- după procesele
psihice implicate
Metoda nufărului definire a memoriei.
Exersarea memoriei prin exemple directe prin metode de selectare a conținutului informațional din text.
Descoperirea prin analiza de text .
Descrierea şi definirea procesului mnezic.
Determinarea funcţionării proceselor mnezice după calităţile acestora.
Raportarea memoriei la uitare firească sau
Activitate de grup.
Activitate individuala,
Activitate de grup.
5 minute
10 minute
15 minute
Fișe de lucruManualCorint
Text
modele teoretice .Compararea caracteristicilor de personalitate din perspectiva unor modele teoretice.
Să se analizeze memoria în comparatie cu uitarea.
- după existența întelegerii
Analiza memoriei în raport cu uitarea.
Identificarea capacităților menzice
Metoda imaginii conturate la nivel de grup.Cum ar fi viața făra memorie?
Test psihologic
patologică.
Evaluarea capacităţilor mnezice
Activitate de grup.
Probă scrisă
15minute
5 minute
Fișa de lucru
Flipchard
Test de evaluarea capacităţilor mnezice
UNITATEA ŞCOLARĂ: GRUP ŞCOLAR DE ARTE ŞI MESERII „ ION MINCU” DEVA
DISCIPLINA: PSIHOLOGIECLASA: X ALECŢIA: MotivatiaDURATA: 1 ORĂPROPUNĂTOR: PROF . BOTICI IRINA
PROIECT DE LECŢIERELAŢIA DINTRE LECŢIE ŞI UNITATEA DE ÎNVĂŢARE SE REALIZEAZĂ PRIN RAPORTAREA LA COMPETENŢELE SPECIFICE PRECIZATE LA NIVELUL PROIECTULUI UNITĂŢII
DE ÎNVĂŢARE
DATA: S 26 – 30 III. 2007
Competenţe specifice
Obiective operaţionale
Secvenţe de conţinut Strategie didacticăMetode Forme de
activitateForme de evaluare
Secvenţe temporale
Mijloace didactice/bibliografie
Identificarea legăturilor între proceselor psihice şi a corelaţiei acestora cu diferitele etape ale dezvoltării personalităţii
-Să se definească motivaţia
-Să se determine funcţionarea motivaţiei în raport cu alte procese psihice.
I. Definiţie Motivaţia – totalitatea mobilurilor interne ale conduitei, fie înăscute, fie dobâbdite, conştientizate sau neconştientizate simple trebuinţe fiziologice sau idealuri abstracte.
II.Funcţiile motivaţieia funcţia de selectare, activare şi de semnalizare a unor dezechilibre fiziologice b. funcţia de orientare direcţionare a acţiuniic. funcţia de suţinere de potenţare a actiunii.
Sistemul motivaţional
Motivul –declanşează, susţine, orientează acţiunea.Concepţia despre lume şi viaţă ConvingerileIdealurileAspiraţii IntereseTrebuinţe
Tehnica florii în descoperirea definiţiei motivaţiei.
Se întocmeţte o listă motivele pentru care bătaia este utilizată ca mijoc educativ de unii părinţi.
Metoda diamant.
Să se aducă argumente pentru a-i convinge pe părinţi să renunţe la o asemenea practică?
Activitate la nivel de grup
Activitate la nivel de grup
Activitate la nivel de grup
Analizarea factorilor
Evaluare orală
Evaluare orală
Evaluare orală
Evaluare orală
5 minute
10 minute
10 minute
Flipchard
ManualPsihologie Editura
Corvin Deva
Fişă de lucru nr.1
Fişă de lucru nr.2
Fişă de lucru nr.3
Utilizarea unor instrumente specifice psihologiei pentru caracterizarea personalităţii.
Aplicarea unor instrumente de investigare psihologică şi prelucrarea datelor obţinute.
- Să se descopere formele motivaţiei
- Să se evidenţieze optimul motivaţional
- Evaluarea potenţialului rmotivaţional.
III. Formele motivaţiei
Motivaţie pozitivă/ negativă
Motivaţie intinsecă/ extrinsecă
Motivaţie cognitivă/ afectivă.
Relaţia dintre intensitatea motivaţiei şi gradul de realizare a sarcinii.
Copii au nevoie de bătaie sau bătaia trebuie eliminată din educaţie?
Evaluarea testului de potenţial motivaţional.
ce optimizează motivaţia
Compararea rezultatelor obţinute – activitate frontală în vederea stabilirii potenţialul motivaţiei.
Evaluare orală
Evaluare scrisă
10 minute
5 minute
10 minute
Test de evaluarea a potenţialului rmotivaţional.
Fişă de lucru nr.1
Listă cu motivele pentru care bătaia este utilizată ca mijoc educativ de unii părinţi
Fişă de lucru nr.2
Care sunt nevoile adolescentului în educaţie?
Metoda DiamantSă se aducă argumente pentru a-i convinge pe părinţi să renunţe la o asemenea practică având în vedere concepţia despre lume şi viaţă,
convingerile, idealurile, aspiraţile , interese, trebuinţele adolescenţilorTema : Bătaia jicneşte şi doare intim la orice vârstăArgument 1Argument 2
trebuinţe interese aspiraţii idealuri convingeri concepţie despre lume şi viaţă,
A 1
A2
Fişă de lucru nr.3
DilemaTema : Copii au nevoie de bătaie sau bătaia trebuie eliminată din educaţie?
Afirmaţia 1
Afirmaţia 2
Tip de motivaţie Argument pro Argument contraAfirmaţia 1
Afirmaţia 2