2proiectdeactivitatedidactica
TRANSCRIPT
-
7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica
1/8
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
GRUPA:mare-pregatitoareDENUMIREA ACTIVITATII:Activitate matematica
TEMA ACTIVITATII:Al catelea fluturas a zburat?
TIPUL:joc didactic
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa constituie multimi dupa anumite criterii(forma,marime,culoare);
-sa formeze sirul numeric in limitele 1- precizand locul fiecarei multimi in
sir,precum si numeralul ordinal corespunzator ;
-sa stabileasca vecinii numerelor naturale in sirul numeric 1-;
-sa identifice lipsa unui obiect (imagine)dintr-un sir fomat,sa-l denumeasca
utilizand numeralul ordinal corespunzator respectand acordul verbal intre
numeral si substantivul care-l insoteste;
-sa rezolve operatii cu multimi si cardinalul lor,e!primandu-se corect in
limbaj matematic corespunzator"
SARCINA DIDACTICA:
-recunoasterea si precizarea locului fiecarui numar in sirul numeric,utilizarea
corecta a numeralului ordinal"
REGULILE DE JOC:
-la semnalul educatoarei (o bataie din palme) copiii inc#id oc#ii,timp in care
se ascunde un fluture din sirul constituit;
-
7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica
2/8
(la doua batai din palme)copiii desc#id oc#ii si sesizeaza ala catelea fluturas
$ a zburat % ;ii asociaza cifra corespunzatoare,utilizand numeralul ordinal"
ELEMENTE DE JOC:
-mac#eta reprezentand o poienita cu elementele
caracteristice,aplauze,inc#iderea si desc#iderea oc#ilor"
CONTINUTUL MATEMATIC:
-sir numeric 1-,operatie matematica (adunare,scadere)cu o unitate"
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee:
-conversatia
-e!plicatia
-e!ercitiul
-problematizarea
MATERIALUL DIDACTIC:
a)deo!strati":
-mac#eta confectionata de educatoare reprezentand o poienita cu flori
multicolore,
-fluturi multicolori din carton,
-casetofon,
-tabla magnetica,
-cifrele 1-;
-
7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica
3/8
#)distri#$ti":
-cosulete,
-jetoane reprezentand florii rosii si fluturi galbeni;
-panou cu buzunare orizontale;
-cifrele 1-;
-fisa matematica
-carioca
STRATEGIE STIMULATIV%EVALUATIVA:
-aprecieri
-recompense
RESURSE TEMPORALE:&' de minute
-
7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica
4/8
DEMERS DIDACTIC
Moe!te
peda&o&ice
Co!ti!$t$' i!"atarii
Acti"itatea ed$catoarei Acti"itatea copii'or
INTRODUCEREA
IN JOC
Pregatirea clasei
pentru activitate
-aranjeaza masutele si
scaunelele in forma de clasa;
-pregateste materialul
demonstrativ,il distribuie pe cel
individual"
-intra ordonat in sala de grupa si
isi ocupa locul(
PREENTAREA
TITLULUI SI A
REGULILOR
JOCULUI
Captarea atentiei.
Enuntarea scopului sia obiectivelor jocului(
-prezinta mac#eta acoperita
(sub forma de surpriza) pe fond
muzical ;
-cere denumirea materialului
demonstrativ(elementele dinmac#eta) si caracterizarea lor
prin atributele de
culoare,forma,marime"
-anunta titlul jocului : %Al
catelea fluturas a
zburat ? %,precizeaza regulile
jocului,sarcinile de invatare in
termeni accesibili"
%participa la conversatia cu
educatoarea"
-denumesc elementele din
mac#eta(fluturi,flori) cu
precizarea atributelor de
marime,culoare"
-recepteaza si repeta titlul
jocului si obiectivele propuse
prin joc"
*+./A/A
0+2324
-precizeaza criteriul dupa care
se constituie multimile(forma) ;
-constituie multimi dupa criteriu
formei ;
-
7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica
5/8
Reactualizarea
cunostintelor
anterioare cu privire la
constituirea multimilor
dupa anumite criterii si
operatii cu multimi"
-solicita compararaea celor
doua multimi prin punerea
elementelor in corespondenta
(formare de perec#i) ;
-le cere copiilor raportarea
numarului la cantitate,respectiv
la cifra corespunzatoare ;
-propune un e!ercitiu de probafrontal (cere asezarea fluturilor
unul langa altul in sir,respectiv
a florilor,in ordinea de
numarare stanga-dreapta) ;
-cere verbalizarea
corespunzatoare a
numeralului,insistand pe
acordul gen si numar cu
substantivul;
-la semnal (bataia din
palme),cere sa aseze fluturele
la floarea corespunzatoare,in
-compara multimile,formeaza
perec#i intre elementele
acestora ;
-verbalizeaza actiunea (tot atatia
fluturi cate flori) ;
-asociaza cifra orespunzatoare nr
de elemente,verbalizeaza ;
-aranjeaza fluturii si florile dupacerinta,obtinand sirul fluturilor
(1-) si al florilor (1-) ;
-determina locul fiecarui fluture
in sirul format utilizand
numeralul ordinal corespunzator
(se procedeaza identic cu sirul
florilor) ;
-precizeaza numeralul ordinal
dupa algoritmul cunoscut
(stanga-dreapta),realizeaza
acordul impus (al doilea fluture,a
doua floare );
-asaza fluturele la floarea
corespunzatoare si verbalizeaza
actiunea(primul fluture la prima
-
7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica
6/8
sirul format,respectand ordinea
de numarare;
-ascunde un fluture,le cere sa
sesizeze 5al catelea fluturas a
zburat si a cata floare a ramas
fara fluturas;
-cere stabilirea vecinilor
numerelor in siul format
utilizand numeralul ordinal ;
-propune audierea sarcinii
inregistrate pe casetofon
(pentru diversitate):3uati
fluturasul asezat pe tabla
magnetica intre al doilea si al
patrulea fluturas ;asezati-l pe a
sasea floare"
floare) ;
-sesizeaza lipsa,identifica
numeralul,verbalizeaza
corespunzator ;
-stabilesc vecinii fiecarul
numar,utilizand corespunzator
formele de numeral ordinal(e!"al cincilea fluturas este
asezat intre al patrulea si al
saselea fluturas etc")
-actioneaza conform
sarcinii,verbalizeaza actiunea in
termini corespunzatori"
E*ECUTAREA
JOCULUI
Intensificarea retentieisi asigurarea
transferului
-antreneaza copiii in denumirea
materialului din cosulete;
-cere formarea sirului prinasezarea fluturilor si florilor
unul langa altul(se lucreaza la
panoul cu buzunare verticale);
-propune e!ercitii de verificare
-denumesc materialul;
-constituie sirul fluturilor(1-) sisirul florilor (1-);
-verbalizeaza actiunea;
-rezolva independent sarcinile;
-
7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica
7/8
a deprinderii de a folosi correct
numeralul ordinal:a zboare
fluturasul care corespunde in
sirul numeric format numarului
de aripi pe care-l are orice
pasare;asezati-l pe prima
floare"
5a zboare al treilea fluturas,sa
se aseze pe floarea aflata in siru
florilor intre a treia si acincea6
5Asezati primul si ultimul
fluturas in cosulet"
-motiveaza actiunea si
verbalizeaza corespunzator"
COMPLICAREA
JOCULUI
Realizarea feed-back-
ului si obtinerea
performantei
-se dau copiilor fisele;
5olorati cu rosu primul
stilou,cu verde pe al cincilea,cu
albastru pe al saptelea stilou" %
$ olorati a doua, a patra si a
sasea pensula" %
$ in primul cerc faceti un cap
de pisica,din al doilea o
floare,iar din ultimul desenati
ce doriti" %-corecteaza fisle
-recepteaza si rezolva succesiv
fiecare sarcina"
INC+EIEREA
ACTIVITATII
-apreciaza rezultatele si modul
de desfasurare al activitatii
-ofera recompense (fluturi si
-ies ordonat din sala de grupa
imitand zborul fluturilor"
-
7/26/2019 2proiectdeactivitatedidactica
8/8
flori) ;